Avustralya’ya Varış; İş ve Ev Bulma Süreci

39

Avustralya çalışma ve tatil vizemi aldım, hazırlıklarımı yaptım ve artık yola çıkmam için bir engel kalmadı. Ne hazırlıklar yaptım gitmeden önce, oradaki ilk haftam nasıl geçti, nasıl ev buldum, nasıl iş buldum… bu soruları cevaplarını yazayım dedim bir yazıda.

(Avusralya Çalışma ve Tatil Vizesi nedir, başvuru şartları nelerdir, ne tarz işler yapabilirsiniz… ile ilgili yazıma linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. )

brisbane 2 australia

Avustralya’ya Gitmeden Önceki Hazırlıklarım

 • Orada yaşayan ya da ziyaret etmiş arkadaşlarıma sorarak ve internet üzerinden yoğun bir araştırmaya girerek gideceğim şehirde karar kıldım. ( Benim kararım Brisbane oldu.)
 • Couchsurfing sitesinden Brisbane’de yaşayan insanları araştırmaya başladım, aklıma yatan insanlarla iletişime geçtim, şehir hakkında ve oradaki insanlar hakkında aklıma takılan soruları sordum durdum. Hatta couchsurfing sayesinde gitmeden önce çok iyi 2 arkadaş edindim, her ikisinin de gittiğimde bana çok büyük faydası dokundu, hayatımda yerleri çok büyüktür.
 • Avustralya ile ilgili filmler izleme başladım, mesela Wolf Creek gibi 🙂 şaka şaka izlemeyin bu filmi gitmeden önce 🙂
 • Avustralya’nın en çok kullanılan sitesi zannediyorum: gumtree.com.au

Ev ararken, iş ararken, eve eşya ararken… hep bu siteden faydalandım. Gitmeden önce sitede ev araştırmaları yaptım ama oraya gidip de görmeden evi tutmak saçma, fotoğraflar ile gerçek arasında büyük farklar olabiliyor 🙂

Hazırlıklarım tamamdı, çantamı hazırladım, dostlarla akrabalarla vedalaştım ve çıktım yola. Havaalanına kadar ailem bıraktı, son ana kadar el salladık birbirimize. Uçağa bindim, not defterimi açtım ve “yoldayım, geliyorum. (09.10.14)” diye ilk notumu düştüm, kapattım defteri. Yüzümde bir gülümseme, 28 saatlik yolculuğum başladı.

Avustralya’ya Varış

Avustralya’ya indiğimde couchsurfing sitesi sayesinde tanıdığım bir arkadaşım geldi aldı beni havaalanından. Böyle bir şansınız yoksa taksi, otobüs ya da tren seçeneklerini kullanacaksınız.

Brisbane Westend’te bir hostelden yaptırmıştım rezervasyonumu ; Gonow Family Guesthouse. Akşam geldiğim gibi arkadaşımla Avustralya biralarını deneyelim dedim tabi. Yorgun olduğum için çok da geç saate kalmadan geçtim hostelime. Jetlag falan hiç olmadı, vurdum kafamı uyudum.

Ertesi gün Avustralya’da ilk günüme uyandığımda hem mutlu hem heyecanlı hissediyordum kendimi. Hostellerde genelde fiyata dahil kahvaltı olur, kahvaltı dediğim de tost ekmeği, reçel ve çay, öğlene kadar tutar beni dedim.

gonow family

İlk gün bütün gün internette oturup ev baktım, arada da yemek yeme bahanesiyle çıkıp bulunduğum civarı keşfettim. Türkiye’den getirdiği parayı burada harcamaya kalkarsam 2 haftada aç kalırım onu anladım. En küçük bir sandviç bile 8 dolar yani 16-17 liradan başlıyor. Neyse ki biraz dolaşmanın ardından Hint lokantası buldum. Hem vejetaryen hem de 3 çeşit yemek, pilav artı ekmek 8 AUD. ( Hindistan’da o yemek 2 lira ama bu ülkenin şartlarına göre daha uygun bir seçeneğim yok ne yazık ki. ) Günlerce Hint yemeği yedim orada kaldığım süre boyunca 🙂 Özlemişim yemeklerini, hiç de sıkıntı olmadı aslına bakarsanız.

Ertesi günlerde couchsurfingten tanıştığım arkadaşlar buluştum, şehri gezdim bu sayede. Bu arkadaşlarımdan biri Türk, İzmirli ve sohbeti güzel olunca en yakın arkadaşım oluverdi, onun sayesinde Brisbane’deki Türklerle tanıştım, bir Türk kolonisinin içinde buluverdim hemen kendimi. 1 sene içerisinde Türkiye’de yapmadığımız kadar rakı sofrası kurmuş oldum sayelerinde.

Avustralya’da Ev Bulma Süreci

Hostelde kaldığım süre içinde devamlı internetten evlere bakıyor, notlarımı alıyordum. Her gün gidip 1-2 ev görüyordum.1 hafta boyunca çok da aklıma yatan bir ev bulamamıştım, hostelde kaldığım süreyi uzatayım biraz derken en sonunda dolaştığım evlerden biri aklıma yattı, Woolloongabba isminde bir semtte tuttum evimi. Evde 4 oda var, bir odada Brezilyalı, bir odada Fransız, bir odada Vietnamlı bir arkadaş kalıyor, salon ortak kullanımda.Brezilyalı kızla ortak kullandığımız bir banyomuz var.  Brezilyalı çirkefliğinden zaman içerisinde ben de nasibimi aldım tabi 🙂

Kullandığım siteler:

Öyle zorlu , sancılı bir süreç değil. Evler zaten eşyalı oluyor genelde. Valizinizi, çantanızı alıp yerleşiyorsunuz. Bir yatak, bir dolap, bir de masa, fazla da birşeye gerek yok zaten. Kiralar haftalık alınıyor, genelde kiranın içerisine fatura da dahil oluyor, ama istisnalar da olabilir tabi.

Bu benim ilk evim mesela…

avutralya ev2

 

Avustralya’da iş bulma süreci

İlk öğrendiğim şey burada garsonluk bile yapacak olsan bizde CV dedikleri Avustralya’da resume dedikleri bir özgeçmiş, iş deneyimleri sayfası hazırlaman gerektiği. Nasıl hazırlayacaksınız ?

 • Önce internetten örnekler araştırın.
 • Sonra başlayın sıkmaya, mühendislik kariyerimden bahsetmedim bile uyduruk garsonluk tecrübeleri yazdım. Avustralya dışarısındaki iş tecrübelerini çok dikkate almasalar bile boş vermekten iyidir.
 • Fotoğraf kullanılmıyor buradaki özgeçmişlerde, koymayın.
 • Avustralya’da içki servis edilen yerlerde çalışabilmeniz için RSA ( Responsible Service of Alcohol = Alkol Servis Etme Sorumlusu ) denilen bir sertifika almanız gerekiyor. Online kurslar var bunun için, onları öneririm.

http://www.onlinersa.com.au/

 • Şimdi sıra özgeçmişinizle birlikte kapı kapı dolaşmada, şanslı bir insansanız çok sürmeyebilir bu dolaşma. Büyük Türk resturantlarına gidin ama küçük fastfood tarzı kebapçılardan kaçın derim. Fiyatlar saatlik 17-22 AUD arası değişir.

waitress 2

Benim şansım yaver gitti mesela. İlk çıktığım gün iş buldum, hatta mis gibi türk kahvaltısına davet bile edildim. Büyük, güzel bir Türk restaurantıydı ilk işe başladığım yer. O gün gittim siyah pantolon, gömleğimi ve ayakkabımı aldım, ertesi gün işe başladım.

İlk gün ne kadar heyecanlı ve ne kadar çekingen olduğumu anlatamam. Müşteriler bana soru soracak diye ödüm kopuyordu, siparişi bırakıp kaçıyordum. Bu gözden kaçmadı tabi, ufak bir uyarı aldım, bu aklımı başıma getirdi. Ertesi gün evde oturdum garson cümlelerine çalıştım ve ikinci günüm çok daha aktif geçti.

Ve sonrası…

Avustralya İngilizcesi’ne alışmam biraz zaman aldı, zor bir aksanları var. Ama zamanla onu da çözdüm. Mutlu, işinde gayet iyi bir garsondum artık, varsın akrabalar beni mühendis sansın 🙂 Başkaları arkadamdan konuşmasın diye mutsuzluğu seçmediğim için binlerce teşekkürlerimi ettim yine kendime. Sabahları kalkıyor kocaman verandamda yogamı yapıyor, sonra kendime kocaman bir kahvaltı hazırlıyor, sonra çayımı-kahvemi içerken kitabımı okuyor, sonra internette biraz vakit geçiriyor sonra da işe gidiyordum. Akşamları işten çıkınca nehrin kenarındaki çimlerde uzanıyor müziğimi dinliyor, yıldızları izliyordum. Akşamüstü erken çıktığım günlerde ise çimlerde uzanıp kitabımı okuyordum.

brisbane

Bir de bisilet aldım kendime, işe de onunla gidip geliyordum. Benim için huzurlu ve stressiz bir hayat başlamıştı, daha ne olsundu.

brisbane australia

Gittikten sonra ikinci hafta içerisinde hem evim hem de işim vardı. Hiç gözümü korkutmadan, kendime güvenerek çıkmıştım yola, iyi ki de öyle yapmışım. Boşuna kendinize korkular, kaygılar yaratmaya hiç gerek yok, kararı verin, yola çıkın, devamı geliyor zaten siz gönülden isterseniz.

Bol şans sizlere.

backpackers

Avustralya maceralarım için linkte daha fazlasına ulaşabilirsiniz: Avustralya

 

 

39 YORUMLAR

 1. Merhaba lar ne güzel her şey güzel geçmiş ve guzel bir kazanım elde etmişsiniz Tebrikler. Paylaşım için ayrıca teşekkür ederim. Bn seneye başvurmayi düşünüyorum acaba namaz kılmak sorun olurmu oralarda. Ve ayrıca bir iş yetiyor mu. Maddi açıdan

 2. Bence hiçde güzel değil, sen git okadar şeyden sonra garson ol, sonrada mutluyum gelin sizde bulaşıkçı olun diye yaz.
  Garson olacağına mühendis olarak başlamış olsan işine güzel olabilir di. Şahsen aynı durumu ingilterede yaşadım ve hiçte tatmin edici değildi.

  • kafanızdaki statü kavramlarını atmadığınız sürece hayatınız boyunca ne iş yaparsanız yapın mutlu olmanız zor zaten. Mühendis ya da garson, para kazanmak için yapılan iki meslek, birini diğerinden üstün kılan ne? Mühendis olmak beni mutsuz ettiği için yola çıktım ben, önümme hedef koydum ve bu hedefime ulaşmak için yeri geldiğinde bulaşıkçılık, temizlikçilik yapmaktan gocunmadım, hatta bana çok şey kattığı için memnunum bu durumdan, hiç görmediğim bir dünyayı tanımamı ve farkındalığımı arttırmamı sağladığı için memnnunum. Avustralya’da garsonluk inan bana Türkiye’de mühendislikten çok çok daha fazla tatmin edici 🙂 ama tabi terrcih meselesi Türkiye’de bir patronun egosunun altında ezilerek, cumartesileri ve resmi tatillerde de çalışarak, bütün gün birileriyle kavga ederek stres içinde, eğitimini aldığın konuyla uzaktan yakından alakası olmayan işler yaptırılarak, işçinin aldığın maaşın altında maaşa eyvallah etmek zorunda bırakılarak… ama adı ” mühendis” olarak çalışmak seni daha çok tatmin ediyorsa boşver o zaman söylediklerimi sen devam et:)

   • Merhaba .Sizinle ayni fikirdeyim.2 aya ben de gelmek isdiyorum yazdiklarinizi okudukca kendimi gördum sanki.Ben Isvec vatandasiyim buranin soyugundan bikdik.Önce kendim gelmek isdiyorum sonra ailemi.Ev ve isle acaba sorum yasaya bilirmiyim?

    • 2010 yılında ben 700 lira maaş alıyordum, asgari ücret 600 lira idi. İşçiler mesai ücreti alıyorlardı, mühendisler olarak biz mesai ücreti almıyorduk.Sizin görmememiş olmanız varolma gerçeğini değiştirmiyor ne yazık ki…

  • öğrenciyken hem hafta sonu hem hafta içi olmak üzere çeşitli yerlerde garsonluk yaparak geçimimi sağladım şuanda bir fabrikanın yönetimindeyim fakat en çok görüştüğüm kişiler beraber garsonluk yaptığım arkadaşlarım.İnanılmaz yorucu ve zor bir iş olsa da benim hayatımın en komik zamanlarıydı şimdi arkadaşlarımla ne zaman konuşsak kahkahalarla güleriz.edindiğim deneyimler ve tecrübeler yadsınamaz düzeyde.Türkiye’de 3liralık kahve aldığında garsonu satın aldığını sanan ahmaklar var doğrudur ama diğer ülkelerde böyle olduğunu düşünmüyorum

 3. Merhaba,ne güzel özetlemişsiniz bende 6 yıllık kariyerime istifayı basıp Brisbane yerleştim geleli 15 gün oldu, şuan iş bulma sürecindeyim yardımlarınızı beklerim sevgiler😄😄

 4. bu konuyu detaylica ele aldigin icin cok tesekürler öncelikle. 31 i gecenler icin bir cözüm yolu buldum 12 haftalik bir kursa yazildigin takdirde 20 saatlik calisma izni alabiliyormussun ben de bunu yapmak istiyorum bana önerebileceginiz uygun bi dil kursu var mi?

  • Merhaba Brisbane’da Shafston Language School’a giden birçok arkadaşım vardı, iyi bir okul sanırım, ama ben kendim deneyimlemedim. Okurken de 20 saatlik parttime çalışma iznin var evet, kazandığın para yaşam masrafların için yeterli oluyor.

 5. Merhabalar yazılarınızı bir süredir takip ediyorum biz 4 Kişilik bir aileyiz hızlı Güvenli bir şekilde Avustralya’ya gelmeye çalışıyoruz göçmenlik buradan biraz zor gözüküyor o Yüzden alternatif olarak ben şunu sormak istiyorum eşim veya ben bir eğitim programı ile gelsek geride kalan eş ve çocuklar onun vizesi ile gelebilir mi çocuklar devlet okuluna ücretsiz kayıt olabilir mi ve öğrenci olmayan Eş çalışma Hakkı alabilir mi kaç saat ve okul bittikten sonra ülkeden ayrılmadan vize türünde yani göçmenlik olarak başvurup değiştirile bilir mi ay ne çok sordum ama vakit bulup cevaplar sanız en azından fikriniz olan konularda sevinirim. Canada bunyazdığım şekilde işliyor çünkü abalamın eşi orada öğrenci ablam ve çocuklar turist vizesi ile giriş Yaptılar ülkeye Baba’nın eğitimi başladığı gün çocuklar okula başlaya bildi 1 ay içinde de ablama çalışma izni çıktı. Birde ben şehir olarak mealbor ve Brisbane Arasında kaldım aile yaşantısı ve ekonomi olarak sizce hangisi daha cazip

  • Merhaba çiğdem,
   Sorularına net cevaplar verebileceğimi sanmıyorum, yanlış yönlendirmek istemem seni, umarım doğru kaynaklardan net cevaplara ulaşabilirsin.
   Brisbane ile Melbourne olayına gelince ben Brisbane’da yaşadım, güzel bir şehir, insanları güzel, şehrin olanakları güzel ama Melbourne’u ayrıntılı bilmediğim için karşılaştırma yapamıyorum. Sana bol şans dilerim, umarım herşey istediğin gibi olur.

   • Merhaba Cigdem hanim ben Melbournede yasadigim icin ve sorulariniz bilgim dahilinde oldugu icin cevaplamak istedim Avustralyada belli yas uzerinde olan kisilerin ogrenci vizeleri reddediliyor Avustralya devleti gocmenlik basvurularini ticarete dokmus durumda yani parasi olan icin imkanlar var

 6. Selam ben de work and holiday programıyla Brisbane şehrini düşünüyorum. İş olarak da bisikletle yemek siparişi götürmeyi düşünüyorum. Bu işin orada oldukça popüler olduğunu ve iyi kazandırdığını duydum siz ne dersiniz? Ayrıca ilk gidişte cebimde ne kadar olmalı sizce? Bana 15.000 tl yeter gibi geldi sizce? İş bulamamam durumunda bu para bana 3 ay yeter mi dersiniz?

  • Merhaba, bisikletle yemek siparişi işini yapan hiç bir arkadaşım yoktu, böyke bir iş var mı , varsa da alınması kolay mı gerçekten bilmiyorum. Benim ilk giderken cebimde 2000 Dolar vardı sadece, ve bana yetti. 3 ay iş bulamama gibi bir durumunuz olacağını zannetmiyorum eğer çok özel bir probleminiz, engeliniz yoksa. Genelde en fazla 2-3 hafta içerisinde iyi kötü bir iş bulursunuz zaten. Bol şans

 7. Merhaba oncelikle paylasmz icin tskler..avustralyaya gezme ve tanima amaclı gelmek ve kalmak istiyorum ingilizcem var turist olaraj gelip kalmam mümkünmü ? Cocuklarım büyüdü ilk etapta ylnz gelmeyi dusunuyorum ne önerirsiniz

 8. Merhaba, ben de Mayıs başında AU’ya geldim. Şimdilik homestay yapıyorum indooroopilly’de 3 hafta sora burdan çıkıcam. Şehir merkesine daha yakın biyer düşünüyorum yürüme mesafesi veya bisikletle gidip gelebileceğim bir mesafe 🙂 çünkü yol parası vermek ve zaman harcamak istemiyorum. Beni tanıştırabileceğiniz insanlar var mı? Şuan için sadece 3-4 Türk tanıyorum 🙂 ve hatta benim gibi ev arayan var mıdır çevrenizde 🙂 teşekkürler şimdiden.

 9. Burcu hanım çok yararlı, umut ve cesaret verici yazınız için tebrik ve teşekkür ediyorum.
  Kanser hastası olduğum için zamanım kısıtlı.
  Durumum biraz karmaşık olduğu için sizinle özel olarak konuşmak istiyorum. Yardımcı olmanız mümkün müdür ?

   • merhaba ben ilk defa yurt dışına çıkma yollarını araştırmaya başladım. yıllardır aklımda olan bir şeydi fakat bir türlü adım atamadım. ilk defa bu yıl denemeyi düşünüyorum. yeşil pasaportum var fakat bütcem çok kısıtlı. ayrıca 1 tane de çocuğum var oraya dil kursuna kısa zamanlı gitmem mümkün mü, en az kaç aylığına gidilebiliyor, fiyatlar yaklaşık olarak ne kadar ve dil kursunu nasıl ayarlıyorum, dil kursuna giderken orda çalışabilir miyim birde uçak biletleri çok mu pahalı uygun bulma şansım var mı 🙁 🙂 hiç bir bilgim yok lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim. teşekkürler

    • Merhaba , danışmanlık şirketi değilim, sizi de yanlış yönlendirmek istemem. Yurtdışı dil okullarıyla ilgili bir danışmanlık şirketi ile görüşürseniz size yardımcı olabilirler. İyi şanslar

 10. Merhaba burcu hanım sizinle iletişime geçmem lazım rica etsem bana yazabilirmisiniz.Bende avustralyaya gelip orada çalışmak istiyorum bana nasıl bir yol izlemem gerektiğini yazabilirmisiniz şindiden teşekkür ederim

 11. Merhaba burcu hanım ben zeynep 🙋🏻‍♀️öncelikle çok tatlı ve benim için harika bir yazı olmuş 24 yaşındayım ben avustralya vatandaşıyım avustralyaya tek başına yerleşmeyi düşünüyorum brisbanea yerleşmek istiyorum ancak ingilizcem yok ve tek başıma gideceğim için farklı endişelerim ve korkularım var eğer boş bir vaktiniz olursa mail adresimi aşağıda paylaşacağım bana biraz destek olabilir misiniz 🙂 zeynep.pasayigit@linealife.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here