Tek Başına Seyahat Etmen için 9 Neden

1

Bana göre tek başına seyahat etmek kişisel gelişim için en iyi destekleyici güç.

Benim tek başına seyahat deneyimim hayatımda birçok alanda ufak sıçrayışlar yaratmamı sağladı. Ve tanıştığım her yalnız seyahat eden insan, hayatımda karşıma çıkan en ilginç ve en harika kişiler oldu.

Paradoks gibi görünebilir ama dış dünyayı ne kadar keşfedersen iç dünyanı da o kadar keşfedersin. Yalnız seyahat hem iç hem de dış dünyayı keşfetmek için dizginleri eline almanı sağlar.

Elbette ki bazen kendini yalnız hissedersin, fakat bunun yanında bir sürü insanla tanışırsın ve etrafta tanıdık yüzler yokken kendini daha iyi tanırsın. Tabi ki sevdiklerini, aileni, arkadaşlarını hayatının bir döneminde terk etmenin zor olduğu doğru, fakat kesinlikle buna değer, çünkü döndüğünde birçok alanda daha iyi bir insan olacaksın.

 

Hayatında en azından bir kere tek başına seyahat etmen için 9 neden

1- Kendine yetme

Bağımsız olmayı öğrenirsin, kendi başına bir şeyler yapmayı, problemleri kendi başına çözmeyi, kendi başına yolunu bulmayı, kendi kendinin en iyi arkadaşı olmayı öğrenirsin. Kendine yetme yalnız başına seyahatin paha biçilemez bir getirisi.

2- Daha çok insanla tanışırsın

Yalnız seyahat ederken birçok insanla konuşmak zorunda kalırsın ( aksi takdirde 7 gün 24 saat sadece kendinle birlikte olmak seni delirtebilir.). Birçok sefer yalnız başıma dışarı çıktım ve her seferinde eğer bir grupla dışarı çıkmış olsaydım tanışacağım insandan daha fazla insan ile tanıştım. Neden? Örneğin bir bara yalnız gidersen, sadece köşede kendi kendine dikilip durmazsın. Bu durum seni güvenli bölgeni terk edip yanındaki her hangi biriyle konuşmaya zorlar.( ki bu da aşağıda bahsettiğim bir sonraki nedeni doğurur.)

3- Çok daha hoşsohbet biri olursun

Yalnız seyahat ederken birçok insanla tanışırsın, bu da doğal olarak sohbet yeteneğini geliştirir. Kimseden sürekli konu açmasını bekleyemezsin, her şey senin elinde. Doğal olarak sohbeti başlatmakta her geçen gün daha iyiye gidersin ve insanlara yaklaşırken daha az tereddütlü olursun.

4- Zor durumlardan keyif almaya başlarsın

Yalnız seyahat boyunca neredeyse hiçbir zaman güvenli bölgende değilsindir. Heyecana, maceraya ve cesur kararlara alışırsın. Kendi iç direncinle yüzleşir, onu yenersin. İşte bu mucizenin başladığı noktadır. Hayat güvenli bölgenin sonunda başlar. Sadece sınırlarını zorladığında gelişirsin. Yalnız seyahatin kişisel gelişimde neden çok etkili olduğunun en büyük nedeni budur.

5- Esneklik, özgürlük ve doğaçlama yaşam

Yalnız seyahat ederken yaptığın her şeyin tüm kontrolü sendedir. Eğer bir şey yapmak istersen, danışacağın ya da fikir birliğine varacağın kimse yoktur. Sadece yaparsın. Yalnız seyahat etmek sana sonsuz esneklik, yüksek derece özgürlük ve istediğin gibi doğaçlama yaşama fırsatı verir.

6- Kendine öncelik vermeyi başarırsın

Bu aslında empati kurma işini çok iyi yapanların dikkate alması gereken bir durum ama tabi ki herkesin de yapmasında fayda var. Yalnız seyahat ederken az rastlanır bir fırsata da sahip olursun: İstediğin her şeyi yapmak, istediğin her yere gitmek ve içinden gelen sese kulak vermek. Ayrıca bir projede çalışabilir ve dilediğin özel yeteneklerini geliştirebilirsin. Örneğin kendimden örnek vereyim; yalnız seyahat ederken diğer insanlarla olduğum zamana kıyasla daha çok yazı ve blog işleriyle ilgilenebiliyorum.

Yalnız seyahat etmek seni öyle bir duruma sokuyor ki, başkalarının duygularını incitmekten korkmuyor ve yaşadığın her şeyden bir tecrübe kazanıyor, öğreniyorsun. Eğer çok iyi empati kurabilen biriysen, etrafındaki insanların da mutluluğunu düşünür ve onlara bu yolda elinden gelen tüm yardımı yaparsın. Bu tabi ki iyi bir şey, fakat bazen kendini daha iyi tanımak ve gelişmek için önceliği kendine vermelisin. Bunu bencillikle karıştırma, kendi içsel çalışmanı yaptıkça başkalarına verme kapasiteni de arttırırsın.

7- Kendini tanımaya başlarsın

Kendi başına işler yaptığında ve yalnız zaman geçirdiğinde bunun kaçınılmaz sonucu olarak kendini daha iyi tanımaya başlarsın. Kendinin farkına varırsın. Duygularınla, eğilimlerinle, alışkanlıklarınla, kalıplarınla ve kendi bakış açınla uyum içinde olursun. Bu o kadar önemli bir olgudur ki Delphi’deki Apollo Tapınağı’nda bile “Kendini Tanı” yazar.

8- Yalnız kurt aurası

Yeni bir yerde yalnızken kendine güveni olan insanların gizemli bir tarafı olur. Buna yalnız kurt aurası denir. Gerçekten kendine güvenen kişiler insanlarda merak uyandırır. Yalnız seyahat kendi yalnız kurt auranı geliştirir.

9- Bu bir çeşit kendi iç dünyana yolculuktur

Kendi filminin yıldızı, kahramanı sensin. Her kahramanın yolculuğunun ana unsuru kendi içsel yolculuğudur ve kişinin hayatındaki  en önemli adımdır.

İsa spiritüel çalışmaları için uzun yıllar Asya’da kaldı, Buda rivayetlere göre kendini yalnız başına ormanın içine attı ve bir ağacın altında uzun süre meditasyon yaptı. İnsanlığa yön vermiş bu tarz karakterleri kahraman yapan şey kendi iç yolculuklarından edindikleri tecrübelerdir.

Günümüz toplumunun şanssız olduğu nokta artık insanları bu tarz konulara yönlendirecek öğretilerin olmayışı. Artık modern dünyada doğru yolu gösterecek kimse kalmadı.

İçsel yolculuk kavramı sırt çantalı gezginler, dünyayı keşfetmek isteyen modern seyyahlarla beraber yeniden doğdu. İnsanlar artık dünyayı eskiye göre daha çok keşfediyor. Bu bir çeşit kutsal yolculuk ve her hangi bir kuralı, yapılması gerekenler, yapılmaması gerekenler yok, detayları sadece sana kalmış.

Umarım bu yazı size kendi maceranıza atılmak için bir ilham olur. Bu biraz zaman alsa da her şeyi yoluna koymak için çaba harcaman gerekiyor ve emin ol buna değecek.

Ben başkalarıyla seyahat etmeye tu kaka demiyorum, şuan ben de hayatımın bu döneminde bunu yapıyorum. Gelgelelim herkes yalnız seyahatten birçok fayda kazanabilir, bu hayatınızda bir kez olsa dahi. Eğer bu içsel çağrıyı hissediyorsan, onu dinle ve gerçekleştir.

İyi yolculuklar…

Daha fazla nedene mi ihtiyacınız var? Buyrun: Gençken seyahat etmeniz için 3 neden

Seyahat etmek için öneriye mi ihtiyacınız var? Buyrun: Seyahat hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için 5 öneri

Gitmek istiyorum ama param yok mu diyorsunuz? Buyrun: Gönüllü çalışma programları

 

(Yazı alıntıdır, İngilizce orjinali için şuraya  bakabilirsiniz.)

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here