Ukrayna’nın Güzel Kızlı Güzel Şehri Kiev

11

Uzun süredir yoga derslerimi bırakamadığım için ülke dışına çıkamıyordum, kısa bir araya ihtiyacım olduğunun da farkındaydım. Türkiye’ye hem yakın hem de ucuz olan bir ülke arayışındayken, Ukrayna geldi aklıma ve hızlı bir gaza gelme ile Turna.com’un sponsorluğu sayesinde İzmir-Kiev arası biletlerimizi alıp Ukrayna yolculuk planımızı yaptık. (Ucuz uçak bileti için göz atın isterseniz)

( Uçak biletlerinizi alırken hem puan kazanmak hem de bana ufak bir faydanız olsun isterseniz şu linkten üye olabilirsiniz: Turna.com üyelik )

Kendi elleriyle sevgilisini Ukrayna’ya götüren koca yürekli bir kadınım ben:)

İlk durağımız Kiev. Kiev’de iki havaalanı var, Zhuliany ve Boryspil. Boryspil Havalanı’na giderseniz şehir merkezine ulaşım için otobüsleri kullanabilirsiniz ya da otobüs ile en yakın metro istasyonuna ulaşıp (Kharkovskaya Metro Station)oradan metro ile devam edebilirsiniz.Eğer bizim gibi Zhuliany Havalanı’na gittiyseniz şehre ulaşmak için küçük otobüsleri ( marshrutka diyorlar) kullanabilirsiniz. Ya da tabi ki otobüs, taksi seçeneğiniz var. (Kiev uçak bileti )

Baştan belirteyim , Ukrayna parası Grivna; 100 Grivna= 13,5 lira, 10 lira=74 Grivna

Kalacak yer için Couchsurfing sitesinden faydalandık,  site sayesinde bulduğumuz arkadaşlar bizi evlerine kabul ettiler. Böylece Kiev’de 2 gece Ukraynalı bir öğrenci evinin misafiri olduk. ( couchsurfing hakkında detaylı bilgi isterseniz şu yazıma göz atabilirsiniz: En Çok Kullandığım Seyahat Uygulamaları ve Siteler )

Ukrayna’ya geldiğimiz gibi tabi ki ilk dikkati çeken etrafta dolaşan güzel kadınlar. Yüzleri birbirine çok benzeyen barbi bebekler geçip duruyor önümüzden. Masmavi kocaman gözler, kusursuz güzellikte birbirinin aynısı gibi görünen yüzler. Özene bezene yaratılmışlar , çok da şaapmamak lazım 🙂

 

Sokaklarda çok fazla Türk’e rastlayacaksınız , özellikle en az 4-5 kişilik gruplar halinde gezen adam sürülerine.Ve kızlara tavırlarından, hanzo hanzo sırıtarak askıntılık yapmalarından utanıp Türk olduğuzu söylemeye çekinecek noktaya geleceksiniz ne yazık ki.

Benim sarı saçımdan mavi gözümden olsa gerek bizi ya Ukraynalı ya da Rus sandılar genelde 🙂 Önümüze gelen Kiril alfebeli menüleri geri gönderip İngilizcelerini istemek zorunda kaldık, bizimle önce Ukraynaca ya da Rusça ( daha aralarındaki farkı anlayamıyorum) konuşup anlamadığımızı görünce İngilizce konuşmaya başladılar.

Kiev’de Şehir içi  Ulaşım

Kiev’de şehir içi ulaşım gerçekten çok ucuz; otobüs, metro, marşrutka gibi toplu taşıma seçeneklerinin yanında taksi ve uber fiyatları da çok uygun.

 • Marşrutka denilen sarı dolmuşların biraz daha büyüğü olan sarı otobüslerde fiyat 6 Grivna= 0,80 TL

 • Otobüslerde ve metroda fiyat 4 Grivna=0,50 TL
 • Uber kullanırsanız 5-10 lira arasına şehir içinde bir çok mesafeye ulaşabilirisiniz.

Yürümeyi seven bir zat-ı muhterem iseniz bence yürüyün zaten 🙂 Yol boyunca güzel binalar, güzel insanlar görerek gözünüzü şenlendirin derim ben.

 

Kiev’de Maliyetler

Ukrayna genel olarak uygun bir bütçeyle gezebileceğin bir ülke. Herkesi bütçesi ve harcamaları birbirinden farklı olacaktır tabi ama ben burada kendi bütçemizden yola çıkarak bir ortalama çıkarabilirim size diye umuyorum.

Kiev’de 1. Gün maliyetim (kişi başı)

Havaalanından ulaşım: 9 grivna

Öğle yemeği: 70 Grivna

Sim kart: 50 Grivna

Kahve : 40 Grivna

Su: 11 Grivna

Akşam yemeği: 45 Grivna

Konaklama: couchsurfing ücretsiz

Toplam: 225 Grivna= 30 TL

 

Kievde 2. Gün maliyetim (kişi başı )

Kahvaltı: 60 Grivna

Botanik bahçe girişi: 30 Grivna

Kahve: 14 Grivna

Atıştırmalık: 25 Grivna

Metro: 4 Grivna

Öğle yemeği: 65 Grivna

Çay : 36 Grivna

Akşam yemek+ bar : 125 Grivna

Ulaşım uber: 20 grivna

Konaklama: couchsurfing ücretsiz

Toplam: 379 Grivna= 50 TL

 

Kiev’de 3.gün maliyetim:

Kahvaltı: 40 Grivna

Metro: 8 Grivna

Kadeh Şarap : 40 Grivna

Kahve-tatlı : 90 Grivna

Metro: 8 Grivna

Akşam yemeği: 100 Grivna

Ulaşım uber: 30 Grivna

Konaklama: Tren yolculuğu (Lviv’e ): 310 Grivna

Toplam: 626 Grivna= 84 TL

 

Toplamda 3 gün Kiev’de harcadığım para Lviv tren biletim de dahil 164 TL, tren biletini saymayıp sadece günlük harcamalara bakacaksak günde ortalama 30 ile 50 TL arasında harcamam oldu bu seyahatte.

 

Kiev’de gezilecek yerler

 • Kreschatik caddesi

Kreschatik caddesi Kiev’in en meşhur caddesi, Pazar günleri caddeyi trafiğe kapıyorlar ve sadece yayalar için rahat yürüyebilecekleri bir yol haline geliyor. Totomuz dona dona dolaştık biz de.

Caddede iki adımda bir kahve satan büfelere ve üç adımda bir müzik yapan müzisyenlere rastlamanız mümkün. Keyifli bir yürüyüş  imkanı, alıp elinize kahvenizi güzel bir müzik ziyafeti sunabilirsiniz kendinize.

Kreschatik caddesi üzerinde bir çok giyim mağazası yer alıyor ama yan caddelerden birinde denk geldiğimiz bir sokakta aklınıza gelebilecek en büyük, en pahalı  kıyafet markalarının neredeyse hepsini görünce şaşırmadım değil. Ukrayna’nın fakir bir ülke olduğu doğru ama bu tezatlık burada olduğuna göre alıcısı da var demek ki diye düşündüm.

Caddenin üzerinde pek oturacak yer bulamıyorsunuz, ara sokakları denemek gerekiyor.

 

 • Kiev Botanik Bahçesi

Kiev’in ünlü yerlerinden biri de parkları. Alman edebiyatçı Goethe Kiev için şöyle demiş: “ İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.”

Botanik park buradaki en büyük park diyebilirim sanırım ama gerçi şehir zaten parklarla çevrilmiş desem yanlış olmaz. Kış zamanı bu kadar güzelse, baharda ve yaz zamanı kimbilir nasıldır.

Botanik bahçenin girişi 30 Grivna yani 4 lira, bütün gün park içinde dolaşabilir, hele bir de güzel hava ise çimlerin üzerinde keyifli keyifli uzanabilirsiniz. Biz gittiğimizde henüz bahar gelmemişti, eğer siz bahar zamanı gidenlerdenseniz bizden çok daha şanslısınız.

 

 • Andreevskiy Yokuşu

Andreevskiy yokuşuna Kiev’de görülmesi gerekenleri içeren listelerden birinde denk geldim, ilgimi çekti ve son günü buraya ayırmak istedim. Podol mevkii içerisinde yer alıyor. Podol, Kiev’in eski kent merkezi, bol bol eski yapılar, kiliseler, anıtlar göreceğiniz bir mevkii. Andreevskiy Yokuşu eski zamanlarda halkın yaşadığı bölge ile yönetim merkezini birbirine bağlayan sokak, şimdilerde rengarenk satıcıların eşliğinde renklenen , keyifli bir yokuş.

Yokuş boyunca bol bol hediyelik eşya tezgahlarına rastlayacaksınız. Ayrıca duvarlardaki murallar da dikkat çekici. Yol üzerinde oturabileceğiniz ufak kafeler de mevcut. Rengarenk satıcıları görüp de azıcık kendimi kaybetme hakkını kendime vermesem olmazdı tabi 🙂 Ağır ağır çıkacaksınız bu yokuşu, bakına bakına 🙂

Metro ile Portrova ya da Kontraktova istasyonlarına gelirseniz sonrası yürüme mesafesi.

Yokuşun sonunda güzel bir şehir manzarası bizi bekliyordu, biraz keyfine varalım ama değil mi 🙂

 

Kiev’de Yemek

Kiev’de benim üç adet favori restoranım oldu, onları sizinle paylaşmak isterim.

 • Vegano Holigano, Green 13

“Ya ben acaba kendime göre yiyecek birşeyler bulabilecek miyim?” diye dertlenirken yanlarında kaldığımız Ukrayna delikanlıları bana vegano holiganoyu önerdi. Palats Sportu metro istasyonundan inince  Bessarabskiy Meydanı’nın olduğu yerde içeride büyük bir pazarın içinde küçük bir dükkan Vegano Hooligano. Tamamen vegan yani hayvansal ürün kullanılmayan bir restoran zincirinin bir kolu buradaki dükkan. Bayağı yoğun bir dükkan olduğunu söylemeliyim ve yiyecekler gerçekten çok lezzetli. Öğle yemeğim ve taze sıkılmış meyve suyum 70 Grivna= 9 lira civarı tuttu. Fiyatılar fena sayılmaz.

 • Varenichnaya Katyusha

Yerel yemekler yiyebileceğimiz bir restoran ararken yine ev sahiplerimiz yardımımıza koştu, onların önerisiyle bu harika restoranı bulduk: Varenichnaya Katyusha. Bu restorana mutlaka gidip harika yemeklerinden yemelisiniz. Vareniki benim favori Ukrayna yemeğim oldu. Bir çeşit mantı , içine patates, mantar, et… gibi bir çok seçenek konulabiliyor. Kızarmış vareniki kahvaltı için çok güzel bir tercih oldu. Ayrıca Ukrayna’nın önemli yemeklerinden biri de Borsh, bu da bir çeşit çorba ama Ukraynalılar çorba olmadığını bir yemek olduğunu iddia etmekte ısrarcı 🙂

Borsh
vareniki

Restoran görünüş olarak da pek sevimli, garsonları da çok güler yüzlü insanlar.

 

 • Puzata Hata

Ukrayna’ nın ünlü restoranlar zincirlerinden biri. Fast food restoranı diye geçiyor ama bizdeki tabldot mantığı. Çeşit çeşit yemeklerinizi seçip , tepsiyle ilerliyorsunuz ve en sonda kasada ödemenizi yapıp seçtiğiniz bir masada oturuyorsunuz.

Hem etli hem etsiz birçok damak zevkine uygun çeşitli yemekler bulabileceğiniz için birkaç arkadaş olan ziyaretlerinizde herkese uygun bir restoran diyebilirim. Kreschatik caddesine yakın, Google map bulmanızda size yardımcı olacaktır.

 

Kiev’de Barlar

 • Naturlich

Kiev’in göbeğinde bir Alman Bira mekanı. Gardon kızlar Geleneksel Alman kıyafetleri içinde. Müzik güzel ve sohbet etmek için uygun ses düzeyinde. Biraları güzel, humusu fena değil.

Adres: Bogdana Khmelnitskogo St., 3, Kiev

 

 • Porter Pub

En sahiplerimizin önerdiği mekanlardan biri , şimdiye kadar ki hiçbir önerileri kötü değil di. Kreschatik caddesinde. Bira ve atıştırmalık bulabileceğiniz güzel bir mekan.

Adres: Kreschatik St., 15, Kiev

 • Blues Bar

Kiev’de güzel müzik, hem de güzel canlı müzik bulabileceğiniz bir mekan. Ortam güzel, fiyatlar uygun, güzel bir akşam için ideal bir mekan diyebilirim.

Andreyevskiy Yokuşuna yakın, oraları dolaşmaya gittiğinizde akşamınız da burada geçirebilirsiniz.

Adres: Mykhailivs’ka St, 24А, Kiev

 

Kiev’de 2 gece 3 gün geçirdik. Ben çok sevdim bu şehri, sokaklarda dolaşırken  güzel insanlar ve güzel mimarili binalar  görmek insanı estetik doyuma ulaştırıyor. Daha ilk gün “ Yahu biz bu şehirde mi yaşasak acaba?” diye sormam Gökhan’ı biraz şaşırttı. Bu kadar güzel kadınlarıyla ünlü bir şehirde yaşamayı düşünüyor olmam karşısında Gökhan’dan gelen cevap “ Canım sen at yüreği mi yedin?” 🙂

Öğrendiğim Ukraynaca kelimeler:

Teşekkürler: Diakuyu

Özür dilerim: Vybachte

Ve tabi yemek için öğrenmem gerekenler:)

Etsiz: bes Miyasa /  Sütsüz: Bez moloka /  Peynirsiz: Bez Syru / Tereyağsız:  Bes masla / Alerjim var: U mene alergia

Şu kıyağımı da unutmayın ; eğer yerel halkın olduğu yerde kendini sevdirmek istiyorsan “Slava Ukraini” ile başlaman yeterli 🙂 Yaşasın Ukrayna, şanlı Ukrayna gibi bir anlamı var sanırım. Eğer biri size Slava Ukraini derse cevabınız ” Heroiam Slava” olsun, “şanlı kahramanlar ” gibi bir anlamı var.

Bir de Putin’i kötülerseniz biraz, tamam sizden iyisi yok 🙂 Putinli hediyelik eşyalardaki zarafete bakın hele 🙂

Kiev’den sonraki durağımız Lviv hakkındaki yazım da çok yakında.

 

11 YORUMLAR

 1. Çok güzel bir yazı olmuş, Elinize sağlık. Daha önce gitmiştim önümüzdeki ay eşimle birlikte tekrar gideceğiz, faydalı bilgiler oldu bizim için. Yalnız bir noktayı düzeltmek istiyorum, Boryspil Havalimanı’ndan şehir merkezine direkt metro yok. Havalimanı şehrin bayağı dışında. 35 Grivna karşılığı en yakın metro istasyonu olan Kharkivska Metro istasyonuna ulaşabileceğiniz otobüsler var.

 2. Kiev Çok Güzel Bende Eşimle 2015 yılında gitmiştim yeşillikler içinde güzel bir şehir tavsiye ederim herkese bir daha gidersem tavsiyelerinizi deneyecegim çok yararlı güzel bir yazı olmuş teşekürlrr…

 3. çok yararlı bir yazı olmuş çok teşekkürler.Ancak merak ettiğim ve yazı içinde bulamadığım bir detay var belki kaçırmışımdır kusura bakmayın hangi ayda gittiniz acaba ve hava nasıldı.Biz de aralıkta gideceğiz de

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here