Tayland’ta bir küçük huzur adacığı: Koh Phangan

9

Tayland’a Tekrar Giriş

Uçağı kaçırma, koşturmalar, havaalanında sabahlama… olaylarının ardından sonunda Krabi’ye vardık. Havaalanından şehir merkezine giden otobüsler var. Yer ayırttığımız hostel Krabi city’de. Krabi; Krabi city ve Aonang olarak iki bölümden oluşuyor. Krabi city kısmında denize girecek sahil olmadığı için daha ucuz. 2 gün burada kalmaya karar verdik. Bu süre içerisinde Aonang’a gidip yer bakacağız.

Aslında ilk 3 hafta nerede kalacağımıza dair çoktan kararımızı vermiştik. Geceliği 500 Baht (40 lira) olan ufak şirin bir bungalow ayırttık Koh Phangan adasında. Ama 24 aralık-2 ocak arasında 500 bahtlık yer için 3000 baht fiyat çekti adam yoğun sezon olduğunu öne sürerek. Yılbaşı haftası ama bu kadar da fark olmaz dedik ve bu son 1 hafta için Krabi’de bir yer bakmaya karar verdik. Güzel bir mekanla anlaştık 500 bahttan. Bungalowun önünde hamak olsun diye özellikle tembih ettim ben en baştan 🙂 (sonradan anladığımıza göre Koh Phangan’da bu dönemin çok pahalı olmasının sebebi yılbaşının yanında bir de Full Moon Party imiş. )

Kaldığımız hostelin sahibi kadın aynı zamanda kendi çapında seyahat acentalığı da yapıyor. Koh Phangan yerine baştan Koh Lanta’ya bilet alan bizler, neyse ki durumun çabucak farkına varıp bileti değiştirdik. Krabi- Koh Phangan arası 500 baht. Bu bilet otobüs ve feribot fiyatını içeriyor.

Koh Phangan

Ertesi gün kapının önünde 1 saatlik beklemenin ardından servis sonunda geldi ve aldı bizi. Servis otobüs istasyonuna götürüyor, oradan biletler onaylatılıyor ve otobüse biniliyor. Surathani’ye kadar otobüsle gittik. Oradan feribota aktarma yapıldı. Yolculuk toplamda 4 saat falan sürdü sanırım.

Koh Phangan adasına vardık sonunda. Çok kötü bir deniz yolculuğu değildi, büyük feribota binince o kadar da çok sallanmıyor.

Bu arada ufak bir bilgilendirme yapayım. Thai dilinde koh= ada , haad=sahil demek. Bunlara pek denk geleceksiniz bu yazıda ve Tayland’ta.

Adada taksiciler gideceğimiz yere kişi başı 400 bahtan bırakmayı teklif etti, sonra 300 bahta indi. Tabi ki bu parayı vermedik taksicilere. Gittik hemen yakın civardaki motorcudan bir motor kiraladık günlüğü 150 bahttan. İki büyük sırt çantası, iki küçük ( pek sayılmaz ) çanta ve biz. Bir motora onca şey sığar mı demeyin sığdı 🙂 Yavaş yavaş, tintin mintin gittik.

Gittiğimizde saat gece 10 civarı olduğu için pek anlayamadım bungalowun bulunduğu mekanın güzelliğini. Sabah uyanında gördüm ki meğer deniz dibimizdeymiş. Deniz, kum, hamak… işte benim huzur tanımım 🙂 Kaldığımzı yerin adı Haad Chao Phao.

bungalow

haad chao phao

mekanlar

Koh Phangan’da kaldığımız süre daha çok yazı yazmak, eski yazıları toparlamak, okumak, dinlenmek ve keyif yapmak ile geçti. Zaten şuraya da gidilmeli, burası da görülmeli denilebilecek yerler yok Koh Phangan’da, keyif için gelinir buraya sadece. Ye, iç, yat, yüz, hamakta sallan… bu 5 eylem yeter Koh Phangan’ı anlatmaya.

Kaldığımız süre içerisindeki ofisimiz burası oldu mesela.

koh phangan 2

Havanın soğuduğu, yağmurun yağdığı zamanlar da oldu elbet ve çok ama çok keyifliydi.

382313_1094630360588906_6595122956887029378_n

Düş Kapanı Yapımı

Kaldığımız yerde çalışan resepsiyondaki kadın Yunanmış, her sene Yunanistan’da kış zamanı buraya gelir, kalacak yer ve yemek karşılığında gönüllü olarak burada çalışıyormuş. “Düş kapanı” yaparken yakaladım onu bir gün, dedim bana da öğret. Meğer hiç öyle gözümde büyüttüğüm gibi zor bişey değilmiş. Düş kapanı ustası olarak çalışabilirim artık Türkiye’ye dönünce 🙂 Hemen yardımıma koşan thai ablacım  olmasa biraz zorlanabilirdim 🙂 dreamcatcher 3

Dümdüz bambu çubukları halka haline getirmek işin en zor kısmı, halkanın alt kısmı biraz yamuk mu olmuş ne 🙂

dreamcatherBen bunları öğrenirken Gökhan da boş durmadı tabi ki, Türk kahvesi pişirebilmemiz için ocak yaptı bize . Ardından falcı bile oldu 🙂

IMG_6712

Phangan Adasının Sahilleri

Koh Phangan’da birbirinden güzel plajlar var, her gün farklı bir yerdeymişsinzi gibi hissetmek için hergün bir yenisini görseniz yeter.

Haad Chao Phao

haad chao phao 3

haad chao phao 2

Haad Salad

Haad Salad sahilinde sıkılınca böyle güzel fotoğraflar çıkarabilirsiniz mesela. Kamera arkasından pek bahsetmeyelim tabi 🙂

afrodit

poseidon

Haad Yao

Ünlü Haad Yao plajı da burası.

haad yao 2

Haad yao

Koh Phangan aynı zamanda dalış cennetlerinden birisi ama biz gibi düşük bütçeli gezginler için olarak bunun için bütçe ayıramadık ne yazık ki.

Burada deniz ve hamak sefasından yapılacak bir diğer güzellik de yemek yemek tabi ki. Mama’s Pooh Kitchen tavsiye edebileceğim güzel ve ucuz yemek mekanlarından.

Yollara çıkışımın 2.yılını burada kutladım. Planlarım şöyle browni üflemeli ve ardından şaraplı bir kutlamaydı ama hastalık kapıyı çalınca mum üflemek yerine Mama’da çorba üfleyerek kutladım ikinci hayatımın doğumgününü.

doğumgünü

 

Bir de adanın merkezindeki Pazar yeri var ki falafelden, pizzaya, suşiden, Tayland yemeklerine her damağa uygun lezzet bulmak mümkün. Adını hatırlamadığım bir Lübnan restaurantı var bir de kaldığımız yere (Haad Chao Phao’ya) yakın, bulursanız humusunu deneyin.

Koh Tao

Koh Phangan; Koh Tao ve Koh Samui adalarınının tam ortasında kalıyor. Burada kaldığımız süre içinde bu adalardan en azından birini gidip görelim dedik ve Koh Tao’da karar kıldık. Günübirlik feribotla gidip gelmeye karar verdik. Tatil boyunca verdiğimiz saçmasapan kararlardan biriymiş. Siz siz olun günübirlik adaya gitmeyin, çok manasız. Boşuna para harcamaktan başka bir işe yaramadı. Buraya vereceğimiz kişi başı 1000 baht ile güzel bir ada turuna katılırmışız. Ya da bütün gün boyunca durmadan falafel- humus yiyebilirmişiz 🙂 Oraya gidene kadar feribotta çektiğimiz işkence de cabası. Kusarsak falan diye kırmızı poşetler dağıtmaya başladı görevliler içeride, daha ayrıntıya girmeyeyim ben.Ama vapurdaki manzarayı seyre doyum olmaz.

IMG_6741

Bizim adada da aynı sahil burada da, e napmaya teptik onca yolu? ne bileyim ben 🙂 buyrun size Koh Tao.

IMG_2681

IMG_2683

Chiang Mai’de bahsettiğimiz gözlemeci dükkanını hatırlar mısınız ? Hah işte o dükkanın sahibi Gürkan da buralara geldi. Yanında 3 tane daha Türk, güzel bir Türk komünü kurduk yine burada. Buraya kız götürmeye değil Tayland’ın güzelliklerini görmeye gelen hoş sohbet Türkleri görünce muhabbete açığız. Ama o tarifini bile yapmama gerek kalmadan sizin anlayacağınız tarzda Türk abileri görünce kaçıyor, türk olduğumuzu çaktırmamaya çalışıyoruz genelde.

Koh Phangan’da motor turu manzaraları

Ara ara motorla dolaşmaya çıktık tabi adayı. Gördüğümüz güzel manzaralarda bir durup soluklanmayı da ihmal etmedik.

motorbike

IMG_6335

IMG_6397

IMG_6360

IMG_6339

IMG_6588

Günbatımı bizden sorulur…

IMG_6399

IMG_6662

IMG_6449

Ha bu arada bir keyiflenmek için bir miktar ektra yardıma ihtiyacınız varsa Amsterdam bar’ı tavsiye ederim. Top Rock Bar da gerek manzarası gerek keyfi açısından 10 numara 5 yıldız 🙂 Hele bir de gün batımı zamanı…

top rock bar

Dünyaca ünlü Full Moon Party mekanlarından biriymiş Koh Phangan. Parti 25 aralık akşamı, ve bizim dönüşümüz de 24 aralık. Baştan acaba kalsak mı 1 gün, bir şekilde kalacak bir yerler buluruz falan diye plan yapmaya çalıştık. Ama sonra pek de parti insanı olmadığımızı ikimiz de anladık 🙂 Zaten parti zamanı bungalowların içine girip hırsızlık yapılıyormuş, pek tekin olmazmış ortalık falan diye hikayeler de duyunca ha dedik gidelim biz zorlamayalım şansımızı.

24 Aralık sabahı feribota atlayıp Krabi- Ao Nang yolunu tuttuk. Krabi’nin güzelliklerini bir sonraki yazıda anlatayım o zaman ben size.

 

9 YORUMLAR

 1. Çok büyük bir hata yapmışsınız. Phangana gidip de efsane partiye katılmamak çok büyük bir hata. Dediğiniz gibi gerçekten de gezmek amacıyla taylanda gidenlerin başta gideceği bir yerdir parti ama ne yazık ki türklerin amacı farklı olduğndan katılmazlar.dans ve eğlencenin bu kadar saf ve dolu dolu yaşandığı dünyada sayılı yerlerdendir eminim. Insallah bir gün tekrardan yolunuz phangan adasına düşer de bu heyecanı yaşarsınız

  • Katılanlardan hep tam aksine yorumlar duyduk biz oysa ki. Dans ve eğlence değil; uyuşturucu, alkol,seks, dağıtma üzerine bir parti olduğunu, hiç de görülmeye değer birşey olmadığını söyledi her tanıştığımız insan. Ertesi gün adanın durumunun fotoğrafını paylaşanlar dağıtmanın ne boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi zaten:( pişman değiliz biz açıkçası, iyi bir karar verdiğimize inanıyoruz hala 🙂

 2. Yazılarınızı okuyor ve biriktiriyorum.gitmek için kızlarımla da okutuyorum. Çünkü ben iki gezgin kız yetiştiriyoruz.

 3. Bayıldım buralara, bungalova, gün batımına, saçlarını sallayışına..Bak, deniz tutmasına aklımdayken bir tavsiye.Y.Zelanda’da Kuzey Adadan güneye geçerken müthiş sallandık.Görevli elinde bir tepsi içi buz dolu bardakla dolaşıp midesi bulananlara dağıttı.Buzu emdikçe midem toparlandı.Aklında olsun 🙂 Yolun açık olsun.

 4. merhaba ;

  değerli bilgiler için teşekkür ederiz . 22 ocak bangkog varış – 03şubat Bangkok ayrılış olmak üzere eşimle 12 günlük bir tatil yapacağoz . açıkçası bir nevi balayı turu olacak . lokasyon bazında önerilerinizi bekliyorum . teşekkürler şimdiden

   • merhaba ;

    açıkçası hepsini okudum ve balayı rotamızı belirledim . Bangkok – Suratthani feribot ile koh samui 2 gün konaklama ardından koh phangan 2 gün konaklama ardından dalış için koh tao ya gitmmeye gerek var mı yoksa phangan da aynı sey aynı maliyetlere yapılıyor mu ? ardından phuket e geçip sonlandırmayı düşünüyoruz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here