Avustralya- Fraser Island: Dünyanın en büyük kum adasına buyrun

0

Fraser island;  Avustralya’nın doğusunda yer alan, Queensland eyaletine bağlı  dünya miras listesindeki bir ada.  Dünya’nın en büyük kum adası ve Dünya üzerinde kumluk bir arazide yağmur ormanı ve okaliptus ağaçları yetişebilen tek yer olma özelliğine sahip. Avustralya’nın görülmesi gerekenler listesinde 🙂

Ada aynı zamanda doğal bir dingo yaşam alanı bölgesi. Bilmeyenler için ufak bir açıklama yapabilirim; dingo Avustralya’da yer alan vahşi köpekler. Bu vahşi , güzel köpekler tıpkı kurtlara benziyor ve havlamıyor, uluyor…  (Yavruyken alınıp evcilleştirilirse havlamayı öğrenebilecekleri söyleniyor.) Bilinenin aksine dingoların kökeninin aslında Avustralya’ya ait olmadığını öğrendim, Asya’dan buraya getirilmiş. Bir zamanlar Avustralya’daki çiftçilerin tarladaki ürünlerine zarar veren kangurulardan kurtulmak için seve seve kabul ettiği bu yeni hayvan ırkı bir süre sonra çiftçiler tarafından bakılan sığır, keçi, koyun gibi hayvanlara da saldırmaya başlayınca düşman ilan edilmiş.

Başlıca yiyeceklerinden biri kangurular. Fraser islanda adım attığımızda sahilde dolaşan bir dingoya rastladık ,  dingo görebilmiş olmanın heyecanıyla hayvanı otobüsün içinden yakın takibe aldık. Sahile gelmelerinin sebebi avlanmakmış, yüzerken yorulan kanguruları denizden çıktıktan sonra avlamak daha kolay oluyormuş.

IMG_0581

 

Fraser island’a gidebilmek için ya off-road yolculuğa uygun bir araban, jipin olması lazım ya da turlardan birine katılacaksın. Sunshine coast , Noosa ya da Rainbow Beach’ten Fraser island turları yapılıyor. Günlük turlara katılınabilir, ki benim yaptığım da bunlardan biriydi. Zorlu yollara dayanıklı büyük otobüslerle yapılan turlar bunlar.

IMG_0577

 

Bir de 1-2 gece kalmalı, kamp turları var; vaktiniz varsa bunları tavsiye ederim çünkü bir günlük turdan bir şey anlayamadım ben. Gece orada kamp yapıp , dünyadaki en güzel gökyüzü görüntüsüne sahip yerlerden biri olan bu adada uzanıp yıldızları izlemenin  keyfini yaşamalı.2-3 günlük turlarda birkaç arkadaş bir jip kiralıyorsunuz, bu yollarda şoförlüğüne  güvenen varsa eğlenceli bir yolculuk, mutlaka yapmalı derim.

Fraser island, üzerinde bulunan 100 göl ile Tazmanya’dan sonra en yüksek göl oranına sahip yer. En popüler göl Lake McKenzie, tertemiz suyu ve beyaz kumlu plajıyla müthiş bir huzur mekanı.

 

IMG_2623

IMG_2594

IMG_0599

IMG_0598

Avustralya yerlileri Aborjinler adayı 5000 yıl önce keşfediyorlar. Bathjala halkının adadaki yaşamı 1800’lü yıllarda adaya Avrupalıların gelmesi ile bozuluyor ve yavaş yavaş nüfus azalıyor.

Aborjinler yaşadıkları dönem içerisinde adaya saygılı bir şekilde doğayla kardeşçe yaşamışlar. Aşağıda görmüş olduğunuz yol Aborjinlerin sessiz yol diye nitelendirdiği yürüyüş yolu.

IMG_0623

IMG_0625

 

Adadaki ormanlarda yüzlerce çeşit bitki türü var yetişen, her birinin Aborjin dilinde bir karşılığı var. Çeşit çeşit ağaçların, bitkilerin adlarını aklımda tutmam imkansız tabi, kusuruma bakmayın 😀

IMG_0634

IMG_0633

IMG_0612

IMG_0629

Aşağıdaki kafes dingolar için yapılmış. İlk gördüğümde hayvanlarını içine tıkıyorlar sanıp sinirlendim, sonra anladım olayın aslını. Burada kamp yapanlar için bir önlem. Yiyeceklerini bu kafeslere saklıyorlar böylece dingolardan korumuş oluyorlar.

IMG_0609

Sahil sabahları sakin oluyor ama akşamüstü hafiften dalgalar başlıyor. Sahilde yüzme yasal değil anladığım kadarıyla, tehlikeli. Göllerde yüzmeyi tercih ediyor insanlar zaten.

IMG_0644

IMG_0639

Geri dönüşte feribot kuyruğu bekliyoruz birazcık. Gelibolu feribot kuyruğu kadar olmasa da yine de kuyruk var işte 🙂

IMG_0648

Ve feribotla dönüş…

IMG_0651

 

Başında da bahsettiğim gibi kısa bir tur oldu böyle bir günlük olunca, tadı damağımda kaldı. Siz beni dinleyin giderseniz 2-3 gece kalmalı turlara katılın ki tadını çıkarın adanın.

Gelecek hikayelerde görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here