Hindistan- Vrindavan : John Lennon ve George Harrison`un izinden : Hare Krishna

1

36 saatlik bir tren yolculugunun ardından Vrindavan’dayım. Büyütülecek birsey yokmus aslına bakarsanız, uyudum, yedim, içtim, komşularımla sohbet ettim, gene yedim içtim, gene uyudum, uyandım, Mathura’daydım.

Mathura’dan bir riksha ayarladım, her ne kadar ben Hintçe, riksha şoförü de İngilizce bilmiyor olsa da okey deyip no deyip anlaştık, sonunda sağ salim Vrindavan’a vardım.100_0889

Vrindavan ve çevresi Krishna’nın doğum aldığı ve yaşadığı topraklar, ve bu yüzden Hindistan’ın en kutsal yerlerinden biri. “Krishna kim ki?” dediğinizi duyar gibiyim. Hint inanışına ve Vedalara ( Hint kutsal metinleri, bilgi kitapları )göre Krishna Tanrı’nın ta kendisi. Bundan 5000 yıl kadar önce bu topraklarda kendi suretiyle belirdiğine ve Mahabarat savaşlarında Arjuna’ya destek olduğuna inanılıyor. Savaş meydanında Arjuna’nın savaşmaktan vazgeçtiği bir anda onu savaşmaya ikna etmek için yaptığı konuşması Bhagavad Gita olarak tarihe geçmiştir. Bhagavad Gita Hindistan’ın en kutsal kitabı sayılır. ( Okumaya başladım kitabı ben de tabi ki, içeriğindeki felsefe gerçekten saygıya değer ve söylemler insan aklının daha ötesinde desem umarım biraz olsun ipucu vermiş olurum )

Bir de Radhe var ki o da Krishna’nın canının canı sevgilisi. Krishna; enerjinin kaynağı, Radhe de onun enerjisi olarak anılıyor. Krishna bir çoban cocuğu olarak dünyada belirdiği için elinde flutüyle dolaşıyor ( flutünün adı Vamsi) ve ineklerin kutsal sayılmasının sebebi de Krishna’nın ineklerini çok sevmesi. Resimlerinde Krishna, Radhe ile birlikte, elinde flutüyle görülüyor genelde, ve tabi yanı başında da inecikleri ve Krishna ile özdeşleştirilen erkek tavuskuşu görüntüsü ile birlikte…

radhakrishna

Adanmış, dindar, aşık.. ne derseniz adına artık; buradaki insanlar sabah akşam Krishna’ya ibadet ediyor. Ufacık kasabada 10000 adet tapınak var, insanların evleri aynı zamanda birer tapınak. Herkesin evinin içinde Krishna-Radhe ditileri bulunuyor. Diti ; Tanrı’yı sembolize eden küçük heykeller benim gözümde ama Hindistan’da insanlar ditilerin insan eliyle yapılmadığına, guruların kalplerinden belirdiğine inanıyor. Ve burada ditilere ibadet ediliyor, böylece ibadetlerinin Tanrı’ya ulaştığına inanıyorlar.

Tapınaklarda ibadetler adete bir eğlence tadında oluyor, çalınan çalgılar, söylenen bajanlar ( dini şarkılar diyebiliriz kısaca ), danslar, rengarenk giydirilmiş ditiler… korkulacak bir tapınaktansa bir eğlence yerini andırıyor. Bize Tanrı’yı “korkulması gereken” olarak öğretmişlerdi, burada ise Tanrı’yı “sonsuz bir aşkla sevilmesi gereken” olarak öğretiyorlar. İbadetler cennet cehennem korkusuyla değil Tanrı aşkıyla yapılıyor, insanlar eğlenerek, dans ederek, mutlu olarak ibadet ediyor.

Burası bir tapınağın içi mesela, dans ederek ibadet, süper kafa 🙂100_0896

Ben burada Krishna bilincini öğrenmeye çalıştığım bir ashramda kalıyorum, hayatta yeni bilgilerden hiç korkmadım, öğrenmek öğrenmek benim hedefim ta ki gerçeğe ulaşana , gerçek doğruyu bulana kadar…Ben bir adanmış değilim ama burada adanmışlarla birlikte parikrama ( hac) yapıyorum , onlarla birlikte ayinlere katılıyorum, onlarla birlikte oruc tutuyorum, onlarla birlikte yiyorum içiyorum ve yollarının ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.

Krishna bilincinin en önemli gurularından olan Sri Bhaktivedanta Swami Prabhupada bu konu hakkında önemli eserler vermiş bir guru, 1960’lı yıllarda yanına aldığı 40 Rp ve İngilizce’ye çevirmiş olduğu Bhagavad Gita ile birlikte bu bilinci yaymak için Amerika’nın yolunu tutuyor. New York’a vardığında oradaki ünlü bir parka oturup Hare Krishna mantrasını söylemeye başlıyor ve yanına hippiler doluşuyor, hippiler de onunla birlikte mantrayı söylemeye başlıyorlar. Böyle Krishna bilinci ilk olarak hippiler sayesinde yayı lmaya başlıyor. Beatles grubu Krishna aşıklarından, George Harrison`un chanting yaparken gorulen fotografini paylasiyorum sizlerle:

GH_kirtan

 Hatta John Lennon’un bu konu hakkında yazdığı bir kitabı bile var.

search-for-liberation_a

Hare Krishna mantrasını Erkin Koray sayesinde bizler de çocukluğumuzdan beri biliyoruz aslında:

Hare Krishna Hare Krishna,

Krishna Krishna Hare Hare

Hare Rama Hare Rama

Rama Rama Hare Hare

Vrindavan tüm bu spiritüel havasına rağmen ayıbımı mahsur görün ama bok ve çöp içinde bir kasaba, neden bu denli vurdumduymaz olduklarını anlamış değilim doğrusu. Şehirde maymunlar, domuzlar ve tabi ki inekler insanlarla birlikte ortak bir yaşam sürüyor. Her yerdeler… Çöpçülük görevi domuzlarda ve maymunlarda, bütün gün hork hork big big diye diye çöp karıştırıyorlar. Burada yürürken dalgınlığa izin yok, her an karşınıza bir inek ya da domuz çıkabilir, bir bisiklet ya da motorsiklet üzerinize doğru sürebilir, bir maymun elinizden yiyeceğinizi ya da gözünüzden gözlüğünüzü çalabilir, kendinizi birden koca bir inek bokunun içinde bulabilirsiniz, Vrindavan’ın şımarık veletleri kancalarla sizi çekiştirebilir, sağdan soldan birileri üzerinize boya atabilir… olabilir de olabilir 🙂

Her ne kadar sokaktan yemeyin deseler de ben dayanamıyorum yiyorum genelde, yedikten sonra yerde dolaşan minik fareciği görüp selamımı da çakıyorum:)

100_0901

Vrindavan`in sokakları rengarenk satıcılarla dolu, oyuncak ya da süs eşyası zannedeceğiniz bu şeylerin hepsi birer dini imge..

100_0902Bu gördüğünüz alet de “şeker kamışı sıkma makinası’ , hayatınızda ictiğiniz içebileceğiniz en lezzetli içecek olduğuna iddiaya girerim..

100_0928

Vrindavan’ın ilginç kişiliklerinden biri:

100_0929

Tapınaklardan biri; bağış kutusu hiç eksik olmaz 🙂

100_0936

Vrindavan’a gelmek için özellikle Holi Festival’i denk getirmeye çalıştım bu çılgınlığı yerinde görmeli diye düşünerek, haksız da değilmişim. Gerçekten tam bir delilik 🙂 Holi; Krishna’nın Gopilerle ( Krishna’ya tamamen gönülden adanmış birbirinden güzel çoban kızları, Krishna’nın sevgilileri ) oynadığı boya savaşının hala günümüzde de kutlanması. İnsanlar yolda yürürken ve tapınaklarla üzerinize rengarenk boyaları atıyorlar, yollar, insanlar, hayvanlar, resimler, ditiler.. herkes rengarenk, böyle renkli başka bir ülke daha yok bu alemde bence 🙂

100_0949

Önce feci avlayıp sonra da fotoğraf çekilmek istiyorlar 🙂

100_0959

Bu güzeller güzeli de boya satma derdinde.

100_0971

Tabi ki inekçikler de holiden nasiplerini alıyorlar.

100_0974

Hindistan’ın meşhur bisiklet rikşasını da fotoğrafların arasına sıkıştırayım.

100_1014

Ditileri de holidaye hazırlıyorlar. (işte bahsettiğim bu Tanrı heykelciklerine diti deniyor.)

100_1074

Gurular ve sanyaslar da holi oynar, bu festivalde kast yok, istediğinizi boyayabilirsiniz.

100_1103

Ve son olarak gopi kızı kıyafetimle kendi boyanmış halimi de paylaşayım.

100_1122

George Harrison’un Lord Krishna için yazdığı “My Sweet Lord” şarkısıyla bu yazıyı sonlandırayım o zaman. Hare Krishna

( Mart 2014 )

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here