Yoga ne değildir ?

4

Yogayla ilgilendiğimi duyan bir çok insanın gözündeki o bilmeyen bakışı, yanlış algılamaları bugün burada biraz olsun giderebilmek istiyorum. Yoga ne demek sorularına burada bir cevap vereyim dedim.

“Yoga nedir”i şu yazımda bulabilirsiniz ama bundan önce “yoga ne değildir”den yola çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle yoga hakkında öne atılan önyargılardan, zannedilişlerden bahsedelim.

 

1- Yoga spordur ( mı acaba? )

yoga spor

Yoga, bir spor dalı değildir. “Asana” adıyla anılan yoga duruşları yoga felsefesinin içerisindeki basamaklardan sadece biridir. Fiziksel anlamda sağlıklı, aktif, canlı kalmamızı sağlar ve bu yüzden bir spor dalının size sağladığı fiziksel faydaları yogada bulabilirsiniz diyebiliriz. Eğer yoga uygulamalarını sadece fiziksel olarak gerçekleştirmek ve felsefesiyle, yaşam şekliyle, öğretileriyle hiç ilgilenmek istemiyorsanız o zaman yaptığınız uygulama sadece “Asana” çalışması olacaktır. Yani bu durumda yoga yapıyorum değil, asana uyguluyorum demeniz daha doğru bir tabir olacaktır.

yoga poses

Yoganın sadece fiziksel faydasını elde etmek istiyor olabilirsiniz, bu sizin seçiminiz. Çeşitli meyve ağaçları olan bir bahçeden sadece bir meyve yemeye benzetebilirim bunu; neden olmasın, belki sadece elma seviyorsunuzdur ya da elmaya ihtiyaç duyuyorsunuzdur.

Neden yogaya ihtiyaç duyduğunuza ve nasıl bir faydasını görmek istediğinize karar vermek sizin elinizde.

 

2- Yoga bir dindir. ( mı acaba? )

yoga din

Yoga, bir din değil bir ahlak felsefesidir.  Size bir Tanrı’ya tapmayı ve bu Tanrı’nın ibadet kurallarını öğretmez. Yoga sizi kendinizi tanımaya ve içinizdeki “öz”ü bulmaya davet eder. Yoga size amacınız uğruna disiplinli çalışmayı, fedakarlık edebilmeyi, gerektiği yerde vazgeçebilmeyi, zarar vermemeyi, nefsinizin ve zihninizin hakimi olabilmeyi, merhamet etmeyi, farkındalıkla yaşamayı, çevrenizdeki yaşamlara saygı duymayı öğütler.

Yoga uygulamalarının ve felsefesinin Hindistan’da başladığı ve 8000 yıl kadar önceye belki de daha eskiye dayandığı söylenir. Hindistan’da binlerce yıldır süren bu uygulamalar Hinduizm dinini de etkilemiş ve yoga Hinduizm’in içerisinde de kendine yer bulmuştur. Ama yoga ne başlı başına bir din, ne de özel bir dine ait uygulamalardır. Hindular da yoga yapabilir, Hristiyanlar da, Müslümanlar da, Yahudiler de, Jainler de, Şintoiler de, deistler de, teistler de, panteistler de, ateistler de…

 

3- Yoga zenginlerin yaptığı bir şeydir. ( ? )

yoga-money

Yoga, arayış içerisinde olan insanın sorularına yanıt verebilen bir felsefedir, bir çok insanın yaşamının daha huzurlu, bedeninin daha sağlıklı olmasında fayda sağlayan Doğu’nun bu felsefe sistemi, tabi ki Batı’nın ilgisini geç de olsa çekmiştir. Ve birçok uygulama gibi kapitalist sistemin eline geçmiş, üzerinden iyi paralar kazanılan, umut tacirliği pazarına dönüştürülmüştür. Ama bu yoganın değil, içerisinde yaşadığımız kapitalist sistemin bir getirisidir.

Bu spiritüel pazarın içerisinde dikkatli olmakta fayda vardır her zaman. Mucizevi söylemlere aldanıp kimsenin müridi olmayın! Yoga eğitmeninizi seçerken gerçek yoga eğitmenlerinin kendisinden “üstad” diye bahseden egolu kişiler olmadığını ve lüks içerisinde bir yaşam sürmek gibi bir kaygıları olmadığını göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Kendinize gün içerisinde 1 saat zaman yaratabildiğiniz ve uygun eğitmeni bulabildiğiniz taktirde yoganın sadece Nişantaşı, Bebek’te yaşayan, maddi durumu yerinde kişiler  için değil; kendini tanımak için çaba harcamaya hazır insanlar için olduğunu anlayacaksınız. Yoga asana uygulamalarını yaparken, yoga felsefesi ile ilgili kitaplar okumanız da farkındalığınızı arttırmanıza yardımcı olacaktır.

 

4- Yoga kadınların yaptığı bir şeydir. ( ? )

249_hp_groove_09

Türkiye şartlarında baktığımızda kadınların yogaya daha meraklı olduğunu inkar edemem. Ama bu sanırım Türk erkeğinin yogayı Recep İvedik’le tanımasıyla biraz olsun bağlantılı. Ne yoga öğretisinin ,ne de duruşlarının Recep İvedik’in filminde gördüğünüz karakterle uzaktan yakından ilgisi yok beyler. Hatta şöyle birşey söylemek isterim ki yoganın getirisi olan “güçlü, kuvvetli, dengeli” olabilmek gibi kavramlar, sosyal hayat içerisinde kadınlardan çok erkekler arasında revaçta olan kavramlar oysa ki. Kadınlar arasında ise esneklik ve fit kalabilmek yoga duruşlarına olan ilgiyi arttıran kavramlar.

recep-ivedik_5

Yani demem o ki yoga duruşları; hem erkek, hem de kadın için fiziksel olarak uygun, faydalı, geliştiricidir. Tayt giymek gibi bir zorunluluğunuz yok beyler 🙂 Fitness uygulamaları kaslarınızı kısaltıp, güçlü kemikler değil güçlü kaslar geliştirmenize yararken yoga uygulamaları kaslarınızı uzatır, iskelet sistemini dengeleyerek uyum içerisinde güçlü bir fiziksel yapıya sahip olmanızı sağlar. Üzgünüm size kocaman bir vücut vaadedemiyorum ama yoga duruşları kocaman kasları olan bir adam olmanıza değil güçlü, dengeli, stresten uzak, kendine güvenen bir adam olmanıza yardım eder.

Yani şu olmazsınız da;

kaslı

Düzenli uygularsanız belki şu olursunuz:

yoga man2

Ya da belki bu

yoga man

 5- Yoga yapanları akrobat ya da sihirbaz sanmak, yoga uygulamasından mucizeler beklemek.

  • Şimdi siz yoga yapıyorsunuz ya bacağınızı böyle boynunuzun arkasından dolayıp ayağınızı yanağınıza değdirebiliyor musunuz ?

yoga acro2

  • Şimdi siz bağdaş kururken havalanıp uçabiliyor musunuz ?

Meditation-Boy

  • Böyle gözleri kapayıp “ommm” diyince bütün dertlerimizden kurtuluyor muyuz ?
  • 2 haftadır yoga yapıyorum, migrenimden kurtulamadım hala.

Falanlar filanlar… Yoga bir mucizeler bütünü ya da sihir ya da akrobasi değildir. Yoga sayesinde hayatınızda ciddi değişiklikler olacaktır elbet ama hayatınızda bu değişikliği yapan “siz”siniz , yoga değil, bunu unutmayın.  Eğer biri size yoga yaparsanız tüm hastalıklarınız iyileşecek, huzurlu ve mutlu olacaksınız, hayatınızı yeni baştan kurabileceksiniz derse inanmayın; hayatınızı yeni baştan kuracak ve bu değişimi yaşamınıza davet edecek kişi “SİZ”siniz,  siz isterseniz ve farkında olursanız yoganın yardımıyla bunu yapabilirsiniz. Yoga felsefesi size yol gösterecektir ama ne yaptığınızı bilmeden uyguladığınız yoga duruşlarının size faydadan çok zararı olabilir, aman dikkat sakatlık çıkarmayalım 🙂

Değişimin zamanla gerçekleşen bir hal olduğunu da hatırlatmak isterim, 2 haftalık yoga uygulamasının hayatınızda mucizeler yaratacağını zannetmeyin, ama zamanla disiplinli bir çalışmanın yardımıyla yaşamınızda çok şeyin düzene girebileceğini bilin.

Ayrıca yoga duruşlarını uygulamak için öyle zannettiğiniz gibi esnek, zayıf, fit olmanıza falan gerek yok. Yoga herkes içindir, akrobatik hareketler yapmaya değil bedenimizi tanımaya, kendi sınırlarımızı bilmeye  ve yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kimseyle yarışmadığınızı aklınızdan çıkarmayın. Kilolarınız, yoga duruşlarını gerçekleştirmeniz için size engel değil.

“Esnek değilim yoga yapamam.” sözü, çok kirliyim banyo yapamam gibi bir şey…

BiggalYoga-3-1

İlla da akrobasi yapacağım derseniz yoga duruşlarını akrobasi ile birleştiren Acro-yoga adı altında bir uygulama da bulunmaktadır.

acroyoga

 

Kısaca yoga; çeşitli uygulamalar yardımıyla, beden, zihin ve ruhunuz arasındaki uyumu sağlamada size yol gösterebilecek bir felsefe sistemidir diyebiliriz.

Yoganın ne olmadığı üzerine bahsettim bu yazıda, bir sonraki yazıda daha detaylı olarak “yoga nedir” başlığı altında duracağım. ( Bakınız “Yoga Nedir?” )

Sorularınız varsa yorumlara yazın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

4 YORUMLAR

  1. neredeyse butun yazilarinizi okudum ve imrenerek takip ediyorum, cok isterim bende gezebilmeyi ama tek basina yapacak cesaret yok 🙂 sunu ogrenmek istiyorum; Yogaya nasil baslariz, bunun icin kitaplar mi daha yardimci olur yoksa dersler mi su donemde biliyorsunuz pilates hocalari yogaciyim diye geziniyorlar,
    ben boyle bisey olduguna inanmiyorum. bu konuda bana yol gosterebilirseniz sevinirim.

    • Merhaba, yogaya yeni başlayanlar için benim önerim duruşları doğru anlayabilmek için bir eğitmen dahilinde başlanması, doğru eğitmeni bulmak da işin biraz şans kısmı tabi. Kitaplardan yardım alabilirsiniz ama sadece kitaplara bakarak yoga asanalarına başlamayı çok doğru bulmuyorum ben, hareketi doğru anlayamama hatta kendinize zarar verme ihtimalini gözardı etmemelisiniz. Bulunduğunuz şehirde uygun yoga eğitmeni yoksa Purnam yayınlarının “Evde Yoga” kitabını önerebilirim. İçinizdeki cesareti keşfetmeniz dileğiyle 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here