DÜNYANIN EN İLGİNÇ FESTİVALLERİ

1

Festivaller bir topluluk tarafından belirlenmiş, geleneksel olmuş, belirli günlerde kutlanan etkinliklerdir. Bir çok kültürde festivallerin dinlerle, kahramanlık hikayeleriyle,  baharın gelişiyle, bereketle ilişkisi bulunmakta. Sadece eğlence amaçlı ortaya çıkan festivaller olduğu gibi bir çok batıl inancı içerisinde barındıran festivaller de kutlanmakta. Dünyanın en ilginç festivalleri arasında bir derleme yaptım bu yazıda , ilginçlikler güzellikleri doğuruyor…

1- Hindistan – Holi Festivali

Hindistan ve Nepal’de kutlanan bir Hindu bahar festivali. Festival iyinin kötü üzerindeki zaferini, baharın gelişini, kışın bitişini kutlamak için ve iyi hasata şükranlarını sunmak için düzenlenir. Hindu takviminde 11.ayın dolunay akşamı başlar ve ertesi gün devam eder , güneş takvimine göre şubatın sonu ile martın ortalarında bir tarihe denk gelir.

Festivalin başladığı gece ateş başında dini ritüeller yapılır, ertesi gün ise renklerin günü başlar. Herkesin birbirine rengarenk toz boyalar atttığı oyunda herkes eşittir, fakir-zengin, erkek-kadın, arkadaş-yabancı, genç-yaşlı arasındaki farklar ortadan kalkar… Rengarenk boyalardan herkes nasibini alır. Festival boyunca sokaklar,binalar tapınaklar, parklar, insanlar, hayvanlar… her yer renklerle ve neşeyle dolar. Sokaklar; danslar eden, şarkılar söyleyen, gülen, kahkahalar atan, sarılan, eğlenen insanlarla dolup taşar. Tüm bu güzelliklerin yanında sokaktaki sarhoş gençler bazen can sıkıcı olabiliyorlar, kalabalığa ve sarhoşlara dikkat etmek gerekiyor.

Festivalin neden kutlandığına dair farklı mitolojiler vardır. Kimi Tanrı Vishnu’dan bahseder, kimi Tanrı Krishna’dan, kimi Shiva’dan, kimi farklı tanrılardan…

Holi festivali son yıllarda dünyada bir çok bölgede yayılmış durumda; aşkın, renklerin ,baharın gelişinin kutlandığı eğlenceli bir festival olarak bir çok yerde insanları birleştiriyor, eğlendiriyor. Son birkaç yıldır Türkiye’de İstanbul, İzmir gibi şehirlerde de Holi Festivali etkinlikleri düzenlenmekte.

(Hindistan’da yaşadığım Holi Festivali deneyiminden aşağıdaki yazıda bahsetmiştim: https://gezginyogini.com/hindistan-vrindavan-john-lennon-ve-george-harrisonun-izinden-hare-krishna/ )

2- Tayland- Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri

Loi Krathong festivali Tayland’ta Tay ay takviminin 12.ayının dolunayında kutlanır, güneş takvimine göre genelde kasım ayına denk gelir. Festivalin ismi “sepeti yüzdürmek” manasına gelmektedir. Muz ağacından ( ya da günümüzde balıklara yem olsun diye ekmekten ) yapılan sepetler çiçeklerle, mumlarla, muz yapraklarıyla, tütsülerle süsleniyor. Festival öncesi herkes oturup kendi sepetini hazırlıyor ( ya da isteyen satın alıyor ).

Festivalin olduğu dolunay akşamı Tay halkı süsleyip püsledikleri sepetlerini dileklerle birlikte suya bırakıyorlar. Sepetin suyun üzerinden yüzerek uzaklaşması öfkenin, mutsuzluğun uzaklaşmasını sembolize ediyor.

Aynı zamana denk gelen bir diğer festival de Yi Peng, dilek dileyerek yanan fenerler gökyüzüne bırakılıyor. Gökyüzünde onbinlerce süzülen fener görebilirsiniz.

Festival çok kalabalık oluyor ve insanlar fenerleri yakmaya çalışırken her an yanma tehlikesi altında hissedebilirsiniz kendinizi. Festivalin suya, toprağa, çevreye bıraktığı kirlilik ise cabası. Ertesi günü gökten yere düşen yanmış fener parçaları görüyorsunuz, sokakların ve nehrin temizlenmesi ise günler alıyor.

( Tayland’taki yaşadığım Loi Krathong ve Yi Peng festivalleri deneyimim için: https://gezginyogini.com/loikrathong-yipeng-festival-tayland/ )

3- İspanya- Domates Festivali ( La Tomatina Festival )

Avrupa‘nın coşkuyla kutlanan festivallerinden birisi olan domates festivali İspanya’nın doğusundaki Bonol kasabasında gerçekleşiyor. Katılımcıların eğlence için birbirlerine domates fırlattıkları bir festival şekli. 1945 yılından beri Ağustos ayının son çarşambası gerçekleştiriliyor.

Festivalin neden yapıldığına ait mitolojik ya da dini bir bilgi yok, sadece eğlence için yüzbinlerce  domatesin ziyan edildiği bir festival. Festivalin yaygınlaşması  ile 2013 yılından beri biletler ücretli.  İspanya’da başlayan  bu festivalin benzerleri dünyanın birçok yerinde de yapılmaya başlanmış durumda.

4- Brezilya- Rio Karnavalı

Günde 2 milyon kişinin katıldığı, dünyanın en büyük karnavalı olarak biliniyor. Tarihi 1723 yılına kadar uzanan bu festival Rio’daki çeşitli samba okullarının geçit töreni ile renkleniyor, şenleniyor. Müzik, dans eşliğinde sokaklarda yüzbinlerce, milyonlarca insanın eğlendiği  festivalde birbirinden ilginç dekore edilmiş kıyafetler ve makyajlar da ortama ayrı bir eğlence katıyor.

Festival Cuma günü başlıyor, Paskalya’dan önceki büyük perhiz süresinin ilk çarşambası sona eriyor.

5- Güney Kore- Boryeong Çamur Festivali

Güney Kore’deki Boryeong kasabasında gerçekleşen festival 2 milyon civarı kişinin katılımıyla gerçekleşiyor. Boryeong’un çamur alanlarından taşınan çamur Daecheon sahiline getiriliyor ve çamur eğlenceleri burada yapılıyor. Festival 2 hafta sürmesine rağmen asıl eğlenceli kısmı son haftasonu, o da genellikle Temmuz ayının ikinci haftasonuna denk geliyor.

İnsanların çamurdaki faydalı mineraller ve çamurdan yapılan kozmetik ürünleri öğrenmeleri amacıyla 1996 yılında başlayan bu festivalde çamur banyosu, çamur kayakları,çamur hapishanesi gibi eğlenceler , yarışmalar, müzik ve birçok farklı etkinlik yapılıyor.

6- Amerika- Yanan Adam Festivali ( Burning Man Festival )

Nevada çölünde Black Rock City’de gerçekleştirilen festivalin ana prensibi ekolojik bilinç ve insanların eşitliği. Festivalin amacı, sınırsız özgürlük ve barış ortamında her bireyin kendi yaratıcılığını ortaya çıkararak özgüvenle kendini ifadesi doğrultusunda sağlıklı ve yeni bir kültür yaratmak olarak tanımlanıyor.

1986 yılından beri kutlanan festivalin 10 tane ana prensibi var:

  • Katılım ( festivale herkes katılabilir )
  • Hediye verme
  • Meta olmaktan çıkarma
  • Kendine güven
  • Kendini ifade etme
  • Toplu güç
  • Sivil sorumluluk
  • İz bırakmamak
  • Etnik çeşitlilik
  • Samimiyet

Müzik ve sanat festivali olarak değerlendirilen bu festival adını kapanış  etkinliğinde yakılan ahşap kukladan alıyor. Festivale katılabilmek için önceden rezervasyon yaptırmak ve bilet almış olmak gerekiyor.

Türkiye bu festivali sanırım daha çok Şeyma Subaşı ile tanıdı 🙂 2017 Burning Man Festival’e katılan Şeyma Subaşı tüm ülkeye festivali tanıtmış oldu.

7- Çin – Harbin Buz ve Kar Festivali ( Harbin Ice and Snow Festival )

Çin’in Harbin şehrinde yapılan dünyanın en büyük buz ve kar festivalinde dünyanın en büyük buz heykelleri yarışıyor.

Festival 5 ocakta başlıyor ve bir ay boyunca devam ediyor, sergiler ise daha erken açılıp daha geç bitiriliyor. Festival boyunca katılımcılar bir çok kış aktivitelerini yapma şansı elde ediyorlar.

Festivalde dünyadaki önemli yapıtların buzdan taklitleri de sunuluyor, heykellerin içine konulan rengarenk ışıklandırmalarla güzel bir görsel şölen sunuluyor.

8- Türkiye – Edirne Kakava Festivali

Kakava, Mısır ve Ön Asya kökenli  Çingene kültüründe bir kutlamadır. Türkiye’de  Kakava Festivali Edirne ve Kırklareli’nde kutlanmaktadır.

Edirne’de Kakava ( Hıdrellez ) festivali 5-6 Mayıs tarihlerinde konserler, danslar, müzikler, yarışmalar ile kutlanır. Baharın habercisi olarak kabul edilen festival  bereketin artmasını simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı ile devam eder. 6 Mayıs sabahı erken saatlerde Tunca nehri etrafında kutlamalar ile festival devam eder.

Çingene mitolojisine göre eski Mısır’da tanrı-kral Firavun Kopt halkına zulüm etmektedir ve Kopt halkı bu zulümden kaçarlar. Kaçarken peşlerine düşen Firavun ordusu ve kaçanların bir kısmı suda boğulurlar. Kalanlar ise ölümsüz bir liderin çıkıp kendilerini kurtaracakları inancındadırlar. Her yıl 6 Mayıs günü Çingeneler kurtarıcıları Babafingo’nun geleceği inancıyla kutlamalar yaparlar. Eğlenceler düzenlenir, yemekler yenilir, ateşten atlanır. Sabah çok erken saatte Babafingo’nun sudan eleceği inancıyla su kenarına gidilip akarsuda el yüz yıkanır, suya girilir.

9- Hollanda – Onur Yürüyüşü ( Gay Pride Parade )

Amsterdam’da Ağustos ayının ilk haftası düzenlenen festival bu yıl 9. Yılına girdi. İlki 1996 yılında düzenlenmiş ve o günden beri yüzbinlerce ziyaretçi çekmekte olan festivalde rengarenk kıyafetler, makyajlar, danslar , sloganlar büyük ilgi çekiyor. Festival eşcinsel bireylerin özgürlük mücadelerinde büyük önem taşıyor.

Festival zamanla dünyadaki bir çok ülkeye yayılmış, onur yürüyüşü adıyla varlığını sürdürmektedir. Ama yine de Amsterdam’da olan festival en kalabalık ve renklisi olarak en büyük katılımı alıyor.

10- Meksika- Ölüler Günü Festivali ( Day of the Dead )

Meksika’da  31 Ekim- 2 Kasım arasında kutlanılan bu festivalde ölmüş olan yakınlar anılır, dualar edilir, kutlamalar yapılır. Aztek inancına göre ölüler yılın bu günü sevdiklerini görmek için dünyaya dönüyor.

Meksika’daki inanca göre ölüm bir son değil hayatın bir döngüsü, bu yüzden şenliklerle kutlanıyor. Ölen yakınlar için hazırlanan çiçekler, yiyecekler,içkiler ve şekerden yapılma kafatasları mezarlıklara bırakılıyor ve mezarlıklar da süsleniyor.

 

Bu festivallerin herbirine ya da büyük bir kısmına katılmış olmayı isterdim.  Farklı festivalleri gidip deneyimlemeyi benim gibi bir çoğumuz da istiyoruz sanırım ama festival zamanlarında festivalin yapıldığı şehirde konaklamalar ve uçak biletleri çok pahalı olduğu için vazgeçtiğimiz oluyor. En uygun fiyatlı bilet seçeneklerini biletbayi.com sitesinde buluyorum ben, size de önerebilirim.

Liste içerisinde en çok katılmayı isteyip de bir türlü katılamadığım festival anne memleketimde olan Kakava, dilerim bir sonraki sene yine bir bahane çıkmaz da çingene bacılarımla göbecikleri atarım:) Ayrıca Burning Man ve Rio Karnavalı da ölmeden önce görsek ne güzel olur diyeceğimiz etkinlikler değil mi?

Festival gibi günler dilerim.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here