Bir Çocuğun Neşesinde Tazelenmek

0

Yine bir yeni yıl arefesi ve yılın son haftası , yılın son bilmem nesi geyikleri. Her yanda kırmızı, yeşil, beyaz süsler, mağazalarda pırıl pırıl parıldayan berbat kıyafetler, süslenen camekanlar ve sokaklar, yeni yıl eğlencesi afişleri ile dolu restoran ve bar önleri… Nedendir pek bilmem ama bu yılbaşı süslemelerini, yılbaşı coşkulu eğlencelerini  ben pek sevemiyorum. Samimiyetsiz, saçma, zoraki geliyor bana.

4 yıl öncesine kadar yılbaşı akşamlarım hep saçma, sıkıcı ya da olaylı geçmiştir. Son 3 senedir ise yılbaşı kutlamalarım samimi, içten bir yeni yıl karşılaması haline geldiği için mutluyum.

Son 3 senedir hep sıcak ülkelerde girdim yeni yıla. Hollywood sineması  yılbaşını karlı bir akşam şeklinde soksa da zihnimize; artık ben yılbaşlarını şortla ve askılı T-shirt ile kutlamaya başlamıştım.

Yeni yıla nasıl girersen öyle geçermiş geyiğine inanmayı severim. 2014 yılına Hindistan’ın güneyinde ırk, din, millet olmayan üniversal şehir Auroville’e bağlı bir komünde, onlarca kişiyle yere uzanarak yaptığımız bir çemberde, el ele, hep birlikte “Omm” mantrasıyla girmiştik. Hayatımın iyi ki yaptım dediğim şeylerin biri oldu seyahat; başlangıç noktam “Sadhana Forest” hayata bakış açımı sallayıp dengeye oturtan yer oldu. Huzur, mutluluk, arkadaşlık, dayanışma yıl boyunca benimleydi. Kendime bol bol zaman ayırdığım, kendimle tanışıp barıştığım bir yıldı benim için.

2015 yılına Avustralya’nın Queensland eyaletindeki Brisbane şehrinde girdim. Yılbaşı akşamını çalışarak geçirdim. O zamanlar Avustralya’da geçimimi sağlamak için bir restoranda garsonluk yapıyordum. Güzel bir restoran için yılbaşı akşamları en çok paranın kazanıldığı, masaların tamamen dolu olduğu, çalışanların izin lafını ağzına bile alamadıkları akşamlardır. Arkadaşlarım ellerinde parıldayan oyuncaklarla bana karşıdan el sallayarak pislik yaparken ben gecenin sonunda cebime kalacak bahşişleri düşünerek “çalışmak ne güzel şey Yarab” diyordum.  ( Avustralya’da bu ilk çalıştığım yerde saatliğim 17 dolar idi, daha sonraları daha iyi paralar da kazandım oralarda ama o zamanlar iyi paraydı bu benim için (şimdi de iyi para 🙂 ) , üzerine bir de bu geceden cebime 30-40 dolar fazladan bahşiş düşer hayalini de üstüne koyun.) Yılbaşına nasıl girersen bütün sene öyle olur klişesi burada da kendini doğrulattı ve 2015 yılının son 3 ayı hariç hep çalıştım, çok çalıştım. Seyahat için çok paralar birikmesi gerekiyordu, daha da çalıştım, daha da çalıştım.

2016 yılına Tayland’ın güneyinde ,Krabi’de bir sahilde, sevdiğim adamın omzuna başımı dayamış yıldızları izlerken girdim. Ve bütün yıl boyunca ne zaman bir omza, bir desteğe, huzura, sevdiğimi dile getirmeye ve biri tarafından sevildiğimi hissetmeye ihtiyaç duysam o omuz hep yanı başımda oldu. Varlığıyla, desteğiyle, avutmalarıyla, şakalarıyla, mutlulukları ve kızgınlıklarıyla en güzel arkadaşım, sevgilim, yoldakim oldu.

2017 bize neler getirecek görmemize az kaldı. Yepyeni hayaller ektim bu yıl için, eğer sulamaya üşenmezsem ve onlara iyi bakarsam filizlenmelerini, büyüyüp dallanmalarını keyifle izleyeceğim. Birkaç yıl öncesindeki hayalini kurduğum birçok şeyi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşarken; bir kaç yıl sonrası için şimdi hayalini kurduğum onlarca şeyin ben istersem gerçekleşeceğini bilmenin huzurunu yaşıyorum. Bunu yaparken yani gelecek için hayaller kurarken şimdiki olduğum beni kabul ediyor, şimdimi onurlandırarak yaşamayı tercih ediyor ve beni bugünkü ben yapan yaşadığım iyi kötü tüm anılarıma, karşıma çıkan iyi kötü tüm insanlara teşekkürümü haykırmak istiyorum.

İşten nefret etmemi sağlayan kuvvetli egolarının altında gerçek yüzlerini bir türlü göremediğim berbat eski şeflerime, istersem başka bir hayat çizebileceğime dair beni umutlandıran samimi, arkadaş müdürüme, bana bir ilişkinin ne kadar berbat olabileceğini gösteren eski sevgililere ve bir ilişkinin herkesin kendi olmasına izin vererek ne kadar güzel yürüyebileceğini gösteren şimdiki sevgilime, dolandıran, yalan atan, saldıran, hakaret eden karşıma çıkan tüm insanlara ve sarılan, avutan, seven, gülen, güldüren tüm insanlara… Her birinize beni ben yaptığınız için çok ama çok teşekkürler…

Yeni yollarda yürümeye, yeni maceralara hazır olduğum bir yıl daha beni bekliyor. Ben heyecanlıyım her yeni başlangıçta olduğu gibi. Bırakmam gerekenleri ardımda bırakıp, yenilerine yer açmak için hazırım. Tazelenmek için hazırım.

Ya siz ? Bırakmaya ve tazelenmeye, yeniden doğmaya ve devam etmeye hazır mısınız ? Neyi yapmak isteyip neyi istemediğinizin farkına varmaya ve gerekirse gitmeye, gerekirse kalmaya, önce çabalamaya sonra oluruna bırakmaya hazır mısınız ? Bir çocuğun neşesiyle şimdiyi ödüllendirmeye, yaşamaya hazır mısınız ?

Umarım bu yıl tüm varlıklar için dengenin sağlandığı bir yıl olur, umarım tüm insanlar için almanın-vermenin dengelendiği, varlığın gücünü, şimdinin gücünü fark ettikleri, kendileriyle tanışıp barıştıkları bir yıl olur. Umarım dindarın da ateistin de önyargılarından sıyrılıp, daha derine bakmanın yolunu keşfettikleri bir yıl olur. Umarım dindar, ateist ve benzeri etiketlerden kendimizi arındırdığımız ve başkalarına da bu ve benzeri etiketleri yapıştırmadığım/ yapıştırmadığımız bir yıl olur.Umarım tüm varlıklar huzur bulur…

Bir çocuğun neşesinde tazelenmeye ve yenilenmeye, yeni bir yıla merhaba…

Shanti shanti shanti

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here