Bali gezi- Ubud : Ye, seyahat et , sev

0

Kuta’dan sonraki rotamız Ubud .

Bali tarzı çeşitli süslemelerle bezenmiş, manzarası , balkonu, esintisi ile harika bir evde kalıyoruz burada. Gecelik 23 dolar burası için hiçbir şey değil. Huzur dolu bir mekan , size de öneririm: Taman Sari Guesthouse

20151007_163223 (Medium)

20151007_163307 (Medium)

Odada çalışma masasından görünen manzaramız…

IMG_3603 (Medium)

Yazılarımızı bu ortamda yazıyorduk, insan sıkılır mı hiç burda…

IMG_1215 (Medium)

 

Kaldığımız yer Ubud ana caddesine 2 km mesafede. Yerel halkla içe içe yaşıyor, Bali kültürünü , Bali insanını daha çok tanıyor , daha çok seviyoruz burada. Bali insanını sevmeyen ölsün ya zaten 🙂 Güler yüzlü, samimi, güzel insanlar. O içten gülümsemeleriyle selam veriyor her yanımızdan geçen, gülümseyişi bize de gülümseme katıyor.

Buralar hep bizim mahalle işte…

IMG_1241 (Medium)

IMG_1222 (Medium)

IMG_1244 (Medium)

IMG_1239 (Medium)

IMG_1216 (Medium)

Buraya varışımızın ikinci gününde gittiğimiz markette 3 yaşlarında güzeller güzeli bir kız çocuğu “Hello tamu” diyerek geldi yanıma. ( Tamu Bali dilinde “yabancı” demek.) Tuttu elimden gezdirdi bana dükkanı, bahçeyi… Yetmedi merdivenlerde yukarı evine çıkarmaya çalıştı, sanırım oyuncaklarını göstermek istiyordu 🙂 Annesi yetişti durdurdu. Çocuk bir süre bırakmadı elimi, ablası ve annesi yanımdan almaya çalışıyor çocuğu ben rahatsız olacağım diye , yok diyorum iyiyim ben. Sarıldı sımsıkı bırakmıyor çocuk zaten, türlü oyunlarla sonunda kandırdılar ve aldılar çocuğu. Sonraki günlerde her marketin önünden geçişimizde içeri baktım ama göremedim bir daha küçük arkadaşımı 🙂 Tanıştığım Bali insanları da çocukları gibi samimi, güler yüzlü insanlar.

Ubud’a gelişimizin ilk 2 gününü motorsuz geçirdik, sonra yine dayanamayıp kiraladık bir motorsiklet. Günlük 50.000 Rupee (10 lira ) verdik Honda Vario için. Kuta’dan biraz daha iyi motor kiralama fiyatları. ( öğrendikçe buraları daha ucuza da bulduk tabi.)

Ubud ana cadde gerçekten çok turistik. Şık mağazalar etrafta ve sokaklar tıklım tıklım turist dolu. Ara sokaklarını ve bizim mahalleyi ana caddeden daha çok sevdim ben açıkçası.

Ubud civarı görülecek yerler:                                                                                             :

Ubud market

İlk gün Ubud market dedikleri hediyelik eşyalarla dolu marketi dolaştık biz de her turist gibi. Rengarenk şallar, elbiseler, çantalar… aklı gidiyor insanın ama öğrendim kendimi tutmayı ben. Soruyorum kendime: “var mı ihtiyacım buna? Yok. O zaman yürü yoluna Burcu 🙂 “.

IMG_1767 (Medium)

IMG_1764 (Medium)

IMG_1302 (Medium)

 

Bali’de pazarda neredeyse tüm dükkanlarda görülen bu penis şeklindeki anahtarlık, açacak… eşyalarına anlam veremedim doğrusu , bereket olsa gerek 🙂

IMG_1264 (Medium)

Burada da pazarlık yapmayı unutmayın: 150.000 ile başlayan 50.000’e, 20.000 ile başlayan 2000’e düşüyor. O artık sizin yeteneğinize kalmış 🙂

Ubud Palace

Merkezde kalıyor zaten, ister istemez önünde geçeceksiniz. Öyle aman aman bir saray beklemeyin bizdeki sarayları gördükten sonra 🙂 Bazı akşamlar Kecak Dance gösterisi oluyor burada, diğer yerlere göre daha uygun fiyatı.

IMG_1278 (Medium)

IMG_1287 (Medium)

 

Monkey Forest

Bir sürü Asyalı ile birlikte gezmek zorunda olacağınız bir yer burası. Girişte size küçücük muzlardan oluşan demeti 10 liraya kakalayacaklar, onun yerine önceden muzunuzu alabilirsiniz maymunları beslemek istiyorsanız.

Buradaki maymunlar vahşi değil çok fazla, muzunu verip besledikten sonra sıkıntı yok. Ama muzu gösterip de vermezsen işte o zaman hayatının hatası 🙂

IMG_1507 (Medium)

IMG_1521 (Medium)

IMG_1525 (Medium)

IMG_1575 (Medium)

IMG_1583 (Medium)

IMG_1551 (Medium)

 

Elephant Cave ( Goa Gajah)

Yeşillikler içinde güzel bir tapınak. Giriş kısmında bulunan mağaranın içindeki Tanrı heykellerinden geliyor ismi anladığım kadarıyla. Çok fazla detaylı araştırmadım. Ama merdivenlerden inerkenki manzara ve yaşattığı hissiyat pek hoş doğrusu.

IMG_1426 (Medium)

IMG_1433 (Medium)

IMG_1447 (Medium)

IMG_1449 (Medium)

IMG_1475 (Medium)

Burada tapınağın içinde oturan bir teyze tarafından kutsandık. Teyze biraz kameralara oynadı gibi gerçi 🙂 (Tapınaklara girerken sarung dedikleri örtüleri belimize sarmak zorunlu, üstün yarıçıplak da olsa belden aşağı kısmını kapatman yetiyor.)

20151013_131710 (Medium)

IMG_1458 (Medium)

 

Rice Terraces

Ubud’un meşhur Pirinç tarlaları. Ubud’a yarım saat mesafede kuzey kısmındaki Tegallalang’ta yer alıyor. Manzara gerçekten görülmeye değer, asla ama asla kaçırmayın derim.

Hoplayın zıplayın tarlalarda, bol bol fotoğraf çekin, kazıklanacak paranız varsa manzaraya karşı güzel bir yemek yeyin…

IMG_1377 (Medium)

IMG_1385 (Medium)

IMG_1392 (Medium)

IMG_1370 (Medium)

IMG_1382 (Medium)

IMG_1412 (Medium)

IMG_1398 (Medium)

Volcanic Batur Mountain

Sanırım Ubud seyahatinin en keyifli zamanlarından biriydi bu aktif volkan dağına yaptığımız trekking. Dağ yüksekliği 1800 metre kadar. Bu dağda görülmesi gereken en güzel şeylerden biri gün doğumu. O yüzden yürüyüşe sabahın 4’ünde çıkmak gerekiyor. Ubud’tan turlar var ama bence tura para yedirmeye gerek yok. Batur köyüne gidip orada kaldık biz, köydeki rehberler kurumundan da bir rehber ayarladık kendimize. ( Bu trekkinge ait detayları uzunca başka bir yazıda anlatayım size daha iyi, çok şey var anlatmaya değer çünkü.)

IMG_1367 (Medium)

Yeme-içme önerileri:

Ubud yiyecek yerler konusunda Kuta’dan daha pahalı geldi bize başlardan. Sonra burada da yerel lokantalar bulduk ama Kuta’daki kadar çeşidi o kadar ucuza yiyebileceğimiz yer sayısı daha az sanki.

Ubud’ta birkaç güzel lokanta ismi vermek gerekirse öncelik olarak “9 Warung” listenin başında öneririm. Farklı bir konsepte sahip bir restaurant. İçerideki tüm yiyecekler vejetaryen. Tabağını alıp kendi kendine servis yapıyorsun. Masalarda kavanozlar var, ne kadar yediysen ona göre hesabını yapıp kavanoza bırakıyorsun hesabı. Kavanozlarda bozukluk paralar da oluyor, hesap üstünü de oradan alabiliyorsun. Sahibi “biz insanlara güveniyoruz” diyor. Yedikten sonra bulaşığını kendin yıkıyor, teşekkür edip çıkıyorsun. Gerçekten iyi niyetli insanların etrafında olduğu yerler için çok güzel bir konsept ama bu konsepti Türkiye’ye de uygulamaya kalksak bu kadar çok iyi niyet ile karşılaşacağımızı pek zannetmiyorum doğrusu.

IMG_4440 (Medium)

IMG_4428 (Medium)

IMG_4433 (Medium)

gökhan 9warung

Bir başka güzel restaurant da Warung Wulan Vegetarian. Yemekleri lezzetli ve ucuz. Ana cadde üzerinde Arjuna Statue’ye varmadan en son sağ sokak : Jalan Sukma üzerinde.

Jalan Sukma sokağına bayıldım ben, bir sürü küçük kafe, restaurant, guesthouse var bu sokakta. Aynı sokak üzerinde Lezat Resturant da bizim uğrak yerlerimizden biri oldu. Yemeğini hiç yemedik, oraya genelde birasını içmeye gidiyoruz. Restaurantta kapıda sizi hoş geldin selamlarıyla 5-6 ufak köpecik karşılıyor, bu şirin yaratıklara tutulup defalarca gitmek isteyeceksiniz 🙂

Tirta Tawar sokağı üzerinde de güzel restaurantlar var deneyebileceğiniz. Abe-do Organic Warung sevdiklerimden. Sate Tempe’sini mutlaka yemeli.

IMG_3613 (Medium)

Aynı sokak üzerinde Made Becik Warung da lezzetli yemek yapanların arasında, porsiyonlar da doyurucu. Bu son ikisi diğerlerine göre biraz daha pahalı restaurantlar ama pahalı dediğim de 7-8 lira, yani size koymaz 🙂

Ubud’ta marketten alırım pişirim evde derseniz çok yanlış düşünürsünüz. Marketler ateş pahası. Avustralya bile daha ucuz buradan dedim inanır mısınız. Dışarıda yemek yemek, marketten alıp pişirmeye çalışmaktan çok daha uygun. Bir kaç tane uygun yerel resturant keşfederseniz 4-5 liraya doyurursunuz karnınızı rahat rahat.

….

Turistlerin olduğu yerlerde vakit geçirmektense Bali halkının içinde geçirdiğim zaman daha bir keyifli geliyor bana doğrusu. Ubud’ta kaldığımız sokağı bizim mahalle olarak benimsememizin de sebebi bu olsa gerek. Bu sokaktaki tapınak pek bir şenlikli, sık sık seromoniler oluyor, bu fotoğraflar da onlardan birine ait. Kadınların kıyafetleri harika değil mi ?

IMG_1349 (Medium)

IMG_1355 (Medium)

IMG_1353 (Medium)

 

Ubud’ta yoga ile ilgili bir şeyler yapabileceğim umuduyla gelmiştim buraya ama fiyatları sorunca hevesim kursağımda kaldı. Günlük derslere katılmak için 120.000-150.000 ( 24-30 lira) istiyolar. Hindistan’ın gözünü seveyim buralar hep para tuzağı. Avustralyalılar genelde buraya geliyorlar yoga için, fiyatları yükselten bu durum anladığım kadarıyla. Bir Aussie için bu fiyatlar bir şey değil tabi, oradayken ben de günlük derse 13 dolar veriyordum ki bu iyi fiyattı benim için. Kazanırken harcamak kolay da birikmişi harcamak zor oluyor, pinti oluyor insan 🙂

Hem fiyat olarak uygun hem de rahatlatıcı bir yoga deneyimi yaşamak isteyenler için önerim Munivara Ashram. Diğer yerlerde saatine 140.ooo rupee (yaklaşık 30 lira) isterlerken burada 2 saatlik yoganın ücreti 30.000 rupee ( 6 lira ).  Ashramda Kundalini yoga eğitimi veriliyor, denemediyseniz farklı bir deneyim yaşamanızı öneririm. Ashram Tirta Tawar üzerindei ana cadddeye 4 km kadar uzaktlıkta kalıyor.

Ubud’taki son 2 haftamızı gönüllü bir işte çalışarak geçirdik. Buraya dair de anlatacaklarım var aslında ama bir sonraki yazıda artık.

Kuta yazısı:

Bali’nin sevilen mekanı Kuta’yı bir de benden okuyun

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here