Tayland ve Filler

7

Chiang Mai’nin (aslında tüm Tayland’ın) meşhur aktivitelerinden biri fil safarileri. Birçok insan  buraya gelip fil safarilerine katılmak, fil tepesinde fotoğraflar çekilmek istiyor. Tayland ve filler konulu bu yazıyı yazmamın sebebi sizlere bu eğlencenin diğer yüzünü göstermek.

Peki bu fil endüstrisinin karanlık tarafından haberiniz var mı?

Tayland’ta fil safarilerini neden yapmamalısınız ?

Fil endüstrisi var, çünkü bir çok turist fil safarilerine istiyor ve bunun için hatırı sayılır paralar vermeye de hazırlar. Peki bu hayvanları sürebilmek o kadar da kolay mı ? Vahşi bir filin sürülebilir noktaya gelmesi için uygulanan eğitim çok acımasız ve daha fil bebekken başlıyor. Bebekken başlayan bu cesareti kırma eğitimine “Phajaan” deniliyor.

Eğitim bebek filleri annelerinden ayırıp onları kımıldayamayacakları bir kafeste ya da toprak altında bir delikte tutarak başlıyor.

Bebek filler burada uysallaşana kadar sopayla dövülüyor, sivri kancalarla bıçaklanarak işkenceler yapılıyor, aynı zamanda günlerce aç ve uykudan yoksun bırakılıyorlar.

Eğitildikten sonra da bu işkence bitmiyor. Sivri kancalar filleri kontrol etmek için kullanılıyor. Eğitim sırasındaki gibi filleri bıçaklamıyor olsalar da bıçaklanacağı korkusu verilerek çalışmaya zorlanıyorlar.

Merak edenler ve izlemeye cesareti olanlar için Tayland’a fillerin nasıl eğitildiğine dair videoyu aşağıda.

Ayrıca fil sürmenin fillerin vücudunda uzun süreli zarara sebebiyet verdiğini biliyor musunuz ? Her ne kadar iri cüsseli hayvanlar olsalar da omurgaları insan ağırlığını taşımak için uygun değil. Bu pek de sempatikmiş gibi görünen fil safarileri bir müddet sonra fillerin omurgalarında ciddi hasarlara sebebiyet veriyor.

Ama bir fili yakından görmeyi, ona dokunmayı çok arzu ediyorsunuz. Ne yapabilirsiniz ?

İşte bunun için size güvenilir bir yer önerebilirim. Tayland- Chiang Mai’deki Elephant Nature Park.

Bu parkın diğerlerinden farkı ne derseniz şöyle bir anlatayım size. Elephant Nature Park turistlere eğlence için işkenceye maruz bırakılan yerlerden kurtarılmış fillerden oluşuyor. Parkın sahibi Lek Chailert adında bir Thai kadın. Gençliğinden beri kendini hayvanların kurtarılmasına ve ülkesinde fillere yapılan bu kötü muameleye karşı savaşmaya adamış.

Park; günlük turların yanında gönüllü çalışma fırsatları da sunuyor. Bir fili beslemenin maliyetinin gerçekten yüksek olduğuna sizi ikna etmeme gerek yok sanırım, burada 50’ye yakın fil olduğunu , kurtarılmış yüzlerce kedi ve köpek olduğunu düşünürsek diğerlerinden biraz daha pahalı da olsa buraya verdiğiniz 2500 baht( 200 lira) için inanın içiniz acımıyor, bu masum koca cüsseli hayvanlar için yaptığınız bağıştan mutluluk duyuyorsunuz. Burada gönüllü olarak çalışmak istiyorsanız haftalık 15000 baht gibi bir ücreti var. Ayrıca fiyatın yüksek olmasının bir diğer sebebi de sirklerdeki ve kamplardaki işkenceye maruz filleri kurtarmak için parayla satın almak zorunda olmaları. Hastalıklarını tedavi edip burada mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmelerini sağlıyorlar.

IMG_2499

IMG_2525

IMG_2588

Elephant Nature Park’taki Bir Günümüz

Gülen’in araştırmacı kişiliği sayesinde bu yeri keşfediyoruz biz de. Rezervasyonları birkaç gün önceden yaptırmak gerekiyor. Cumartesi gününe yer buluyor, sabırsızla ve heyecanla bekliyoruz.

Parkta ilk olarak filleri besleme şansı tanınıyor ziyaretçilere. Yanımızdaki sepette bulunan karpuzları sırayla yediriyoruz yanımıza yaklaşan koca fil ailesine. Doymuyorlar arkadaş, doymuyorlar 🙂

Sonra yanımızda bir çalışanın eşliğinde dolaşmaya çıkıyoruz fillerin arasına. Kocaman bir arazi, doğal ortamlarındaki gibi (belki de daha rahat ) yaşıyorlar burada. Bütün gün yediklerini söylememe gerek var mı ? Koca cüsse, doymuyor ki 🙂

filler2

filer11

Bir minnak da var ailede ama onun yanına pek yaklaşamıyoruz, fazla oyunbaz kendisi 🙂

filler10

IMG_2513

filler13

Suyu çok seven arkadaşlar da var aralarında 🙂 hepsi mi demeliyim 🙂

IMG_2545

Hikayelerini anlatıyor bize rehber arkadaş. Biri sahibi tarafından hamileyken eşya taşımaya zorlanmış, yolda bebesini düşürmüş. Hal böyle olunca kızmış ve çalışmayı protesto etmiş. Sahibi tarafından önce bir gözü sonra diğer gözü kör edilmiş tekrar çalışmaya başlaması için. Bir başkasının gözü sirkteki flaşlar yüzünden kör olmuş. Bir başkasının ayağı Myanmar topraklarında mayına bastığı için sakatlanmış. Bir diğerinin ayağı fazla yük taşıdığı için kırılmış ve o halde çalışmaya devam ettirilmiş. Hangi birini anlatayım bilemiyorum.

filler6

filler14

 

Bu koca aç arkadaşları besledikten sonra biz de açık büfe vejetaryen mutfağından öğle yemeklerimizi yiyoruz. Bu öğle yemeği en çok bana yaradı, uzun süredir bu kadar vejetaryen yemeği bir arada görmemiştim 🙂 Öğleden sonra banyo saatleri geliyor. Hep beraber nehre girip güzelce yıkıyoruz kocaman arkadaşlarımızı. Bir yandan biz de sırılsıklam oluyoruz 🙂

filler9

 

Buradan hiç ayrılmak istemesek de 3 civarı ayrılış saatimiz geliyor kamptan. Kocaman masum arkadaşlarımıza elveda diyoruz. Gözlerine bakıyorum ve diğer arkadaşlarının çektiği işkenceleri insanlara anlatacağıma ve bu sektöre para vermemeleri için insanlara yalvaracağıma dair söz veriyorum kocaman arkadaşlarıma.

Tayland’taki fil safarisine katılan insanların bir çoğu onların nasıl eğitildiğini, nasıl işkencelerden geçtiğini bilmiyor. Ben öğrendiklerimi sizlerle paylaşıp karanlık yüzüne de görün istedim. Seçim size kalmış demek istemiyorum:

Lütfen bu acımasızlığa destek olmayın diye size yalvarsam ?

Tayland ile ilgili diğer yazıları okumak için buraya bakabilirsiniz: Tayland

 

 

7 YORUMLAR

 1. aşırı üzüldüm filleri turistler için işkence ederek eğitme metodlarına… zaten ne zaman instagramda insanları fillerin üzerinde otururken görsem sinirleniyorum. 🙁 elephant nature park gibi yerler artar umarım, bir kenara not aldım. yolum tayland’a düşerse kesin gideyim 🙂

  sevgiler

 2. Merhaba,
  Buraya (Elephant Nature Park) gidebilmek için nasıl bir yol izlemeliyiz.
  Sizce tur ile gitmeyi tercih etmeli miyiz?
  Ya da eşimle direkt, tursuz gidebilmek için ingilizce yeterli mi? (Daha uygun fiyata gidebilmek için)
  Detaylı bilgi için yardımcı olabilir misiniz? (kalacak yer, uçak seçimi vs gibi)
  Şimdiden çok teşekkürler,

  • Merhaba,
   Acentalardan biletinizi alabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla,bireysel olarak giriş şansınız var mı, oraya kadar nasıl gidersiniz bilemiyorum.
   Chiang Mai’ye kalacak yer çok kolay, bir çok hostel,hotel var. Uçak bileti Bangkok’a daha ucuza bulursunuz, oradan trenle geçiş yapabilir misiniz bizim gibi.İyi seyahatler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here