Yoga Nedir?

2

Yoga Nedir?

“Yoga ne değildir” üzerine  bir yazı yazdım geçenlerde, eğer ön yargılarımızı kırabildiysek şimdi de “Yoga nedir?” sorusunu detaylandırabiliriz zannediyorum. ( bir önceki yazıyı okumak isteyen arkadaşlar bakınız: “Yoga ne değildir?” )

Yoga Sanskritçe “Yuj” kelime kökünden türemiştir. Kelime anlamı “birlik, bütünleşme” demektir. Zihnin, bedenin ve ruhun bütünlüğünü anlatır. Bireysel benlik ile evrensel benliğin bütünleşmesidir.

IMG_8277

YOGA: Akıl üzerinde hakimiyet

Yoga ile ilgili ilk bilgiler Hindistan’da bulunan Veda ismindeki kutsal metinlerde yer almıştır.7-8 bin yıl öncesine dayanan bu yazılar korunamamıştır. Günümüze ulaşabilen yoga ile ilgili en büyük klasik metinler Patanjali tarafından 4000 yıl önce “Patanjali’nin Yoga Sutraları”nda derlenmiştir. Patanjali’ye göre yoga “akıl üzerindeki hakimiyetin sağlanması” olarak tarif edilir. Patanjali yogayı 8 basamak olarak ele almıştır. ( bir başka yazıda daha ayrıntılı şekilde sutralardan bahsedilecektir. )

patanjali-yog-sutras

1-Yama ( evrensel ahlaki disiplinler)

2-Nyama ( kişisel disiplinler )

3-Asana ( yoga duruşları )

4-Pranayama (nefes yoluyla yaşam gücünün kontrolü )

5-Pratyahara (duyguları geri çekme, içe dönüş )

6-Dharana (odaklanma, konsantrasyon )

7-Dhyana (meditasyon )

8-Samadhi ( kendini tanıma, aydınlanma)

Patanjali’ye göre yoga, zihni kontrol etme tekniğidir. Kontrol iki şekilde mümkündür; her hangi bir obje veya konu üzerinde konsantre olabilme gücü ve sessiz,sakin kalabilme yeteneği…Yoga zorlayarak değil, doğru zamanda doğru teknikleri kullanarak aklı kontrol etme yeteneği sağlar.

YOGA: Aklın bir hali

yoga medi

Kişi yoga sayesinde bilincin daha üst katmanlarına sıçrar ve bu halde kalmayı öğrenir. Yoga, hisler ve akıl üzerinde hakimiyetin sağlandığı ,aklın sadık ve sakin kaldığı bir haldir.

Yoga; duygusal açıdan mükemmel istikrarın, zihinsel açıdan konsantrasyon ve bağımlı olmama ilkelerinin , bedensel açıdan vücudunun dengesinin  sağlandığı bir durumdur. Vücut ve aklın koordineli dengesini sağlayarak kişiliği bütünleştirir.

YOGA: Yaratıcılık gücü

Bir diğer tabire göre de yoga yaratıcı güçtür. Eski Hindistan yazılarında, “öz” yoga ile açığa çıkarıldığı zaman sis, duman,rüzgar, ateşböceği, ışık, kristal, ay… müjdeci olur der. Yoga ile doğadaki canlı cansız varlıklara dair farkındalığımız artar, gerçekliğe doğru yaklaşırız. Yoga, farkındalığı arttırarak kişinin içindeki yaratıcı gücün açığa çıkarılmasına yardımcı olur.

13285572_10154238071747700_689916265_n

 

Yoga; sadece duruşlardan oluşan bir egzersiz çalışması değil, bir yaşam felsefesi; bilgi ile hareketi birleştiren bir uyum sistemidir. Düşünce, duygu ve eylem arasında uyumun sağlanmasıdır. Yoga ; kişiye fiziksel, zihinsel, entellektüel, duygusal ve ruhsal alanlarda kendini geliştirme imkanı sağlar.

Herkesin ihtiyacına cevap verecek özellikle olması nedeniyle yoga günümüz dünyasında gittikçe daha da popülerleşmektedir. Yoga, huzursuz bir zihne sahip olan kişiye dinginlik, fiziksel hastalığı olan kişiye sağlık, öğrenci ve iş adamı/iş kadınına konsantrasyon  gücü, arayış içerisinde olan sorgulayan kişiye sunduğu öğretiler sayesinde felsefik derinleşme ve sorularına farklı yanıtlar bulma imkanı sağlar.

medi

Yoga asanalarını ( duruşlarını) uygularken fiziksel faydayı arttırmak ve ayrıca zihinsel fayda da sağlamak için yogayı bir yaşam tarzı haline getirmekte yarar var. Yoga bir dini inanç sistemi değil, kişinin kendini tanımasını ve bu sayede evrenle arasındaki bağı farketmesini sağlayan bir yaşam biçimidir. Kendi özümüze dönerek, özümüzdeki evreni bulmanın yoludur.

Yoga; diğer canlılar ile aramızdaki bağı farketmemizi sağlayarak tüm canlılara karşı sevgi ve merhamet hislerini güçlendirir, etrafımızdaki canlılara zarar vermeden yaşamayı öğütler. Yaşama karşı farkındalığımızı arttırarak empati kurabilmeyi, bağımlı olmadan,sahiplenmeden sevebilmeyi,  gerektiğinde vazgeçebilmeyi öğretir. Kendi kişisel disiplinimiz doğrultusunda amacımız uğrunda çalışmayı, sorunları hayatımıza engel olarak görmeden yolumuzda devam etmeyi öğretir.

Günümüzde yoga denildi mi akla gelen yoga duruşlarının ( asanaların),  yoganın kocaman okyanusunda sadece birer damla olduğunu anlatabilmişimdir umarım. Hayata daha farkında gözlerle bakabilmek için derin bir yaşam felsefesinden bahsediyorum size; daha sakin, daha huzurlu, daha farkında, daha bilge, daha mutlu, daha sevgi dolu bir hayatınız olsun istemez miydiniz ?

 

Yazıyı yazarken fikir aldığım kaynaklar:

  • S-VYASA University Yoga Instructor’s Course Self-Instruction Material
  • Asana Pranayama Mudra Bandha by Bihar Yoga
  • Evde Yoga by Purnam Yayınları

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here