AZ PARAYLA LÜKS SEYAHAT MÜMKÜN MÜ?

2

Lüks seyahat dediysem altın varaklı klozetlerde hacetimizi göreceğimiz, gümüş  çatal ve bıçaklarımızla yemeğimizi yiyeceğimiz, tahtırevanla taşındığımız, etrafımızda uşakların kol gezdiği bir seyahatten bahsetmiyorum elbette 🙂 Şu andaki hayatınızda yaşadığınız lüksten feragat etmeden seyahat etmek , üstelik bunu da çok paralar harcamadan yapmak mümkün mü?

Düşük bütçeyle seyahat etmekten bahsederken genelde hep otostoptan, gönüllü işlerden, couchsurfing’den falan bahsettik. Bu şekilde seyahat etmek harika bir deneyim ve macera evet, ama bazılarının böyle seyahati sürünmek olarak algıladığının farkındayım. Aslında çok büyük paralar harcamadan otelde kalarak, güzel restoranlarda yemek yiyerek, uçak ile ulaşımı sağlayarak seyahat etmek de mümkün. Mesela nasıl mı ?

ULAŞIM

Aslına bakarsanız uçakla ulaşım bazen en ucuz ulaşım olabiliyor. Artık çoğu yer için otobüs ya da tren seçeneklerine göre uçak biletlerini daha ucuza bulabiliyoruz. Özellikle bir de uçuş firmalarının sayfalarını takip ediyorsanız ve mail listelerine üye iseniz kampanyalardan haberdar olarak normalde satılan fiyatın çok çok daha altına bilet bulabiliyorsunuz.

Ayrıca Emirates, Qatar, Jet Airways, Atlas Global gibi firmalardan alacağınız uçak bileti alışverişinizi Artıway üzerinden yaptığınızda uçak bileti harcamanızın belli bir yüzdesini geri alıyorsunuz.

( Artıway’e hala üye değilseniz BURADAN üye olabilir, ufak bir bonus hediye de kazanabilirsiniz.)

 

KONAKLAMA

Konaklama için çadır kurun, sokakta yatın, arkadaşlarınızın evinde kalın falan demeyeceğim. İstiyorsanız öyle yapın tabi ama otellerde kalmak istiyorsanız da bunun için illa da çok paralar vermenize gerek yok. Otellerde erken rezervasyon indirimleri oluyor, onları takip edebilirsiniz. (Yine Artıway diyeceğim ama her derde deva oldu bu site 🙂 ) Artıway üzerinden booking.com  ya da hotels.com sitelerini kullanırsanız ödemenizin bir kısmını geri alarak konaklamanızı ucuza getirebilirsiniz.

Otel yerine güzel bir villada da kalmak isteyebilirsiniz örneğin, işte burada da imdadınıza Airbnb yetişiyor. Airbnb sitesinden çok uygun fiyata harika villaları, apartman dairelerini, odaları kiralayabilirsiniz.

 

YEME-İÇME

Ucuza gezeceğiz diye ille de kuru ekmek yiyecek değiliz ya 🙂 Yeme-içme kısmını ucuza getirmenin bir yolu olabilir mi acaba diye düşünürken ilginç bir yöntem keşfettik. Trip Advisor sitesinin kıdemli bir yazarı iseniz eğer, gittiğiniz yerlerdeki restoranlara bu derecenizi bildirip restoranın tanıtımını yapmak istediğinizi söylediğinizde,  sizin gözünüze hoş görünmek için bazen size hesap gelmediği bile olabiliyor. Tabi ki bu ucuz numaralara aldanmayarak gerçek görüşünüz neyse onu yazmalısınız ki samimiyetinizden şüphe olmasın.

Ya da bir gurme, yemek bloggeri iseniz de benzer güzelliklerle karşılaşabilirsiniz.

 

EĞLENCE

Eğlence demek sadece disco, club, bar, bol bol paralar harcamak demek değil. Eğlence anlayışımızın değişmesine izin verirsek bambaşka eğlenceli aktiviteler keşfedebiliriz. Facebook ya da farklı sosyal medya mecralarından gittiğiniz ülkeye, şehre ait gruplara üye olursanız şehir içinde olan ücretsiz ya da düşük ücretli aktivitelerden haberdar olabilirsiniz. Örneğin “meet up” uygulaması benim kullandıklarımdan biri.

Ayrıca tinder uygulaması da çok iyi bir sosyalleşe aracınız olabilir 🙂 Uygulamayı illa son noktasına kadar taşımanıza gerek yok, buluşup sohbet edecek, bir şeyler içecek, seyahatiniz süresinde size arkadaş olacak kişiler de bulabilirsiniz, hemen kötü niyetli olmayın 🙂

 

ALIŞVERİŞ

Seyahatlerimizin en can yakan kısmı da bu kısım oluyor. Seyahat öncesi yapılan alışverişler bir yana bir de seyahat sırasında eşe, dosta, konu komşuya alınan hediyelik eşya fasılları var ki sormayın, en gereksiz harcamalarımız bunlar oluyor.

Seyahat öncesi alışverişlerimizi internet üzerinden uygun sitelerden yaparak daha uygun bir maliyete düşürebiliriz. Ya da gezginin can dostu: Decathlon. Hem uygun fiyat hem kaliteli ürün bulabiliyorsunuz bu mağazada.

Peki ya hediyelik eşyalar?

Hediyelik eşyaları daha ucuza gelmesi için Aliexpres’ten alan arkadaşım var, kendince haklı sebepleri var 🙂 Bence zaten gezdiğimiz yerlerden her arkadaşınıza bir hediye getirme kültürünü değiştirmemiz gerek, onun yerine o şehrin en güzel yerinde en harika kahvesini içebilirsiniz belki de 🙂

Groupon tarzı sitelerin her ülkede alternatifleri var neredeyse, gittiğiniz ülkenin fırsat sitelerini takip ederek birçok alışverişinizi uygun fiyatlara yapabilirsiniz. Gittiğiniz ülkelerin BİM, A101 tarzı ucuz marketlerini de önceden araştırırsanız market alışverişinizi de daha ucuza getirebilirsiniz.

 

Elimden geldiğince ve bildiğim, denediğim kadarıyla tecrübelerimi paylaşmak istedim, sizin de önerebilecekleriniz varsa yorumlara eklerseniz sevinirim.

Yardımcı olacağına inandığım şu linke de bakabilirsiniz: Kullandığım Seyahat Uygulamaları ve Siteler

Şu listeye de bir göz atabilirsiniz: Öneriler- ipuçları

Ben lüks seyahat istgemiyorum, farklı bir deneyim yaşamak istiyorum diyorsanız, şuraya buyrun: Gönüllü Çalışma Programları

Bol seyahatli günler dilerim.

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here