Avustralya Doğu rotası: Whitsunday adaları ve Whitehaven Sahili

2

Airlie Beach’teki ikinci günümde Whitsunday adaları için gemi turu seyahat planımın içindeydi. Tam olarak kaldığım yerin adresini bilmediğim için acentayla beni Nomads’ın önünden alması için anlaştım.( Nomads Airlie Beach’teki ünlü hostellerden ve barlardan biri ) Kaldığım yerden yolun 15 dakika falan tutacağını hesaplıyordum, hadi bilemedim yarım saat tutar diyordum. Yarım saat geçtiğinde yani orada olmam gereken saat geldiğinde ben hala yoldaydım ve koşsam dahi oraya 15-20 dakikadan erken varamazdım. Bi anlık panikle yanımdaki ilk arabayı durdurdum ve beni Nomads’in önüne atmasını rica ettim. Neyse ki Avustralyalılar kibar insanlar ve bu istediğime gülümseyerek “tabi ki” diye cevap verdi adam. Yolda öğrendim ki meğer bu arkadaş da ayni acentada Magic Whitsundays Big Furry’de çalışıyormuş ama bugün onun izin günüymüş. Güzel bir tesadüf oldu, çok da fazla sohbet edemeden indim arabadan gerçi.

Airlie beach’e gelirken otobüste arkamda oturan İtalyan kızı gördüm durakta bekleyenlerin arasında, en azından tanıdık diyebileceğim biriyle aynı turda olduğum için sevindim aslına bakarsanız. Sonra otobüste Hollandalı bir kızla da tanıştık, tek günlük güzel bir arkadaş grubu olmuştuk. Hayatımda ilk defa snorkelling yapacağım için biraz heyecanlıydım açıkçası. Su soğuk olabilir, bikinilerle donabiliriz uyarısından sonra yata binmeden önce dalgıç kıyafetleri kiraladık.

IMG_0835

Teknede en öndeki sırayı biz kaptık , manzaramız süper olacak yuppi falan diye seviniyoruz. Tekne tahminimden çok çok daha yüksek bir hızla ilerlemeye başlayınca biraz nevrim döndü. Öğle yemeği için duracağımız durak Whitehaven Beach, teknedeki rehber oraya varana kadar geçtiğimiz adaları tek tek anlatıyor.

IMG_0834

Başlardan teknenin hızlı gidiyor olması çok da sıkıntı yaratacak bir noktada değildi, sonra açıldıkça başlayan dalgalar neticesinde hoplayarak ilerleyen tekneden koltuğuma sımsıkı tutunmuş bir halde buldum kendimi. Bi süre sonra şimdi bu gemi batsa noolur senaryoları yazmaya başlamıştım bile.

IMG_0837

İnanılmaz bir hissiyat içerisindeyim, okyanusun ortasında bir küçük gemide bu koca evrende ufacık ve aynı zamanda bu koca evren kadar hissediyorum kendimi. Dünyanın taa bir ucundayım, sonrası yok, sonrası deniz, ötede adalardan başka bir kara yok. Suratıma suratıma vuran rüzgarda, hoplaya zıplaya ilerlediğimiz bir botun üzerinde buralara kadar nasıl geldiğimi soruyorum kendime. Eğer farklı kararlar vermiş olsaydım şimdi hala doğduğum küçük kasabada olabilirdim ama şimdi doğduğum yerden onbinlerce kilometre uzakta okyanusun ortasında keşfetme tutkusuyla ilerliyordum hayatta.

IMG_0836

Bu masmaviliğin içinde, karşıda görünen yemyeşil adada, bembeyaz parlayan kumlarıyla Whitehaven Beach ışıldıyor sonunda. Dünyanın en iyi 10 sahilinden biri. Heyecandan yerimde duramıyorum, beşik gibi sallanan gemide dayanamayıp fırlıyorum ayağa.

IMG_0846

IMG_0848

Bot yavaşça yaklaşıyor adaya, 1 saat kadar sonra öğle yemeği yenecek, o zamana kadar sahilde takılabilirsiniz deniyor. Bembeyaz kumlardan masmavi sulara ilerlerken hayatımın en mutlu anlarından birini yaşadığımı düşünüyorum. Yüzüyoruz, zıplıyoruz, çocuklar gibi eğleniyoruz sahilde. Öğle yemeğinden sonra ufak bir yürüyüş sonucunda hayatımda görebileceğim en iyi manzaralardan birine şahit oluyorum. Sanırım Avustralya yolculuğum boyunca yaşadığım en mutlu günüm bugünüm. Bu dünya çok güzel diye defalarca aklımdan geçirdiğim cümleyi tekrarlıyorum tekrar tekrar.

IMG_0852

IMG_0855

IMG_0880

IMG_0879

IMG_0876

IMG_0868

Whitehaven Beach’te geçirdiğimiz birkaç saatin ardından yeniden bota atlayıp snorkelling yapacağımız adaya doğru ilerlemeye başladık. Herkes dalgıç kıyafetlerini giydi, snorkelleri ve gözlükleri taktık. Biraz önceki güzel insanların hepsi evlat olsa sevilmeyecek hale geldi bu gözlükler ve kıyafetler ile. Benim ufacık ayaklarıma palet bulmakta zorlandım ama en sonunda idare eder kıvamda birşeyler uydurdum.

12038070_1054700984581844_4602500301375585625_n

İlk defa snorkelling yapacaktım, heyecanlıydım. Çalışanlardan biri daha ufak bir botla mercanlara yaklaştırdı bizi ve atladık suya. Su altında gördüğüm manzara inanılmazdı. Birbirinden farklı irili ufaklı mercanların üzerinden yüzüyor, altımdan yüzen çeşit çeşit balıklara şaşkın gözlerle bakıyordum. Yarım saat kadar büyülenmiş şekilde yüzdüm mercanların üstünde. Bu dalgıç kıyafetlerini almış olmama şükrettim zira su soğuktu ve kıyafetsiz dalanlardan birinin kolu bir denizanası tarafından fena kızartılmıştı.

IMG_0888

Tekneye tekrar döndüğümüzde artık dönüş vaktimiz gelmişti. Terleye terleye gitiğimiz yolu titreye titreye dönüyorduk. Karaya ayak bastıktan sonra Airlie Beach’in ünlü barı Magnums’ta bir birayı ve patates cipsini hakettiğimize karar vermiştik bile. Güzel iki arkadaş, süper bir gün ve akşamına buz gibi bira, bir günden daha ne bekleyebilirim 🙂

2 YORUMLAR

  1. İlk defa snorkelling yapacağım için heyecanlıyım demenden scuba deneyimin olmadığı kanısına vardım bilmem doğrumu 🙂 ama aşıyı olmuşsun artık arkası scuba diving ile gelir artık.yazılarını beğenerek okuyorum.Hani kız başına geziyor biz niye senelerce oturduk kaldık diye hayıflanmıyorum değil,iyi ki varsınız iyi ki paylaşıyorsunuz.

    • Dalışı Cairns’te yaptım, daha onun yazısını yazmadım. Bu dalıştan önceydi:) Avustralya’ya kadar gidip de mercan kayalıklarında dalış yapmadan döner miyim hiç ? 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here