Olimpos’ta Yapılacak Aktiviteler

0

Olimpos’a tatil için geldiniz, tamam denize giriyorsunuz, dinleniyorsunuz, keyifli vakit geçiriyorsunuz ama burada başka neler yapılır pek bilmiyorsunuz. O zaman bu yazı size yardımcı olacaktır. Buyrun size:,

Olimpos’ta yapılacak aktiviteler

Olympos Antik Kenti

Olimpos sahile giderken Antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden olan bu antik kentin içinden geçiyorsunuz. Sahile giden yol boyunca ilerlediğinizde sağ taraftaki patikalara dalarsanız antik tiyatro ve mezarlığı, sol taraftaki patikadan mozaik yapı ve kral mezarlarını ve bir çok tarihi yapıyı göreceksiniz.

Tarihe ilginiz olmasa bile doğa ve tarihin böylesi içeçe geçişinden ortaya çıkan güzellikten, doğallıktan etkileceğinizi düşünüyorum.

Chimera (Yanartaş) Yürüyüşü

Kimera, Çıralı’nın 230 metre yukarısında doğal ateş kaynağına sahip olan tepenin mitolojiden gelen ismi. Bu doğal güzelliğe ulaşmanız için Çıralı’daki girişten sonra hızınıza bağlı olarak 15-30 dakika arasında süren biraz yorucu bir yol çıkmanız gerekiyor. Yüz yıllardır sönmeden yanan doğal ateşlerle çevrili bu mistik yeri görmek için  bu kadarcık yorulmaya değer diye düşünüyorum.

Mitolojiye göre tepeye ismini veren Kimera, ağzından ateşler çıkan, aslan, keçi, yılan karışımı üç başlı bir canavar. Dönemin Likya kralının emriyle Bellophontes üç başlı canavarı öldürmek için atı Pegasos’a atlayıp tepeye gelir. Kimera saldırıya geçmek için havalandığı anda Bellophontes mızrağını canavara saplayarak onu yedi kat göğün altına gömer. Kimera’nın öfkesi yüzyıllardır devam eder ve hala yerin yedi kat altından ateşler çıkarmaya devam eder.

Tekne Turu

Olimpos’a 10 km mesafedeki Adrasan’dan hergün tekne turları düzenlenir.

Sulu Ada turkuaz suları ve harika doğası ile en sevilen tekne turu rotalarından birisidir. Yaz aylarında bu rotanın çok kalabalık olduğunu da hatırlatmak isterim.

Koylara giden tekne turu rotası da doğal güzelliği ve mavinin çeşitli tonlarının tadına vardırması ile keyifli bir rota. Ceneviz, Sazak, Korsan, Fener, Amerikan koyu, Aşk mağarası bu rotada ziyaret eden koylardan bir kısmı.

Biraz daha farklı bir tekne turu alternatifi arayanlar için Batık Şehir Kekova Tekne Turu’nda tabanında cam bölmesi olan gemiler ile batık şehri gemide giderken izleme şansına sahip oluyorsunuz. Kekova turu için gemiler Demre yat limanından kalktığı için daha erken saatte Olimpos’tan ayrılmanız gerekir.

Tekne turları için limanlara kendi imkanlarınızla ulaşmanıza gerek yoktur, tur şirketlerinin araçları kaldığınız pansiyondan gelip sizi alır.

Doğa Yürüyüşü / Dağ Yürüyüşü

Şehrin stresini atmanın en güzel yollarından biri doğanın içinde yapılan yürüyüşler. Olimpos doğa yürüyüşleri için birbirinden güzel rotalara sahip. Sahilden sağ tarafta yukarıdaki kaleye doğru kısa bir yürüyüş yaparak harika bir manzaraya ulaşabilir, ya da sol taraftaki kısa yürüyüş rotasını seçerek Olimpos sahile tepeden farklı bir açıdan bakabilirsiniz. Daha uzun yürüyüşleri seviyorsanız ve kendinize güveniyorsanız Cennet bölgesi gibi harika rotaları keşfetme şansınız var.

Daha yüksekleri sevenlerdenseniz Olimpos civarındanki Musa dağı, Tahtalı dağı size güzel bir dağ yürüyüşü deneyimi yaşama fırsatı sunuyor.

Kaya Tırmanışı

Olimpos usta tırmanışçıların yıllardır büyük uğraşlarla, azimle, emekle açtıkları  kaya tırmanış rotalarıyla dünyanın bir çok yerinden tırmanışçıları bu harika deneyim için davet ediyor.

Olimpos’ta bu adrenalin dolu harika deneyimi yaşamanız için illa da usta tırmanışçı olmanıza gerek yok. Hayatında ilk kez tırmanış denemek isteyenler için güvenli bir deneyim yaşama fırsatını sunan profesyonel bir ekip size yardımcı oluyor. Olympos Rock Climbing ekibinden destek alarak hayatınızda “bunu da yaptım” listenize mükemmel bir deneyim ekleme fırsatınızı kaçırmayın.

Sualtı Tüplü Dalış Turları

Sualtı deneyimi yaşamak isteyenler için de harika bir cennette olduklarını hatırlatmakta fayda var. Profesyonel dalış ekibiyle hayatınızda bir ilk daha yaşama fırsatınızı elde edebilirsiniz burada.

Size hayatınızın unutulmayacak deneyimlerinden birini yaşatmak için yardımcı olacak profesyonel kadro arıyorsanız Olympos Diving Center ekibini önerebilirim.

ATV Safari Turu

Olimpos’un el değmemiş doğasının içinde dere yataklarından geçerek, ormanın içine dalarak, zorlu yollardan geçerek adrenalin dolu bir ATV safari imkanını listenize eklemeye ne dersiniz?

Arkadaşlarınız ile beraber toplu bir eğlence arayışındaysanız bence harika bir fırsat. Olympos Quad Safari ekibi ile hemen iletişime geçip rezervasyonunuzu yaptırmanızı öneririm.

Olimpos Yoga

Bir süredir yoga pratiği yapan bir yogi de olabilirsiniz yoga adını çok duymuş, hiç denememiş ama merak eden biri de. Tatilinizde, mis gibi çam ve portakal ağaçlarının içinde bu deneyimi yaşama imkanınız var. Belki çok sevecek ve hayatınızı değiştirecek bir yola adım atacaksınız bu deneyimden sonra.

Olimpos’ta her gün sabah 08.00-09.00 , akşam 18.00-19.00 saatleri arasında yoga dersleri oluyor. Önceden rezervasyon yaparak tatilinize farklı bir deneyim katabilirsiniz.

Bireysel ya da kendi grubunuzla, kendi istediğiniz yerde ve zamanda yoga deneyimi yaşamak isterseniz Olimpos Yoga ile iletişime geçerek uygun zamanı ve yeri belirleme şansınız var.

Bilgi ve rezervasyon için www.olimposyoga.com veya www.instagram.com/olimposyoga adreslerinden iletişime geçebilirsiniz.

*** Olimpos’ta yapılacak aktiviteler hakkında daha detaylı bilgi için Olympos Adventure Center ‘a göz atabilirsiniz.

*** Olimpos hakkında daha detaylı bilgi edinmek için şu yazıya göz atabilirsiniz: Olimpos hakkında

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here