YOGA EĞİTMENLİK EĞİTİMİ NEDİR ?

1

Artık sosyal medyada önümüze çok çıkan ilanlardan “Yoga eğitmenlik eğitimi” duyurularını mutlaka siz de görmüşsünüzdür. Birçok farklı şekilde tanıtımları yapılıyor. Sistemin boğduğu, köleleştirdiği, işinden nefret eden insanların dünyasında sanki bir çıkış yoluymuş gibi görüldüğünü kabul etmek gerek.

Daha önce hiç hayatında yoga yapmamış olmasına rağmen “işimden sıkıldım, yoga eğitmeni olmaya karar verdim” diyen çokça mesaj alıyorum. Sizin de mutlaka buna benzer bir söylem ile karşınıza geçip yakınan bir arkadaşınız vardır, ya da belki o sizsinizdir. Şu an yazısını okuduğunuz şu kişi de tam olarak böyle olmasa da benzer bunalımlardan geçerek benzer söylemlerde bulundu zamanında. 🙂

Yeni bir meslek mi?

Ama sonra gördüm ki o iş öyle olmuyormuş, olmamalıymış. Yoga eğitmenliği yeni bir meslek adı altında süslenerek sunulacak, eğitimi aldığın gibi hoooop koluna takmış olduğun bir altın bilezik değilmiş. Zannedildiği kadar kolay hiç değilmiş.

Yoga eğitmenliği eğitimini yeni bir meslek edinmek olarak görmek en büyük yanılgı bence. Yoga eğitmenliği eğitimi yoganın ne olduğunu anladığın, öğrendiğin bir eğitim aslında.

Yıllardır yoga yapıyor dahi olsanız (ki bu eğitimi alanların bir kısmı daha önce hayatında hiç yoga yapmadan, ya da çok az süre yoga yaptıktan sonra eğitimi almaya karar vermiş kişiler) haftada birkaç kez bir stüdyoya gidip yoga yaparak “Yoga nedir” öğrenmiş olmuyorsunuz, 1-1,5 saat gibi kısıtlı bir sürede sizi yoga asana ya da yoga duruşlarını yapmak için yönlendiren bir eğitmenin eşliğinde yoga duruşlarını uyguluyorsunuz sadece. Hatta duruşları bile detaylı öğrenemiyor olmanız olası. Eğer özel bir çabanız yoksa yani alıp kitaplar okuyup araştırmıyorsanız, yıllardır yoga(!) yapıyor dahi olsanız sadece stüdyoya giderek yoga felsefesine dair pek fazla bilgi sahibi olamıyorsunuz. (Şu “yoga yapmak” söylemi de çok garip geliyor bana da yerine konulacak daha anlaşılır bir sözcük öbeği bulamadığım için çok da kafa karıştırmak istemiyorum,kullanıyorum.)

Nedir bu yoga eğitmenlik eğitimi o zaman?

Yoga eğitmenliği eğitimi size “yoga nedir”i anlamak için büyük bir imkan sunuyor aslında, öğrenmenize, sorgulamanıza, anlamanıza ön ayak oluyor. Yani yoga eğitmeni olmak için değil de yoga nedir öğrenmek için bu eğitime katılınması taraftarıyım ben.

Hatta bence bu eğitim “Yoga Temel Eğitimi” ve “Yoga Eğitmenlik Eğitimi” olarak ikiye ayrılmalı; ilk eğitimde yoga temel bilgisi verilmeli, sonrasında öğrencinin belli bir süre yoga uygulamasını hayatına dahil etmesine izin verilmeli, daha sonra ikinci eğitimde nasıl eğitmen olunmalı bilgisi verilmeli. Bilmek ve öğretmek farklı şeyler. Yoga eğitmeni olabilmek için önce yogayı bir yaşam tarzı haline getirmek, hayatının her alanına yedirebilmek, hayata bakışını değiştirebilmek gerekiyor. Sonra sıra öğrendiklerini öğretmeye gelmeli. Kimisi için bu 2 yıldır, kimisi için 10 yıl, kimisi için belki 6 ay, o size bağlı. Ama öğrenme ömür boyu devam ediyor, bu klişe söylemi zaten tekrar tekrar hatırlatmama gerek yok aslında.

Ben ilk eğitimimi aldıktan 2 yıl sonra öğretmeye başlayacak cesareti buldum kendimde mesela. Başlayıncaya kadar bir sürü birikim yaptım kendime yollarda, sonra ilk adımı atıp öğretmeye başlama cesaretini ilk gösterdikten sonra gerisi çorap söküğü gibi geldi. En iyi öğrenme öğrendiklerini öğrettikçe gerçekleşiyor aslında. Sonra daha çok daha çok ders vermeye başladım, her ders isteyene olur dedim. Öğrencilerin öğretmenlerim olmasına izin verdim. Her ders, her kişi yeni araştırmalara, yeni meraklara yönlendirdi beni. Bazen ezbere ağzımdan dökülenler oldu, kendi hayatımda ne kadar uygulayabildiğime baktım çoğu zaman. İmamın dediğini yap yaptığını yapma hesabı söylemeye devam da ettim. Zamanla hayatımda oturdu daha da çok söylediklerim ile yaptıklarım, bu sefer söylediklerimin daha gerçek dokunabildiğini anladım. Hala öğreniyor olduğum, kendimi disipline etmeye çalıştığım o kadar çok şey var ki…

Peki ne anlatılıyor bu eğitmenlik eğitimlerinde?

Eğitmene, okula göre değişebiliyor ders içerikleri ama genel olarak aşağıdaki şekilde örnekleyebilirim; eksik ya da fazla olabilir:

  • Yoga Felsefesi
  • Pranayama ( yaşam enerjisinin nefes yoluyla kontrolü)
  • Yoga Anatomi
  • Sanskrit dili
  • Veda Bilgisi, Bhagavat Githa
  • Yoga Asana ( Yoga duruşları )
  • Ellerle yönlendirme
  • Beslenme
  • Ayurveda
  • Meditasyon

Bana “yoga eğitmeni olmak istiyorum, ne yapmalıyım” diye soranlara önce bir stüdyoya yazıl, bir eğitmen eşliğinde yoga duruşlarını öğrenmeye başla. Yoga felsefesini anlamanı sağlayacak kitaplar oku, hayatına azar azar sokmaya başla kişisel ve ahlaki disiplinleri. “Ben bunun eğitmeni olmak istiyorum” demeden önce bir bak bakalım bu senin için uygun mu, bu senin yolun mu, sen buna şu an hazır mısın?

Bunaldığın işinden, hayatından bir çıkış yolu ararken üniversiteye girerken düştüğün tongaya düşürme kendini. “Bu işte iyi para var galiba” deyip ne olduğunu bilmediğin bir mesleği olmaya kalkma. Önce kendi yolunu bul,kendi kapılarını arala, sonra zaten o yol akar gider senin için doğru olan yere. Belki de bambaşka bir yeteneğin var, belki sana gerçekten iyi gelecek mesleğin o yeteneğinde saklı. Yoga sana kendi yolunu bulmanda yardımcı olacaktır. Hayatını kurtaracak yeni bir meslek olarak değil yolunda ışığın olarak bak yogaya.

Ufak bir önerim daha olabilir kendini bulma yolunda sana; tek başına seyahat etmeyi dene. Zor şartları kendi başına göğüsleyebileceğin, kendi kararlarının tek sorumlusunun kendin olduğunu sana öğretecek bir seyahat gözünü açmanda sana yardımcı olacaktır.

 

Yoga eğitmenlik eğitimini Hindistan’da alsam nasıl olur diye bir soru varsa kafanda Hindistan’da Yoga Eğitmenlik Eğitimi yazıma bakmanı öneririm.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here