Avustralya-Cairns: Yağmur ormanlarında bir Aborjin şehri

2

Cairns; Avustralya’nın kuzey doğu bölgesindeki Capeyork Yarımadasını’nda bir şehir, Queensland bölgesinin en büyük 5. Şehri. Tropikal iklimi ve dünyanın yedi harikasından biri olan Büyük Mercan Resifleri’ne ulaşım kolaylığı sayesinde birçok turistin ilgi odağı aynı zamanda.

Neyse bu ansiklopedik bilgileri geçecek olursak Cairns tropikal iklimi ve aborjin halkının çoğunluğu sebebiyle benim Avustralya’da en sevdiğim şehir. Yağmur ormanlarının dibinde, yemyeşil palmiyelerle kaplı , etrafında onlarca sahil kasabası bulunan bir şehir işte, nasıl güzel olmasın.

Cairns’e ilk gidişimde amacımız Capeyork yarımadasının zorlu yollarında jeeple ilerlemekti, olmadı , ölümlerden döndük, başka bir yazımda bahsedeceğim bu maceradan. Ama en azından Skyrail ( yağmur ormanında teleferik) ve rafting deneyimleyecek zamanımız olmuştu ilk seferinde.

DSC_0345

 

Bundan aylar sonra ikinci gidişimde asıl amacım Scuba Diving yapmaktı, Büyük Mercan Resifleri’nde hayatımın en mükemmel deneyimlerinden birini yaşadım su altında. Sonraki günlerde Rainforestation’a gidip yağmur ormanının içinde eski savaş zamanlarından kalma hem karada hem suda gidebilecek army duck dedikleri garip araçlarla botanik bahçe turu yaptım, Aborjin Dreamtime deneyimi yaşadım, nasıl bumerang atılır öğrendim ( yani sanırım öğrendim 🙂 ) , Aborjin dansını izledim, Didgeridoo ile yaptıkları seslerin anlamlarını öğrendim ama didgeridoo çalmayı öğrenecek kadar yetenekli olamadım 🙂

Büyük Mercan Resifleri’nde Kayıp Balık Nemo ile tanışmam

12080154_1056022914449651_4596369033911544454_o

Army duck ile nehir turum

IMG_0955

IMG_0948

Army duck işte böyle bişey.

4hL0Xfx3MO14x8_1024x685

Aborjinlerin nasıl avlandıklarını merak etmez misiniz ?

IMG_0997

IMG_1006

Bu aletin adı didgeridoo, çok eskibir Aborjin müzik aleti. Çıkardığı seslerin aslında bir çok hayvan sesini taklit ettiğini öğrendim. Ben didgeridoo’nun sesini seviyorum ,mistik bir sesi var aletin, özellikle trans müzikle birlikte çok iyi bir uyumu oluyor. Seyahat ederken arada hippilerin elinde görürsünüz bu aleti. Alettten ses çıkarmak öyle pek de kolay değil.

IMG_0991

IMG_0958

Bunlar da dansçı çocuklar. Her dansın bir hikayesi var. Tabi ki aklımda tutamadım hiç birini 🙂

IMG_0983

IMG_0967

Cairns’te yapılacak o kadar çok şey var ki , gitmeden önce sizlere de fikir vermesi açısından bir kaçını yazmak istedim. Cairns’te bir turist olarak neler yapabilirsiniz ? Tabi ki aktiviteler biraz pahalı, sonuçta ülke pahalı ama bence oralara kadar gitmişken en azında bir kısmını denemelisiniz.

 • Dalış ve snorkelling gemi turları ( Scuba Diving- Snorkelling ): Cairns dünyada dalış yapabileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Great Barrier Reef’in yani Türkçesiyle Büyük mercan kayalıklarının yakınında. Bizzat bu mükemmel deneyimi yaşadığım için ısrarla söylüyorum ki ne yapıp edip, paranızın bir kısmını bu harika dalış deneyimi için bir kenara koyun derim , dünyanın hiç bir yerinde bu kadar çok çeşit mercanı bir arada görme şansınız yok.

11934540_1056022924449650_8614342499027632162_o

 • Yağmur Ormanı Turu ( Daintree Rainforest Tour) : Yağmur ormanlarında yürüyüş ya da jungle surfing dedikleri bir iple bağlanıp tarzan misali yağmur ormanının üzerinde süzülme gibi eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz.

Canopy Surfing in the Daintree National Park

 • Yağmur Ormanı Teleferik Yolculuğu (Skyrail Rainforest Cableway ) : Dünyanın en eski yağmur ormanının üzerinde teleferikle ilerlemenin keyfini ve eğlencesini birebir yaşamış biri olarak bu güzel manzarayı kaçırmayın derim. Yağmur ormanının içinded gezme şansınızın olduğu Red Peak Station’da inmeyi unutmayın. İkinci durağınız ise Barron Falls, bu nefes kesici uçurum ve şelale manzarasını kaçırmayın. Son durak olarak da Kuranda köyüne varıyor teleferik.

DSC_0405

DSC_0427

 

 • Kuranda Köyü ( Kuranda village): Kuranda yağmur ormanının içinde şirin bir turistik köy. Köye teleferik ile ulaşım olduğu gibi Cairns içinden minibüsler, otobüsler de kalkıyor buraya. Köyün içinde alışveriş için çeşit çeşit alternatifler mevcut. Ayrıca Kuranda’da yapabileceğiniz aktiviteler
 • Riverboat Cruise( nehirde bot turu) ,
 • Birdworld (kuş çenneti)
 • Butterfly Sanctuary ( kelebek koruma alanı )
 • Kuranda Koala Gardes (kuranda koala bahçeleri)
 • Rainforestation ( nehirde tur, dreamtime aborjin deneyimi, aborjin dansı… )

Kuranda’da bir pazar alanı

IMG_1020

IMG_1022

 

 

 • Kuranda Manzaralı Tren yolu ( Kuranda Scenic Railway) : Yağmur ormanı manzarası ile birlikte yolculuk yapabileceğiniz renkli, eğlenceli, nefes kesici biraz pahalı bir tren yolculuğu. Cebinizde paranız varsa denemeye değer.

GC_Australia_Queensland_Kuranda Scenic Railway_APT_1643_LR

DSC_0361

 • Cape york safari : Cape york yarımadası dünyanın en zor ulaşılabilir offroad yollarına sahip, Telepraph Track, Aborjin köyleri , vahşi yaşam, doğal yaşam alanlarında tehlikeli hayvanlar görmek, timsahlarla burun buruna gelmek ve zorlu nehir yolları aşmak istiyorsanız işte tam da bunların olacağı bir macera yarımadası Capeyork. Bana kalırsa bir jeep kiralayıp , kamp malzemelerinizi ayarlayıp arkadaşlarla birlikte yola çıkın, biz öyle yapmıştık en azından. Ama tabi bizim yaptığımız gibi arabayla birlikte nehre yuvarlanma ve belki de timsahlara yem olma ihtimaliniz de var hatırlatırım. Biz kazayı bir kasabaya yakın yaptığımız için şanslı sayılırız, aksi halde daha içerilerde yapılan kazalarda helikoptere ulaşma ve kurtarılma durumu biraz daha zor ( capeyork maceramı bir başka yazımda anlatacağım 🙂 )

 DSC_0097

 

 • Rafting, kayaking su sporları: Cairns’te bu tarz su sporlarına dair aktiviteleri çok rahat bulabilirsiniz.

white-water-rafting-photo_985418-fit468x296

 • Bungee jumping, sky diving: Cairns’te bulabileceğiniz çılgınca aktivitelerin arasında bunlar da var tabi ki.

see-amazing-views-skydiving-in-c-18953_1024x841

Yani diyeceğim o ki Avustralya gezi planları yapıyorsanız mutlaka ama mutlaka Cairns’i planlarınız arasına alın, bu tropikal cennette hoşunuza gidecek, tecrübe etmek isteyeceğiniz bir sürü alternatif bulabilirsiniz. Benden size bir dost tavsiyesi 🙂 sonra keşke dememek için beni bir dinleyin siz 🙂

Şimdi bana “aman sen kesin zenginsin, baban zengindir, şudur budur” demeyin. Ben bunları yapabilmek için aylarca Avustralya’da gecemi gündüzüme katıp çalıştım ( yine de hepsini yapamadım bu saydıklarımın). 18-30 yaş arasındaysanız, üniversite mezunuysanız Work And Holiday vizesiyle Avustralya’ya gidip bu deneyimleri siz de yaşabilirsiniz. 30’unu geçenler için de umut yok değil elbet, dil okulu ya da sertifika okulları için bir miktar para biriktirirseniz sonra Avustralya’da çalışarak bu biriktirdiğiniz 2-3 katını kazanma şansınız var. Siz bu kızın söylediklerini yabana atmayın derim 🙂

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here