Nairobi Görülecek Yerler

0

Nairobi, Kenya’nın en büyük şehri ve başkenti.  Afrika kıtasına ilk adım attığım toprak olması açısından benim için önemi büyük. Afrika’da televizyonlarda bize gösterildiği kadarıyla fakirlik, ufacık derme çatma evler, yalınayak şiş göbekli çocuklar beklerken kendimi modern, koca koca binalarla kaplı bir şehirde bulunca şaşırmadım değil doğrusu.  Nairobi görülecek yerler neler merak etmeye başladım.

Elbette Afrika Nairobi’de gördüklerinizle sınırlanabilecek bir kıta değil ama Afrika’nın bir de bu yüzü var, bunu da görmeli.

Nairobi’de bir arkadaşımın arkadaşı karşıladı ve ağırladı beni. Korunaklı sitelerin korunaklı evlerinde kaldım. Bir sırtçantalı gezgin olarak hayatımda ilk defa evin şoförü tarafından gezdirildim. Afrika’da ilk 10 günüm azıcık piremsesler gibi oldu anlayacağınız. Şoför arkadaş Otieno o birkaç gün için en iyi arkadaşım oldu. Karnımız acıktığında beni götürmeye çalıştığı lüks restoranlara girmeyip varoş mahallelerdeki küçük esnaf lokantalarında yeme isteğimi şaşkınlıkla karşılasa da alıştık birbirimize kısa sürede:) Swahili dilinde sayı saymayı, bir iki kelam etmeyi, geleneksel Kenya yemeklerini ilk ondan öğrendim.

Nairobi şehir merkezinde ya da merkeze yakın görülecek yerleri biraz olsun sıralamak istedim size fikir vermesi açısından.

Nairobi Görülecek Yerler

1- Nairobi Milli Parkı

Nairobi’de şehrin göbeğinde bir milli park olduğunu biliyor muydunuz? Safari yapmak için illa çok uzaklara gitmenize gerek yok. Aslan, leopar, sırtlan, zebra, bufalo,gergedan ve daha birçok hayvanı görebileceğiniz bir park. Yalnız şunu da eklemek istiyorum ki bu parkta filler yok.

Parkın içinde yürüyüş yolları ve piknik alanları da var.  Giriş ücreti yabancılara 20 dolar.

Şu aralar yeni bir kaçış duymadım ama en son 2016 yılında milli parktan bir kaç sefer aslan firarı olmuştu. Şehir merkezinde dolaşan bu yiğitlerin, yakalanana kadar zarar verdiği insanlar da olmuştu, sessiz sedasız parka geri döneni de, öldürüleni de.

Kenya’daki diğer milli parklar için Kenya’da Safari yazıma göz atabilirsiniz.

(Kenya’da safari fotoğrafları için şu hesabı takip etmenizi öneririm: https://www.instagram.com/ahmed.sheikh.589/ )

2- Nairobi Zürafa Merkezi

Doğu Afrika’da tehlike altında kalmış bir zürafa cinsi olan Rothschild zürafalarını koruma altına almak için 1979’da kurulmuş bir merkez.

Mekezde büyütülen zürafalar belli bir yaşa geldikten sonra bağımsız yaşayabilecek durumdaysalar doğaya bırakılıyorlar.

Bu uzun boylu arkadaşları ellerinizle besleme şansına sahip olabilirsiniz burada. Hatta bu çapkın arkadaşlarla aşk yaşayıp öpüşmüşlüğümüz bile var.

İlk öpüşme denememde kalbim küt küt attı korkudan, sonra alıştım tabi bu bol dilli, tükürüklü öpücüklere. Şu hayattan bi zürafa öpmeden gitseydim vallahi gözüm arkada kalırdı.

Zürafa Merkezi hergün 9 ile 5 arası açık, giriş yabancılar için 10 Dolar.

3- David Sheldrick Fil ve Gergedan Yetimhanesi

Kenya’da yasak olmasına rağmen ne yazık ki hala filler ve gergedanlar zalim insanoğlu tarafından dişleri ve boynuzları için vahşice katlediliyor. Hal böyle olunca anneleri öldüren onlarca fil ve gergedan bebeği yetim kalıyor. Bu yetimleri besleyebilmek, büyütebilmek için kurulmuş bir yetimhane burası.

Her gün 11-12 arası ziyaretçilere açılıyor ve ormandan koşa koşa gelen fil bebelerinin bakıcılar tarafından biberonlarla beslenmesini izleme şansınız oluyor. Şanslıysanız yanınıza yanaşıp kendilerini sevdirebilirler de size.

Hatta isterseniz bir fil evlat edinebilirsiniz burada. Belirli aralıklarla size fil bebeğinizin nasıl olduğuna dair bildirim ve fotoğraf gönderiliyor, istediğiniz zaman gelip ziyaret de edebilirsiniz.

Yetimhaneye giriş ücreti yabancılar için 5 dolar.

4- Naivasha Gölü Milli Parkı

Nairobi merkezden yaklaşık 2 saatlik bir mesafesi var Naivasha Gölü Milli Parkı’nın. Gidiş yolu üzerinde Great Rift Valley (Büyük Uçurum Vadisi) manzarası görülmeye değer.

Naivasha Gölü etrafı birçok resort hotellerle dolu, göle girmek için resortlardan birine gidip bir rehber istiyorsunuz. Rehber bize parkı gezdirdi, anlattı, sohbet ettik ve ne girişte ne çıkışta kimseler para istemedi. Ama sanırım biraz geç kalmışız, erken giderseniz gölde kayık ile tur yapma şansınız da olur.

Park alanında zebra, geyik, zürafa ve birçok ufak tefek hayvan var, gölde de kocaman hipopotam arkadaşlar keyifle homurdanıyorlar. Erken saatlerde yemek yemek için gölden dışarı çıkıyorlar, hipopotamları görmek için en iyi zaman sabah erken saatler.

Naivasha gölü resortlarının harika bir balayı mekanı olduğunu da söylemeden edemeyeceğim, aklınızda bulunsun.

5- Masai Market

Masai kabilesi Kenya ve Tanzanya topraklarında yaşayan geleneklerini hala sürdürebilen nadir kabilelerden biri, hatta en çok bilineni denilebilir.

Masailer rengarenk, şekil şekil takılarıyla da ünlüdür. Masai takıları, masai şalları, masai maskeleri, masai resimleri, masai aksesuarları ve Afrika’nın tüm renklerini bulabileceğiniz bir cümbüş Masai pazarı.

Nairobi Masai Market Pazartesi hariç her gün farklı bir yerde kuruluyor. Aşağıda günlere göre marketi nerede bulabileceğinizi listeledim.

Cuma “Gigiri & Langinton Mall” üst kattaki otoparkta Köy Pazarı’nda
Cumartesi & Pazar “High Court Parking”  Nairobi şehir merkezinde City Square Down Town Re-Insurance Plaza & Prestige Plaza karşısı, Ngong yolu üzerinde
Pazar “Yaya  Shopping Centre” dışarıdaki otopark
Çarşamda Mombasa yolu üzerinde, “Capital Center”
Perşembe “The junction Mall” Ngong yolu üzerinde
Salı “Prestige Plaza” Ngong yolu üzerinde

 

 

Afrika’ya gitmeden önce şu yazıma da göz atmanızı öneririm: Afrika öncesi yapılacak hazırlıklar

Keyifli seyahatler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here