Olimpos Hakkında

0

Huzuru bulduğum yer; Olimpos hakkında yazmanın zamanı geldi.

Yavaş yavaş yerleşmeye çalıştığım, uzun süre ben burada kalırım dediğim bu çok sevdiğim yer hakkında sizlere de yardımcı olması açısından bir bilgilendirme yazısı yazmak istedim.

Olimpos nerededir, ortamı nasıldır, burada nasıl bir tatil yapmak mümkündür, gelmeden önce bilmemiz gerekenler nelerdir, falanlar filanlar, bu yazıda biraz bahsedeyim dedim.

Olimpos Hakkında

Olimpos; Antalya şehir merkezine 85 km mesafede, Kumluca ilçesine bağlı, Bey Dağları Milli Parkı’nın içinde, Akdeniz sahilinin en güzel doğal güzelliğine sahip olan antik şehridir. (burada biraz kişisel  bir bilgilendirme olabilir tabi bu “en güzel” kısmıJ yani bence öyleJ )

Sit alanı içerisinde yer aldığı için betonlaşma yasaklanmış, böylece doğal bir cennet olma özelliğini korumaya devam etmiştir.

Olimpos’ta lüks oteller yok, bungalov denilen ahşap evlerde konaklama imkanı var, lüks bungalov seçenekleri sunan yerler var tabi. Sit alanı bölgesinden uzaklaştıkça birkaç taş ev konaklama seçenekleri de bulunuyor. Torosların kocaman dağları ile çevrili, yemyeşil bir vadi burası.

Olympos; eski Yunan dilinde“Tanrıların Dağı” anlamına gelmektedir. Zeus, Hera, Ares, Poseidon, Afrodit, Athena, Apollo, Artemis, Hermes, Hephaistos Olimpos’ta yaşayan tanrılar olarak bilinir.

Olimpos Antik Kenti M.Ö. 300 yıllarında Helenistik dönemde inşa edilmiştir ve Antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur.

Olimpos, Likya yolu üzerinde olduğu için yürüyüş rotalarının en güzel duraklarından biri haline gelmiştir. Ayrıca Olimpos’un etrafında bulunan tırmanış rotaları bu bölgeyi doğa sporu severler arasında da dünyaca ünlü hale getirmiştir.

Olimpos’ta Tatil

Doğanın ve tarihin içerisinde, çadırda ya da bungalovda, lüksten, topuklu ayakkabılardan ve takım elbiselerden uzak kafa dinlemelik ya da doğa sporlarıyla doldurulmuş tatilleri sevenlerdenseniz Olimpos sizin mekanınız olabilir.

Pansiyonların büyük çoğunluğu genelde tarz olarak birbirine benzer. Konaklama için çadır ya da bungalow seçenekleri vardır çoğu yerde, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe-self servis olarak ikram edilir.

Denize yakın olan pansiyonlar biraz daha kalabalık ve gürültülü iken denize yürüme mesafesi biraz daha fazla olanlar daha sakin, daha kafa dinlemelik pansiyonlardır. Ne aradığınıza göre tercihleriniz farklı olacaktır elbet. ( Benim tercihim Olimpos Çamlık Pansiyon; www.olimposcamlik.com adresinden iletişim kurabilirsiniz.)

Alaturka Pansiyon, Kadir’in Ağaç Evleri, Base önerebileceğim diğer pansiyonlar arasında. Sadece çadır kampı isteyenler için de Yalınayak önereceğim bir kamp alanı. Daha ev tadında, aile ortamı içinde butik bir hotelde tatil yapmak isteyenler için Daphne Tatil Evi’ni önerebilirim. (Referans usulü ile misafir kabul ettiklerini belirtmekte fayda var.)

Olimpos sahiline gitmek için Olimpos Antik Kenti içinden geçmek gerekiyor. Ören yeri olduğu için girişler ücretli. Tek giriş ücreti 20 TL iken eğer günübirlik gelmediyseniz, bir pansiyonda kaldığınızı söylediğinizde 10 girişlik kartlardan alabilirsiniz. 10 girişlik kartın ücreti 30 TL ( 2019 yılı için). Kartı birkaç kişi ortak kullanabilirsiniz. Müze kartınız var ise kartınızla sınırsız giriş yapabilirsiniz Girişteki turnikelerden 70 TL karşılığında müze kart da temin edebilirsiniz. (öğrenci müze kart ücreti 30 TL)

Olimpos sahili dediğimde kumlarla kaplı bir sahil hayal etmeyin. Sahil irili ufaklı taşlarla kaplı, deniz de taşlık ve berrak bir deniz. Sahile ulaştığınızda hemen sağ tarafınızda bir su birikintisi göreceksiniz. Suyun sağ tarafında aile fazla olmaz ama denize giriş çok kayalık olduğu için biraz can acıtabilir. Sakin sakin takılmak isteyenlerde genelde sağ tarafı tercih eder. Sol tarafta ise kocaman bir kaya var, kayanın gölgesi 3’ten sonra sahile düşmeye başlar. Gölgelde oturmayı ve yeni insanlarla tanışıp sohbet etmeyi tercih ederseniz sol tarafta kendinize bir yer ayarlayın derim.

 

Sit alanı içerisinde yer aldığı için sahilde şezlong ve plaj şemsiyesi yer almıyor.

Olimpos’ta Gece Hayatı

Akşam saatlerinde Olimpos’ta neler oluyor derseniz biraz da ondan bahsedelim.

Geceleri canlı müzik yapılan birkaç mekan var. “Kaktüs” ve 2019’da yeniden Olimpos’a merhaba diyecek olan “Eski Yeni” benim favori mekanlarımdan, 9-12 arası bahçede genelde akustik tarzda, 12’den sonra da içeride kapalı mekanda dans etmelik, coşmalık müzikler yapan gruplar sahne alır. Genellikle çalan müzik tarzları raggea, funk, jazz, soul, Balkan, rock…

Canlı müzik yerine disco havasında eğlenmek isteyenler için sahilden uzakta yukarı doğru Kadir’in Ağaç Evleri’nin alanında “Bull Bar” ve sahile doğru da “Orange Bar”bulunmakta. Orange Bar yaz boyunca farklı grupların konserlerine de misafirlik yapıyor.

Olimpos’a Gelmeden Bilinmesi Gerekenler

Şunu kabul etmek gerekiyor ki Olimpos herkesin keyifle tatil yapabileceği bir yer değil aslına bakarsanız. Ne ile karşılacağınızı ve bunun size göre olup olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Doğanın içerisinde bir vadiden bahsediyoruz, daha önce gittiğiniz bir çok tatil yerinden farklı olabilir burası, o yüzden Olimpos hakkında biraz araştırma yaparak gelmek gerekiyor.

 • Doğanın içerisindesiniz. Doğal olarak odalarınızda sinek, böcek, kertenkele görebilirsiniz. (ilaçlamalar düzenli yapılsa da arada böyle ihtimallerin olabileceğini belirmek gerek)
 • Geceleri havlayan köpekler ya da barlardan gelen müzik sesi uykunuzu bölebilir, yanınıza kulak tıkacı alırsanız daha rahat uyumanıza yardımcı olur.
 • Olimpos’un yolları bozuktur, topuklu ayakkabılarla bu yollarda yürümeniz büyük sıkıntı olacağı için uygun ayakkabı ile gelmeniz tavsiye edilir. Hatta yakınlarda güzel yürüyüş rotaları olduğu için zorlu yürüyüşlere uygun ayakkabı ile gitmeniz daha iyi olabilir.
 • Olimpos’ta eczane ve sağlık kabini yok. En yakın eczane ve sağlık ocağı Adrasan’da 10 km mesafede.
 • Olimpos’ta ATM yok, en yakın ATM’yi Çıralı’da bulabilirsiniz.
 • Olimpos pansiyonlarının çoğunda şampuan,duş jeli gibi malzemeler odalarda bulunmaz, hatta bir kısmında havlu da bulunmayabilir. Hazırlıklı gitmeniz tavsiye edilir.
 • Olimpos’ta 5 yıldızlı otellerde bulabileceğiniz tarzda bir hizmet yok, farklı bir ortama geliyorsunuz, ikisi arasında karşılatırma yapmayın.
 • Huzur dolu doğasıyla aileyle, çocukla sakin bir tatil yapılabileceğiniz bir alternatif olmanın yanında daha çok arkadaşlarınızla, sevgilinizle ya da yalnız başınıza tatil planlarken ön sıralara koyabileceğiniz bir yer Olimpos.
 • Olimpos’ta pansiyonunuzdaki yemek haricinde bir şeyler yemek isterseniz seçenekler biraz kısıtlı. Etrafta çok fazla gözlemeci var. Onun haricinde pizza, kokoreç, köfte ekmek, hamburger bulabileceğiniz fast food yemekler arasında.

Olimpos hakkında hiç bir fikri olmadan buraya geldiği için sızlanan kişilere denk geldim, o yüzden bu kadar ayrıntılı anlatmayı deniyorum ki ne siz huzursuz olun ne burada yaşayanları beklentileriniz karşılanmadığı için huzursuz edin.

Olimpos’a Ulaşım

 • Özel aracınızla Antalya üzerinden geliyorsanız Kemer yönüne sapın, Kumluca,Kaş,Finike tarafına doğru 29 km ilerlediğinizde Olimpos Antik şehir tabelasını göreceksiniz, sola sapın, 11 km daha gidin
 • Özel aracınızla Kaş üzerinden geliyorsanız Kumluca’yı geçtikten 15 km sonra Olimpos Antik şehir tabelasını göreceksiniz, sağa sapın 11 km daha gidin
 • Toplu taşıma ile geleceksiniz Antalya otogarından Kumluca otobüslerine binip Olimpos kavşağında inip buradan vadinin içine doğru inen Olimpos dolmuşları ile kalacağınız pansiyonun kapısına kadar gidebilirsiniz.
 • Uçak ile geliyorsanız havaalanında 600 nolu otobüs ile Havaş ile ya da tramway ile otogara gelip Kumlucu otobüsleri ile Olimpos kavşağına, oradan da Olimpos minibüsleri ile vadiye

Olimpos’a geldik ya da geleceğiz de burada neler yapılır diye soruyorsanız  Olimpos’ta Yapılacak Aktiviteler için linke tıklayıp diğer yazıya geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here