İzmir Çevresinde Günübirlik Deniz Keyfi Önerileri

2

Bilirsiniz ki İzmir Dünya üzerinde yaşanacak en güzel şehirler listesinde yer alır. İzmir’i güzel yapan kendine has havasının yanında bir çok tatil mekanına olan kısa mesafesidir de ayrıca. İzmir’de yaz sezonunda hafta perşembeden biter; cuma,cumartesi,pazar insanlar yazlıklarına koşar. Yazlığı olmayan kesim de haftasonunu günübirlik deniz kenarı ziyaretleriyle geçirir.

İzmir’e yeni geldiniz ve haftasonu günübirlik olarak nerelere denize gidilir bilmiyorsanız size yardımcı olacak bir liste hazırlamak istedim.

1- ÇEŞME

cesme2

Listenin olmazsa olmaz baş tacı Çeşme tabi ki. Çeşme, İzmir’in olduğu kadar Türkiye’nin de en gözde tatil mekanlarından birisi. Kimine göre bol eğlenceli, kimine göre bol gürültülü beach clubları olduğu kadar sakin, daha az kalabalık güzel kumsalları da var.

İzmir Üçkuyular Pazar yerinin yakınından Çeşme’ye dolmuşlar kalkıyor.  Yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk. Kendi özel aracınız varsa da otoban üzerinden rahatlıkla kısa sürede Çeşme’ye varıyorsunuz.

Çeşme ile ilgili daha ayrıntılı bir yazım var, göz atmak isterseniz: buyrun

2- FOÇA

foça

Foça, Eski Foça ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılıyor. Benim favorim Eski Foça. Deniz kenarında rakı içmelik restaurantları ile tam bir Ege kasabası.

İzmir’den Eski Foça’ya gitmek için İzban Hatundere durağında inip oradan ESHOT’a biniyorsunuz, Yeni Foça’ya gitmek için de İzban Biçerova durağında inip oradan ESHOT. Ya da İzmir otogarından Eski Foça dolmuşlarına binebilirsiniz.

Ya da bir başka alternatif olarak cumartesi ve pazar günleri Karşıyaka ve Konak’tan kalkan Foça vapurlarına da binebilirsiniz.

Foça’da denize girilebilecek birçok halk plajı bulunmakta; Foça Halk Plajı, İsmetpaşa Halk Plajı, Mersinaki Halk Plajı…

Foça’da kamp yapmak istiyorsanız Sazlıca Kamp Alanı ve Acar Camping’ten birini seçebilirsiniz. Sazlıca Kamp Alanı’nda ayrıca dalış ekibinin yardımıyla tüplü dalış da yapabilirsiniz.

Foça’ya gitmişken Nazmi Usta’nın dondurmalarından yemeyi de unutmayın. Vegan seçeneği de mevcut 🙂

3- KUŞADASI

kuşadası

Kuşadası, İzmirliller’in “adaya gidiyoruz bu haftasonu” diye tabir ettiği aslında ada olmayan, İzmir’e 1saat 15 dakika mesafedeki güzel bir tatil beldesi.

İzmir’den Kuşadası’na giden otobüsler var. Ya da trenle Selçuk’a gidip oradan dolmuşla da geçebilirsiniz.

Kuşadası Şehir Plajı, Kadınlar Plajı, Sevgi Plajı, Yılancı Burnu Plajı… en bilindik plajlarındandır.

Kuşadası’nın en güzel yerlerinden biri de Dilek Yarımadası ve buradaki Kuşadası Milli Parkı’dır. Göreceğiniz doğal güzelliklerin yanında tarihe meraklıysanız milli park sınırları içerisinde keyifli bir tarih turuna çıkacağınızı da hatırlatmakta fayda var. Milli Parkın resmi adı; Dilek Yarımadası , Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

4- URLA

urla

İzmir’e 25 dakika mesafedeki şirin mi şirin bir ilçe Urla. Son yıllarda kıymeti daha da bilinmeye başladı. Sahil, deniz keyfinin yanında birbirinden güzel konseptli keyifli kafelerde keyfinize keyif katabilirsiniz.

Urla Sanat Sokağı hediyelik eşya satan dükkanları, kültür sanat etkinlikleri ile capcanlı içinizi fıkır fıkır yapacak bir sokak.

Urla’da denize girmek için Mavi Plaj ve İçmeler Plajı en çok tercih edilen plajlardan.

5- KARABURUN

karaburun

Karaburun Yarımadası’nın denizinin güzelliğini , berraklığını anlata anlata bitiremem sanırım. Daha henüz pek keşfedilmemiş sayılan bu yarımada sakinliği ve güzelliği ile sizi büyüler.

Karaburun’a gitmek için Üçkuyular Pazarı’nın yakınlarındaki dolmuşları kullanabilirsiniz.

Yarımada’nın en güzel yerlerinden biri de Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan beldesi. Çatalkaya Ayıbalığı Kayalıkları, Ardıç Plajı , Kocakum Plajı Mordoğan’ın en bilenen plajları. Ayıbalığı kayalıkları ayrıca Akdeniz foklarının üreme alanlarından biri olması açısından da önemli bir bölge.

Akvaryum ve Bodrum Plajları Karaburun’un mavi bayrak taşıyan plajları, Dolungaz, Kumbükü gibi koyları da görülmeye değer güzellikte yerler. Karaburun’un saklı kalmış onlarca koyunu keşfetmek sizlere kalabiliyor bazen, bazı koylara kara yoluyla ulaşım olmadığı için tekneyle gidebilirsiniz. Ayrıca dalış sevenlerin de gözde mekanlarından biri.

6- GÜMÜLDÜR

gümüldür

İzmir’e 51 km mesafedeki büüyleyici kıyılardan biri de Gümüldür. Yarımada şeklinde uzanan bir dağın eteğinde kurulan bu şehir doğal güzellikleriyle ilgi çekmektedir.

İzmir otogardan Gümüldür otobüsleri kalkmaktadır.

Gümüldür’ün en bilinen plajları Kalemlik Plajı, Orman Kampı, Denizpınarı(Klaros) , İpekkum Plajı’dır. Ayrıca tarihi meraklı iseniz Klaros, Kolophon gibi antik kentleri de görülmeye değer.

Kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız Gümüldür Orman Kampı’na ya da Hipocamp’a çadırınızı kurup keyfinize bakabilirsiniz.

7- SIĞACIK

sığacık

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı sakin bir belde Sığacık. Hatta bu sakinliği Türkiye’nin ilk “Yavaş Şehir” ünvanını almasını da sağlamış. Hani bir zamanlar bol bol izlenen bir dizi vardı; Kavak Yelleri, o dizinin çekimlerinin yapıldığı yer işte burası.

Pazar günler Sığacık’ta Pazar kuruluyor. Birbirininden lezzetli börekler, sarmalar, mercimek köftelerinin yanında el emeği takılar, şallar, süs eşyaları kadınlar için kendilerini kaptıracakları mükemmel bir ortam 🙂

Denize girilecek yerler arasında Akkum Plajı yer alıyor ama çok tavsiye edemiyorum bu plajı ne yazık ki. Ekmeksiz Plajı, Teos Club Plajı, Akarca Plajı denize girilebilecek güzel plajlardan.

 

Haftaiçinizin de haftasonlarınız kadar güzel geçmesi dileğiyle.

Keyifli günler.

 

 

 

 

2 YORUMLAR

  1. Çeşme de Ilaca plajinin ilerinde Paşalimani diye bi yer var. Orayi az geçince ” V kamp” diye bi yer var. Denize girmek icin en guzel yerlerden biri Çesme de ki cogu yerin aksine orda dalga olmuyor kolay kolay. Bilmeyenler icin benden bonus olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here