Lviv : Çikolatanın ve Kayıp Oyuncakların Şehri

4

Ukrayna’nın en sevilen şehirlerinden biri Lviv. Eğlenceli sokaklarında dolaşıp, birbirinden güzel konsept kafelerinde kahvenizi içerken şehri sevmelere doyamıyor insan 🙂 Lviv’de gezilecek görülecek yerler dolaş dolaş bitmiyor, her sokak, her köşe ayrı bir güzellik. Lviv hakkında en çok duyduğunuz şey kafeleri , çikolata fabrikası ve güzel kadınları olsa gerek, pek de doğru duymuşsunuz derim 🙂

Bir önceki yazıda bahsetmiştim, uçuşumuz Turna.com sponsorluğu ile Kiev’eydi. ( Direk Lviv’e de uçuşlar var, uygun Lviv uçak bileti için Turna.com’u ziyaret edebilirsiniz.) Kiev’den Lviv’e ulaşım için tren kullandık. Yataklı gece yolculuğu yapmayı tercih ettik ki hem günden yemeyelim hem de bir gece daha konaklama parası vermeyelim. Tren bileti 340 Grivna idi, yani 45 lira (100 grivna 13,4 lira kur üzerinden düşünülmüştür ).

Sabah Lviv tren istasyonundan çıktığımızda çevrede  kahvaltı edebilecek bir şeyler bulamayıp sadece çay ile karnımı doyurmayı tercih ettim. Couchsurfingten bir arkadaş ev sahibimiz olmayı kabul etti ve tren istasyonundan  Uber ile 2 gecelik yeni evimize doğru yola çıktık. Yaklaşık yirmi dakikalık bir yolculuktu, 45 Grivna yani 6 lira tuttu. Evde karnımızı doyurduktan ve çantaları bıraktıktan sonra şehir keşif turuna çıktık.

Lviv’in merkez noktası Rynok meydanı  diyebilirim. Kafeler ,restaurantlar, barlar bu meydanın etrafında toplanmış.

Lviv’de Gezilecek Görülecek Yerler

Ben kilise gezmeyi seven bir insan olmadığım için size bu başlık altında kilise önerilerinde bulunamayacağım. Benim için Lviv’de gezilecek görülecek yerler kiliselerden  daha ötesi sokaklar aslında. Her bir binanın kendine has, güzel bir mimarisi var ve bu estetik mimarinin içinde gezinmek insana keyif veriyor.

1) Rynok Meydanı

Rynok Meydanı Lviv’in şehir merkezi . Meydanın dört bir yanı ilginç kafelere ev sahipliği yapıyor. Hiçbir kafeye girmeden, meydanın ortasındaki ufak kahve arabasından birer kahve alıp canlılığın, estetiğin keyfine varmak da ayrı güzel. ( Göz atmak isterseniz : Lviv’in İlginç kafeleri )

 

Airbnb sitesinden Rynok meydanında bir oda kiralayıp, bütün gece balkonunda oturup votkanızı yudumlayabilirsiniz. ( Bu amaçla oda kiralayıp, Mart ayında totosu donduğu için hayalini gerçekleştiremeyen bu garibin önerisini dikkate alırken hangi ayda Ukrayna’ya ziyaret ettiğinizin önemi büyük tabi:) )

Meydanın tam ortasında Lviv Belediye Binası ( Lviv City Hall) bulunuyor. Buradan turist bilgilendirme bölümünden ( Tourist Information Centre) şehirde olan etkinliklere dair bilgi alabilirsiniz.

2)Lviv Opera House

Dışarıdan bakınca kocaman bir opera salonu olduğu izlenimi uyandırsa da, içeriye girince salonun o kadar da büyük olmadığını görüyorsunuz. Buralara kadar gelmişken Ukraynalıların zarif bale gösterisini izlemeyi çok istedim tabi ki. Bilet bulmakta çok da sıkıntı yaşamadık aslında, ama asıl görmek istediğim Romeo ve Juliet gösterisinin olduğu günde biz burada olmayacaktık, o yüzden orada olduğumuz dönemde gösterimde olan  “Tuna nehrinin karşısındaki Kazak” isimli operaya bilet aldık. Fiyatlar 70-300 Grivna arasında, seçeceğiniz yere göre fiyat da değişiyor tabi.

Gösteriden sonra anladık ki opera doğru bir tercih değilmiş aslında. Bol konuşmalı bir oyundu izlediğimiz ve Ukraynaca bilmediğimiz için pek bir şey anlayamadık. Yalnız bol bol Osmanlıya kaydırdılar sanırım gösteride.

3)Kayıp Oyuncaklar Bahçesi ( Yard of Lost Toys )

Lviv’de böyle değişik bir bahçe var. Orada burada bulunmuş oyuncakları bu bahçeye toplamışlar. Çocukluğunuza dair bir çok sessiz arkadaşınızla karşılaşabiliyorsunuz burada. Ben çok keyif aldım bahçenin içinde.

Yakınlardaki bir apartman sakininin iki kayıp oyuncağı bulup apartmanın yanındaki bir rafa koyması ile başlamış bir koleksiyon. Kayıp peluş oyuncaklar, oyuncak bebekler, müzik aletleri, bisikletler bu bahçede buluşuyor. Çocukluğumuzun en kıymetli oyuncaklarından tetris bile var burada. Gidip görmeye, çocukluk arkadaşlarınıza bir selam vermeye değer.

(Knyazya Leva Street, No:3 )

4)Eczane Müzesi ( Pharmacy Museum )

Öyle çok büyük bir yer hayal etmeyin gözünüzde, ufacık bir dükkandan bahsediyorum. 1735 yılında kurulmuş bir eczane, 1996 yılında  restore edilip tekrar kullanılmaya başlanmış.

Bir yanında eskiden satılan tentürdiyot, şifalı otlardan hazırlanmış iksirler, tıbbi şarap gibi ürünler sergileniyor bir yanında modern ilaçları bulabileceğiniz bir eczane. Mekanın tarihi dokusu, içerideki antika eşyalar görülmeye değer.

Hediyelik eşya olarak “demir şarabı” alabilirsiniz. Demir eksikliğine iyi geldiği söyleniyor, diş etlerine zarar vermemek için pipetle içilmesi öneriliyor.

5)Lviv Çikolata Evi ( Lviv Handmade Chocolate )

İşte Lviv’e asıl gitme sebebiniz 🙂 Eğer çikolata seven biriyseniz ( ki sevmeyen insan var mı bilmiyorum) kendinizi kaybedeceğiniz, akıllara zarar bir dükkan.

İçeride çeşit çeşit çikolataları uygun fiyata alabilirsiniz. Benim burası hakkında söyleyecek sözlerim eksik kalıyor, bırakayım da fotoğraflar konuşsun. Afiyet olsun 🙂

 

Lviv’de gezilecek görülecek yerler daha onlarca belki, turist danışma merkezlerinden alacağınız ufak bir rehber size bu konuda yardımcı olacak. Bir de Lviv’in olmazsa olmazları var; konsept kafeleri. Onları da şu yazıda bulabilirsiniz ayrıntılı olarak. ( Lviv’in İlginç Kafeleri )

Türkiye’ye dönüş için biletimiz yine Kiev’dendi, dolayısıyla Lviv’den tekrar Kiev’e dönmemiz gerekiyordu.  Lviv’de tren istasyonuna vardığımızda Kiev’e dönüş için tren biletimizi almıştık zaten. Son gün Rynok meydanında oyalanırken , bir kahve daha, bir bira daha derken saatin ilerlediğini farkettiğimizde sokaklarda koşar adım ilerlemeye başlamıştık bile.

Uber’dan çağırdığımız araç çok geç geldi. En başından beri Ukrayna’daki Uber şoförleriyle iletişim konusunda çok sıkıntı yaşadık zaten. İngilizce zaten bilmiyorlar, onu anlıyorum da kullandıkları uygulamayı da bilmiyorlar, sıkıntı burada.  En sonunda gelebilen Uber aracına bindik, tren için son yarım saatimiz kalmıştı, hızlı gitmesini istiyorduk ama tabi ki kurallar neyse o hızda gidiyordu adam. Panik, stres ve belki de yetişiriz umudu içerisindeydik.  Tam artık yaklaşmış olmalıyız derken bir de baktık ki ilk 2 gün  couchsurfingte kaldığımız evin önündeydik. Nasıl yani diye şaşkın bakışlarla etrafa bakarken anladık ki Uber’dan yanlış destinasyon seçmiştik. Treni yakalamak için son şansımızı da kaçırmış olduk böylece 🙂

Neyse ki tren istasyonuna vardığımızda bir sonraki trene bilet almak için hala biraz vaktimiz vardı ve bu trene binersek ucu ucuna uçağı yakalayabiliyorduk. En ucuz biletten aldık.

Trende bir teyze ve bir amcanın yanına oturduk. Sevimli insanlardı. Tren yol almaya başladıktan yarım saat kadar sonra karşıda oturan bir sarhoş bir asker bize salça oldu. Gökhan’ı pek bir sevdi, önce bira içirmeye çalıştı, sonra zorla tavuk yedirmeye çalıştı ardından da pipo içmesi için ısrarlara başladı. Ne dediysek başımızdan savamadık adamı. Asker olduğu için bir şey de yapamıyoruz, elin memleketinde askerine dokunup da hapsi boylamak istemiyoruz tabi.

Sonunda imdadımıza yanımızda oturan teyze ( Ukrayna’da teyzelere babuşka diyorlar ve halk arasında en sözü dinlenen,saygı duyulan kişiler babuşkalar.) Babuşka önce askeri azarladı ama sarhoş askerin pek umrunda değildi, dinlemedi. Babuşka emin hareketlerle yerinden kalktı, güvenlik görevlisinin yanında gitti, anlattı anlattı bişeyler. 2 dakika sonra sarhoş asker zorlamalarla yanımızdan uzaklaştırıldı ve biz de rahat bir uyku uyuyabildik.

Lviv’e varında tekrar risk alıp Uber çağırdık ve şanslıyız ki uçağımızı yakaladık. Seyahatte ne kadar sıkıntı yaşarsan sonrasında anlatacak o kadar güzel anı birikiyor 🙂

Ucuz uçak bilet için aşağıdaki linke tıklayarak Turna.com’a üye olabilirsiniz. Yanaklarınızdan öperim 🙂

TURNA.COM

Lviv’in ilginç kafeleri için şu  yazıya bakabilirsiniz: LVİV’İN İLGİNÇ KAFELERİ

Kiev ile ilgili bilgili için şu yazıya göz atabilirsiniz: UKRAYNA’NIN GÜZEL KIZLI GÜZEL ŞEHRİ KİEV

 

 

 

 

 

 

 

4 YORUMLAR

  1. Ben de Lviv’e ardından da Kiev’e gitmeyi düşünüyorum da Lviv’de çok Türk var mı acaba? Ukrayna’ya gitme amaçları pek nahoş olanlardan bahsediyorum, dediğimi anlamışsınızdır umarım. Orada Türk olduğum için bana kötü gözle bakılmasını istemiyorum çünkü. Siz kadın olduğunuz için sıkıntı olmamıştır ama ben yalnız başıma seyahat edeceğimden sıkıntı olabilir diye düşündüm.

    • Ukrayna’da çok Türk var evet, siz o bahsettiğiniz kitle gibi etrafa aç aç bakıp, kadınları aşağılayacak tavırlar sergilemedikten sonra kimse size kötü davranmaz merak etmeyin. iyi seyahatler dilerim 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here