Seyahat Hayallerinizi Gerçekleştirebilmeniz İçin 5 Öneri

3

İşi gücü bırakıp kendini yollara atmak bir çoğumuzun hayali.En büyük hayalin ne diye sorulduğunda “dünyayı gezmek” diyen milyonlarca insan var orada , burada, etrafımızda, uzağımızda. Peki bu hayali gerçekleştirmek için ne yapmamız, nasıl bir yol izlememiz, kendimizde neleri değiştirmemiz gerekir? Size birkaç önerim var, ilginizi çekerse…

 

1- Önceliklerinizi Değiştirin

Bunu özellikle üstüne basa basa söylüyorum, gerçekten seyahat etmek istediğinizden eminseniz ama maddi olarak çok da gücünüz yoksa (ya da maddi durumunuz olmasına rağmen hayalinizdeki seyahat  5 yıldızlı otellerde herşey dahilden öteye macera ve deneyimler kazanmak ise) önceliklerinizi değiştirmenizi öneririm. Bu ne demek derseniz:

 • Seyahat için hedef koyduğunuz miktarı biriktirebilmek için lüksten kaçmanız ve minimalize edilmiş bir hayat tarzını benimsemeniz gerekir.
 • Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarmalısınız. Eğlence anlayışınızı pahalı restaurant ve barların yerine arkadaşlarla ve sevdiklerinizle evde, ya da parkta,ya da kordonda çimlerde iki kadeh içip kahkaha ata ata sohbet etmeye ya da doyasıya dansetmeye çevirebilirsiniz mesela.
 • Dışarı çıktığınızda 8 liraya kahve içmek yerine 2 liraya çay içebileceğiniz yerleri tercih edebilirsiniz.
 • Fazla kıyafetlerinizi, çantalarınızı, ayakkabılarınızı satın, ihtiyacı olana verin, dağıtın. Az eşyayla mutlu olmayı öğretin kendinize. Kıyafete harcadığınız parayı mutlu olacağınız deneyimler için kenara koyun.
 • Bir şeyi almadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorun kendinize. Tamam kendinize işkence edin demiyorum , arada da şımartın tabi kendinizi 🙂 ama mutluluğun para verip ürün alarak size gelmeyeceğini öğrenin en önemlisi.
 • Evinizin konforundan uzaklaşmayı göze almanız gerekir. Yeri geldiğinde sert yataklara, ya da belki matın üstünde yatmaya, etrafınızda dolaşma ihtimali olan hamamböceklerine, yatağınızda olma ihtimali olan tahtakurularına, kirli çarşaflara, bazen soğuk duşlara… hazır hissetmeniz gerekir kendinizi.

penang

2- Önyargılarınızı Bir Kenara Bırakın

Seyahat edebilmek için gerçekten önyargılarınızı bir kutuya kilitleyip bir daha açılmamak üzere okyanusun dibine fırlatmalısınız.

 • Bir millete, ırka, ya da dine karşı önyargılarınız varsa hemen ama hemen koyun onları kilitli kutunuza. Seyahat edebilmek için her birimizin eşit olduğunun bilincinde olmak lazım.
 • Bir ülkeye gitmeden önce oradan buradan duyduğunuz kulaktan dolma bilgilerle o ülke pismiş, tehlikeliymiş, orada insanlar kokuyormuş, yemekleri çok kötüymüş gibi miş, muşları bırakın kenara, gidin ve siz deneyimleyin. Birinin nefret ettiği bir yer bir başkasının cenneti olabilir unutmayın.
 • İnsanları işleriyle, memleketleriyle, görünüşleriyle, maddi durumuyla yargılamamayı öğretin kendinize, insanı insan olarak görün ve öyle başlayın sohbete.

önyargılar

3- Şikayet Etmeyi Bırakın

Şikayet etmek sizi mutsuz bir kurbana dönüştürür. İçinde bulunduğunuz şartlardan memnun değilseniz şartları değiştirebiliyorsanız değiştirin, değiştiremiyorsanız kabullenmeyi öğrenin.

 • Kaldığınız hostelde akşamları çok gürültü oluyor olabilir, odanızı ya da hosteli değiştirebiliyorsanız değiştirin, yok değiştiremiyorsanız ve şikayet sizi bu durumdan kurtaramıyorsa kulağınıza kulaklıkları takıp uyumayı deneyin.
 • Seyahat sırasında sırtınızda çantanızla çok uzun bir yol yürümeniz gerekebilir. Eğer bu durumdan hoşnutsuzsanız araba ya da rikşa tutabiliyorsanız tutun, yok maddi durumunuz ya da bulunduğunuz yerin şartları buna imkan tanımıyorsa kulaklığınızdan gelen Eddie Vedder müzikleri ile etrafın tadını çıkara çıkara yürümeyi deneyin.
 • Yemek istediğiniz gibi gelmemiş olabilir, yiyememiş olabilirsiniz. Şikayet etmek karnınızı doyurmayacaksa ya başka bir yemek siparişi verin ya bi şişe bira ile karnınızı doyurmaya çalışın ya da açlığınızı düşünmemenizi sağlayacak aktivitelerde bulunun ; sohbet, film izleme, kitap okuma olabilir mesela.

şikayet

4- Bakış Açınızı Genişletin

Çocukluğunuzdan beri içinde olduğunuz , yaşadığınız, öğretildiğiniz hayatların haricinde başka tarzda, muhtemelen sizinkinden çok farklı hayatların da olduğunu farketmelisiniz.

 • Örneğin masa başında günde 8 saat çalışmak yerine dağın başına yerleşmiş ve yetiştirdiği sebzelerle karnını doyuran insanlar var, onlardan biriyle tanışabilirsiniz hazır olun.
 • Belki geçimini fahişelikle kazanan bir arkadaşınız olacak, bir zamanlar ayıpladığınız meslek gözünüze artık sıradan bir meslek gibi gelebilir, hazır olun.
 • Okula gitmemesine rağmen sizden daha akıllı konuşan, 8 yaşında 4 dil bilen bir çocuk en yakın arkadaşınız olabilir, hazır olun.
 • Eşcinsellik kavramının diğer ülkelerdeki insanlar arasında senin ülkendeki gibi dalga malzemesi yapılmadığını görüp şaşırabilirsin, ayıplanabilirsin, her insanın saygı gördüğü görüşlere hazır olun.

birlikte

5- Kendinize Seyahat Edebileceğiniz Bir Meslek Edin

İşi gücü bırakıp kendini yollara attın, bir miktar paran vardı ama birgün bitecek. Kendine yollarda kalmanı sağlayacak bir meslek bulman gerek. Kendini tanı, çalışkan ol ve yapmak istediğin şeyi bul.

 • Belki içinde bir yerlerde mükemmel bir dansçı yatıyor, Bollywood dans , latin dans, oryantal öğrenip bunu öğretebilirsin belki, neden olmasın ?
 • Belki de aslında çok iyi bir perküsyoncusun sen ama daha önce çalmadığın için farkında değilsin, neden olmasın?
 • Bir bakmışsın takı tasarımından çok iyi anlıyorsun, e satıp para da kazanıyorsun, bunu neden geliştirmeyesin ?
 • Yoksa bilgisayar işlerinde mi çok iyisin? Disiplinli çalışırsan bir site tasarımcısı olabilirsin belki de.
 • Dışarıdan yürütebileceğin bir internet mesleği edinebilirsin belki de kendine, mesela bir satış sitesi.

New Job creative sign with clouds as the background

Yani demem o ki seyahate çıkma hayallerinizi kurarken önce kendinizi bir kontrol edin hazır mısınız  diye. Belki de hayatınızda ufak değişiklikler yapmanın zamanı gelmiştir…

 

3 YORUMLAR

 1. bilimsel bir araştırmaya göre, kısa süreli deneyimler (rafting, paraşüt vb) ile alışveriş beyinde aynı etkiyi yaratıyor ve aynı süre zarfında iyi hissetmemizi ve mutlu olmamızı sağlıyormuş. Ama alınan eşya bir süre sonra eskiyince kenara konuluyor ve unutuluyor. Deneyimler ise hem kişisel gelişimimize yardımcı oluyor hem de güzel birer anı olarak hatıralamızda kalıyormuş. o nedenle eşya almak yerine deneyim almayı tercih edin diyordu..

  bir de sigaranın paketinin 10tl olduğunu düşünürsek, sigarayı bırakmakta güzel bir tasarruf yöntemi olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here