Hindistan’da Yoga Eğitmenlik Eğitimi

1

Yoga eğitmenlik eğitimi almak isteyen bir çok kişinin hayalini süsler bu eğitimi Hindistan’da almak. Ben hem SVYASA (Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi) hem de Yoga Alliance onaylı iki ayrı eğitimin de ilk 200 saatliğini Hindistan’dan aldım. Kendi deneyimlerimden yola çıkarak Yoga Eğitmenlik Eğitimini Hindistan’da almanın pozitif ve negatif yanlarından bahsetmek istiyorum bu yazıda, böylece bana bu konuda gelen bir çok soruya da toplu bir cevap vermiş olacağım.

Hindistan’da Yoga Eğitmenlik Eğitimi’nde karşılabileceğiniz zorluklar:

 • İngilizce dil seviyeniz iyi değilse dersleri anlamakta sorun yaşayacaksınız. İngilizce bilginiz iyi bile olsa aksanı anlama konusunda sıkıntı yaşamanız da pek mümkün.
 • Ülkeye alışmak biraz sıkıntı olabilir. Lüksünüzden fedakarlık etmek zorunda kalacaksınız çoğu zaman. Belki baharat kokuları rahatsız edecek, yemeklere alışamayabilirsiniz, ellerizle yemek yemek zorunda kalacağınız yerler olabilir. Her istediğinize istediğiniz zaman ulaşamayabilirsiniz. Sokaklarda sizi dolandırmaya çalışan bir çok insan çıkabilir karşınıza. Ama bu zorluklar güzel öğretmenler aslında, bunu da akılda tutmak gerekiyor.
 • Kültüre uzak olduğunuz için anlatılan konuları, verilen örnekleri anlamakta zorlanabilirsiniz. Buna rağmen yoga felsefesini doğduğu topraklarda yaşayarak öğrenmek paha biçilemez bence.
 • Hindistan’ın biraz yorucu bir ülke olduğunu kabul etmek gerekiyor ama yoga yolculuğunuzda bu ülkenin kaosundan, zorluklarından, hoşgörüsünden, farklılıklarından öğreneceğiniz çok şey olacak. Hindistan size yogayı teoriden çok yaşayarak öğretecek.

SVYASA (Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi)/Bangalore :

 • Lisans, yüksek lisans, doktora programlarının olduğu gerçek bir üniversite burası. Öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu Hint, yabancı öğrencilerin sayısı az. (Benim katıldığım Yoga Instructor Course eğitiminde 22 kişinin 19’u Hint 1’i Koreli 1’i Arjantinli biri de bendik. )
 • Eğitim içeriğinin büyük bir kısmı yoga felsefesi odaklı. Felsefe dersleri profesörler tarafından veriliyor. Yoga felsefesini anlamanız açısından gerçekten faydalı bir eğitim.
 • Yoga duruşları konusunda temel bilgiler veriliyor ama bu konuda ben biraz yetersiz kalındığını düşünüyorum.
 • Yoga anatomi ile ilgili yeterli bilgi verilmiyor.
 • Sanskrit dilinin kökenine, okumaya, anlamaya dair eğitim veriliyor. Asana(yoga duruşları) isimleri Sanskrit dilinde olduğu için kullandığınız kelimeleri, mantraları anlayarak söyleyebilmeniz açısından önemli olduğuna inandığım bir eğitim.
 • Raja Yoga, Jhana Yoga, Karma Yoga, Bhakti Yoga deneyim kazandırılarak öğretiliyor.
 • Verilen eğitim Klasik Hint Geleneksel Yoga Eğitimi, burada aldığınız eğitime göre Batı toplumlarında ders vermek istediğinizde öğrencilerin ihtiyaçlarına beklentilerine göre karşılık veremeyebilirsiniz. Bu eğitimin doğruluğu yanlışlığı ile ilgili değil toplumsal farklılıklarla ilgili oluşabilecek bir problem.

lletişim ve detaylı bilgi için: http://svyasa.edu.in/

 

ANANDA YOGA SHALA/Rishikesh (Yoga Alliance Onaylı):

 • Master Anup Gupta’nın dünyanın yoga başkenti olarak anılan Rishikesh’teki okulu. Yaşı genç ama çalışkanlığı, disiplini ve kendini geliştirmesi ile benim çok fazla şey borçlu olduğum hocamdır kendisi.
 • Yoga duruşları tüm detaylarıyla, nedenlerini sizin bulmanız sağlanarak, sorgulamanıza olanak verilerek öğretilir.
 • Yoga felsefesi, yoga anatomisi, ayurveda,pranayama konularında kendi alanlarında başarılı farklı hocalarla birlikte çalışılır.
 • Katılımcıların büyük çoğunluğu sizin gibi yabancı uyruklu öğrencilerdir, Hint öğrenci sayısı çok az olur.
 • Buradan aldığınız eğitim ile Batı toplumlarında yoga dersini kendinize güvenli bir şekilde ve beklentilere uygun olarak verebilirsiniz.
 • Hatha,Vinyasa,Ashtanga Yoga eğitimi ve serilendirmeleri üzerine eğitim verilir.

İletişim ve detaylı bilgi: https://www.facebook.com/anandayogashala/

İki eğitim arasındaki en göze çarpan farklılık SYASA’da “yoga felsefesi” odaklı, Ananda Yoga Shala’da “Yoga duruşları” odaklı bir eğitim verilmesi diyebilirim. Her iki eğitimi de almam birinde yaşadığım eksikliğin diğer eğitim tarafından doldurulmasını sağladı. İyi ki de böyle yapmışım dedim.

 

Ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak bildiklerimi yazdım. Yoga Eğitmenliği Eğitimi almak için illa ki Hindistan’a gitmeye gerek yok tabi ki. Türkiye’de de bu eğitimi hakkıyla veren hatta Hindistan’daki birçok okuldan çok daha kaliteli eğitim alabileceğiniz eğitmenler, okullar bulunuyor. Eğitim almak istediğiniz hoca ile önce tanışıp bir süre derslerine katılmanızı öneririm. Sizin için doğru kişi olup olmadığını en iyi anlamanın yolu başkalarının düşünceleri değil kendi deneyiminiz olacaktır.

Namaste.

 

1 YORUM

 1. Canim Burcu Tunca hocam ne kadar da guzel,farkindalik ve deneyimle anlatmissin.Ne kadar da dogru tespitler.Butun dusuncelerime de rehber oldun.iyi ki tanidim seni ve iyi kide bu yoldasin.gercek yogini olarak yazilarin,durusun,yol haritan beni gururlandirdi.insallah yollarimiz bir gun tekrar kesisir ve paylasimlarimiz aktarima doner evrene yaydigimiz isik aydinligimiz olur.NAMASTE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here