Çeşme’nin Birbirinden Güzel 6 Koyu

1

Çeşme; yaz sıcaklarında İzmirli’lerin de İstanbullu’ların da sıcaklardan kurtulmak için, dinlenmek için, eğlenmek için, sörf yapmak için… uğradıkları , konakladıkları bir tatil rotası.

İzmir ile Çeşme arası mesafe 87km, özel araçla ortalama 1 saat yani. Özel aracınız yoksa otobüslerde sürünmek yerine araç kiralama en mantıklı yöntem, ayrıca Çeşme içerisinde birbirinden güzel koyları görebilmek için de bir araca ihtiyacınız olduğu gerçeğini gözardı etmemek gerek.

Çeşme’yi Çeşme yapan şeyler olan bu güzel koyları biraz tanıyalım o zaman bu yazıda.

1- ALAÇATI

Antik dönemlerdeki adıyla Agrillia olan Çeşme’nin belki de en ünlü bölgesi Alaçatı.  Tarihi taş evleri ve rüzgar sörfüne elverişli plajları ünlenmesinin nedenlerinden.

Bahar aylarından yapılan Alaçatı Ot Festivali de bu bölgeyi görülmeye değer kılan yerlerden.Çeşme merkeze araçla 15 dk mesafede.

İster bu güzel sokaklarda gezmek ya da oturup birşeyler yudumlamak için gidin.

alaçatı

İsterseniz bu güzel denizde yüzmek ya da sörf yapmak için gidin. Gün boyu esen rüzgar sayesinde sıcaktan bunalmadan güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

alaçatı2

2- ILICA

Çeşme’nin ince beyaz kumlu plajları ve termal kaplıcalarıyla ünlenmiş bir bölgesi Ilıca. Sığ suları sayesinde çocuklu aileler için de güvenle seçilen bir tatil beldesi ayrıca.

Çeşme Ilıca arası 4 km, araçla 5dk mesafede. Aracınız yoksa daha önce de yazdığım gibi kiralık araç Çeşme’de çok işinize yarayacak, birçok koyu görmenizi sağlayacaktır, aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Ilıca plajının dünyanın en iyi plajları arasında yer aldığını da hatırlatmak isterim.

ılıca

3- ALTINKUM PLAJI

Altın Kum Plajı adından da anlaşılacağı gibi adını altın rengi kumlarından alır. Soğuk deniz sevenlerin uğrak noktasıdır. Ağustos-Ekim ayları içerisinde suyu gittikçe ısınır.

Çeşme merkeze 10 km mesafededir.

altınkum

4- PIRLANTA KOYU

Pırlanta Koyu, güneşte pırlanta gibi parlamasından alır adını. Bu güzel plaj sörf için uygun olmasının yanında kampçılar ve günübirlikçilerin de uğrak noktasıdır. Denizi rüzgarlı bol dalgalıdır.

Çeşme merkeze 10 km mesafede Çiftlikköy mevkiindedir.

pırlanta koyu

 5- DELİKLİ KOY

Çeşme’de Alaçatı ve Ovacık arasında yer alır. Buraya delikli koy denmesinin sebebi doğa olaylarıyla meydana gelen bir deliğin varlığı.

Durgun deniziyle,  sessiz sakin gürültüsüz bu koyda huzurlu bir tatil yapabilirsiniz. ( Kapalı alan korkunuz varsa sizi belki biraz ürkütebilir, aklınızda bulunsun. )

delikli koy

6- AYAYORGİ KOYU

Çeşme’nin en sosyetik koyu, en popüler eğlence noktası olmasıyla bilinir.  Ama bunun yanında mükemmel, sakin, dalgasız bir denize sahiptir.

Çeşme merkeze sadece 1 km mesafededir. Koya hakim olan pahalı işletmelerin, güzelim doğal güzelliği bazen çekilmez hale soktuğu bir gerçektir.

ayayorgi koyu

 

Çeşme’de ulaşım biraz sıkıntılı, yazının en başında da belirttiğim gibi özel aracınız varsa keyifle gezersiniz. Yoksa oto kiralama en akla yatan tercih. Benim oto kiralamada güvendiğim site vivi.com.tr , sizin de aklınızın bir köşesinde bulunsun istedim. Aile ile seyahat ediyorsanız ya da birkaç arkadaş seyahat ediyorsanız  hem rahat hem ekonomik bir tercih.

Çeşme’ye gidip de Damla Sakızlı Dondurma yemeden de dönmeyin ha 🙂

Keyifli tatilleriniz olsun.

1 YORUM

  1. AYAYORGİ KOYU çok güzel gerçekten geçen yaz gitmiş, önümüzdeki sene tekrar girmeyi planlıyorum. herkese tavsiye ederim. Ülkemi özledim 🙁

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here