Yoga Hayatınızı Nasıl Değiştirir ?

0

Belki yaz tatilini geçirmek için gittiğiniz tatil köyünde, belki internette gezinirken , belki ofiste arkadaşlarınızdan birinin sayesinde,  belki doktorunuzun önerisiyle, belki her gün yürüdüğünüz yolun üzerinde yeni açılan yerin tabelasında karşılaşmışsınızdır “yoga” adıyla. Ve bir kıvılcım düşer bazısının içine, işte o kıvılcıma değer verip, büyütüp, içindeki ateşi yakmayı başaranların hayatında neler farklılaşır düşündünüz mü ? Yoga hayatınızda neleri değiştirir ? Mucizeleri boşverin, onlar bizim elimizde değil ama elimizde olan ,zamanla gerçekleşecek değişimlerden bahsetmek istiyorum ben size.

1- Daha sakin bir insan olmaya başlarsınız.

Bir zamanların ona buna sinirlenen, çevresindekilerin kızdırmaktan korktuğu o sinirli adam/kadın gider yerine sakin, huzurlu yanı daha ağır basan bir insan gelir. Öfkesinin kaynağını keşfetmiştir, onu kontrol etmeyi öğrenir. Kendini bir duygu ile tanımlamaz, onun da diğer duygular gibi gelip geçecek bir hal olduğunun bilincine varır ve sorunu kaynağına giderek çözmeye çalışır.

calm

2- Daha sağlıklı bir insan olmaya başlarsınız.

Kendinizi hem zihnen hem de bedenen daha rahatlamış, daha sağlıklı hissedersiniz. Yoga duruşları bedeninizin zinde, esnek ve sağlam kalmasına yardımcı olurken, meditasyon zihninizin rahatlamasına, sakinleşmesine olanak sağlar. Hayatınıza zamanla yedirdiğiniz yoga felsefesi; düşünme şeklinizi ve yaşam tarzınızı kendinizi daha iyi hissedeceğiniz yönde yeniler.

healty

3- Daha cesur , daha kendine güvenen bir insan olmaya başlarsınız

Yapamayacağınızı düşündüğünüz birçok şeyi yapmaya başladığınızı gördükçe kendinize güveniniz artar. Kendinizi daha iyi tanımaya ve zihninizin çalışma şeklini kavramaya başladıkça yapabileceklerinizin farkına varır, daha cesur adımlar atarsınız.

Be Super

4- Hayattan ne beklediğinizi keşfedersiniz

Günlük hayat içerisinde birçok insan içinde yaşadığı hayattan memnun olmadığını söyler , şikayet eder durur, ama ne yapmak istediğini de bilemez. Bizi bu bilinmezden kurtaracak en iyi yol kendini tanımaktır. Kendini keşfe çıkmak, kendi korkularınla yüzleşmek, kendi arzularını sorgulamak… Yoga size kendinizi tanıma fırsatını verir, gerisi sizin ellerinizde.

discover yourself

5- Daha merhametli bir insan olursunuz

Yoga felsefesinin ilk kuralı “Ahimsa” yani “zarar vermemek”tir. Yoga öğretisi size diğer canlıların hayatlarına saygı duymayı, can yakmamayı, can almamayı öğütler. Yoga sayesinde diğer canlılarla olan bağınızı farkeder, içinizdeki sevgiyi keşfedersiniz. Çevrenizdeki insanlara, hayvanlara,bitkilere,doğaya karşı daha sevgi dolu, daha  merhametli bir insan olursunuz.

merhametli

6- Çevrenizdekilerle daha iyi iletişim kurarsınız.

Çevrenizdeki insanları yargılamadan önce kendinizi onların yerine koyup olaylara çok yönlü bakmayı öğrenirsiniz. Çevrenizdeki insanlardan beklentilerinizi en aza indirir, mutluluğun beklentiler sayesinde dışarıdan gelmeyeceğini, mutluluğun siz isterseniz sizin içinizden geleceğini öğrenirsiniz.

communication

7- Yaşamın güzelliklerini görme ve zorluklarıyla başetme gücünüz artar.

Yoga, algılarınızı kuvvetlendirerek çevrenizdeki güzellikleri görmenizi sağlar, çevrenizdeki canlıların içinde ve sizin içinizde olan aynı “öz”ü keşfetmenizi ve bu “öz”den gelen güzelliğin farkına varmanızı sağlar.

Aynı zamanda karşınıza çıkan zorluklarda yıkılmamayı,değiştirebilecekleriniz için çabalamayı , değiştiremeyeceklerinizi ise kabullenmeyi öğretir. Daha kuvvetli, daha güvenli ayakta kalmanıza yardımcı olur.

happiness

 

Her zaman belirttiğim gibi yoga sadece duruşlardan ibaret değildir. Yoga duruşları; beden sağlığınız için faydalı olmanın yanında, beden zihin dengesini  ve bağını kurmanızda size destek olacak olan ve yoga felsefesini anlamanızda, hayatınızı iyileştirmenizde size yardımcı olacak olan araçlardır.

Eğer hayatınızı değiştirmek için bu kararı verdiyseniz adım atmanızı, ve sizin için en doğru eğitmeni bulana kadar yılmamanızı öneririm. Karşınıza yanlış kişiler çıkabilir, yoga çoktan kapitalizmin eline düştü, ama bunlar sizi yıldırmasın. Hala öğretme aşkıyla, içindeki sevgiyi yayma aşkıyla, bildiklerini aktarma isteğiyle dolu yüzlerce insan var, umarım onlardan birine denk gelirsiniz.

Yolunuzda ışık olacak kişilerle karşılaşmanız dileğiyle.

Namaste

namaste2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here