Seyahat Ederken Arkadaş Edinme Yolları

0

Yalnız seyahat etmek bir kısmımız için hala korkulu rüya. Yalnız başıma çok sıkılırım ben, bir başıma nasıl gezerim diye çekinen bir çoğunluk var. Yalnız seyahat etmek hep yalnız olmak demek değil, aksine birçok yeni arkadaş edinmek, birçok farklı insan ile birçok farklı yer keşfetmek demek. Yeni bir şehri keşfederken yeni bir sürü insanı da keşfetmek demek.

 

Seyahat ederken nasıl arkadaş edinebiliriz peki?

Birkaç fikir önerisinde bulunmak istedim size, gelin birlikte göz atalım.

1– Gideceğin yere daha önce seyahat etmiş kişilerle iletişim kur, onların sana verdiği bilgileri ve iletişim bilgilerini kaydet. Oraya vardığında bu kişiler sana en çok yardımcı olacak arkadaşlar olabilirler.

2– Couchsurfing sitesinde üye ol, profil oluştur ve gideceğin şehirde seni misafir edecek, şehri gezdirebilecek ya da buluşup sohbet edebileceğin arkadaşlar aramaya başla. Bir şehri tanımanın en iyi yolu orada yaşayan insanlarla beraber vakit geçirmektir.

3– Eğer vaktin varsa workaway, hovos, wwoofing sayesinde gönüllü işlere başvur. Gönüllüler arasında beraber bir iş yapmanın, yardımlaşmanın etkisiyle iyi arkadaşlıklar kurulur.

4– Büyük otellerde kalmaktansa hostellerde kalmayı tercih et. Yatakhanede birkaç kişi ile beraber aynı odada yatmayı istemesen dahi hostellerin tek/çift kişilik odalarını tercih edebilirsin. Hostellerin ortak kullanım alanlarında yeni arkadaşlar edinme, bu arkadaş ile birlikte şehri gezme şansın olur.

5– Kahve molası için oturduğun kafede senin gibi yalnız oturan kişileri görürsen iletişim kurmayı dene. Keyifli bir sohbet iyi bir arkadaşlığı doğurabilir.

6– Arkadaş bulma uygulamalarından bazılarını telefonuna indirebilir, bulunduğun çevrenin yakınında sana uygun olduğunu düşündüğün kişilerle buluşabilirsin.

7– Seyahatte olduğun şehirdeki festivallere, kutlamalara katıl. O eğlenceli ortam içerisinde keyifli bir gruba dahil olmuş ve çılgınca eğlenirken bulabilirsin kendini.

8– Seyahat ederken arkadaş edinmenin en güzel yollarından biri de bir kursa dahil olmaktır. Bulunduğun ülkeye göre masaj,dil,aşçılık,yoga,dalış… ilgi alanına giren bir alanda dahil olduğun bir kurs sayesinde bir anda birçok arkadaşa sahip olabilirsin.

9– Şehirdeki yürüyüş turlarına katılabilirsin. Senin gibi bu turlara yalnız gelmiş birçok kişi olacağı için yeni arkadaşlıklara başlamanın güzel bir yöntemi

10– Gittiğin yerdeki üniversiteleri ziyaret et, bu sayede çevrende olan kültürel etkinliklerden haberdar olabilir ve dahil olabilirsin.

Mutlaka kendine has yöntemler de geliştireceksin arkadaş bulmak için. Varsa önerebileceğin yöntemlere yorumlara yazabilir, yalnız seyahat etmekten korkan diğer arkadaşlara sen de cesaret verebilir, destek olabilirsin.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here