Burcu Tunca Kimdir ?

80 li yılların ortasında Trakya’nın küçük bir ilçesinde doğdum ben. Tekirdağ Fen Lisesi , ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Tekstil Mühendisliği ile devam eden bir okul geçmişim var. Ama bana sorarsanız benim için en anlamlı okul eğitimi Hindistan- Bangalore’daki Swami Vivekananda Yoga Üniversitesi’nde aldığım Yoga Eğitmenliği eğitimidir.

4 yıla yakın bir iş hayatı denemesinden sonra beni devamlı içten dürtükleyen “git” isteğine daha fazla karşı koyamadım. Yaptığım işin anlamsızlığı ile ilgili gel-gitlerim, yeni yerler keşfetme, yeni felsefeler öğrenme, yeni insanları, yeni kültürleri tanıma isteği artık durdurulamaz bir noktaya geldi . Önceleri Afrika’ya bir yetimhaneye gitmeye karar vermiş, gideceğim yeri ayarlamıştım. Sonra yogada ilerleme isteği ve Hindistan hayali birleşince planlar değişti, kredimi çektim, istifamı verdim, evi kapattım ve attım kendimi Hindistan’a. 6 ay boyunca Hindistan’da bir çok farklı yerde, bir çok farklı öğretileri dinledim, deneyimledim. Yoga, meditasyon, sürdürülebilir yaşantı, ekolojik tarım, sıfır atık sistemleri, vedalar, Hinduizm, Krishna Bilinci, Bhagavat Gita, Budizm… hakkında derin bilgiler edindim. Ashramlarda kaldım, manastırlarda kaldım, üniversitenin kampüsünde kaldım, ormanın içinde yer alan vegan bir komünde kaldım. Hostellerde de kaldım elbet. 6 ay sonunda bambaşka bir ben oldum. Sonra Nepal’e gittim. Himalayalara çıktım, Annapurna etrafında 17 gün boyunca 5415 metreye kadar tırmandım. Dağ köylerindeki hayatı gördüm, korkumla ve hastalıklarla savaştım. Dağın o yüksek enerjisine kaptırdım kendimi. Ailemi görmek için Türkiye’ye döndüm sonra,tüm paramı bitirmiştim. Ailemin bana bu noktada maddi ve manevi desteğini asla unutamam. 3 ay Türkiye’de ailemin yanında kaldıktan sonra Avustralya’ya gidip orada çalışmaya ve para biriktirmeye karar verdim. Work and holiday vizesiyle Avustralya’da 1 sene boyunca hem çalışıp para biriktirdim, hem yeni bir kültürü öğrendim, hem de seyahat ettim. Bu bir senenin sonunda Avustralya’da kalmak ve Asya’yı gezmek arasında kalan bocalamamı ve ufak savaşımı yine seyahat isteği kazandı. Yalnız başladığım yolculuğuma bir başka gezginle devam etme kararı aldık. Paramızın yettiği, cebimizin meteliksiz kaldığı ana kadar Güney Asya’yı gezdik birlikte. Endonezya, Malezya, Tayland , Kamboçya, Hindistan’da birbirinden güzel anılar biriktirdik. Bu seyahatim sırasında da yoga eğitimlerime devam ettim. Rishikesh’te Ananda Yoga Shala’dan Yoga Alliance onaylı ikinci Yoga Eğitmenliği sertifikamı da aldım.

Geçen yıl İzmir’de durma ve yoga eğitmenliğime burada devam etme kararı aldım ve öğreterek öğrendiğim güzel bir yıl geçirdim. Türkiye’de durduğum ve ürettiğim,öğrendiklerimi öğrettiğim sürecimde Aylin Tokcan ile  Yogalin Çocuk Yogası Eğitmenlik Eğitimi ve Berivan Aslan Sungur’dan Yin Yoga Eğitmenlik Eğitimi’ni tamamladım.

Şimdilerde kasım ayında başlayacak uzun soluklu Afrika seyahatim için hazırlıklarımı yapıyorum.

İçimdeki çingene ruh dur diyene kadar gezmek, görmek,keşfetmek, dans etmek… benim hayalim. Ben hayalimin ortasındayım. Umarım, bu hayaller ile yatıp kalkan her meraklı ruh bir gün hayalini gerçekleştirecek cesareti kensidinde bulur. Her zaman ilk adım en zorudur, unutmayın! İlerlemek için bazen kapıları açmak için zorlamamız, bazense açık kapıları keşfetmemiz gerekir…