Hindistan’ı Kadın Başına Gezme Tüyoları

53

Hindistan birçok insanın hayallerini süsleyen bir ülke olduğu kadar büyük bir çoğunluğun da asla gitmem dediği bir ülke. Bu “asla gitmem” diyenlerde bir önceki yazımda bahsettiğim önyargıların büyük bir etkisi var tabi. Bir de gitmeyi canı gönülden isteyip korkanlar var. Hindistan’ı kadın başına gezmek isteyip buna cesaret edemeyenler, bu yazım size. Zorluklar varsa tüyolar da vardır, bazen bulunduğunuz ortama uyum sağlamanız gerekebilir… Avrupalı, Amerikalı,Avustralyalı kadınlarla karşılaştırıldığında Türkiye’de yaşamış bir kadın olarak Hindistan size çok da yabancı gelmeyecektir, “nasıl davranılması gerektiği” konusunda ne yazık ki tecrübeliyiz !!!

1- Kıyafet hususuna dikkat

Gittiğimiz ülkelerin kültürlerine, alışkanlıklarına saygı göstermemiz gerekiyor. Her ne kadar bunu söylemeyi sevmesem de Hindistan’da giydiğiniz kıyafete dikkat etmekte fayda var. 1milyar 250 milyon nüfuslu bir ülkeden bahsediyoru; bilgili, kültürlü insanları olduğu kadar çok miktarda cahil insanla karşı karşıya geleceğinizi unutmayın. Köyünden, kasabasından başka bir yer görmemiş, çok fazla insanla tanışmamış, okumamış, araştırmamış bir Hint erkeğinin karşılaştığı ilk beyaz tenli kadın olabilirsiniz. Bu yüzden size şaşkınlıkla bakacaktır. Sadece erkek değil, kadınlar, çocuklar da size şaşkınlıkla bakacaktır. Her şaşkın bakışı sapıkça algılamanıza gerek yok, farklı olduğunuz için şaşırıyorlar, paranonaya döndürmeden bu bakışlara hazırlıklı olarak gitmekte fayda var.

Ama şu kısmını unutmayın ki bazılarının beyaz tenli kadını tek gördükleri yer porno filmler olduğu için size pek de iyi niyetli bakmıyor olabilirler. Taytla, şortla, askılı bluzla gezmek yerine biraz daha halkın giyimine uygun olarak şalvarla, bol pantalonla, uzun etekle gezmek, omuzlarınızı bir şalla kapatmak sizin yararınıza olacaktır. Özellikle turuncu om sembollü bir şal size biraz daha saygı göstermelerini sağlayabilir. ( Goa’da istediğinizi giyebilirsiniz mesela, orası farklı bir dünya, Hindistan diyemeyiz pek.) Size yine dik dik bakacaklar, çünkü farklısınız, ama bazı Avrupalıların, Amerikalıların düştüğü hataya düşüp şortla gezerseniz bu sefer size başka umutlarla bakacaklardır. Çünkü zaten, yabancı bir kadın olarak sizin herkesle ve doğal olarak onlarla da birlikte olma potansiyeliniz olduğunu düşünüyorlar. Bizde de bir dönem ( ya da belki hala var bilmiyorum) Rus kadınlarına yapılan muameleden pek farklı değil yani.

100_0959

2- “Abi” lafının güzelliğini unutmayın:)

Bir şey rica edeceğinizde erkeklere “baaya” şeklinde okunan Hint dilinde “abi” demek olan sözcükle hitap etmenizi öneririm. “Sevdiğim kız bana abi deyince” diye şarkılar yapmış adamlar var, az çok işe yarar bu taktik.

 

3- Unutmayın evlisiniz, değilseniz de evlisiniz 🙂

Çapkın bakışlarıyla size evli misin sorusu soranlara karşı vereceğiniz cevap tabi ki “evet evliyim” olmalı. Yalnız mı geziyorsunuz sorusuna : “hayır eşimle birlikteyim ya da eşim 2 gün sonra geliyor” gibi cevaplar sizi biraz olsun rahat bırakmalarına yarar.

Eğer yanınızda sevgiliniz ya da normal bir erkek arkadaşınız varsa ve birlikte seyahat ediyorsanız baştan oturup konuşun, anlaşın ki sonra kavga çıkmasın: unutmayın Hindistan’da soranlara karı koca olduğunuzu söyleyeceksiniz 🙂

indian-wedding-bride-reception-bride-groom

Ha çapkınlık yapmak istiyorsanız o zaman durum ayrı, benim önerilerim kafası rahat gezmek isteyenlere 🙂 Sizlere de ufak bir önerim var, karşınıza bunlardan pek çıkmayacak:

makingoftattad-ramleela

Geneli şunlar gibi:

100_0979

4- Her kibara aldanmayın…

Sizi motoruyla ya da arabasıyla bir yerlere bırakmayı teklif edecek birçok insanla karşılaşacaksınız, küçük çocuğa nasihat gibi olacak ama Hindistan’da tanımadığınız insanların motoruna, arabasına binmeyin, toplu tecavüz vakalarının bu ülkede yaygın olduğunu unutmadan hareket edin. Otostop tek başınıza burada tehlikeli olabilir, en azından 3 kişi olmaya çalışın illa da otostop macerası yaşayacaksanız. Bir kez daha söylüyorum bizim ülkemizde turistlerin başına gelenlere dair okuduğunuz haberlerden kulağınıza küpeler yapın…

varun-dhawan-5

Hiç tanımadığınız birindense couchsurfing sitesinden referansı iyi olan Hint arkadaşlar edinebilirsiniz. Hintler yalanlarını çok belli eden insanlar zaten, biraz gözünüz açık olsun yeter. Fazla ısrarcı olan bu arkadaşlara karşı, kararlı bir duruş sergilemenizde fayda var. “Hayır” onlar için naz demek, istemediğinizi daha kesin ve kararlı ifade etmelisiniz. Azarlamak işe yarar bir taktik, kullanın bunu.

5- Gece vakti , tek başına

Anne tavsiyesi gibi gelmesin, ben bu ülkede 8 ayımı geçirdim, az çok bilgim var ülke insanına dair. Hava karardıktan, sokakta insanlar azaldıktan sonra tek başınıza, yalnız bir kadın olarak sokakta dolaşmanız tehlikeli. Bir yerden bir yere giderken hostelden birkaç arkadaş bulun, birlikte yapın planınızı, ya da yolda gördüğünüz bir turist grubuna dahil olun gideceğiniz yere kadar.

alone night

6- Kadınsal durumlar, kıl tüy mevzularımız var bir de bizim

Hindistan’da ağdacı bulmakta çok sıkıntı yok ama temizliğine ne kadar güvenilir o biraz düşündürücü işte. Temizliğine güvenilen, lüks yerlerde de Türkiye’de verdiğinizin 2-3 katı ağdacı parası verirsiniz, içinize oturur. Kendiniz halledebiliyorsanız ne mutlu size. Yanınızda gerekli ekipmanlarınızı taşıyın derim. Ya da etrafınızdaki kadınlara sorun, yolda ilk karşınıza çıkan değil de referansı iyi olan bir yere gidin en azından.

0003s0

Eğer kırsal bir yerdeyseniz tamponun ne olduğunu bile bilmiyorlar, pedlerin kalitesi kötü olabiliyor. Eğer kırsal bir yere gidiyorsanız yanınızda birkaç kutu tampon ya da ped götürmeniz önerilir. Eğer büyük bir şehire gidiyorsanız merak etmeyin her şeyi bulabilirsiniz.

Sattıkları iç çamaşırları bir çoğunuzun “ ne bu be, ben bunu giymem” diyeceği tarzda, o yüzden yanınızda yeterli iç çamaşırı getirin. Burada ortalama bir satış mağazasında karşınıza çıkaracakları anneanneye babaanneye hediye götürülecek cinsten.

7- Babalara dikkat

Baba dediysem sizin babalarınız değil elbet, Hindistan’da sokakta kalan, dilenen, turuncu giysiler içerisindeki adamlara “baba” deniyor. Bu konuda sadece kadınları değil erkekleri de uyarıyorum tabi. Babaların size ikram ettiği yiyecekleri , içecekleri almayın. İçlerinde aklınızı yitirmenize, anormal davranışlar sergilemenize sebep verebilecek güçlü bir uyuşturucu olabileceği söyleniyor. Bu uyuşturucunun ömür boyu babanın peşinden gidip müridi olmanıza sebep olduğunu söyleyenler var. Çırılçıplak akli dengesini yitirmiş halde bulunan insanlar olmuş, sebeplerinin babanın ikram ettiği bir çiçeği yemiş olduğu üzerine söylentiler var. Bu bir şehir efsanesi de olabilir elbet ama yine de babalara gelmemek için babalara dikkat etmekte fayda var 😉

baba

8- Peki ya gurular(!)

Hindistan spiritüel anlamda çok şey bulabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz bir ülke. Ama bu ülkede birçok sahte guru olduğunu da unutmayın. Gerçek bir guru sizden cinsel bir talepte bulunmayacaktır, aptal olmayın. Tantra hocası olarak geçinenlere de dikkat, tantra yanlış anlaşılıp çok başka yerlere çekilmeye müsait bir alan…

fake guru

9- Masaj yaptırayım keyifleneyim derken pişman olmayın

Size her ayurvedik, aromatik masaj talep edene de aldanmayın, bunun üzerine de bir çok hikaye duymuşsunuzdur. Genelde referansı iyi olan yerleri tercih edin. İnternetten araştırmanızı yapın, güvendiğiniz insanların önerilerini dikkate alın.

spa-latest

 

Dikkatli olduğunuz , farkındalıkla hareket ettiğiniz taktirde korkulacak bir yanı yok aslında Hindistan’ın. Özgürlüğümüzü yaşayabilmek için çıktığımız yolda bu tarz kısıtlamalara maruz kalıyor olmanın ne kadar can sıkıcı olduğunu biliyorum ama ataerkil toplum yapısında, özgür kalabilmek (!) için, bazen kendimize kurallar koymamız gerektiği gibi saçma bir gerçekle karşı karşıyayız ne yazık ki.

Yazı sizi korkutmak için değil cesaretlendirmek için yazılmıştır, umarım kaygılarınızın çözümsüz olmadığını anlamanızda biraz olsun yardımcı olabilmişimdir.

100_1122

( Bu yazıya da bir bakmanızı öneririm, üzerine tıklayınız: “Hindistan Hakkında Yalan Yanlış Bilinenler” )

53 YORUMLAR

 1. Yazın traji komik olmuş. hem ürkütücü gerçekler hem de eğlenceli bir anlatım. tam Türk işi olmuş ( e nede olsa alışığız Türkiye de yaşayan kadınlar olarak dram ve trajediye gülüp geçmeye ve yola devam etmeye). Aslında tam da Hindistan a gitmek isteyip tecavüz haberlerinden ürkmüş haldeyken denk gelmiş oldum yazına. Araştırırken gözüm korkmadı desem yalan olur. Hindistan çok kendine has ve merak uyandıran bir ülke… gitmeyi çok istiyorum ama tramva yaşayacağım bir macerada olsun istemiyorum. yazdıklarından çok dikkatlice gezmem gerektiğini anladım. gündüz ve kalabalık gruplarla. tabi Türkiyedeki sapıklardan örnek vermende iyi oldu buranın 3-4 katı daha çok sapık olduğunu öğrendiysemde oraya gidip gezebileceğime biraz kaygılıda olsam inanıyorum. Yazın için sana da teşekkür ederim. yüzde yüz motive olup rahatlamadıysamda gidebilirim duygusu kazandırdın bana hemde gülümsettin beni.

 2. Merhaba cok guzel yazmissiniz emeginize sağlık bende hindistana gitmeyi cok istiyorum fakat yalniz gitmek düşündürücü helede bayan olunca kafa dengide kimse olmayinca zor oluyo benim gibi tek olan kafa dengi olmayan gitmek isteyen bayan arkadas yazarsa birlikte neden olmasin diyorum☺

 3. ayrica tek gitmeyi dusunsemde vazgecerim tecavuz olaylarinin cok oldugu bir ulke vs bu kadar urkutucu oldugunu bilmiyordum ben ama o ulkenin cok renkli be eğlenceli olacagini ve cok eglencegimi dusunuyorum

  • ülke zaten renkli ve çok eğleneceksiniz:) tecavüz riski türkiye’den daha fazla değil korkmanıza gerek yok, sadece akıllı davranmak gerek o yüzden yazıyorum bu yazıları:) ben 8ay seyahat ettim hindistanda, bunun 6ayı yalnızdım ve hiç bir büyük sıkıntı gelmedi başıma. korkularınızı yenip yola çıkın, hayata bakışınız değişsin;)

 4. Siz tek basiniza mi gittiniz helal olsun ve o kadar gun boyunca ne ictiniz ne yediniz nerde kaldiniz yalniz basiniza gezmek zor olmadi mi skci olmadi mi bunlari bilmek isterdim cok soru sordum sanirim kusrabakmayin

  • evet tek başıma gittim, 6ay hindistan’da yaşadıklarımı sayfadaki Asya/Hindistan kategorisinde anlattım hep, ilginizi çekerse okuyun isterim

 5. Tebrikler cok cesaretli bir yureginiz varmis bayan olduğunuz halde sizi kutluyorum ama ben turla gtmek istemiyorum gitmisken en az bir ay kalmak istiyorum sizin sayenizde bir adim atarsam ne mutlu bana yalniz ben resmi bir yerde calismiyorum freelance calsiiyorum vizeli yerlere nasil gidebilirim sizce bilginiz var mi bu konuda

 6. Ilk adimimi bu yil attim bu arada turla taylanda gittim fakat hic yetmedi bana bes gun cok az geldi bana kuzenimle gittik oda pek kafa dengi olmadigi iste yok para olmadan nasi gezicez tarzi düşündüğü icin bir dhaakine tekte gidebilirim aslinda bu cesareti gosterirsem ilk sze yazcam ya da burdan bir bayan gorurse yazimi bana yzzarsa benim gibi gitmek isteyen birlikte gidebiliriz

 7. Biliyorum cok sordu sordum fakat son bir soru daha sormak istiyorum ne yapacagimi bilmedigim imsiz mesela hindistanda kalmışsınız 8 ay boyunca baya uzun bir zaman dönüş biletinizide almis mıydıniz 8 ay sonrasina seyahatlerinizde donus biletinide aliyor musunuz nasil yapiyorsunuz acaba kusuruma bakmayin cok sordum ama bu son ☺

 8. şey bi soru soracam lütfen bana cevap verin mesela dövüz birosuna gidip türkiyede 1000tl türk parası verirsem bana kaç rupi (hindistan parası) verir

 9. İnanın şuana kadar hindistan olayında tek korktuğum şey tecavüz olayıydı.ama sizin yazınızı okuduktan sonra evet dikkatli davranırsak(ki tüekiyedede hep dikkatli olmak zorunda kalıyoruz)inşallah allahın izniyle bir şey olacağını düşünmüyorum…ama ben en azından gezi amaçlı gittiğimde turla gitmeyi düşünüyorum.yeeleşmeye karar verirsem zaten tek olucam…bir şey sormak istiyorum.diyelim ki oraya yerleştim ve biriyle evlenmeyi düşündüm.onun ailesi beni kabul eder mi?bide evlensem eşimin ailesiyle mi yaşamak zorundayım?bu zorunlu mu?

  • Merhaba, ya şimdi böyle bu soruya nasıl cevap vereyim bilmiyorum ki 🙂 diyelim ki gittin ve birini sevdin ve evlenmeye karar verdin , seni kabul eden aile de çıkar, etmeyen aile de, buna önem veren adam da çıkar, vermeyen adam da, ailesiyle birlikte oturmanı isteyen de olur, istemeyen de. Genel bir cevabı yok ki bu sorunun , bilemedim yani şimdi ne desem 🙂 bence çok da takılma , önce bir git, oralı birini sevip evlenme kararı alırsanız o zaman düşünürsün bunları 🙂 sevgiler

 10. Çok güzel paylaşımlar ne güzel burası, Burcu Hanım sizi Hindistanı araştırırken bayagıdır araştırıyorum tesadüfü buldum. Aslında tesadüf diye birşey yok. ağız alışkanlığı işte.
  Böyle bir gezi ve benimde bu geziye katılmam için sonsuz olasılıklar nelerdir? Herkes harika.

 11. Kaptırmışım kendimi arka arkaya “süper paylaşımlar” demişim sonradan fark ettim nasıl oldu anlamadım ama.
  Daha sonrada düzeltme anlamında yazmıştım üçüncüsünü.

  Artık takipteyim sizi, sevgiler……

 12. 2 ay sonra tek başıma -tur olmadan- Bangalore’a gidiyorum. Bu yazı benim gibi yalnız seyahat edecek kadınlar için çok samimi. Paylaşım için teşekkürler. Bangalore ile tavsiyaleriniz olursa bilmek isterim. Sevgilerimle

  • Sizlere yardımım dokunduysa ne mutlu bana 🙂 Bangalore’a iş için gidiyorsunuz heralde diye düşünüyorum çünkü gezilecek bir şehir değil, Hindistan’ın Silikon Vadisi. Danışmak istedikleriniz varsa bildiğim konularda yardımcı olmaya çalışayım tabi ki. İyi yolculuklar

 13. Gitmek istediğim bir ülke ve tek başıma yada turla gitmek çok mantıklı gelmiyor.Gidip bir süre Hindistanı yaşamak gezmek görmek istiyorum. Eş cinsel olmayan ve bi hayat görüşü olan bayanlarla gitmek isterim. Türkiye de böyle bir ortam sağlanırsa katılımcılardan biride ben olmak isterim. Burcu hanım yazı güzel olmuş teşekkürler.

 14. Ben dubaiden cruise gemisiyle mumbaiye geldim.çok erkileyici mükemmel bir yer.birkere bundan önce gittiğiniz hiç biryere benzemiyor.insanları kültürleri cok etkilendim.en kısa zamanda uzun süreli gideceğim.giyim mevzusunu bimediğimden dolayı tek parca diz üstü kısa spor bi elbiseyle cıkmıstım.cok rahatsız oldum bakıslarından.meger günahmiş bu tarz giyinmek.benimde uyarım bu konuda olucak.giyiminize dikkat edin.ve mutlaka gidin görün

 15. Merhaba ben kapalıyım Hindistan a gitsem çok dikkat çeker miyim veya gitmem uygun olur mu müslümanlara ön yargıları var mı bir de Hintçe biliyor musunuz öğrenmesi kolay bir dil mi şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Kapalı olduğunuz için bir sorun yaşamazsınız kesinlikle, farklı inançlara hoşgörülü bir ülke Hindistan, 151 milyon müslüman nüfusu olan ülkeden bahsediyoruz;) Hintçe bilmiyorum ama kafaya koyarsanız öğrenilemeyecek bir dil yoktur;) bol şans ve iyi seyahatler dilerim size

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here