Gençken Seyahat Etmeniz İçin 3 Neden

6
A female dayhiking in Arches Park.

Geçenlerde üniversiteyi daha yeni bitirmiş bir gençle sohbet ediyorduk. Kafası karışmıştı, hemen bir işe başlaması gerektiğinden, iş hayatının içerisine biran evvel girmesi gerektiğinden bahsediyordu. Bir yandan da seyahat etmeyi , farklı ülkeleri keşfetmeyi çok istiyordu ama bunun için zaman kaybetmenin doğru olup olmadığından emin değildi. Ailesi, çevresi, hocaları ona hep okul bitince hemen bir işe girmeyi öğütlemişti.

Ben ise tam aksini söyledim; ona seyahat etmesini önerdim. Bahaneler üretmeden. Sadece git. Sonuçlar bedellerine değer.

İç çekti.

“Evet, ama…”

Bundan daha ölümcül bir söz olamaz.

 • Evet, ama ya borçlar ne olacak ?
 • Evet, ama ya mesleğim ne olacak ?
 • Evet, ama ya erkek/kız arkadaşım ne olacak? (köpeğim, kedim ya da her neyse )

“Evet, ama…” öldürücüdür. Çünkü bu yapmayı istediğimiz şeyi yapmaya korktuğumuzda amaların en iyisine sahipmişiz gibi hissetmemizi sağlar. Korkumuzu asalet gibi görmemize neden olur.

Dünyayı gezmeyi “erteleyip” asla yapmamış olan bir çok insan tanıyorum…Tersine, mezun olmayı , meslek edinmeyi ya da okul bittiği gibi işe başlamayı “erteleyen” ve öncesinde seyahate çıkmayı tercih eden insanlar erteledikleri şeyleri zamanla yaptılar…

“Evet, ama…” hakkında dikkatli ol. “Evet, ama…” hayallerini öldürür.

Yaşlandığında hayat sadece başından geçen olaylar olarak görünecek. Gençliğinde,tüm gücünün olduğu zamanda; gerçekten yapmak istediklerini yapmalısın.

Fakat bir yetişkin olup yeni sorumluluklar almaya başladığında, gerçekten önemli olan şeyi bildiğine dair planlı olmak zorunda kalacaksın. Eğer hala şuanki durumunun kontrolü senin elindeyse, hala çarkların içerisine girmediysen; hayatında önemli olan neyse onu yapacak şansa sahipsin demektir. Hayat her zaman  kontrolün sadece senin elinde olacağı şekilde ilerlemeyebilir, hazır hala kontrol elindeyken onu kullan.

Yetişkinliğin ilk evrelerinde dünya görüşün biçimlenmeye başlar. Bu zamanı iyi değerlendirebilmek çok önemli: kendine büyümek için fırsatlar tanımalısın. Bunu yapmanın en iyi yolu seyahat etmek.

Yani, genç insan; sehayat et. Seyahat et özgürce ve uzaklara. Seyahat et cesaretle. Seyahat et coşkuyla.

Aldığın risklerin çok azından pişman olacaksın. Sana söz veriyorum. Gençken seyahat etmen için 3 sebep var:

A female dayhiking in Arches Park.

 

1- Seyahat; sana macera yaşamayı öğretir.

Hayatına dönüp baktığında gurur duyduğun anıların olacak, belki çok azından pişman olacaksın. Aşağıdakiler gibi anılar biriktireceksin mesela ve muhtemelen hiç biri pişman oldukların listesinde olmayacak:

 • Everest’te günlerce yürüyüş yapmak
 • Bolywood filminde rol almak
 • Yağmur ormanlarında kamp yapmak
 • 3 ayda İspanyolca öğrenmek
 • Ailesi olmayan çocuklara İngilizce öğretmek
 • Bir hayvan barınağında gönüllü çalışmak
 • Günlerce süren bol kahkahalı tren seyahatleri
 • Mercan kayalıklarında neon balıklarla birlikte yüzmek
 • Tarlada ekip biçmeyi öğrenmek

Yıllar sonra yaptığın hangi seçimden pişman olacağını düşün. Biriktirdiğin güzel anılar ve deneyimler için mi? Yoksa kendini durduğun için mi ? Korktuğun için mi ? Bahaneler ürettiğin için mi ? Risk almadığın için mi? Beklediğin için mi ?

Bir kez daha söylüyorum ve söyleyeceğim: Gençken seyahat etmelisin.

Zamanı dünyayı görmek için, hayatın farkına varmak için ve kişiliğini geliştirmek için değerlendirmelisin. Yaptığın yatırıma, paraya veya zamanını feda etmene değecektir.

Turist ol demiyorum, riskleri ve maceraları deneyimle diyorum,  böylece hayatının geri kalanını korku ile geçirmek zorunda kalmazsın. Sorunlarla başa çıkmayı, çözüm üretmeyi, çaba harcamayı, hedef koymayı öğrenirsin seyahat ederken. Korkularının üzerine gitmeyi öğrenirsin. Kendini tanımaya başlar , hayattan ne istediğinin farkına varırsın.

44

2- Seyahat; merhamet etmeyi öğrenmeni sağlar.

Gençliğinde, hayatını tanımlayacak seçimler yapacaksın. Şu an başladığın düzen, bütün hayatın boyunca seninle birlikte olacak.

Seyahat, seni başka hiç bir şeyin yapamayacağı kadar değiştirecektir. Senden daha büyük problemleri çözer halde bulacaksın kendini.

Eğer Güneydoğu Asya’ya gidersen köle ticareti ile karşılaşabilirsin, eğer Doğu Avrupa’ya gidersen soykırımın ve dinsel işkencenin etkilerini görebilirsin, eğer Haiti’ye gidersen Batı himayesinin çirkin yüzünü görebilirsin.

Kalbin kırılacak, üzüleceksin.

Dünyanın hem ne kadar küçük hem de ne kadar büyük olduğunu anlamaya başlayacaksın. Dünyanın yarısından çoğunun günlük hayatlarında alışmış oldukları acı ve kedere dair yeni keşfettiğin bir saygı duyacaksın içinde.

Diğer insanlarla derin ve daimi bir şekilde bağlı olduğunu hissedeceksin. Umursamayı öğreneceksin, belki seslerini duyurmaya ihtiyacı olan insanlar için birşeyler yapmanın bir yolunu bulacaksın.

33

3- Seyahat, kültürünü geliştirmeni sağlar.

Hala gençken, kültürünü arttırmalısın. Dünyayı; harika yapıtları, doğal güzellikleri ve harika insanları görmek buna yardımcı olacaktır. Kolezyumun etrafında dolanmak , Alhambra Sarayı’nın bahçesinde yürümek, Tac Mahal’i yakından görmek, Dalai Lama’nın konuşmasında dinleyici olmak, Niegara Şelalelerini izlemek,dinlemek, Machu Picchu’nun muhteşem güzelliğine şahit olmak…

Sana Tayland adalarının güzelliğini saatlerce anlatabilirim fakat onu deneyimlemek için kendin görmen gerekir. Büyük Çin seddiyle ilgili onlarca kitap okuyabilirsin fakat orada olmak farklı bir hikaye.

Dünya baş döndürücü bir yer, mükemmel doğal güzelliklerle ve sanat eserleriyle dolu. Görmelisin…

machu-picchu-inca-trail-marathon-header

Hala gençken bunu yap. Zamanını boşa harcama. Bir daha ona sahip olmayacaksın. Hoşgörülü, açık görüşlü, bilgili, merhametli, anlayışlı bir birey olabilmenin en güzel yolu seyahat etmek, bunu gençken yap ki kişiliğin bu erdemlerle şekillensin…

Paranın ve kariyerin oturmamış bir kişiliğin yanında bir anlamı olmadığının zamanla farkına varacaksın ve yaptığın seçimden hiç pişman olmayacaksın…

Paran mı yok ? Git gönüllü işlerde çalış, ya da gittiğin yerlerde garsonluk yap para kazan, otostop çek, çadırınla gez, bileklik sat,  müzik yap, az ye çok gül… Yeter ki her zaman bir yol olduğunu unutma.

Kap sırtçantanı ve çık yola…

screen-shot-2015-08-05-at-7-42-22-pm

( Bu yazı internette bir dönem okuduğum bir başka yazıdan esinlenerek yazılmıştır. )

6 YORUMLAR

 1. Sence 30 yaş gençlik kavramına dahil mi? Evet dimi. Ev borcu kredi kartı borçları diğer klasik giderler, hem bunları ödemenin hemde dünyayı dolaşmanın imkanı var mı? Elbette seyahat, standart hayatlarımızı yaşarken kazandığımız tecrübelerden çok daha fazlasını kazandıracak, doyuracak ama amalardan kurtulmanın yöntemini bulamayan, çözümsüzlükler içinde yüzen insanlar için “borçlarını kapatma yöntemi olarak elinden herşeyi çıkar elinde kalan 3 ve 5 kuruş ile vur kendini yollara” tavsiyesinden daha başka nelerle bu hayallere kavuşabilmemizi sağlayabiliriz tavsiyesi istiyorum, basıp gitmek için çok az mantık çevresinde fikir arzuluyorum.

  • öncelikle o borçları yapacak yaşa gelmeden daha atın kendinizi yollara diyorum gençlere, sonrasında yetişkin olunca herşey daha zor olacak diyorum, hayatınızı nasıl çizerseniz öyle devam ediyor diyorum, seçiminizi baştan doğru yapın ki sonra 30 yaşına gelince bu borçlardan nasıl kurtulacağım peki demeyin diyorum 🙂 30 yaş geç mi peki dersen hayır değil. Önceliklerini belirlemeli insan, benim evimde TV yok, ankastre mutfağım yok, onlarca ayakkabım yok, arabam yok, evim de yok ama mutluyum ben öğrendiklerim için… Evi olan ve evinin kirasıyla gezen gezgin de var, evini satıp yollara çıkan gezgin de, ya da benim gibi yollarca meslek öğrenip mesleğiyle yola devam etmeyi isteyen gezgin de… Öncelikler, seçimler, kararlı olmak, çözümler sizin elinizde benim değil 😉

 2. ben 46 yaşındayım ara ara geziyorum ve sonuna kadar söylediklerinize katılıyorum .ilk 25 yaşında sırt çantamı alıp balkanlar turu yaptım. türkiye yi kare kare gezdim insan kendi ülkesini tanımalı felsefesi ile yola çıktım ve türkiye 4 yıl sürdü ve hala devam ediyorum gezmeye .genç gezmek çok daha doğru. sadece size şunu söylemek istedim bir adanalı olup batı kültürü ile büyümüş biri olarak kürtlere zazalara ermenilere süryanilere ezidilere araplara gürcülere v.b bu ülkede tüm yaşayan etnik guruplara bakışım çok değişti. o nedenle herkes sırt çantasını alıp yola çıkmalı diyorum ve sizi destekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here