Avustralya’nın İlginç Hayvanları

0

Avustralya kendine has hayvanlarıyla ün yapmış ülkelerden birisi. Hal böyle olunca bana da “Avustralya’nın İlginç Hayvanları” nı tanıtma şansı doğuyor. Gerçekten korku duymanıza sebep olacak zehirli örümceklerinin, kocaman yılanlarının yanında sevimli, ilginç , merakla izleyeceğiniz hayvanlarla karşılaşacağınız bir dünya.

Bu garip hayvanların bir kısmını sadece koruma altındaki bölgelerde, ulusal parklarda görebilirken; bir kısmı da günlük hayatta her an karşınıza çıkabilir.

1- Kanguru

Avustralya deyince akla ilk gelen hayvan benim gözümde kanguru. Çocukluğumdan beri karnındaki kesesinde bebeğini taşıyan bu hayvanları ilginç bulmuşumdur.

Gel beni ısır diyor bu bana 🙂

Avustralya gelirken bizdeki kedi köpek gibi sokaklarda hep kanguru göreceğimi sanıyordum, yok efendim öyle değilmiş o iş. Benim kangurularla ilk karşılaşmam 3-4 ay sonra falan oldu. Bir arkadaşımın sayesinde şehrin içerisinde özgürce yaşayan kanguruların bulunduğu bir bölgeye gittim. Brisbane hapishanesine yakın, sanırım oraların varoşu diyebileceğimiz ( Türkiye’deki lüks semtlere benziyor varoşu bile) bir bölgeydi. Elmayra edasıyla kangurulara doğru koşmam ile hayvancıklarını ne olduğunu şaşırıp oraya buraya kaçışmaları bir oldu. Sonradan uyarıldım ki kangurular meğer iyi bir boksörmüş. Şaka yapmıyorum, gerçekten kavgaları boks maçı edasında oluyor. Benim ufak sevgi gösterimi kazasız belasız atlattığım için şanslıymışım aslında:)

Bu arada kangurularla karıştırılan, aslında aynı soydan gelen ama daha küçük olan bir hayvan türü daha var wallaby, büyükler kanguru ufaklar wallaby.

Böyle de bir dostluğumuz olmuştur 🙂

2- Koala

Benim için Avustralya kelimesinin çağrıştırdığı ikinci hayvan da koala ayıları. Bunları da sokakta görmeniz pek mümkün değil. Doğada görülmesi en muhtemel yerlerden biri olan Noosa Ulusal Parkı’nda yürüyüş yaparken, yukarı baka baka, okaliptüs ağaçlarının tepesini izleye izleye yürümemin sebebi bu güzel hayvancıkları görme arzumdu. Olmadı. İlk koala gördüğüm yer koruma altına alınmış koalaların olduğu bir park. Ağaçlara sarılarak bütün gün uyuyan bu hayvanlarla iletişim kurma şansı pek yok gibi. Arada bir o ağacın bu dalından kalk orada ben uyuyacağım kavgası yapıyorlar, hayatlarındaki tek hareket bu. Zaten biliyorsunuzdur ama bilmeyen için açıklayayım; en sevdikleri yiyecek olan okaliptüs yapraklarındaki uyuşturucu maddenin etkisiyle bütün gün böyle mayışık duruyorlarmış.

Hay tipini yediğim 🙂

3- Dingo

Gitmeden önce Avustralya sokaklarında yaşadığına inandırıldığım vahşi köpek türü. Şehir içindeki sokaklarda yok tabi ki dingolar. Benim dingolarla ilk karşılaşmam Fraser Adası’nda oldu. Otobüsün içerisindeydim bu karşılaşmada, otobüsün camından izleme şansım vardı. Fraser adası’nda kamp yapmadan önce karşılaşabileceğiniz dingolara karşı nasıl tepki vermeli üzerine kısa bir eğitimden geçiyor kampçılar. Görünüş olarak çok güzel olan bu köpek cinsi bir nevi kurt aslında.  Aslında Avustralya’ya Güneydoğu Asya’dan geldiği söyleniyor. Yalnız başınıza dolaşırken karşılaşmamanız umuduyla 🙂

Şimdi hakkını yemeyelim, cool hayvanlar

4-Tazmanya Canavarı

Çocukluğumun çizgifilmlerinden bilirim bu hayvanı. İri yarı bir canlı zannederdim meğer kedi kadar bişeymiş. Çirkin ama sevimli sayılabilecek bir hayvancık. Çıkardığı canavarca çığlık yüzünden Tazmanya canavarı adını almış. Sadece Tazmanya adasında yaşıyor. Gün boyunca bir köşede saklanıp gece olunca dolaşmaya başlıyorlar ve aynı zamanda korkunç bir böğürtü eşliğinde. Holywood versiyonunda olduğu gibi hızla dönen bir hayvan da değil ayrıca. Soyu tükenmekte olduğu için sadece özel koruma bölgelerinde görebilirsiniz.

Ne kadar sevimli değil mi? Bi de youtube’tan çıkardığı sesi aratıp dinleyin : )

5- Kookaburra

Gece sokakta yürürken durup durup birinin kahkaha attığını duyuyor ama etrafta kimseyi göremiyor musunuz? Tedirgin olmayın cadılar basmadı sokağınızı , kookaburra kuşunun sesi bu. Avustralya’daki ilk zamanlarınızda alışana kadar biraz zorluk çekeceksiniz bu sesi duydukça ama sonra bir kuştan geldiğini anlayınca rahatlayacaksınız.

tipe baksan aklı başında bişey sanırsın

6- İbis

Aslında ibis sadece Avustralya’ya has bir kuş değil, ama Avustralya’ya has olanı beyaz vücut, siyah kafalı ibis. Bu kuşlardan bahsetmemin ana sebeplerinden birisi aman ha dikkat uyarımı yapmak için. Buraların en fena çeteleri bu kuşlar. Masanızdan, elinizden yemeğinizi çalar gider, yemek yerken başınızdan bekler Azrail gibi. Ben korkarım kendilerinden, saldırıya her an hazır dolaşırlar. Avustralya sokakları Türkiye’deki kedi ,köpekler gibi ibislerle dolu.

Naaaleeet, hırsııııız, düzenbaaaaz… İbis gördün mü kaç , kaç 🙂

7- Possum

Avustralya’da ilk tanıştığım ilginç eleman. Ne sıçan, ne kedi; ikisinin ortası.  Kocaman bir kedi büyüklüğünde, sevimli suratlı bir sıçan düşünün. Evlerde balkonları mesken tutuyorlar, ellerimde beslemişliğim var bu koca sıçanları.  Kesinlikle korkulacak hayvanlar değil, her hangi bir saldırgan tavırları yok.

Ama sevimli değil mi bu yavrucak 🙂

8- Emu

Avustralya cinsi büyük devekuşu. Sokakta orada burada göremezsiniz tabi ama bir koruma parkına gittiyseniz çok dikkattli bir şekilde arkadaşlık kurmayı deneyebilirsiniz. Her an kafanıza bir gaga yeme ihtimaliniz olduğunu unutmayın tabi 🙂

Ben biriyle hafif bir dostluk kurmayı başardım, nasıl oldu ben de anlamadım 🙂

Boş ver be pampa sana kız mı yok 🙂

9- Quokka

Son zamanların moda selfi hayvanlarından. Kısa kuyruklu kanguru deniliyor kendisine aynı zamanda. Minyatür bir kanguru gibi olmanın yanında sevimli, sırıtan bir suratı var. Ben ne yazık ki hiç karşılaşamadım bir quokka ile, umarım siz gittiğinizde biriyle tanışma şansınız olur.

Senin o burnunu ısırırım ben 🙂

10- Platypus

Hayatta görülebilecek en ilginç hayvan olabilir bu tip. Bir ördeğin gagası, bir kunduzun kuyruğu, bir susamurunun ayakları ile suda yüzen bir canlı hayal edin, edebildiniz mi? Göremediğim ve görmediği çok istediğim hayvanlardandı, bir dahaki Avustralya seyahatine kısmetse 🙂

Doktor bu ne 🙂

11- Büyük Beyaz Köpekbalığı

Okyanusun korku dolu yaratıklarından. Balıklara, kaplumbağalara, deniz kuşlarına dünyayı duman ettiği gibi arada karaya yaklaşıp insanlara saldırdığı da bilinir. Karşılaşmadığım için şanslıyım. ( Avustralya’da sahilde tepede hep bir helikopter dolaşır, baştan ne olduğunu anlamadığım bu dolaşmanın amacı köpekbalığı gelirse insanları uyarmak içinmiş. )

Up tıs up tıss

 

Bütün bu ilginç güzellikleri ile Avustralya görülmeye değer alışık olduğumuzdan çok uzakta, bambaşka bir dünya. Sırf bu ilginç tipte arkadaşlarla tanışmak için bile ziyarete değer.

Avustralya ile ilgili daha da çok bilgi isterseniz buyrun buraya alalım sizi: Avustralya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here