KİLİMANJARO ZİRVE ÇIKIŞI

0

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz şeyin gerçekleşmeye başladığı anı düşünün. Eğer hayalinizin gerçekleşmeye başladığı böyle bir anınız yoksa sizin için çok üzüleceğimi söylemeden edemeyeceğim. Ya hayal etmeyi bilmiyorsunuz ya da yaşamayı.Neyse konuyu saptırmadan benim hayalimin gerçeğe dönüşünü anlatmak istiyorum size.

Kilimanjaro ; ismi bile heybetli gelmiyor mu size de?

Afrika seyahatine başladığımda önüme koyduğum 17 hedefim vardı. Kimisi zamanla değişti, yerini başka hedeflere bıraktı ama Kilimanjaro asla değişmeyecekler arasında idi. Fotoğrafına baka baka ve en tepesinden Afrika’yı izleyeceğim günün hayaliyle uykuya dalıyordum…

Kenya ve Uganda’dan sonra Kilimanjaro’nun tek ve güçlü bir şekilde topraklarının üzerinde yükseldiği ülke Tanzanya’daydım. Tırmanıştan 5 gün önce Moshi’ye ulaştım. Dinlenmeye, güzel beslenmeye ve kendimi hazırlamaya ihtiyacım vardı. Bekledikçe heyecanım artıyordu, yapamayıp dönenleri duyuyordum bazen. Ama moralimi bozmaya, güvenimi kaybetmeye hiç niyetim yoktu. Yapabilirdim, Afrika’nın çatısından kıtayı izleyebilirdim. Bu güç içimde saklıydı, biliyordum.

Kalın bir mont eksiğim vardı, ikinci el pazarından 5 dolara hallettim onu da . Hazırdım, heyecanlıydım.

Ve sonunda gün geldi.

Kilimanjaro 1.gün

Yürüyeceğim yol; Machame route diğer adıyla da Whisky Route (Viski rotası).

Diğer rotalara göre zor olduğundan bu isim layık görülmüş 🙂 Machame Gate’den, 1800 metreden başladık yürüyüşe. Hedefimiz 5 saatlik yürüme mesafesindeki, 2835 metredeki Machame Camp’a varmak. Ben ve iki Hollandalı yol arkadaşım ile 3 kişi tırmanacağız. 3 kişi için 15 kişi daha geliyor. 1 baş rehber, 1 yardımcı rehber, 1 aşçı, 1 garson, 11 tane de taşıyıcı. 18 kişilik bir grubuz yani.
İlk günkü rota yağmur ormanları. Biz Machame Camp‘a vardıktan sonra yağmur başladı.
Taşıyıcılar bizden çok önce varmış, çadırları kurmuşlardı bile.

Dinlenip, akşam yemeklerimizi yedikten sonra rehberimiz yanımıza gelip parmağa takılan bir aletle oksijen seviyelerimizi ve nabzımızı ölçtü. Çadırın içinde, kafa lambamla ilk Kilimanjaro günlüğümü yazdım. Huzurlu bir uykuya hazırdım:)

Kilimanjaro 2.gün

Sabah “jambo dada” sesiyle uyandım. Swahili dilinde “merhaba kızkardeş” demek. Çadırın fermuarını açtım, Mapini elinde sıcak çayıyla bekliyordu. İlk kez biri tarafından çay ile uyandırılıyordum, mutluluk hissi böyle birşey:)

Kahvaltıdan ve sağlık kontrolünden sonra yürüyüşe başladık. Molalarla beraber 4.5 saat yol yürüdük. 2850 metreden 3700 metredeki Shira Camp‘a vardık.

Öğle yemeğinden sonra bedeni yüksekliğe alıştırmak için 100 m daha yukarıdaki Shira Peak’e yürüyüp geri döndük.

Hava biraz soğumaya başladı, polar hırkamı giydim. Gece ilerledikçe soğuk daha da arttı, ayaklarım çok üşüdüğü için uyumakta zorlanıyordum ve ellerim buz gibi günlüğü yazmaya çalışıyordum. İkinci gün de bitti, 3 gün sonrasında çıkacağım tepe için hala heyecanlıyım.

Kilimanjaro 3.gün

8:30’da yürüyüşe başladık. 4 saatin sonunda Shira Camp’tan Lawa Tower‘a ulaştık, 3835 metreden 4600 metreye.

Öğle yemeğini Lawa Tower’da yedik ve geceyi geçirmek için 3800 metredeki Barranco Camp‘a doğru yürümeye başladık.Sadece Kilimanjaro’da yetişen bir bitki türü olan Senecio Kilimanjari ile çevrili yolda manzara harikaydı ama ne yazık ki yolda yakalandığımız yağmur manzaranın tadını çıkartmamızı engelledi.

Yedek ayakkabım olmamasının sıkıntısını yaşadım. Mutfak çadırında yemek pişirilen tüpte ayakkabılarımı kurutmaya çalıştık,tüm ekip benim için seferber oldu 🙂

Kıyafetlerin kuruması ertesi sabaha kaldı, neyse ki sağlık kontrollerinde her şey yolundaydı yine. Ertesi günün güneşli bir gün olmasını umuyorum, umuyoruz.

Kilimanjaro 4.gün

Çok güzel, güneşli bir güne uyandık. Dün yağmurda ıslanan kıyafetleri kayaların üzerinde kuruttum. 3.5 saatlik bir yürüyüş rotamız vardı, büyük bir kısmı da tırmanıştı.

En keyif aldığım gündü bugün, manzara ve tırmanış deneyimi harikaydı.

Öğlen 2 civarı Karanga Camp‘ta, 3995 metredeydik. Dağlara karşı çay ve kitap keyfi yapmak için de vaktimiz vardı. Sağlığımız hala yerindeydi, dünkü gerginlik geçmişti.

Kilimanjaro 5.gün

Yükseklere çıktıkça çok garip rüyalar görmeye başladım. Hayatımda bir zamanlar önemli olmuş ve sonra unuttuğum kişiler rüyalarıma giriyor, sevdiklerimle ilgili ilginç detaylar görüyorum rüyalarımda.
Bugün sabah 9’da Karanga Camp’tan yürüyüşe başladık, 12’de 4673 metredeki Barafu Kamp‘taydık.

Bu gece büyük gece; o yüzden bütün gün dinlenmek ve erken yatmak gerekiyor. Gece 12’de karanlıkta Uhuru Peak’e ulaşmak için yola çıkacağız. 6 saatlik bir yürüyüş olacağı söyleniyor.


Saat 6 gibi herkes çadırlara çekildi, gözüme uyku girmiyor. Uyumalıyım ki gece 11’de uyandığımda zinde olabileyim, olmuyor, gözüme uyku girmiyor.

Kilimanjaro 6.gün

Gece 11’de uyandık, patlamış mısır, bisküvi ve çay ile karnımızı doyurduk. Heyecanlıydım. Alt bedende 3 kat, üst bedende 7 kat kıyafet ve 3 kat da çorap giydim. Kafama önce bere, üzerine de baraklavayı taktım, ellerime önce ince eldiven üzerine de kalın eldivenlerimi giydim. Kafa fenerimi taktım ve hazırdım yol için.
Karşıya dağa doğru baktığımızda ateş böcekleri gibi ardarda bir sürü ışık görüyoruz, karıncalar gibi birbirinin ardısıra yürüyen dağcıların kafa fenerleri. Karanlıkta yürümeye başladık biz de herkes gibi.
İlk iki saat normaldi fakat 3 saatten sonra enerjimin bittiğini, nefes almakta zorlandığımı hissetmeye başladım. 5000 metrenin üzerinde hem nefes alıp vermek, hem de tırmanarak yürümeye devam etmek sandığımdan daha da zormuş. Hayatımın en büyük sınavlarından birini veriyorum, “devam et, pes etmek yok” diye kendime telkin veriyorum yol boyunca. Yol bitmiyor bitmiyor… Burnum kanıyor devamlı, elimdeki kocaman eldivenlerle mendili tutamıyorum, sık sık duruyor ve burnumu silmek için eldivenlerimi çıkarmak zorunda kalıyorum. Diğer arkadaşlarımdan birisi şiddetli baş ağrısı çekiyor, kusmaya çalışıyor olmuyor. Rehberimiz yan etkilerinden çekindiği için gerçekten ihtiyacımız olmadan Diamox almamamız konusunda ısrarlı. Anthony gerçekten iyi bir rehber ve söylediklerine güveniyorum, inanıyorum. Ara ara ısınmak için termosumuzdaki sıcak zencefilli çaydan içiyoruz. Kendimize gelmemizi sağlıyor.

5 saatlik zorlu yolun ardından ilk durak Shira Peak‘e vardık. Bazıları daha öteye gidemiyor, burada pes ediyor. Son 45 dakika, bir gazla devam ediyoruz yürümeye. Çok az kaldı, gözlerimden yaşlar akıyor sevinçten, şimdi değil, varınca ağla, şimdi yürü diyorum kendime.

Gün doğuyor, kızıl gökyüzü o kadar güzel ki. Ve sonunda Uhuru Peak görünüyor ve sonunda oradayız. Afrika’nın çatısındayım. Yaptım, yaptımmm diyerek ağlamaya başlıyorum. Başardım. 5895 metrede, Afrika’nın en yüksek noktasındayım, Kilimanjaro’nun tepesindeyim…Teşekkürler Kilimanjaro, senin gibi güçlü olduğumu, sağlam olduğumu bana hatırlattığın, kendimi keşfetme fırsatını verdiğin için. Teşekkürler…

 

Kilimanjaro 7.gün

Dün 6 saat Uhuru Peak’e tırmanıştan sonra 4 saatte 4673 metreye geri indik, yemek yedikten ve ardından 4 saat daha yürüdük, geceyi 3100 metredeki Mweka Camp‘ta geçirdik.

Rehberimiz zirveden sonra yüksekte uyumanın bazı ölüm vakalarına yol açtığı ve inebildiğimiz kadar aşağı inmemiz gerektiği konusunda ısrarcı olduğu için bir gün içerisinde 16 saat yol yürüdük ama emniyetli bir şekilde uykuya daldık.
7.gün sabahında bacaklarım, vücudum ağrılar içerisindeydi. 3 saat daha yürüdük kapıya ulaşmak için. Yağmur ormanı içerisinde, bacak ağrısıyla geçen o 3 saat bir türlü bitmek bilmiyordu.


7 gündür duş almıyorduk, sıcak bir duş, rahat bir yatak, temiz bir tuvalet hayaliyle yürüyorduk.
Sonunda Mweka kapısına varmıştık, bu güzel ekibin toplu bir fotoğrafı olmalıydı.

Ve ardından soğuk bir Kilimanjaro birası ile kutlanmalıydı bu zorlu ama keyifli zirve yürüyüşü😉 Görev tamamlandı 🙂

 

Hayallerimden biri daha “yaşananlar” listesine eklendi, darısı hayalleri olan tüm güzel ruhların başına.

Kilimanjaro zirve çıkışını yapmamda çok büyük faydalari olan tüm Tanzania Joy Tours ekibine çok teşekkürler.😊

Kilimanjaro ve safari turlari için sitelerine göz atmanızı öneririm:

https://www.tanzaniajoytours.com

Iletişim kurmak istiyorsaniz ama dil konusunda yetersizseniz benden yardım isteyebilirsiniz.

Kilimanjaro yürüyüş rotaları ile ilgili sevgili arkadaşım Yaprak’ın da detaylı bir yazısı var, onun da linkini koyuyorum hemen buraya: Başı Dumanlı Kilimanjaro

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here