HİNDİSTAN HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

188

Seyahatlerim süresinde yaklaşık 8 ayımı bu ilginç ülkede geçirmiş biri olarak Hindistan hakkında gözlemlerimi yazmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Buraya dair yazılması gereken çok şey var. Birinden başlayalım bu yazıda mesela.

Hindistan hakkında yanlış bildiğimiz gerçeklerden bahsetmek istiyorum. Şimdi bana komik gelen yalan yanlış fikirlerin benzeri vardı benim de kafamda 3 sene önce, yani seyahatlerime başlamadan önce…

 • HİNDİSTAN ÇOK PİSMİŞ DİYORLAR, HELE GANJ NEHRİ İĞRENÇMİŞ , ÖÖYYKK.

Hindistan’da insanlar yedikleri yemeklerin artıklarını sokaklara atarlar. Bu eskiden kalma bir gelenektir, yiyemediği yemeğin artığını sokakta yaşayan inek, maymun, domuz gibi hayvanların karnını doyurması için sokağa atar Hint insanı. Bu aslında hayvanlarla birlikte yaşamanın bir getirisidir.

Eskiden yemek kapları bambudan, muz yaprağından olduğu için, plastik ortada yokken ya da bu denli yaygın değilken sorun oluşturacak bir şey olmuyormuş aslına bakarsanız. Ama işlem görmüş , paketlenmiş ürünlerin çağında, bu alışkanlık sonucunda sokaklar plastik ve karton dolu, ve bu plastikleri yiyen özgür inekler midelerinde oluşan hastalık nedeniyle ne yazık ki çok yaşayamıyor. Ayrıca sokaklarda da her daim kötü bir görüntüye sebep oluyor bu durum. Ama bu yıl geldiğimde öğrendim ki artık Hindistan’ın çok büyük bir bölümünde plastik poşetler yasaklanmış durumda. Bu biraz olsun sokakları rahatlatabilir.

100_0335 (Medium)

Yasakların işe yarar tarafı var tabi ki, ama önemli olan insanları eğitebilmek bu konuda. Trenin geçtiği kimsenin yaşamadığı yerlerde yol kenarları çöplerle dolu mesela, çünkü insanlar camlardan atıyorlar artıklarını. Ek olarak sokaklardaki inek bokları ve bunların etrafında uçuşan sinekler de pis görüntü yaratılmasına sebep oluyor.

Yani aslına bakarsanız Hindistan temiz bir ülkedir diyemem tabi kesinlikle, tamamen sizin tolerans sınırınıza kalmış. İsveç’ten, Danimarka’dan , Norveç’ten gelen bir insan için alışması zor bir görüntü ama unutmayın ki bu ülkelerle karşılaştırdığımızda Türkiye de ne yazık ki temiz bir ülke değil arkadaşlar, oralardan gelen ziyaretçiler de Türkiye için aynı yorumları yapıyorlar. Türkiye’de Hindistan’da gördüklerimden daha da pis durumda olan sokaklar, araziler görünce çok üzülüyorum.

Ganj nehrinin pisliğine gelince, kuzeyde nehrin kaynağına yakın yerlerde, Haridwar, Rishikesh… gibi Ganj nehri temiz, içinde korkmadan yüzebilirsiniz.

IMG_8211 (Medium)

Ama aşağılara inip doğuya gittikçe örneğin Varanasi’de kesinlikle elinizi bile sokmayın suya diyebilirim. Ama Varanasi’de bu pisliğe rağmen 5 yaşında 105 yaşında herkesin sabahın köründe suda yıkandığını görebilirsiniz.

100_1588 (Medium)

 

 • HİNDİSTAN’DA İNSANLAR KOKUYORMUŞ

İşte bu gerçekten kocaman bir yalan ve ırkçılık içeren bir tabir. Ben Hindistan’da sokakta yaşamalarına rağmen bir tane bile kokan insan görmedim. Aksine Hintler sokakları kirletiyor olmalarına rağmen kendilerini ve evlerini çok temiz tutuyorlar. Sokakta dahi yaşasa sabah kalktığında bir kova suyla ya da yakınlardaki nehire giderek duşunu alır, dişini fırçalar herkes. İlk tren yolculuğumda sabahın 6 sında tüm Hintilerin elinde diş fırçaları ile sıra beklediklerine şahit olunca ilk şokumu yaşamıştım, oysa ki ben “bu sabah da fırçalamayayım ya hotele gidince fırçalarım” demiştim, tüh sana dedim kendime.

Yemeklerini elleriyle yedikleri ve yemeklerde bol köri olduğu için çoğu insanın sağ eli köri kokar bu ülkede.Eğer siz de sarımsak yediyseniz bol sarımsaklı işkemce içtikten sonra yanınıza gelen arkadaşınızın kokusu sizi rahatsız etmez ya, bol köri tüketilen yerde siz de köri yerseniz kimsenin kokusu sizi rahatsız etmez 🙂

India-Weather_Horo (Medium)

Kokan insan demişken, Türkiye’de hiç metrobüse binmemiş olma olasılığınızı dikkate alıyorum; bence bir gidip bu tecrübeyi yaşayın önce 🙂

 

 • HİNDİSTAN’DA İNSANLAR İNEKLERE TAPIYORLARMIŞ

Bu da bilinen en yanlış bilgilerden biri. Hindistan’da insanlar ineklere tapmıyorlar, ineklere saygı gösteriyorlar. Onlara süt veren, tarlada sapanda yardımcı olan bu canlıları kutsal sayıp saygı gösteriyorlar . Ya da şöyle diyelim bizim bildiğimiz anlamda Tanrı yerine koymuyorlar.

Hindistan’da demigod denilen Yarı-Tanrı kavramı var ve Hinduizm’de 33 milyon civarı Yarı-Tanrı var. Kamadhenu yani “kutsal inek” de bu Yarı-Tanrı’lardan biri hatta tüm Yarı-Tanrı’ların ve tüm ineklerin annesi olarak kabul edilen bir mitolojik karakter. Uzun bir hikayesi var, daha detaylı olarak başka bir yazıda bahsedeceğim.

Hintler ineklere narin doğalarından ve Hinduizm’in ana öğretilerinden biri olan “hiç bir canlıya zarar vermeme” ilkesini ineklerin temsil ettiğini düşündükleri için saygı duyarlar. Ayrıca inek, tereyağını ve güçlülüğü temsil eder, bu yüzden Hint toplumu içerisinde onurlandırılır ve eti yenilmez.

holy cow (Medium)

Ama günümüz Hindistan’ına baktığımızda ineklerin o kadar da çok saygı görülen canlılar olmadığını söylemem gerek sanırım. Dinleri gereği inek etinin yenilmesi, ineklerin öldürülmesi hala yasak ama sokakta sopalarla ineklere vurmakta bir sıkıntı görümüyorlar ne yazık ki.

Ayrıca Hindistan’ın dünyanın en büyük sığır ihracatçısı olduğunu biliyor muydunuz? “Biz burada kesmiyoruz ama para verirsen sen kesebilirsin” diyerek hayvanları yurtdışına satmak tapmak olmasa gerek. Dünyanın en büyük dininin para olduğunu suratımıza bir kez daha vuruyor bu durum.

 

 • HİNDİSTAN GÜVENLİ BİR ÜLKE DEĞİLMİŞ

Canım arkadaşım öncelikle şu cümleyi kurarken hangi ülkeden geldiğini öğrenmek istiyorum. Bir Kuzey Avrupa ülkesindensen, Japonya’dansan, Kore’densen evet sana Hindistan çok tehlikeli… Ama sen ki eğer Türkiye’de hayatta kalmayı başarmış bir insansan Hindistan sana vız gelir tırs gider.

Uyanık olduğun, çantanı yanından ayırmadığın sürece korkmana gerek yok. Hindistan’da kimse sana zarar verme pahasına çantanı almaya çalışmayacaktır, sen gözünü açık tut yeter. ( örneğin aynısını Kamboçya için söyleyemem, orası tehlikeli bak mesela )

Dolandırıcılık kısmı var tabi işin, buna dikkat etmeniz gerekiyor. Her söylenene, her yanınıza yanaşana aldanmayın. 100 ruppelik ürüne 1000 rupee de vermeyin, pazarlıksız alışveriş yapmayın.

Kadınlar için de şunu söylemeliyim ki ülkenin şartlarına göre giyindikleri, yalnız başına geç saatte dışarıda olmamaya özen gösterdikleri taktirde çok büyük sıkıntı yok. Türkiye’de zaten biz bunlara karşı idmanlı olduğumuz için Avrupalı kadının düştüğü sıkıntılara , yanlışlara düşmüyoruz pek Türk kadını olarak, sonuçta antremanlıyız. Tabi ki güzel bir yöntem diyemeyeğim ama bu erkek egemen dünyada bu tarz önlemler almamız ne yazık ki şart oluyor. ( Şu yazıma göz atabilirsiniz : Hindistan’ı Kadın Başına Gezme Tüyoları )

Yanınıza gelip sizinle fotoğraf çekilmek isteyen bir sürü insan olacaktır, kadın, erkek,çocuk farketmez. Bunlardan korkmanıza gerek yok, sizi bir ünlü gibi seviyor olmalarına şaşırabilirsiniz ama bu insanlar gerçekten içtenlikle sizinle fotoğraf çekilmek istiyorlar 🙂

100_0437 (Medium)

 • HİNDİSTAN’DA YEMEKLER KÖTÜYMÜŞ, SOKAKTAN YEMEMEK GEREKİRMİŞ

Gözünüzü biraz fazla korkutuyorsunuz gibi geliyor bana 🙂 Hint yemeklerinin Türk yemeklerinden farkı birazcık daha fazla baharatı, yoksa öyle bambaşka tatların hakim olduğu Kore, Çin, Tayland mutfağı falan gibi bir mutfak yok karşınızda.

Sokakta yemek yemeye gelince Türkiye’de döner, kokoreç , işkemde, midye tava falan yiyen insanların bunu demesine şaşıyorum ben 🙂 Yahu merak etmeyin sizin mideniz zaten alışkın, bişey olmaz, yeyin yiyebildiğinizi, deneyin buradaki tatları.

IMG_7735 (Medium)

Ama şunu eklemek istiyorum sadece, içtiğiniz suya dikkat edin. Size restaurantlarda ikram edilen yerli halkın içtiği çeşme suyunu içmeyin. Midemiz buna pek alışık değil işte, su tehlikeli. Mutlaka kapalı su isteyin, suyun kapağının etrafında poşet geçirilmiş olmasına özen gösterin, açılmamış olduğundan emin olun. Trenlerde trene binip su satan çocuklardan su almayın, boş şişeleri toplayıp içlerine su dolduruyor veletler. Büfelerden ağzı poşetli su almaya özen gösterin.

 

 • HİNDİSTAN’DA HAVAALANINDAN İNER İNMEZ KÖRİ KOKUSUNU ALIYORSUN

Ya ben çok alıştım, ya da insanlar bu konuyu abartıyorlar. Yemek pişen yere yakınsan köri kokusunu duyuyorsun elbet ama tüm sokaklar da buram buram bir köri kokusu yok, bu biraz abartı. Hindistan’ı bir kez ziyaret edip sonra ülkenize geri dönünce çok özlersiniz bu köri kokusunu, tadını çıkarmaya bakın 🙂

tac mahal (Medium)

Hindistan hakkında diğer yazılarım için şu linke bakabilirsiniz: HİNDİSTAN

188 YORUMLAR

 1. Ama sen ki eğer Türkiye’de hayatta kalmayı başarmış bir insansan Hindistan sana vız gelir tırs gider, cümlenize çok güldüm gerçekten muhteşem tespit, siz hep gezin pozitif enerjinizi bizede sağlamış oluyorsunuz böylelikle :)))

  • Hindistanla Türkiyeyi eş değerde tutmanız garip..Türkiye kat kat gelişmiş bir ülkedir kıyas bile komik… Fakat nedense içimizde çok vatan sevmez beğenmez var ve bu hep olmuştur nedense..? Kendi vatanını Hindistan gibi az gelişmiş bir ülkeyle kıyas yap yazık..

   • Gelişmemiş dediğiniz ülke tıpta dünya sıralamasında iyi bir yere sahip, mühendislikte dünyanın önde gelen ülkelerinden biri, Mars’a araç göndermiş bir ülke… Gelişmiş dediğiniz Türkiye’nin dünya üzerinde bilim alanında ne başarıları var ben bilmiyorum, beni bilgilendirir misiniz ? Dua okununca daha güzel açan çiçekler bilimsel başarı değil, veya açılan alışveriş merkezleri gelişmişlik göstergesi değildir. Hoşgörülü insanlardan oluşan toplumlar benim gözümde az gelişmiş insan beyinlerinin hakim olduğu toplumlardan daha gelişmiş.
    Gelişmemiş ülkemizin ve ülke insanımızın, gelişmiş olduğunu iddia ederek kendimizi kandırmak yerine, acaba nasıl bu ülkeyi daha iyi bir noktaya getiririz diye tartışmak isterdim bu yazının altında.

    • Kusura bakmayin sevgili blog yazari bende bu konuda size katilmiyorum,Türkiyenin başarılari azimsanamayacak kadar buyuktur,Bilim alanindada tıp alanindada,Bu gun Türk doktorlar dunyanin en iyi doktorlari arasindadir,Muhendislerimizde öyle,Bilisim alanindada reklamimiz yapilmasada dunya hacker larina kök sokturen isimsiz kahramanlarimiz vardir,Mutlaka her ulkenin iyi yada kotu yanlari var,Ben bir ulkenin iyi kotu taraflarinin 1-2 haftalik tatil ile anlasilabilecegini sanmiyorum,Fikrim bu…Ayricaa az gelismis insan beyni vs bunlara gerek yok yahu,kimseyi kirmayalim,Anlayisli olursak mutlu olabiliriz,Birbirimizi yererek üzerek degil.Mutluluklar size…

    • Türkten herkes korkar türk gelişirse istedikleri atı oynatamazlar bilirler bunu ve bütün dünya el ele verip üstümüzde senaryo yazar gelisipte adaleti saglamayalim diye anladım sen

    • Burcu Hanım,

     Öncelikle güzel bir yazı yazmışsınız. Fakat bir çok konuda size katılmıyorum.

     Yaklaşık 1,5 yıldır iş amaçlı Hindistan’dayım. İnşaat sektörü üzerine Hindistan’ın en büyük inşaat firmalarına burada teknoloji öğretmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak inşaat sektörü üzerine ne kadar gelişmiş olduğumuzu “Top 250 Contractors” yazarak Google’da ararsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

     Hindistan kopyalama ve ucuz, bayağı taklit etme üzerine kurulu bir teknolojye sahip. Bunu mekanik ve elektronik üzerine bütün sektörlerde görebilirsiniz. Bu zaten Hindistan’ın gelişmiş olduğunu göstermiyor. Apple Amerika’da dizayn edilerek Çin’de üretiliyor… Alman arabaları Mercedes Audi BMW Türkiye’de de üretiliyor.

     İlaç sektöründe size katılıyorum. Fakat aynı katılımı hastane konusunda kesinlikle söyleyemem. Eğer ki çok paranız varsa “Columbia Asia” adlı ve buna benzer hastaneleri var. Burada en çok Türkiye’deki standart özel hastane konforunu bulabilirsiniz. Tabi eğer çok paranız yoksa paslı sedyelerde yatmaya mahkumsunuz.

     Bunun dışında Hindistan’da ineğe tapmıyorlar demişsiniz. İnanın bunu 1,5 yıldır bende anlayamadım. Ama Hindistan’da ineklerin insanlardan daha değerli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sadece inek için değil maymun yılan vs hayvanlar için de “God” yani “Tanrı” diyorlar.

     Ben Mumbai, Pune, Bangalore, Goa ve Delhi’de bulundum. Dışarıda geziyorsanız ve tuvalet ihtiyacınız varsa vay halinize!! İnsanlar sokaklarda her türlü tuvalet ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bir bakıyorsunuz yol kenarında adamın biri açmış tuvaletini yapıyor. Gerçekten inanılmaz rahatsız edici bir durum. Hele ki yanınızda kız arkadaşınız veya bir bayan varsa yiyecek gibi bakıyorlar. İnsan bakrda kafasını 180 derece döndüreni ben 16 ülke gezdikten sonra burada gördüm. Edep haya yok.

     Türkiye’deki gibi taksi yok. Cep telefonunuza indireceğiniz Ola ve Uber programları ile taksi çağırabilirsiniz. Fakat onlarda gelse dahi yer seçiyorlar. Gidilecek yerden dönemeyeceklerini söyleyerek fiyatı arttırmaya çalışıyorlar. Yada 3 tekerli auto dedikleri araçlar var. Bunlar biraz tehlikeli (trafikte), yabancı olduğunuzu anlayınca fiyat 10 katı! Türkiye’de bir taksiye binmenin değeri gerçekten paha biçilemez. Düşünün… Hava alanına gideceğim. elimde valiz, yetişmem lazım taksi benimle tavandan pazarlık yapıyor…

     Kısacası insanlar yabancıları sevmiyorlar. Hem iş sektöründe hem de dışarıda yalancılık ve düzenbazlığı ben Afrika’da dahi görmedim.

     Hırsızlık konusunda değinmek istemiyorum. Her ülkede olabiliyor. Dikkatli olmak lazım.

     Ben 1,5 yıl kaldım. Gidecek ülke bulamadıysanız, ama gerçekten de bulamadıysanız gelin Hindistan’a 🙂

     Şahsen ben Türkiye’nin 20 sene önceki halini dahil değişmem. Cennet gibi Dalaman, Muğla, Bodrum dururken…

     Kısacası Hindistan’la Türkiye’yi kıyaslamak bile doğru değil. Hindistan’da çöp konteyneri yok! Her yer pislik içinde. Şehir şebeke suyu yok. Her evin otelin çatısında su depoları var. Nereden geldiği belli olmayan suyu bu depolara basıyorlar ve bu sularla yıkanmak zorunda kalıyorsunuz.

     Gidecekseniz Avustralya’ya gidin arkadaşlar. Teknolojiyi görün 🙂 Yalnız araba kullanırken dikkat edin, hata yaparsanız cezalar çok ağır… (100 AUD’den başlıyor)

     Hindistan hakkında merak ettiğiniz her türlü konuda yardımcı olabilirim.

     Selam ve Saygılarımla

     • Merhaba Şubat ayında hindistanda olacağım. Mail adresini veya instagram adresinizi yazarsanız. Birşeyler sormak isterim. İstanbul’dan Meral

     • Burcu hanım beyefendinin size kapağı vidalı olmuş anladığım kadarı ile. Düşüncelerinizin bir kısmını paylaşsamda kendi özyurdumuzu insanımızı bu kadar boka batırmanız olmamış.

     • Aslında ben kendi görüşümü söyleyecek olursam Ne Serhat’ın dediği kadar boktan bir yer ne de Burcu’nun dediği kadar harika bir yer. Güzel bir yaşam standardınız varsa iyi paranız varsa ama buna rağmen site bahçesinde büyümüş çocuk hassaslığına sahip değilseniz güzel yaşayabileceğiniz bir yer. Ülkenin tamamı hakkında bir yorum yapamam çünkü orada geçirdiğim 17 aylık sürecin çok uzun bir süresini Mumbai’de yaklaşık 35-40 günlük bir kısmını da Jaipur da geçirebildim.Genel değerlendirecek olursak teknoloji,sanayi,yazılım,siyasi ve askeri olarak Hindistan Türkiye’nin 3-5 gömlek üstündedir. Kendileri bir nükleer güçtür. İlaç sanayisinde kendileri bir dev. Dünyanın en büyük mikroçip üreticisi yine kendileri. Yazılım sektöründe de kendileri yine bir dev.Siyasi açıdan uluslararası düzeyde Türkiye’den çok daha fazla sözleri geçen bir ülke.Reel tahminlere göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde Dünyanın en büyük 3.ekonomisi ve 2050’ye yaklaşıldığında ise dünyanın en büyük 2.ekonomisi olacaklar. Son 10 yıldır neredeyse her yıl %7 büyüme sağlıyorlar. Cari açık neredeyse her yıl azalıyor. Lakin kişisel düzeye indirecek olursak genel yaşam standartları Türkiye’de elbette ki daha iyi. Barınma şartları,geçim şartları çok daha iyi. Eşitlik şartları çok daha iyi. Türkiye’de derme çatma yerlerde yaşayan veya tamamen dışarıda yaşayan insan sayısı Hindistan’ın oranına göre çok çok az. Elektrik,su,ısınma gibi konularda alacağınız altyapı çok daha iyi. Kısaca iyi para kazanacağınızın garantisi yoksa Hindistan kişisel yaşam için pek tercih edilesi değil. Amacınız yatırım ise kesinlikle düşünülmesi gereken bir yer.

      *Taksi konusuna dipnot düşmek istiyorum. Taksici her yerde taksici kardeşim. Biliyorsun geçtiğimiz günlerde Sabiha Gökçen Havalimanına gitmek isteyen bir turisti zaten Anadolu yakasında olmasına rağmen köprüden geçip geri getiren bir taksicimiz ifşa olmuştu.

    • Herzamanki gibi en iyi yaptığımız işi yapıyoruz. Türk olduğumuz için kendimizle gurur duyuyoruz. Başka bişi yapmamıza gerek olduğuna inanmıyoruz .)

    • Biz ahlaksal gelismeden bahsediyoryz olulerini yari pismis bir sekilde ganj nehrine atan nufusun yarisinin tuvaletini sokaga yaptigi bir ulkeden bahsediyoruz sizin mideniz kaldiriyormus benim memleketimle kiyaslamayin lutfen

    • Ha birde intahar ortalamasi ve pisliklerden olumleri anlatsan biraz orta cag hastaligi olan hiyarcikli veba bile en son hindistanda goruldu anlatalim biraz heee

   • Çok haklısınız bukadarda olmaz yani Türkiye nerede Hindistan nerede her türlü hastalık, suç, pislik orda bu yazıyı yazan Türkiyenin neresinde ikamet ediyor merak ettim. Dişlerini fırçalıyorlar ama denizin içine tuvaletlerini yapıyorlar bu nasıl iş. Havalimanındaki kokuda doğru köri falan değil baya dışkı konusu o. İneklere tapmıyorlar demişsiniz bal gibide tapıyorlar. Hayvan severlik le hiç ilgisi yok bu pislik bu bahaneyle örtülecek gibi değil. Adamların içinde var. Eğer nüfus kontrolü yapılırsa belki 200 yılda düzelebilirler.

    • evet çok haklısınız Türkiye’de hiç bir sorunumuz yok, harika cennet gibi yaşıyoruz, dünyanın en harika ülkesiyiz, en bilgili, saygılı, hoşgörülü, sevgi dolu insanlarına sahipiz, her şeyin en mükemmeli bizim ülkemizde. Benim hatam kusura bakmayın, iyi uykular size

     • Ben Türkiye cennet demedim. Her ülkede suç, huzursuzluk vardır ama Hindistan ile Türkiyeyi kıyaslamanız baştan yanlış zaten her konuda farklıyız onlardan.İyi günler size.

     • Yalnız Sizde pek saygılı ve düzeyli degilsiniz,Hindistan;da yaşadıgınız belli eleştirilere hemen şiddetli tepki … şöyle bir gerçek var ki her ülkenin kendine göre sorunları vardır.
      Her ülkede şiddet,saygısızlık,pislik vardır, ama hiç bir ülkenin evladı da kendi ülkesini küçümsemeye çalışmaz,hintlilerin ben hala temiz insanlar oldugunu düşünmüyorum,hala geri kalmış bir ülke fakirlik diz boyu gelir düzeyinin asla düzenli olmadıgı bir ülke

   • 🙂 komedisiniz. Kat be kat gelişmişiz. Adamlar mühendislik alanında öncü, yazılım konusunda örnek, uzay çalışmalarında neredeyse lider konumdalar. Dil bilgileri ve enflasyon ile yaşam ucuzluğu bile bizden çok çok ileride

   • Ne alakası var hep böyle sizin gibi düşünenler yuzunden Türkiye gelismiyo o zaman git amerika yi kendinden üstün gor de o zaman da ezil her zaman sen önde olmazsin bunu düşünerek hareket et

   • Kesinlikle haklısınız çok doğru bir tespit Türkiye nin ne temizliği ne de başka bir şeyi Hindistan gibi bir ülkeyle kıyaslanabilir ülkemiz hindistana kıyasla bayağı gelişmiş ve nezihtir ayrıca hırsızlık olayları olmayan ülke yok ki her ülkede dikkat etmek gerek ayrıca birçok ülkeye kıyasla Türkiye de böyle olaylar oldukça azdır bile diyebiliriz

    • Arkadaşlar çok rica ediyorum at gözlüklerinizi çıkarın, dünya televizyondan gördüğünüzden veya ondan bundan duyduğunuzdan daha fazlası. Ben diyorum diye bana da inanmayın, televizyondan duydunuz diye bir başkasına da… Gezin,görün, okuyun, araştırın, farklılıklara açık olun.Türkiye’nin ne olduğunu, nasıl bir konumda olduğumuzu çıkınca, gezince , görünce, farklı kültürleri tanıyınca, farklı bakış açılarına hoşgörü ile bakmayı öğrenince çok daha iyi anlayacaksınız. Cehalaetten kurtulmanın tek yolu kendi gözlerinizle görüp, kendi deneyimlerinizle anlayabilmek…

     • Ben gordum adamlar pislik icinde sen neresini begendin buranin bir tac mahal biraz da doga

   • Hindistan mi az gelişmiş!!! :))) Adamlar tek roketle uzaya 104 uydu fırlattı.NASA çalışanlarından üçte ikisi ya Çinli ya Hintli.Her yıl 100 milyon civarında mühendis veriyor ülkesi.Bilişim konusunda da dünyada önde olan ülkelerden.Yıllık büyüme oranı %10.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz bu da vatan severseverlik oluyor galiba!!! :))) Keske bizim ülke de öyle hatta daha fazlası olsa ama gittikçe berbatlasan eğitim sistemiyle zor duruyor asıl bunu sorgulayin!

   • Hisdistan’ın bir ayağı Uzayda Senin gelimişlik dediğin şey Gecekonduyu yıkıp otoparkı bahcesi olmayan yerine 30 katlı 30m2 ayakkabılık odasını rezidans diye oturmakmı gelişmişlik

   • Maalesef bu dediğinize katılamıuycam çünkü başka bir sitede hindistanda yaşayan bir türkün şu yazısına şahit oldum ” Türkiyede 3 adet Maybach arabası var, Hindistanda 62 tane. 1947’dan önce yıllarda 900+ adet Rolls Royce özel modeller satılmıştır bügün resmi olarak 2 bin 40 adet olduğunu tahmin ediliyor. Ferrari daha geçen yıl geldi Hindistana ve 10 ayda 94 adet yarım milyonluk etiket olan araba sattı ve aynı fiyatlarda Bentley 1 yılda 80+ araba satmış. Daha neler neler ohhhoo biz uyuyoruz baba…Biz daha CHP AKP savaşlar yapiyoruz bakkalci amcaya hesaplar öderken Hint Fakir bize geçti bile..

  • evlenir tabi 🙂 seve seve hem de 🙂 türk erkekleri için nasıl yabancı kadınlar hayatlarını kurtaracak insanlar olarak görülüyorsa Hint erkekleri için de öyle 🙂

 2. Bu yazıyı okuduktan sonra kendim e güvenim arttı.hindistan hakkında sürekli kötü şeyler yazdıklarından dolayı üzülüyordum ben gidemiycek miyim oraya diye…ayrıca biri yorumda sormuş ya hintli erkekler yabancı kadınlarla evlenirler mi die.ve sizde tabiki hemde seve seve demişsiniz ya inanın benden daha mutlusu olamaz herhalde.hep korkuyordum 😊evlenmezler diye…peki hintli müslümanlar hep çokeşililik mi yapıyor?bir yerde okumuştum ve hayallerim yıkışmıştı.ben şuan mühendislik okuyorum.sorun olmazsa hindistanda yaşamak istiyorum.fakat hintli müslümanlar çokeşliler yok şöyleler böyleler diyince inanın hayallerim başıma yıkıldı.gerçekten öylemi?

  • Fazla mı genellemelerde boğuşuyorsun acaba 🙂 çok eşlisi de vardır tek eşlisi de. Neden bu senin hayallerini yıkıyor ? 🙂 Hint bir erkeğe aşık olma hayali kurmadan önce Hindistan’a gidip Bolywood’un ötesindeki ülkeyi ve insanları görmelisin bana göre…

 3. Evet haklısınız…aslında evlenme durumu bende olursa 2. Planda dakat inanın öyle yazılar okudumki insan gitmeyi bırakın düşününce bile kötü oluyor.okuduklarımdan dolayı ve yorumlardaki(sizinki deil)genellemelerden dolayı böyleyim.dahada böyle olmam ama…sorun olmazsa vir sorum dahai var.internette denk geldim yurtdışında staj imkanı varmış belirli bir süre.bunlara güvenilebilir mi?mesela hindistanada var.diyorum acaba birkaç aylığına staj maksadıyla gitsem hem ülkeyide görmüş olurum ?

  • Hangi siteden gördüğünü, senin bulduğun staj bilgisinin güvenilir olup olmadığını bilemem ama evet var staj imkanı, bencce iyi bir fikir ülkeyi tanımak için. güvenilir kaynaklardan araştırıp, dolandırılmamak gerek tabi böyle durumlarda. Danışmanlık şirketlerinden yardım isteyebilirsin.

 4. Türkiye aleyhine müzmin muhalif modunda yazılan abartılı ve gerçek dışı insafsız cümleleri saymazsak hoş bir yazı. Teşekkürler. Hindistanda 1 ay kadar kalmış birisi olarak Türkiyenin taşına çamuruna bile Hindistanı değişmem. Ülkemizi sevelim. Gezi parkı modundan çıkalım.

   • Sezgin , size katılıyorum, Hindistan’ı görmek isterim değişik bir kültür bence de, yani ben Hindistan neden Türkiye ile mukayese ediliyor onu anlayamadım çok gereksiz olmuş. Türkiye gelişmemiş bir ülke değil kesinlikle, lütfen yorumlarımız ve eleştirilerimiz vatanımızı aşağılamaya dönüşmesin.

 5. Ceren hanım Ağzınıza sağlık.Yazıyı yazan Bayanda Tam gezici ağzı var.Ülkeme kurban olayım.Bana hindistan gibi sefalet ülkesini övüyor.Git 1 yıl yaşa bakalım yaşayabilecekmisin.

  • Sizin yazınızdan sonra tekrar okudum gerçekten yapmış mıyım diye, yok vallahi de yapmamışım:) Sonra anladım ki siz sanırım bok atmak kelimesinin anlamını bilmiyorsunuz ve ben de size yardımcı olmak adına açıklayayım dedim.
   Bok atmak: Varolmayan bir olgu üzerinden birine leke sürmek, kara çalmak demektir. Yani iftira atarak , olmamış bir şeyi sanki öyleymiş gibi göstererek yapılır. Oysa benim yazımda Türkiye hakkında bahsettiklerimin hepsi zaten var olan gerçekler, hayalimden tü kaka bir Türkiye uydurmadım. Bok içinde yaşadığını farketmeden, boku överek değil boku farkettirerek ve temizlemeye çalışarak ülke sevmeyi öğrendim ben…

 6. Arkadaşlarımla ülkelerle ilgili bir sohbetimizde cevaplayamadığımız sorularımız oluşmuştu. Sayfaya yeni oluşan Hindistan merakımı gidermeye çalışırken denk geldim. Deneyimlerinden faydalanabileceğim bir kadın bulmak da beni çok mutlu etti.
  Gezi ruhu nedir? Gezi olaylarına hiç müdahil olmamış biri olarak soruyorum. Böyle sınıflandırmak zorunda mıyız? Hazırlamışız etiketlerimizi, haklı haksız herkese yapıştırıyoruz. Kusura bakmayın ama bu bir gerçek. TÜRKİYE’ DE KADIN OLMAK ZOR. Bu muhalif bir görüş değil. Bu bir kadın olarak benim tecrübem. İnsanlar gibi ülkelerin de olumlu olumsuz yanları olur. Olumsuzlukları halı altına atmak yerine düzeltmek için çabalamalıyız. Yapmayın ama . Yukarıda Allah var. Ülkemizde geleneklerimizde harika ve hiç bir ülkede bulamayacağınız güzellikler var. Ama zorluklar da var. Hemen git başka ülkede yaşa beğenmiyorsan deme hakkımız yok. Sizin de beğenmediğiniz yönleri vardır . Örneğin evinizde beğenmediğiniz bir şey olunca düzeltmek yerine inkar mı ediyorsunuz. ya da evinizi mi terk ediyorsunuz. Allah aşkına bir düşünün. bu kadar hırçın olmamıza hiç gerek yok.

  • Hangi devirde yaşıyoruz nasıl Türkiyede kadın olmak zor? Benim bu yaşıma kadar tanıdığım tüm kadınlar erkeklerden farklı muamele görmüyorlardı hatta Türklerde kadına değer verilir biz Arap değiliz. Her yerde kadınlarımız var güçlerinin yettiği her işte çalışabiliyorlar mesela ben Adanada oturuyorum burdaki belediye otobüsü şoförleri bayan ve bu durum beni gururlandırıyor. Ben bir kere bile annemden ablamdan teyzelerimden “Türkiyede kadın olmak zor” diye bir kelime duymadım. Hindistan veya Suriyede yaşasak olabilirdi. Her ülkede yobaz var kadına şiddet var (töre vb.) bu başlı başına zaten büyük bir suç ben bunu konuşunca bile sinirlerim bozuluyor. Ama ülkemin genelinde kadınlarımıza değer verilir ve Annelerimiz baş tacıdır. Çünkü biz Türküz.

 7. Türkiyede yaşayıpta daimi kendi vatanımızı eleştirmek acıtıyor beni artık ya ..Hindistan gibi çok büyük bir kesimi geri kalmış diğer kesimi ise zengin hakının çoğu perişan bir hayat süren kast sisteminin korkunç yerleşkesi dramını hala vurgu vurgu yaşayan ingiliz sömürgesinin hazin öyküleriyle dolu bu kentleri bize yakın görmek abartıydı gerçekten.. Bence kendi topraklarımızdaki yaşam Hindistana göre bin kat daha yaşam standardı olarak üstündür ..Fikirlerinize asla katılmıyorum

  • Merhabalar, fikirlerime asla katılmamanız sizin seçiminiz, tabi ki beni ilgilendirmez. Sadece şunları sormak istiyorum fikirlerime katılmadığınıza göre sizin yaşadığınız Türkiye’de sokaklar temiz, kadınlar gece rahatça ve kaygılanmaya gerek duymadan sokakta gezebiliyorlar ve kısa ya da uzun, dekolte ya da değil diye kaygılanmadan istedikleri kıyafetleri giyebiliyorlar, tacize maruz kalmıyorlar, toplu taşıma araçlarında insanlar misler gibi kokuyorlar, sokakları güvenli, gece geç saatte gasp ya da tecavüz tehlikesi yok, sokaklarda bombalar patlamıyor, kokoreç, işkembe, midye yenmiyor sanırım.
   Valla ne yalan söyleyeyim ben Tekirdağ’da büyüdüm, İzmir’de yaşıyorum, yukarıda saydığım sıkıntıların büyük çoğunu ben yaşadığım kentlerde deneyimleMEdim ama bu Türkiye’nin mevcut halini görmezden geleceğim anlamına da gelmiyor, bu ülkenin Anadolu’sunda, Doğu’sunda, Güneydoğu’sunda, Kuzey’inde nasıl hayatların yaşandığını biliyorum.
   Eleştirilmeyi kabul etmeyen toplumlar ilerleyemez, aksine geriler, şuanda Türkiye’de yaşadığımı durum gibi. Eleştirmeli, sorgulamalı, kötü gideni görmeli ki düzeltmek için adım atalım. Bu arada bu kadar kesin yargılara vardığınıza göre Hindistan’da ne kadar kaldınız merak ettim?

   • Ne kadar sığ bir yorum:”hintliler yabancı ile evlenir mi sorusuna,hayatlarını kurtarıcak gözüyle evlenirler ile yorumlamışsın hıntlı ıle evlenen bır yıgın turk arkadasım var ,hepside çıkarsız yalansız dolansız gayet mutlu mesut götürüyor evlilikleri,zaten yukarıda bir yığın insan seni eleştirdiğine göre gezdim gördüm biliyorumu geç en iyisi…Yabancı evliliklere çıkar gözüyle-hayatı kurtarır gözüyle bakmak senin ciğerinden gelmiş-içinden gelmişki yazmışsın belli.

    • Pardon ama deli misiniz yahu? Soru abes bir soru, cevabım da tabi ki abes olacak. Soran kişi bir Hintliyi sevmiş de onunla evlenip evlenemeyeceğini sormuyor, bir hintli ile herhangi bir hintli ile evlenebilir mi acaba, acaba yabancı ile evlenirler mi diye soruyor. Yahu iki insan birbirini sevdikten sonra herkes herkesle evlenir, neden evlenmesin. Ben sizin garip zihninizi anlamadım asıl :))

   • selamun aleyküm burcu hanım ben niğdeliyim ve oldukça güvenli hindistan filmlerini çok severim. lakin oaralara gidip gezmeye paramız yetmez. lakin filmlerden gördüğüm kadarıyla halkı çok fakir geneli bisikletli araç ve trenle yolculuk yapıyor. rüşvet adam kayırma paranın açamadığı kapı yok sanırsam hindistanda. şunuda eklemek istiyorum. avrupa kan emici nerde müslüman ülke varsa hepsini sömürgesi altında türkiye bile üretim olmadığı için avrupa ülkelerinin sömürgesi konumunda, türkiye avrupa ya göre biraz geri kalmış olabilir ama insanlığını yitirmemiş nadir ülkelerden biridir türkiye. sokaklarda diyorsunuzya bomba patlıyor. bunlar kan emici avrupalıların parasıyla beslenen teröristlerdir. avrupa amerika teröriste karşı değil terörün kendi ülkelerine gelmesine karşı. güzel ülkemi hiç bir kan emici avrupa ülkesine değişmem hindistanada değişmem malesef.

 8. Hindistan’ı merak edip Google de Hindistan’ı araştırıyordum ki bu site ile karşılaştım. Şimdi pek emin değilim ama sorayım sormaktan zarar olmaz. Dünyayı mı geziyorsunuz ve dünyayı gezmeyi bitirdiniz mi?

  Daha sitenizi tam gezmedim şimdi detaylı bakacağım. Bir sorum daha olacak eğer dünyayı geziyorsanız yeni gezginler için ne önerirsiniz?

  Şimdi sitenize bakabilirim. 🙂

 9. Ben Hindistan’da gitmeyi çok istiyorum. Sizin yazılarınızı okuyunca daha çok gidesim geldi.Zaten araştırıyorum ama genelde Hindistan hakkında kötü yorumlar yapılıyor. Hindistan deyince hemen ay orası çok pis diyorlar. Ben oraya temelli yerleşip veteriner olmak istiyorum. Yazılarınız çok güzel. İnşallah daha çok yazar ve gezersiniz.

 10. Merhaba, ben yıllardır (5-6 yıl) Hint filmleri ve dizileri izledim ve izlemeye de devam ediyorum. Hindistan’ı çok merak ediyorum ve sürekli araştırma halindeyim. Sizin yazılarınızla daha da bilgilendim bu konuda. Bu sene üniversiteden mezun oluyorum ve bir müddet çalışıp Hindistan’ı gezmek istiyorum, belki de yerleşebilirim. Hatta Hintli biriyle evlenme düşüncem bile var (kısmetse tabi). Hindistan’daki Müslümanlar hakkında —bir arkadaş yazmış ” genelde çok eşlilik var ” diye— bende biraz bundan tedirgin olmuştum ama hepsinin de öyle olmayacağı hakkında düşüncem vardı tabi ki. Hindistan kültürü, gelenekleri, giyim tarzları, takıları, renkli olmaları hep dikkatimi çekmiştir. Şunu da belirteyim (arkadaşlar dediği için söyleme gereği duydum); hiç bir yer hiç bir ülke dört dörtlük değil aksamalar, yanlışlıklar, eksiklikler her şey var, doğrusu da var yanlışı da var. Ülkemi asla aşağılamıyorum. Çok şükür ki ülkemi Türkiye’mi seviyorum ama bunları es geçmemek gerek hayatın gerçekleri bunlar, her ülkede yaşanan çok şey var. Hiç kimsenin kimseye ülkeden git demeye hakkı yok!!! Bu durumları kabullenemeyebilirsiniz, hoşunuza gitmeyebilir, sevmeyebilirsiniz ama insana ve düşüncelerine saygı duymalısınız. Saygı duymayı bilmiyorsanız, saygıyı hak etmiyorsunuz demektir. Herkesin yanlışı, eksiği var. Bunu asla unutmayın. Kast sistemine gelmişken evet bende araştırdım Hindistan’da bu sistem genelde kırsal bölgelerde var. Bu sistem 1975te kaldırıldı ama yine de hala bir şekilde devam ettiriyorlar. Bu konu hakkında fazla bir şey diyemiyorum. Genel olarak şunu söyleyebilirim; insanların düşünce özgürlüğü var kim olursa olsun saygı duymalısınız. Herkes aynı düşünceye sahip olacak diye bir şey yok.

  Burcu Hanım yazdıklarınız çok açıklayıcı ve bilgilendiriciydi teşekkür ederim.

  Ben Hindistan’a yerleşmek için ne yapabilirim acaba (evlenmek dışında)? Bu konu hakkında bilginiz var mı? Varsa beni biraz aydınlatabilir misiniz bu konuda?

  • Merhaba,
   Önce 3-6 aylık bir turist vizesi alarak birkaç kalmayı dene, belki de sevmeyeceksin, önce denemek lazım. Bunun için gönüllü işleri tercih edebilirsin, güzel bir deneyim olur ülkeyi tanımak için. Bir başka yazımda “Gönüllü Çalışma Programları”ndan bahsetmiştim, oraya bir bak istersen. Bol şans

   • Hemen inceleyeceğim.

    Bu arada Hindistan çok mu sıcak veya çok mu yağış alan bir ülke acaba? Gideceğimiz zaman nasıl giyimleri tercih etmeliyiz? Tesettürlüyüm de açık olsaydım problem olmazdı pek ( pantolon, tişört, blüz alıp çıkardım :)).. ) Sizden öğrenmek istedim, çünkü neredeyse 1 yıla yakın zamanınızı Hindistanda geçirmişsiniz.

    • Hindistan çok büyük bir ülke olduğu için belli bir iklimi yok aslında, örneğin Aralık ayında Güney Hindistan’da hava sıcakken Kuzey Hindistan’da kış, soğuk hakim, Nisan-mayıs gibi kuzeyde hava güzelleşir, hatta daha da kuzeyde bazı bölgelerde kar Haziran’dan önce kalkmaz. Haziran ayında Delhi, Varanasi, Mumbai, Goa, Chennai gibi bölgeler ise çok sıcak olur. En iyisi gideceğiniz bölgeye ve zamana göre internetten hava durumu araştırması yapmak.

  • Bu sitenin editörü olarak istesem bu saçma yorumların hiç birini yayınlamam, biliyorsunuz değil mi? Peki neden yayınlıyorum ? Okuyanlar, ülkemin daha okuduğunu anlayamayan, kendi ülkesindeki bokluğu farkedip değiştirmek yerine bokluğu kabullenip onun içinde yaşamayı kendine yakıştıran insanlardan oluştuğunu anlasınlar diye yayınlıyorum… Gerçi bu söylediğimi anlayabildiniz mi onu da bilmiyorum 🙂
   Türkiye bugün Hindistan’da bahsettiğim bütün bu “kötü” diye adlandırılan durumlarla yarışır haldeyse siz ve sizin gibi bunları değiştirmek yerine kabullenenler yüzünden. Canım ülkem bugün pislik, tecavüz, taciz, terör yuvası haline geldiyse onu değiştirmek için bir şeyler yapmayı düşünmek yerine bu şekilde onu kabullenenler ve eleştirenlere de “beğenmiyorsan git” deme hakkını kendinden bulduğunu zannedenler yüzünden. Sen kimsin de beni kendi ülkemden kovmaya çalışıyorsun? 🙂
   Bakınız: https://gezginyogini.com/begenmiyorsan-s-ktir-ol-git/

    • Rishikesh Ganj’ın doğduğu noktaya çok yakın, bu bölgede ölüleri Ganj’da yıkamak gibi bir uygulama yok, nehir berrak ve çok ama çok temiz, yani Rishikesh’te Ganj’a gönül rahatlığıyla girilebiliyor. Ama Varanasi’ye yani güneye doğru indiğinizde inanılmaz derecede pisleniyor, Varanasi’de elinizi bile sokmayın suya derim 🙂

  • Arkadaş neden bu kadar ön yargılısın!!! Özgürlük ve saygı denen bir kavram var! Bilmiyorsan öğren!!! Senin saygısızlığına rağmen; edebini, adabını kaybetmeden, saygısızlık etmeden sabırla cevap veriyor… Bu demek değildir ki ben onu koruyorum, onunla aynı düşünceye sahibim. Ben saygı duyulmak için saygı duyuyorum….

 11. Burcu Hn. Selamlar Nisan sonu Delhi Jaipur Agra planımız var aşı ve sıtma ile ilgili bir önlem aldınız mı? Şimdiden teşekkür ederim..

  • Merhaba, geç cevap için kusura bakmayın, bir süredir çok yoğun olduğum için ilgilenemedim siteyle. Her hangi bir aşı zorunluluğunuz yok hindistan için ama eğer tetanoz aşınız yoksa yaptırabilirsiniz. Sıtma için de sinekkovucu spreyler yardımcı olacaktır, zaten o bölgelerde, şehir merkezlerinde sıtma mikrobu yok. İyi seyahatler.

 12. Eleştirilmeyi kabul etmeyen toplumlar ilerleyemez, aksine geriler, şuanda Türkiye’de yaşadığımı durum gibi. Eleştirmeli, sorgulamalı, kötü gideni görmeli ki düzeltmek için adım atalım.

  ”Hintlilerin bir yabancı ile evliliğine (türk erkeklerinin bir yabancıyla evlenmelerinde oldugu gibi)çıkar gözüyle baktığın yorumun senin ciğerinden gelerek ——içinden gele gele yazmışsın —ok fırlatmışsın insanların evlilik tercihlerine(hiç objektif değerlendirme olmamış)))yorumunu yazdım.Bakalım bu eleştiriye savunma geliştirebilicekmisin.Yukarıdaki sözler sana ait…..-eleştirdim gelişmen için!!

  • Bir daha soruyorum : deli misiniz? :)) Birkaç gündür yoğun olduğum için siteye giremedim, hiç bir yoruma cevap yazamadım. Kendi kendinize delirmişsiniz. komik misiniz siz ayol? :))

 13. Eleştirilmeyi kabul etmeyen toplumlar ilerleyemez, aksine geriler, şuanda Türkiye’de yaşadığımı durum gibi. Eleştirmeli, sorgulamalı, kötü gideni görmeli ki düzeltmek için adım atalım. Bu arada bu kadar kesin yargılara vardığınıza göre Hindistan’da ne kadar kaldınız merak ettim?

  • yine mi siz? :))) durmadan usanmadan yorum yazmışsınız :)) benim yoğun dönemim olduğu içi hepsini birden görüyorum. iyi günler size, değişik bir kafanız var. ( soruyu bana mı sordunuz , benim sorumu mu kopyaladınız tam anlamadım 🙂 )

 14. genel olarak dünyanın her yeri tabiki güzeldir. ama türkiye başka güzel cennet vatanım. izmir pis pasak olabilir sokakları. ama ben çok şehir gezdim her şehrimiz başka güzel ve temiz kesinlikle sokakda ben çöp görmedim. saygılarımla:

 15. Merhaba ben hindistandan biriyle konuşuyorum ve oraya gelmemi çok istiyor gitmek istiyorum ama tereddütlerim vardı biraz olsun aklımdaki sorulara cevap verdiniz sizce güvenebilir miyim

 16. Ben hindistanı gerçekten çok seviyorum. Bu yazı da çok işime yaradı. Oraya gitmek isterim ama bu galiba benim için pek kolay olmicak. Bir de amır khan var o hindistanda diye hindistana gitmek istiyorum. Rabbim izin verirse bir gün gidicem.

 17. Türkiye’ye aşık olamayanlar Hindistana mı aşık oluyor yoksa. Bir kez daha anladık ki Türkiye Anadolu’dan ibaretmiş Türkiye aşkı Türkiye sevgisi önce Anadolu’da yaşanıyor muş

 18. Seyahatinizde Hindistana farkli bir pencereden bakmissiniz.. bilinen klasik yorumlardan kacinmissiniz.. ozellikle yemek yeme ile ilgili tavsiyeniz cok dogru bana gore…
  Diger seyatlarinizide okumaya calisacagim…
  Iyi seyahatlar …

 19. Taylandda bir süre kaldım ve orada o kadar hintli vardı ki nefret ediyorlardı onlardan tabi sebebini bilmiyorum araştırın. Ama yemekleri bizim damak tadımıza uygun heleki tayland yemeklerinden sonra. Ayrıca sunuda biliyorum bizlere kimse destek vermezken hintli / pakistanlı müslümanların destek verdiğini. Bizim hukukumuzun eskiye dayanır korkmayın gidin gezin görün derim ben.

  • Bana soruyorsanız ben tabi ki bireysel gitmekten yanayım ama turla içiniz daha rahat edecek, daha güvenli hissedecekseniz Zafer abinin turları oluyordu, hala yapıyor mu emin değilim ama onu takip edebilirsiniz: Zafer Bozkaya diye aratırsanız internette ulaşırsınız.

 20. Şuan yazdıklarınızı hayretle okudum hiç yurt dışına çıkmamış olsam dicemki aaaaa tüh ne kadar pis bi milletmişiz felan…dünyada ki en temiz millet Türk milletidir yok metrobüsmüş cartmış curtmuş bu bir hindistan bilimsel olarak gelişmiş bir ülkedir kültür olarak çok genişler fakat hijyen konusunda gelişememiştir bi yer pis olur e tüh kaka ülkeme ya örneğin:Fransada bi wcye gitmenizi öneririm taharet alamazsınız Arabistan”daki insanları yemeklerini görünce ve 13 gün aç kalınca kıymetini bi kez daha anladım canım ülkemin siz ne saçmalıyosunuz ben anlamıyor bence iyi bi ananliz yapın öyle yazı alın kaleme

 21. Çok güzel bir yazı olmuş emeginize sağlık burcu hanım benim size sorum olacakti. 7 ay boyunca nerde kaldiniz kalacak yerinizi nasil ayarladiniz konaklamayada baya butce lazm ben bunu dusunup duruyorumda gitmişken biraz kalmak istiyorum ama konaklamayi nasil yapcagimi bilmiyorum sizin bildiginiz uygun yerler var mıdır ya da ne onerirsiniz daha fazla kalmak için ayrica ucak biletinizi nasil aldiniz gidis donus mu 7 ay sonrasina mi cvp larsaniz cok sevinirim

  • Merhaba, 7 ay boyunca hep farklı yerlerde kaldım, gönüllü çalıştım komün içerisinde kaldım, ashramlarda kaldım, guesthouselarda kaldım, benim kaldığım yerlerde konaklamaya ödediğim ücret 300-500 rupee civarı, lüks yerler değil anlayacağınız. Uçak biletimi ben sadece gidiş aldım, ilk çıkışımı Nepal’a yapmıştım, ikinci seferde de Kamboçya’dan Hindistan’a uçmuştum.

 22. Çok teşekkür ederim verdiğiniz cvplar için siz bu durumda çıkış yapıp geri girdiyseniz tekrar mi vize aldiniz kambocyadan geri dönerken uçak biletinizi sadece gidiş aldıysanız vize almada sorun olmadı mi geri dönceginize dair belge olmadığı için

  • İki kez gittim hindistan’a, ilkinde Türkiye’den 6 aylık vize aldım, dönüş için uçuş rezervasyonu yapmıştım muhtemelen, ikinci seferinde Kamboçya’dan başvurdum vizeye, yine büyük ihtimalle uçuş rezervasyonu yapmıştım. Dönüş biletlerini almaadım, rezervasyon yaptım sadece, bileti almayınca iptal oluyor zaten.

 23. Ayrica yukarda bir bayan hindistanli bir erkekle evlilik konusundan bahsetmiş bunu okuyunca Anneme dedim ki anne bi tek ben değilmişim hindistan li biri ile evlenmeyi düşünen dedim😊oda güldü. Ayrica tek gitmeyi düşünen bir bayan olursa gidebiliriz birlikte hindistana burdan yoruma yazın iletişim kuralım takip edicem.

 24. Burcu hanım verdiğiniz bilgiler için çok ama çok teşekkür ederim.Artik hindistana kolaylikla gidebilecem aklıma takılan sorular çözüme ulaştı sizin sayenizde😊

 25. İki sene önce Haydarabad-Mumbai ve Delhi yi gördüm.

  Pis mi? Evet pis.
  ( pazar günü parkları, piknik alanlarını nasıl bıraktığımızı, herşey dahil otellerde denize uçan tabak bardak için olan hassasiyetimizi düşünün. ) yine de orası daha pis

  Fakir var mı?
  Ooo sürüyle, ayağında terlik olan zengin sayılıyor.
  Bu arda ülke bir milyar nüfuslu, evet fakir sefil çok ama zengini de karun. Mahindra, Tata, Bajaj, Hero beğen beğenme üretiyorlar.

  Tolerans?
  Dibine kadar, Ganisha -fil tanrı festivalinde adamlar ellerinde putlar (bizce put, adamın tanrısı) cami önünden geçiyordu da biri taşkınlık yapmadı. Her tür inanca saygı uç noktada, afedersin Budist gibi yaklaşım yok.

  Kızlara tavır?
  Ellerler, dikkatli olmak lazım.

  Bir kısım halen memleketlerini yıllarca sömüren İngilize hayran, sayelerinde adam olduklarını düşünüyorlar. M.Kemal olmasaydı benzer arkadaşlardan bizde de olacaktı, sömürdü ama çalıştı köprü yaptı vb. diyeceklerdi.

  Sen orada yaşa yaklaşımını sakil buluyorum, kimsenin bir başkasına yer biçme hakkı yoktur.

  Günün sonunda O pis ve fantastik ülke benim ülkemden daha fazla üretiyor, daha hoşgörülü.

 26. Benim Bildiğime Göre Hintliler Iyi Insanlardır Ve Müslüman Olanlardan Bazıları Abdülhamid Han’ın Hicaz Demiryolu Projesinde Yardım Etmiştir.
  Hatta Kurtuluş Savaşında Hintli Müslümanlar Yardım Etmiş.

  • Mesela nerede kötülemişim? Yani olmayan, yalan yanlış bir bilgi nerede yazmışım? Bilmediğim ve sizin derin bilginiz olan konular varsa ben de sizden bir şeyler öğrenmek isterim, saygılar.

 27. Ya nolur bana şu hint kinasi hakkinda bilgi verin. Hintlilerin saclari cok gür dökülmüyor. Bende hint kinasi koydum ama cok döktü sacimi. Mutlaka 8 ayda bununla ilgili bilgide edinmissinizdir.Onlarin saclari nasil bu kadar saglikli. Zaten bu konuyu arastirirken rastladim bu bloga. Eger cevap yazarsaniz bana bildirim gelecek dimi:)

  • Merhaba,
   Hintlilerin genetik özellikleri sonucu gür,parlak saçları var, tabi yedikleri yemeklerin, kullandıkları doğal yağların da etkisi oluyor. Hindistan cevizi yağı sürüyorlar genelde saçlarına, ben kınayı saçlarına sürene denk gelmedim açıkçası, o bizim ülkemize has bir gelenek belki de. Hint kınası yerine Hindistan cevizi yağı deneyebilirsiniz saçlarınızda.

 28. Güneş’in sayfasından buralara kadar geldim,sabrınıza hayran kaldım, ne günlere kalmışız, her yerde yorumları okuyup milletimiz hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum, kısacası bitmişiz, eski günlerde ekşi okumak zevk ve bilgi verirdi , facebook yorumları ise dibe vurduğumuzun göstergesi, kısacası insanlarımız pembe gözlük takmış.

 29. Valla, daha gecen gun konustum bir hintli arkadasimla, aman dedi senin gibi kronik hastaliklari olanlarin ziyaret edebilecegi bir yer degil, uzak dur dedi. Anlamayana davul zurna . Bu arada Sri Lanka dahil 30’u askin ulkede bulundum, Ayni yorumlari orada Hindistan’dan yeni gelmis olan diger gezginlerden de dinledim.
  Sagligi super olup ta kotulestirmek isteyenlere sozum yok tabii. Asilarinizi unutmayin, bir yere kadar yardimi olabilir.

  • Merhaba,
   Kendinizi gereksiz korkutmuşsunuz bence 🙂 Hindistan için zorunlu hiç bir aşı yok. En çok rastlanan turist rahatsızlığı ishal. Dizanteri ve tifo sulardan kapabileceğiniz rahatsızlıklar, içtiğiniz suya dikkat ettiğiniz sürece bir sorun yok. Eğer midesi hassas biriyseniz sokak yemeklerini tercih etmezsiniz. Ben kaldığım 8 ay süresinde grip haricinde hiç bir rahatsızlığa yakalanmadım, 47 kilo ufacık bir insan olmama rağmen benim bünyem kaldırdıysa bir çok insanın da kaldırır 🙂

 30. Merhaba Tunca Hanım,
  Gözlemlerinizi deneyimlerinizi en ince ayrıntısına kadar okudum.Tabiki bütün detayları anlatamıyorsunuz, uzunca vakitler ayırıpta uzunca kelimeler cümleler yazsanız dahi kimselerde pek okuyamaz,okumazlarda.Bu benim görüşüm.Kısaca geçtiğiniz halde ne ifade etmek istiyen,bilmem nereye bağlıyan ayrı fikirde olan ,eleştirye odaklı insanlardan tabiki reaksiyon alıyorsunuz,Bu gayet normal bir durum.Uzunca cevaplar yazmanıza bile şaşırdım:)Ben anlatımlarınızı çok beğendiğimi ifade etmek istiyorum.Her zaman hindistanı kötü 10 üzerinden 4 olarak olarak anlatıyorlar,Bu yargıyı kafamızdan attınız.Çok çok teşekkür ederim.Ben çok gitmek isterdim ama maalesef şimdi ekonomiye gireceğim ama yaw sende de git derler şimdi,kızarım giderim:)Anladınız siz..Neyse kolaylıklar gelsin,sağlıcakla kalın..Çok teşekkür ederim

 31. Mali açıdan bir hindistan gezisinin bize maliyeti ne olur. Konaklama yiyecek ulaşım gibi ana masraflar dahilinde 15 günlük bir gezi nin maliyeti ne olur.Bilgi verirseniz sevinirim.
  Birde ben gerçekten robot değilim,çok hızlı tekrar tekrar geliyor uyarı:)

 32. ”Beğenmiyorsan git orada yaşa”, ”Madem ki TÜRKİYE ‘yi kötülüyorsun o zaman git Hindistan’da yaşasana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!” diyenler…

  Siz kendinizi ne halt sanıyorsunuz kardeşim ?
  Ülkeye vergisini ödeyen, hatta bu vergilerin dünya ortalaması baz alındığın da, yerine göre kat kat fazlasını veren bir insan’a bunu diyeniniz andavaldır.
  Kimse oturduğu yerde bedava yaşamıyor.
  Paşa paşa vergisini veren bir kişi, umduğunu bulamadığında yada bir eksilik gördüğünde şikayetini belirtmekte özgürdür.
  Siz mi ödüyorsunuz Burcu kişisinin vergisini de, burada ”git başka yerde yaşa” diyorsunuz.
  Bunu demek için bu kişinin ihtiyaçlarını karşılayan bir kişi olmak gerekir.
  Güce tapmayın güce !!!

  Ayrıca merak etmeyin.
  İşlerin yolunda gitmediğinin farkında olan kişiler, gidiyorlar durmuyorlar zaten.

  Sorunları gören ve dillendiren bizler buralardan giderken…
  Zamanın da sorun yokmuş gibi davranmış olan ve sorunu dillendirenleri susturan sizler burada kalacaksınız. Ağzınıza almak istemediğiniz tüm o sorunlarla birlikte.

 33. Burcu Hanim guzel bir yazi olmus, elinize saglik. Tabi bir profesyonel turist rehberi olarak, Hindistan’a biraz duygusal baktiginizi dusundum. Cok farkli ve kadim bir kultur o tartisilmaz. Ama yoksulluk ve ozellikle vahim tuvalet aliskanliklari bir gerceklik. Aslinda Turkiye ile karsilastirmanizi bende abartili bulmustum ama soyle bir yorumlara bakinca sizin gibi akli basinda bircok insani memleketten sogutan o iklimi hatirlattilar sag olsunlar. Lakin siz yine yapmayin, ozellikle dogu da, karedeniz de hatta ic anadolunun bazi yerlerinde bizde de azimsanmayacak yokluklar oldugu bir gercek ama sonucta Turkiye soyle yada boyle daha gelismis bir ulke. O yorumlari yapanlarin en az yarisinin da cok genc arkadaslar oldugundan kuskum yok. Anlatmak lazim, en onemlisi milletce bir garip eziklik, saldiri altindalik psikoloji icindeyiz. Dunyada her yerde teror var ama kimse tum dunya bize karsi diye feveran etmiyor. Neyse uzun komu bunlar sadece biz demokratik ulkeyiz diyorsaniz gezi ye laf atmayacaksiniz, demokrasi en basta sokağa cikma ozgurlugudur, hem geziye laf atip, hemde demokrat olunmaz, komik olur. Size iyi gezmeler Burcu Hanim 🙂

  • Hindistan benim için çok özel bir yere sahip, biraz daha duygusal baktığımı kabul ediyorum. Hindistan için “Ya çok seversin ya nefret edersin” derler 🙂
   1 milyar 250 milyon insan ile 80 milyon insanın yaşadığı iki ülke arasında fakirlik ve kirlilik açısından çok büyük farklar olması zaten normal. Türkiye ile karşılaştırıyorum çünkü bu yazıyı okuyan insanların yani Türkiye’deki kişilerin %10’u pasaport sahibi, yani nüfusun %90’ı ülke Türkiye haricinde başka bir ülkeyi bilmiyor. O yüzden bir başka ülkeden bahsederken Türkiye üzerinden karşılaştırma yapmak gerekiyor ki anlaşılabilsin. Ülkeye hakaret etmiyorum, sadece karşılaştırıyorum, yazının içinde İsveçle, Norveçle, Japonya ile karşılaştırdığım gibi, aslında duygusal yaklaşan taraf en ufak bir eleştiriyi hakaret olarak algılayan taraf. Ülkemiz çok güzel evet ama ne yazık ki piknik alanları leş durumda, sokak araları leş durumda, denizler ,dereler çöp, artık dolu, sokaklarda sözle ve bakışla taciz var, kadınlar sözde(!) özgür ama büyük bir baskı altında yaşıyorlar. Bunların üstünü kapatmak yerine, dile getirmeli, değiştirmeye çalışmalı. Sevgiler

 34. Her fırsatta Türkiye ile kıyaslamalar yapmışsınız. Hele ki güvenlik konusunda. En güvenli dediğiniz ülkeler bile artık terör korkusundan ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Acaba bizim gibi sürekli uğraşılan bir ülke olsalar ne yaparlardı? Temizlik konusunda da yozlaşmış Türk insanını değil Avrupaya temizliği, tuvalet adabını ögreten Türk insanını da aklınıza getirmenizi öneririm.

  • Türkiye ile kıyaslama yapıyorum çünkü Türk insanı için yazıyorum, pasaport sahipliği oranının %10 olduğu bir ülkede sizce neresi ile kıyaslarsan anlatmak istediklerimi daha iyi anlatabilirdim? Ayrıca temizliği kimim kime öğrettiği değil, kimin bunu koruyabildiği önemli…

   • %10’a mensup biri olarak siz daha iyi bilirsiniz ama Türkiye’nin hiç mi iyi tarafı yok? Karşılaştırmaları görünce bir an Japonya veya Norveç’ten bahsettiğinizi düşünecektim. Demek ki geçmişteki iyi yanlarımızı koruyabilmek için kim olduğumuzu iyi özümsemek gerekiyor.

 35. Gerçekler niye canınızı bu kadar acıtıyor. Vatanınızı sevin elbette ama salak olmayın. Eleştirileri kabul edin. Hindistanla bizi kıyaslamayın demenizden ne kadar ırkçı olduğunuz anlaşılıyor
  Burcu çok güzel anlatmışsın en kisa zamanda gitmeye çalışacağım 🙂

 36. Tekrar Merhaba,

  Yukarıda Hindistan ile ilgili bir yorum yazmıştım ama, diğer arkadaşlardan gelen yorumları ve sitedeki Hindistan ile ilgili diğer yazıları okudukça bir kaç konuya değinmek istedim.

  1) Hindistan çok pistir.

  Hadi kıyaslayalım. Türkiye’de her sokakta birkaç çöp konteyneri vardır. Hindistan’da çöp konteyneri yoktur. Çöpleri sokaklara atarlar ve sokaklarda iğrenç bir çöp kokusu vardır. Akşam üzeri o çöpleri yakarlar ve pis çöp kokusunun üzerine bir de duman is kokusu üzerinize siner. İsteyenlere sokakların resimlerini gönderebilirim. İnternette okuduklarınız ve gördüğünüz resimler tamamen doğrudur. İstanbul’da çöp konteynerleri yeni yapılan binalarda yer altına yerleştiriliyor artık ve Hindistan’a kıyasla Türkiye tertemiz hatta çok tertemiz…

  2) Hindistan’da insanlar kokuyor mu?

  Kokan insanları da var, kokmayanları da var. Fakat Hindistan’da bulunduğum sürece Türk aşçım olduğu ve Hint yemekleri yemediğim için bana biraz kokuyorlar. Fakat mesele kokmak veya kokmamak değil. İnşaatta çalışan işçiler kokuyorlar açıkçası, fakat bir gece dışarıya çıkar eğlenirseniz insanların parfüm koktuğunu göreceksiniz. Asıl mesele Hintli bir kişi sizin suratınızın ortasına bakarak afedersiniz ama geyirebilir ve bu onlar için çok normaldir. Ben her zaman “Hay Allah belanı vermesin!” derim ama anlamazlar tabi 🙂 Bu bir gelişmemişlik göstergesidir.

  3) İneklere tapmak

  Yukarıda yorumumda da değinmiştim. İneğe tapıyorlar mı? bilmem ama inek maymun yılan köpek onlar için “God”. He bunun dışında tapmadıkları bir şey de yok zaten. 1000’in üzerinde tanrıları var, ben Hintli arkadaşımla çok dalga geçiyorum açıkçası. Mesela dua ediyorsun, yanlış tanrıya ettin… Boşa gitti 🙂

  4)Hindistan Güvenli mi?

  Hırsızlık vs her yerde olabiliyor. Burada Hintli şöförümün telefonunu konuşurken motorsikletle alıp kaçtılar. Hintli olmasına rağmen elinden hiç bir şey gelmedi. Zaten yabancıysanız çok dikkatli olmalısınız. Polise karakola düşerseniz ve hatalıysanız kapıyı 1.000 USD’dan açarlar. Hem rüşvet verirsiniz hem de sürünürsünüz. Ayrıca Hindistan’da suç ve özellikle bayanlara saldırı Türkiye’den çok çok daha fazladır. Google’dan “world rape statistics” yazarak değerleri kendiniz görebilirsiniz. Türkiye tabiki de daha güvenlidir.

  5) Hint Yemekleri

  Hindistan’da yemekler veg-non veg olarak ikiye ayrılıyor. Yani vejeteryan veya değil. Ben açıkçası sokaktan yemek hiç yemedim. Nasıl yaptıklarını görseniz eminim siz de yemezsiniz.

  Kısaca gözümle gördüğüm olayı anlatayım.

  Sokaklarda bizim kokoreççi ayarında veya tavuk pilav ayarında seyyar satıcılar var. Bir tüpleri var yemek yapıp satıyorlar. Tatlı pilav vs.. çeşit çeşit yemekler bulmak mevcut. Tatlıyı gazete kağıdının içine koyuyorlar. O gazeteyi kim hangi eliyle okudu bilinmiyor tabi. Bunun dışında soslu pilavları var (mesela biryani). Metal tabakta veriyorlar insanlar yiyor sonra bitirenler tabakları yere bırakıp gidiyorlar. Satıcı bu arada diğer müşterilerle mesgul… O tabakları sokaktaki köpekler bir güzel yalıyor…. Sonra satıcı o tabakların üzerine bidona koyduğu sudan (suyu nereden bulduğu belli değil zaten) dökerek yıkıyor ve gelecek müşterilere tekrar servis ediyor….

  Ben dışarıda tabi ki yemek yiyorum fakat Hindistan’da İtalyan restorantları var. Mesela Toscano, yada Irısh Pub… Bu gibi elit yerlerde yerseniz sorun yok. Biraz pahalı oluyor tabi ama zaten nadiren gidiyorum. Çok şükür Türk aşçımız var yemek sıkıntısı yaşamıyoruz.

  Bu arada bir konuya daha değinmek istiyorum. Hani bizim kasaplar varya Türkiye’de işte onlar çok temiz. Hindistan’da et almak için belki 100 yer gezdim. En temizi eldivensiz çalışıyor… Kafalarında bone var ama (bazen). Yer de vereyim “Metro Cash&Carry” süpermarket. Oraya girmeniz içinde bir Hintli arkadaşınızın kartına/yardımına ihtiyacınız olacak.

  6)Köri Kokusu

  Köri kokusunu bilmem ama, sokaklar toz içinde, duman is içinde, trafik berbat, egzos dumanı sizi çok rahatsız edecektir. Hindistan’ın normal bir sokağında yürümektense Türkiye’de E-5’te yürüyün daha mutlu olursunuz. Ayakkabılarınız tertemiz evden çıkın, 20 dakika sokakta yürüdükten sonra o ayakkabılarla bir restorana girmeye utanırsınız (Türk olarak) 🙂

  Genelde olumsuz şeyler yazdığımın farkındayım fakat Türkiye’yle kıyaslayacak olursak Hindistan sınıfta kalır. Türkiye çok mu iyi? Tabiki de çok iyi değil. Avustralya’da, Rusya’da, bir çok ülkede yayalara çok önem verilir trafikte. Yaya geçidinde bütün araçlar yayanın geçmesini bekler. Türkiye’de durmazlar ama Hindistan’da ters yönde giden araç gelir size çarpar.

  Evlenmek isteyen bayan arkadaşlar var yukarıda okuduğum kadarıyla. Acele etmeyin önce bir görün yada araştırın. Ben evlenmeyin demiyorum, benim eşimde yabancı. Ama Hintliler ile evleneceksiniz 5 kere düşünün derim 🙂

  Bir de Burcu hanım yukarıda şöyle bir yorumunuz var

  “Ülkemiz çok güzel evet ama ne yazık ki piknik alanları leş durumda, sokak araları leş durumda, denizler ,dereler çöp, artık dolu, sokaklarda sözle ve bakışla taciz var, kadınlar sözde(!) özgür ama büyük bir baskı altında yaşıyorlar.” demişsiniz.

  Malesef ülkemizde piknik yapmasını, yaşadığı yerin kıymetini bilmeyen sözle ve bakışla taciz eden hayvanlar var. Bu da kültür seviyemizin düşük olmasından kaynaklanıyor.

  Fakat Hindistan bu yukarıda saymış olduklarınız açısından çok daha kötü durumda hatta berbat durumda.

  Anladığım kadarıyla siz Hindistan’a biraz duygusal yaklaşıyorsunuz. Fakat bu yazıları okuyan kişiler Hindistan’a gittiğinde hayal kırıklığı yaşamamaları adına daha gerçekçi olmalısınız.

  Saygılarımla

  • Teşekkürler zaman ayırıp bu kadar uzun bir yorum yazdığınız için. Belki dediğiniz gibi Hindistan’a biraz duygusal yaklaşıyor olabilirim, bu kabul, ama siz de bence Türkiye’ye biraz duygusal yaklaşıyorsunuz:) Farklı bir ülkeye gidip orada kendi kültürünü yaşamaya çalışmayı ben pek anlayamıyorum aslına bakarsınız. Hindistan’a gidip Türk aşçı getirtmek, Almanya’ya gidip Türk mahallesi yaratmak ile aynı şey… ben gittiğim ülkelerin kültürünü yaşamayı tercih ediyorum, Hindistan’a gidip İtalyan restoranında yemek yemiyorum mesela 🙂 Kendi ülkesini harika zannedip farklı hiç bir kültüre açık olmayanlara eleştiriydi aslında bu yazım, siz gelip altına eleştirdiğim şeyi yapmışsınız. Ne diyeyim ki:)

 37. Merhaba Burcu hanım düşüncelerini ve görüşlerinizi ve yaşadıklarınızı burada paylaşdığınız için teşekkür ederiz 🙂 sayenizde bilgilendim. Size bir tavsiyem olucak İsveç ve diğer kuzey ülkelerini de ziyaret etmelisiniz ayrıca gerçekten çok güzel yerler kuzey bölgeleri tavsiye veriyorum tabiki yapmak size kalmış :). Bu arada Evet Türkiye de çevre kirliliği var bununda kaynağı eğitim Türkiyede eğitim iyi olmadığından milletimiz malesef neyin doğru olup olamadığı tam olarak bilmiyor. Ama en çok da kafama takılan şu dur Arakandaki müslümanları öldüren myanmar yönetimini hindistan destekliyormu lütfen bunun cevabını aşağıya yazın yazarsanız çok sevinirim teşekkürler 🙂

 38. Bütün yorumları okuyunca dayanamadım; cehaletin, cehaletinden bihaber olmanın, okuduğunu anlayamamanın ve eziklik kompleksleriyle refleksif davranışların, kısaca Türkiye halklarının mini bir tanıtımı gibi olmuş yorumlar.

  Öncelikle; bu yazıda Hindistan-Türkiye kıyası yok; Türkiye referans noktası olacak şekilde Hindistan yorumlaması var. Kıyas için belli kriterlerde iki ülkenin değerlendirmesi yapılıp bu daha iyi/bu daha kötü sonucu açıklanır. Ki bu yazıda; iki ülkeden şu daha iyi bu daha kötü denilen bir cümleye rastlamadım.
  Öte yandan eziklik denilen şey açıkça “daha iyi” denmemesini kötülemek olarak algılatıyor. Yorumlar; “sen nasıl bizi yanyana getirebilirsin” ile başlayıp “nasıl kötüleyebilirsin” ile devam ediyor bu da sürü psikolojisiyle ne çok gaza gelen bir toplum olduğumuzun demosu.
  Yazar, yazı boyunca “Hindistan’da daha iyi yaşarsınız, aman da ne güzel yaşarsınız” dememiş “Türkiye’de yaşam kültürüne alışıksanız, Hindistan’da diğer toplumlardan gelen turistlere nazaran daha az zorlanırsınız” demeye getirmiş hatta aslında daha az zorlanmanız için size olayları farklı algılatacak pencereler sunmaya çalışmış. Her ne kadar bu yukarıdaki linç girişimine katılan/katılacak güruh hiçbir zaman Hindistan’a gitmeyecek ya da başka bir kültürü öğrenme hevesine kapılmayacak olsa da.

  Kısaca okuduğunu anlayabilen her birey için, yazının ana fikri, anlattıkları, derdi çok açık. Ama her türlü Merkezi sınavda Türkçe ortalamaları özellikle de paragrafta anlam sorularının ülke ortalaması istatistiki olarak bu blogda da doğrulanacaktı tabii; okumaktan da okuduğunuzu anlamaktan ve bir bütün içinde değerlendirmekten de acizsiniz, bu acziyetle bloglar sizin için doğru mecra değil, sorun burada. Google’ın başına yön tabelaları koymalılar; okumayı sevmeyenler youtubetan tarafa, okuduğunu anlamayan ama azimle okumaya çalışanlar tumblra vs…

  Son olarak da size şeker pembesi panjurlu olmayan bir ülkeden bahsedeyim;

  -ergenliğinden itibaren; her kadın toplu taşımada hayatı boyunca defalarca fiziksel tacize uğramıştır

  -her kadın sözlü tacize mutlaka ama mutlaka uğramıştır

  -herkes tecavüz mağduru en az bir kadın tanıyordur bu ülkede -kendisi tanıdığını bilmese de-

  – bu ülkede ananızın, bacınızın, kızınızın tacize ya da tecavüze uğradığını fark etmezsiniz çünkü hala mağdur olan kadında suç unsuru aranmaktadır, bu yüzden kadınlar susmaktadır

  – bu ülkede
  mini etek giymek; “vermek istiyor”
  Dar pantolon, tayt giymek; “kuyruk sallıyor”
  Dekolte giymek; “teşhirci” olmak anlamına gelir.
  Bu ülkede metropollerde bile akşam 9’dan sonra yalnız dolaşmak “aranıyor” anlamına gelir, hele hele yalnız bir bara gittiysen ki gidemezsin de taciz/tecavüz denmez yaşadığına, zaten istemişsindir.

  -bu ülkede Çocuklar reşit olmadan cinsel saldırıya maruz kalabilir ve rızaları vardı denebilir. Üstelik tecavüzcüyle evlendirilir

  -bu ülkede toplu tecavüzler yaşanır ve tüm şehir buna sessiz kalır

  – bu ülkede yetiştirme yurtlarında, öğrenci yurtlarında oğlanlar hocaları tarafından sırayla tecavüze uğrar ve herkes hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam eder

  – bu ülkede her gün sokak ortasında kadınlar öldürülür

  – bu ülkede her gün sokak ortasında kadınlar ve çocuklar dövülür ve kimse başını çevirip bakmaz bile

  – bu ülkede terör saldırısında ölen insanlar stadyumlarda yuhalatılır; ülkenin insanlıktan aldığı ders sorgulanmaz

  – bu ülkede ülkenin yarısı yoksulluk ve açlık sınırının altında bir gelire sahiptir ama halk fakir olduğunun farkında değildir yine de sürekli tüketir

  – bu ülkede herkesin ama herkesin mutlaka en az bir kere başına hırsızlık vakası gelmiştir, ufak diye görmezden gelecek kadar olağanlaşmıştır bu durum da. Büyük vakalarda da; sen değilsen, arkadaşın, arkadaşın değilse emminin oğlu soyulmuştur mutlaka, hem bu ülkede topluca banka soygunları falan olduğu zamanlar da yaşanmıştır ama çok önemsizdir bunlar, ayakkabı kutularıyla çalınan milyon dolarlardan falan diye söylentiler de olmuştur bu ülke hakkında ama söylenti tabii

  -bu ülkede rüşvet çok yaygındır, rüşvetsiz iş yaptıramazken, rüşvetle vatana ihanet suçundan bile kurtulabilirsiniz, çocuğunuzun psikolojisi bozulmasın diye kahraman bile ilan edilebilirsiniz.

  -bu ülkede Allah olduğunu iddia edip dolandırıcılık yapan kalpazanlar olmuştur, peygamberliğini ilan edenler de

  – bu ülkede tuvalet kullandıktan sonra elini yıkama alışkanlığı ortalama %40 seviyesindedir

  – bu ülkede her gün en az bir şoförü trafikte burnunu karıştırırken görebilirsiniz ve o insanlar yediğiniz ekmeklere falan dokunup, ekmek seçerken tüm ekmekleri mıncıklar o ellerle, o ellerle dünyanın her yerinde en kirli nesne olan para alışverşine katılır ama bu sizi rahatsız etmez çünkü bu ülkede çatal-kaşık kullanılır

  – havuzlarda, denizlerde işemek bu ülkede oldukça sıradandır, denizlerden/nehirlerden kum çekilir ve yerine kanalizasyonlar ya da fabrika atıkları boşaltılır, ülkenin deniziyle en çok övünen ve en metropolitan şehrinde denize giremezsiniz, içinden nehir ya da deniz geçen hiçbir şehirde o sularda yüzemezsiniz

  – büyük şehirlerde şehir şebekesinden su içemezsiniz, içerseniz ishal olursunuz

  – çöp konteynerlerinin 5 metrelik çapı etrafında çöp tepeleri vardır, ki 15 mt’de bir çöp konteyneri olan yerlerde de bu böyledir, kokudan ve pislikten geçemezsiniz

  -ülkedeki kuralların çoğuna uyulmaz; trafik Kurallarına uyanlar trafiği daha çok kilitliyor denir, çöp atma konusunda saat belirtilir ama keyfe keder herkes istediği saatte istediği gibi çöpü istediği yere atar, geceleri her köşe başında işeyen birini görürsünüz, toplumsal hayatta kimse karşısındakine saygı duymaz, sıra olunca araya kaynarlar en basitinden, her sokakta en az 3 dilenciye rastlanır, mendil ya da çiçek satmaya çalışan çocuklardan kurtulmak için taktikler geliştirmek zorunda kalınır

  Bu ülkenin adı Hindistan olabilir mi? Değil, Hindistan da hemen hemen aynı ifadelerle anlatılabilecek olsa da, değil. Bu ülkenin adını söylemek riskli olabilir, siz hangisi olduğunu biliyorsanız ve o ülkede yaşayacaksanız kendinize dikkat edin. Ama bir saniye, sizin bütün bunların yaşanmadığı bir Türkiyeniz var, zaten oradan çıkıp başka yerlere gitmezsiniz. Ülkeniz çok güzelmiş, yeni sanırım, güle güle kullanın.

 39. öncelikle hindistanı tanıtan arkadaşa tşk . yorumları okudum ne var kıyas yaptıysa ne olmuş neden küçümsüyorsunuz hindistanı 1. . 5 buçuk milyar nüfusuyla o kalabalığa rağmen yinede iyi biz 80milyonuz ne kadar sorun çıkıyor hindistan son yılllarda hızla gelişen ülke ekonomik ilişkileri arttırmak lazım geleceğin favori ekonmileri türkiye hindistan . kıbrıs ve ermeni soykırmı gibi olmayan komik şeyleri kriter yapan küstah avrupalılardan bıkmadınızmı . ben kendimi bir avrupalıya yakın hissdememiyorum ama kültür olarak bir hintliye benzetirim . bu arada hindistanın pakistan ve hindistanın resmi dili olan urduca nın içi türkçe kelimelerle dolu yaşasın hindistan türkiye

  • yıllardır avrupalı batılı çığırtkanlığı yapan bizdeki avrupa yalakaları rahatsız oluyor hindistan türkiye ilşkilerinin gelişmesinden onlara göre türkiye yüzünü batıdan çeviriyor asyalı olacak biz zaten asyalıyız kabul etmiyoruz ırkçı faşist küstah avrupayı dost dedininiz avrupa türkiye düşmanı terör örgütlerini besledi silah verdi …hindistandan hint halkından ne düşmanlık gördünüz .biz çok seviyoruz hint lirieri

 40. Tüm dunyanin cok nadiren bir ortak noktada bulustugunu gordum.oda hindistanin gercekten acik tuvalet oldugu ve pislikte sinir tanimadigi..siz bence insanlari aptal yerine koymayi birakin 50 yil once kimse yurt disina cikmaz girmez bilmezdi.simdi herkez yurt disinda geziyor goruyor.ben.acikcasi yazinizdan hindistana gitmediginize adim gibi eminim.bari bbc nin ölü nehir ganj belgeselini izleyip bisiler yazsaydiyniz.

 41. Hindistan ile ilgili verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ancak Türkiye ile Hindistanı karşılaştırmak bana biraz saçma geldi. Özellikle Türkiyeyi aşağılayıcı cümleleriniz gerçeği yansıtmıyor. Toplu tecavüzlerin olduğu, resmiyette kaldırılmış olsada kast sisteminin hala daha yaşandığı, pislik içinde olan, yaşam standartlarının düşük olduğu bir ülke olan Hindistanı Türkiyeden daha güvenilir göstermek bana biraz ütopik geldi. Lütfen gerçekçi olalım. Gezip gördüğünüz yerleri anlatmanız çok güzel, fikir edinmek isteyen insanlar için de bir fırsat. Ancak kıyaslayıcı ve Türkiye hakkında doğruları yansıtmayan cümlelerinize katılmıyorum. Sevgiler…

 42. HİNDİSTANLI İNSANLARIN GÜZEL YANLARINI ANLATIRKEN KEŞKE BUNU TÜRK İNSANINI KÖTÜLEYEREK YAPMASAYDINIZ.HER CÜMLENİZİN SONUNDA TÜRKİYEYE BİR LAF SOKMUŞSUNUZ BU YÜZDEN DE YAZINIZ ORİJİNALLİĞİNİ KAYBETMİŞ .

 43. Bir sene önce bende okul ile Hindistana gitmistim. Sanirim aradaki fark benim yurt disindan gitmem. Yeni Delhi, Bangalore, Pune Mumbai ve Keralaya gittim.
  Ilk Yeni Delhiye gittik ve ilk beklentim havaalanindan cikar cikmaz agir baharat kokulari olmasiydi.. Ama hicte öyle olmadi.. gayette normal bir hava vardi..
  Delhi de birseye cok sasirmistim; maymunlar ve asiri cok sincaplar dolasiyordu her yerde.. Diger sehirlerde bu hayvanlari hic görmedim ve ineklerde Yeni Delhiye nazaran az vardi hatta yok denilebilecek kadar az..
  Insanlari cok sicakkanli ve misafirperver bunu kesin söyleyebilirim. Beyaz oldugumuz icin dikkat cekiyoruz.. Belkide bu yüzden bize bakiyorlar sürekli.. Yani bi kötü amaclari oldugunu düsünmüyorum sahsen.. Sarisin birini gördükleri zaman fotograf cekilmek istiyorlar.. Nasil bizde koyu tenli insanlar dikkat cekiyorsa ordada acik tenli insanlar öyle..
  Ben yurt disindan gittigim icin evet, bana sokaklari pis geldi. Ama Burcu Hanimin yazdigi gibi Türkiyedede böyle manzaralarla karsilasiyor insan. Hic bos arazilere baktiniz mi Türkiyede? Bütün cöpler oraya atilmis.. Yol kenarlarindan ve plajlardan bahsetmek istemiyorum.. Hindistan kadar olmasakta, cok sükür!, maalesef bizde biraz daha cevre temizliligine özen gösterebiliriz.
  Her sene Türkiyeye gelen biri olarak diyebilirim ki bizim taksicilerimiz, özellikle Istanbulda, maalesef cok merakli yabanci yolculari kaziklamaya.. hadi biz yine ülkemizi biliyoruz az cok ney ne kadar tutar, ama turistleri nasil kazikliyorlar bilmek bile istemiyorum acikcasi..
  Türkiyede oldugu gibi maalesef Hindistandada her yer modern degil. Ama Hindistan bir ülke olarak degil daha cok bir kita olarak aniliyor. Kuzeyindeki yemekler mesela Güneyde yok. Yada Kuzeydeki gelenekler Güneyde hic bilinmiyor bile. Insanlarin tenleri, gözleri, boylari vs. herseyi degisiyor oldugunuz yere göre..
  Hindistan devleti bunu kabul etmesede maalsef hala bir siniflandirma var orda.. Kücük bir cocuk yardim kurumuna gidip ordaki cocuklar ile muhabbet etme imkanimiz oldu.. Ve Hindistanda hala aci bir gercek var oda siniflandirma.. Maalesef en alt sinifta yada hatta bu siniflandirmanin icinde olmaya laik görülmeyen insanlari cok eziyorlar.. Bu insanlarin ne egitime ne de adalete hakki var.. Cok icler acisi bir durum..
  Birde söyle birsey var benim yasadigim ülkede mesela ne bakanlarimiz ne de diger parlamento üyeleri normal bir vatandasa nazaran pek farkli degil.. Ama Hindistanda ve Türkiyede zengin ile fakirin farki acayip belli oluyor..
  Teknolojiye gelince.. Hindistanda en kötü mahallede yasasan bile (slums olarak biliniyor) herkesin bir telefonu var. En cok buna hayret etmistim. Ve devlet bu mahallelerinin internet ulasimini sagliyor.. “Dharavi slumini” gezdim. Ve maalsef söyle bir hayal kirikligina ugradim; Müslüman evlerinin önü hep pis, kirik dökük ve kirliydi.. bu cok onuruma ve gururuma dokunmustu.. Nedenini soracak olursaniz bizim dinizmizde temizlik imandan gelir derler ama maalesef öyle degildi.. Orda yasayan Hindular evlerinin önünü hep yikiyorlar ve cok güzel süslüyorlar boyalarla, ciceklerle vs. Ayrica bu mahallede hic egitimi olmayan insanlar kendi bilgileriyle ve imkanlariyla bazi makinalar yapmislar.. Gencleri cok azimli!
  Taksi yerine Uber cagirabilirsiniz.. cok cabuk bir uber taksisi geliyor.. cok yaygin Hindistanda Uber.
  Yemekleri aslinda bizim icin cok yeni seyler degil aslinda..yogurt, mercimek, peynir vs. Manti seklinde bir yemekleri var “Samosa”, bizim mantimizin belki 3 kati.. Ve ici patates ile dolu.. atistirmalik olarak cok var yollarda ondan.. Daha cok vejetaryan ve aci yiyeceklerle karsilasabilirsiniz orada.. Su konusunda ayni fikirdeyim.. Asla aciktan su icmeyin.. Ve otellerde mesela domates, salatalik filan normal cesme suyu ile yikaniyor bu yüzden belki midenize dokunabilir.. Her halukarda ishala karsi yaninizda bir ilac bulundurmanizi tavsiye ederim.
  Gördügüm yerlerin dogasi ve mimarileri cok güzel.. Taj Mahala giderseniz lütfen icine girmeden önce bir daha düsünün – cok dar ve cok insan var 😀
  Schindler gibi farkli sirketlerin fabrikalarini gezme imkanimiz oldu.. Cok caliskan olduklarini söyleyebilirim.. eve gitseler bile ve mesela birden biri arayip su lazim dese hemen yapiyorlar.. calismaktan cekinmeyen bir millet..

  Kisacasi: Önyargilarinizi yenin ve gidin görün derim. Size cok sey basta degisik gelecek ve sasircaksiniz ama görülmesi deger bir ülke bana göre. Bayan iseniz bir erkek ile gitmeniz sizin icin daha iyi olur. Biz cok sükür kötü seylerle karsilasmadik ama nolur nolmaz. Bu arada Türkiyedede oldugu gibi gec saatlerde bayanlarin ara sokaklardan gecmelerini tavsiye etmem.

  Kiyaslamaya gelince: her ülkede egitimini alamamis cahiller var. Bu kacinilmaz. Hele ki böyle büyük ülkelerde.. Bukadar nüfusa sahip olan devletlerin isi cok zor.. O yüzden kiyaslamaktan cok her yerin iyi seyleri görmeye calisalim.

 44. Aradan cok uzun zaman geçmiş. Belki bu yorumu görmeyeceksiniz bile. Ama sizin için yazılan bu yorumları gördükten sonra bir iki kelam etmek istedim. Ve gerçekten yazınızı geç okuduğum için üzüldüm. Aslında en çok üzüldüğüm şey bu değil. İnsanların düşüncesiz ve dar görüşlü olmaları beni en çok üzen şey oldu. Bu arada kaleminiz çok iyi. Sıkılmadan okudum ve bitmesini hiç istemedim. Tespitleriniz de bir o kadar yerinde. Gerçekten eleştirel ve mizahi içerikli bir yazı olmuş. Aslında siz yapılan yorumlara hakkı ile cevap vermişsiniz. Ama buradaki yazıyı vatan millet aşkına bağlamanın anlamı nedir? Ben bilemedim. Aklım almadı. Ayrıca bu yazıda ülkemiz hakkında yazılan yazılarda ben doğru olmayan bir şey görmedim. Eğer bu yazıda yazılanları inkar ediyorsanız zaten siz bu ülkede olanların farkında bile değilsinizdir. Gözler kör olmuşken fazla bir sey demeye de gerek yok ne yazık ki.
  Siz yazın. Hep yazın. Düşüncelerinize sağlık 🙂

 45. Merhaba Burcu Hanım,
  Yazınızın başlığı “Hindistan Hakkında Yanlış Bilinenler”, ama maddeleri okuduğumda bu bilinenlerin aslında hiç de yanlış olmadığını belirten bazı örnekler verdiğinizi gördüm. Mesela “Hindistan pistir.” önermesinin altında aslında “Evet, Hindistan pistir.” önermesini doğrulayan cümleler yazmışsınız. Bana çelişkili geldi başlığınız ve içeriği açıkçası.
  Hindistan’da iş amaçlı bulundum iki defa, Mumbai ve Delhi’de. Bir-iki gün kaldım iki gidişimde de. O yüzden gezme fırsatım pek olmadı maalesef. Yine de ülke hakkında bu kısacık gözlemim olumlu yönde değil ne yazık ki. Havaalanından indikten sonra genzimi yakan dışkı kokusunu hala unutamıyorum. Sokakları gerçekten çok pis. Ayrıca insanları da gayet kokuyor. Şu an yaşadığım ülkede de çok fazla Hint vatandaşı var. Aynı kokuyu -ki sanırım bu köri kokusu- onlardan da alıyorum. “Bol köri tüketilen yerde siz de köri yerseniz kimsenin kokusu sizi rahatsız etmez.” diyerek bunu siz de aslında kabul etmişsiniz. Bu yalan bir bilgi değil, aslında ırkçılık da içermiyor. Doğruya doğru demek oluyor bu.
  Ben Hindistan’ın neden bu halde olduğunu merak ettim sonradan ve birkaç belgesel izledim, birkaç makale okudum. Bu belgesellerde gördüklerim ağzımı açık bıraktı, özellikle insanların birbirinin suratına baka baka sahilde dışkılama görüntüleri karşısındaki duygularımı kelimelerle anlatamayacağım. Ganj Nehri’ni ise artık “pislik” olarak tanımlayamayacağım; çökmüşlük, kokuşmuşluk diyebilirim ancak. Ne demek insan ve hayvan kadavralarının suda yüzmesi (üstelik yanmış da değil, bildiğiniz yakmaya üşenmiş ve ölüleri suya atmışlar), nehrin kıyısındaki iskelet kalıntıları, ve diğer insanların bunları görerek gayet normalmiş gibi nehirde diş fırçalamaları, sandalla gezerken kadavraların yanından geçmeleri…?! İnsanlar Ganj Nehri’ni kutsal saydıkları için ne yaparlarsa yapsınlar kirlenmeyeceğine inanıyorlarmış. Başka sebepler varsa bilemiyorum, benim araştırmalarım bu cevabı verdi. Keşke bunlardan da bahsetseydiniz biraz yazınızda.
  Tüm bunlara rağmen, hala Hindistan’a ve Hint kültürüne karşı büyük bir merak içindeyim. Bütün bu gözlemlerime rağmen gidip görmek istiyorum yine. Çünkü dünyada sadece güzellikleri değil, kaosu, çirkini ve kötüyü de görmek gerektiğini düşünüyorum. (Ama tecrübe etmek değil.) Gelişmiş (!) bazı dünya ülkelerinin çöplerini nasıl Hindistan’a savurduklarını, gidip yerinde görmek istiyorum.
  Son olarak Burcu Hanım, Türkiye hakkında yazdıklarınıza tamamen katılıyorum. Yukarıda bazı insanlara tek tek cevap vermeye çalışmışsınız, boşuna çabalamayın. Bu insanlar değişmeyecekler. Sizin ne demek istediğinizi de anlamayacaklar. Onlar sizi vatanını küçümseyen, geldiği yeri beğenmeyen vefasız bir insan olarak algılıyorlar, bırakın öyle düşünsünler. Bu kafa yapısı, o piknik alanını çöpe çeviren, duş almayı gereksiz bulan, leş gibi ter kokan, sokakta kadınları taciz eden kafa yapısıyla aynı. Keşke daha farklı olsaydı güzel Türkiye’m.
  Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşçakalın.

 46. Merhabalar

  Şuan Bengalarudan yazmaktayım 1 haftaya yakındır burdayım yemek konusunda sadece büyük temiz restoranları tavsiye ediyorum kesinlikle sokakta yemek yemeyin bence çünkü manzaralar pek iç açıcı değil kullandıkları yağlar simsiyah hamur açtıkları tezgahların üzerinde ayakları ile geziyorlar 😂😂 bunun dışında yemek için dediğim gibi büyük yerlere gidebilirsiniz bir çok restoran helal zaten yemekler çok acı sipariş etmeden önce acıyı azaltmalarını söyleyebilirsiniz ülkede çok değişik bir gelir dağlımı var çok çok fakir insanlar varken 1 km ötede yeni residance lar var eğer yerel halktan bir arkadaşınız yoksa kesinlikle merkezi yerlerden ayrılmayın evet bir çok alanda gelişmişler özellikle It alanında bir çok büyük şirketin merkezleri burda ama halkın çoğu cahil bilinçsiz buda aşırı nüfustan kaynaklanıyor temizlik 0

  Not : Türkiye ile asla kıyaslanamayacak bir ülke tamam bir çok alanda gelişmişler hatta bazı alanlarda dünyada en iyiler ama şehir merkezleri köy gibi bir çok insan dışarda yaşıyor

 47. Dünyadaki kadın intiharlarının %40 ı hindistanda oluyor bir kadına ailedeki bütün erkeklerin sahip olması v.s her pislik var nasıl türkiye ile bir tutarsınız hindistanın nüfusu çok olduğu için hükümetin parası türkiye den fazla sadece orada okuryazarlık oranı suç oranı yoksulluk oranını 8 ayda hicmi görmediniz benim aklıma gelen hindistanın en iyi semtlerinde gezdiniz türkiyenin en kötü yerleri ile kıyasladınız

 48. Mrb Burcu hanım ben PDR 2. Sınıf öğrencisiyim bir gezgin olarak Hindistan’ın eğitim sisteminden bilgi almak istiyorum üstelik sizden bir ricam olacak biz dört gruptan oluşan arkadaşlarız ve bizim final ödevimiz acaba kısa bir video şeklinde bize Hindistan’ın eğitim sisteminden bahsedebilir misiniz yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here