Lviv’in İlginç Kafeleri

0

Lviv’i Lviv yapan en önemli özelliklerden biri de bu şehrin kendine has, ilginç konseptte kafeleri. Bir yandan çok eğlenecek bir yandan da şaşıracaksınız. İşte size Lviv’in ilginç kafeleri…

1- Masoch Cafe

Lviv’in tartışmasız en ilginç ve en ünlü kafesi. Lviv’li olduğu söylenen yazar Leopold von Sacher- Masoch’un anısına yapılmış bir kafe. Masoch , acıdan zevk alma üzerine kurulu Mazoşizmin felsefesinin isim babası oluyor, yani iisimden de anlayacağınız gibi kafede gerçekten ilginç şeyler oluyor 🙂

Kafeye girdiğinizde siz oraya buraya avanak avanak bakınırken kıçınıza bir kırbaç yiyorsunuz. Yaw nooluyor demeye kalmadan bir başka garsondan başka bir kırbaç geliyor. Burdan kaçalım, aşağı kata inelim diyorsunuz,merdivenlerden indiğinizde kimse yok sandığınız anda birden popoya yenilen can yakıcı kırbaç darbesiyle çığlığı atıveriyorsunuz.

Şaşkınlığı üzerimizden attıktan sonra ve popomun acısını elimde ovalayarak geçirdikten sonra kendimize bol kelepçeli, güzel bir masa bulduk, içtiğimiz en pahalı kokteylleri yudumladık.(evet içeride içecekler pahalı)

Kafenin konsepti gereği kırbaçlanmayı kabul ederek içeri giriyorsun. Hatta bunlar yetmedi , ben daha fazla kırbaç istiyorum dersen garsonlar özel sipariş ile sana istediğin acıyı çektiriyor.

İlk gördüğüm tam karşımızda oturan elemanın sırtına yediği ve kırbacı yerken de garsonun isteği ile “Dia kuyu” yani “Teşekkürler” diye bağırdığı sahneydi. Ardından arkamızda oturan kız çok kaşındı, kırbaç istedi sırıta sırıta. Garson her kırbaçta miyavlamasını söyleyerek başladı vurmaya. İlk 3-5 kırbaç düşüktü, kız hala gülüyordu ama yediği son şaplağın sesi tüm kafede yankılanınca birden kafeye sessizlik hakim oldu. Kızın gülen sesi kesildi, suratında “acı” neymiş  görebiliyordunuz. Geçmiş olsun, sen kaşındın ablacım, “oyuna girenin kıçı demirden olur.” der babam 🙂

Edepsizliklere ve acıya tahammülü olmayan bir insansanız gitmeyin bu kafeye 🙂 Ama hoş görülü bir kişiliğiniz varsa eğlenceli vakit geçireceğinizi söyleyebilirim.

(7 Serbska St.)

2- Coffee Mining Manufacture ( Kahve Madeni )

Kahve Madeni ve Üretim Merkezi adıyla anılan bu kafeye girdiğinizde kahve kokusuna doyacaksınız. Girişte sizi çekirdek kahveler ve ardından da çeşit çeşit hediyelik eşyalar bekliyor. Kendinize seçeceğiniz güzel bir köşeye oturup seçtiğiniz bir kahveyi yudumlayarak “hayat bana güzel” diye içinizden geçirebilirsiniz 🙂

Menüde çeşit çeşit kahve seçenekleri var, gözünüzü kapatıp birini seçiverin, nasıl olsa hepsi çok lezzetli.

Kafenin bir alt kısmı bir de bahçesi var. Alt kısmına inerken size baretler veriyorlar ve bir madene iniyorsunuz. Konsept gereği kahve çıkaran maden işçileri heykellerinin olduğu bir kahve madeni içinde yürüyorsunuz.

 

Labirentli yolun sonu bahçeye çıkıyor. Bahçede akşamları güzel canlı müzik olabiliyor. (Belediye binasındaki turist danışma merkezinden o haftaki etkinlikleri, konserleri içeren haftalık bülteni alabilir, oradan kontrol edebilirsiniz. )

(10 Rynok Square )

 3- Underground Cafe ( Yeraltı Opera Kafe)

Lviv Opera House’un alt katında, yer altında yer alan bir kafe. İçeride tiyatral bir hava var. Garsonların kıyafetleri bir tiyatro sahnesindeymişsiniz izlenimi veriyor. Kafenin içindeki kıyafetlerden istediğinizi giyip, kendinizi bir tiyatronun içinde hissedebilirsiniz.

Üst kattaki opera binasında bir gösteri olduğunda alt katta da benzer başka bir gösteri devam ediyor. Karanlık bir kafe ama bence keyifli bir mekan.

4- Kryyivka- Undergroung Bunker ( Yeraltı Deposu)

Kryyivkalar yani yeraltı depoları partizan Ukrayna askerleri tarafından kullanılan yerler. Bu kafe de bir yeraltı deposu görünümünde. Ama içeri girebilmek için parolayı söylemeniz gerekiyor. Aman ha benden duyduğunuzu söylemeyin ama parola “Slava Ukrayini” 🙂 Yani “Şanlı Ukrayna” gibi bir anlamı var.

Parolayı söyledikten sonra kapı açılıyor. Kapıyı sert görünümlü bir nöbetçi açıyor ve bir shot bal şarabı ikram ediyor . Ciddi bir ifadeyle aranızda “Moskovalı, dönek ya da komünist” olup olmadığını soruyor, hayır cevabını verdikten sonra içeri girebiliyorsunuz.

Duvarları askeri donanımlar ve asker portreleri süslüyor. Yemek orijinal ordu tabaklarında sunuluyor. Atmosfer Ukrayna’nın eski günlerine sizi götürüyor.

(14 Rynok Square )

5- House Of Legends (Efsaneler Evi )

Bu kafede her şey ufak; masalar, sandalyeler ve garsonlar dahil. Hatta duvardaki aynaya baktığınızda siz de ufacık bir cücesiniz.

Bina Lviv’de geçmiş zamanlarda yaşayan Baca Temizleyici ve ailesinin evi olarak kayıtlara geçmiş. Kafe birbirinden ilginç Lviv masallarına ait temalar ile süslenmiş. Çatısında bir uçan araba olduğunu duyduk ama kışın gittiğimizde çatı kapalıydı, siz yazın oralardaysanız arabanın içinde fotoğraf çekilebilirsiniz.

(48 Staroevreiska Str.)

 6- At The Golden Rose Jewish Restaurant (Altın Gül Yahudi Restoranı)

Eski Yahudi evlerinin atmosferini yansıtan bir restoran. Dantelden masa örtüleri, dikiş makinesi, keman, şamdan ile süslenmiş bir ev görüntüsünde.

Restoranın en ilginç özelliği ise menüde fiyat olmaması. Sipariş etmek istediğiniz yiyecek ile ilgili garson ile pazarlık etmeniz gerekiyor. Yahudilerin pazarlık kültürünü burada konsept olarak güzel işlemişler. Pazarlık etmeyi seviyorsanız ve kendinize güveniyorsanız ziyaret edin derim.

(22 Staroyevreyska Str)

 7- Pravda Beer Theatre (Pravda Bira Tiyatrosu)

Lviv’in en güzel biralarını bulabileceğiniz bir yer. Raflarda çeşit çeşit yerel biralar gözümü döndürmedi desem yalan olur. Akşamları blues, rock tarzı canlı müzikler oluyor genelde.

Bu barda bir bira daha içelim derken Kiev trenimizi kaçırdık mesela.

(32 Rynok Square)

8- Lviv Mapa Cafe

Konsepti olan kafelerden değil ama öylesine beklemek için girip kafenin huzurlu atmosferini sevdik. Ayrıca güzel kahvaltı bulabileceğiniz bir mekan. Çay istediğimizde sürahi ile gelen çay biraz şaşırttı bizi. Ama sakin bir kafe arıyorsanız burayı da önermek istedim.

(5 Halytska St )

 9- Green Cafe ( Yeşil Kafe)

Lviv’de harika bir vegan/vejetaryen restoran. Atmosfer adı gibi yeşil, ferah, huzurlu. Garsonlar tatlı mı tatlı. Yemekleri çok lezzetli, yemeklerinin yanında içeceklerini de tatmanızı öneririm.

 

Yeşil içecek favorim oldu.

(5, Brativ Rohatyntsiv St)

 10- Vegano Hooligano

Ukrayna’nın bu süper vegan restoran zinciri Lviv’de de var tabi ki. Lviv’deki restoranda İngilizce menü dahi olmaması beni şaşırttı gerçi ama nasıl olsa hepsi vegan olunca ne olursa olsun yiyebildiğim için “şu olsun” diye menüden bir şey atıp keyifle yiyebiliyorum. Ukrayna’ya gidip de hala bu restoranlar zincirini denemediyseniz çok şey kaçırırsınız. Vegan burgerini, falafelini tavsiye ederim.

(10, Rymlyanyna St)

 

Lviv sürprizler şehri, eminim benim keşfedemediğim ve sizin kendi başınıza keşfedeceğiniz daha onlarca cafe vardır. Kendi deneyimlerinizi de yorum olarak yazarsanız sevinirim.

Ukrayna Kiev yazısı için: Ukrayna’nın Güzel Kzılı Güzel Şehri Kiev

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here