Avrupa’da 20 Gün Seyahatin Maliyeti

18

Kendime meydan okumayı sevenlerdenim. Her meydan okumayı kazanamıyor  insan, yenilmeyi, yenilişinden zevk almayı da bilmek gerekiyor. Her bir yenilgi olamayışın ve kabullenişin gerçeğiyle yüzleşmeye yardım ediyor insana. Bu felsefik konuşmaları neden yaptığıma gelince, bir yenilişi biraz daha süslemeye, ona bir anlam katmaya çalışıyorum da ondan 🙂 Bu seferki meydan okumam : “Ben 1 ayda 2000 lira ile Avrupa’yı gezerim” idi. Olmadı 🙂 20 günde toplamda 3100 tl harcadım ve pes ettim:) Avrupa’da seyahatin maliyeti hesaplandığı gibi olmuyormuş ne yazık ki 🙂

Maliyeti TL üzerinden düşünürsek büyük görünüyor göze, ama Euro üzerinden bakınca 750-800 euro 20 gün Avrupa Schengen ülkeleri için çok da büyük bir para değil aslına bakarsanız. En düşük asgari ücretin 1500 euro civarı olduğu memleketlerden bahsediyoruz burada.

Bu seyahatimiz süresince Schengen bölgesi içindeki 4 ülkeye ayak bastık. Keşan üzerinden karayoluyla Yunanistan’a geçtik, oradan feribot ile İtalya’ya, oradan uçakla Fransa’ya, oradan da otobüsle Hollanda’ya. Tren haricinde her yolu denedik anlayacağınız. Ucundan kenarından ortalama olarak maliyetlerden bahsedelim mesela.

ULAŞIM

Ulaşım için Schengen bölgesi için  toplam cebimden çıkan para kişi başı 850 lira civarı oldu. Buna ne dahil derseniz:

Keşan-Selanik arası otobüs: 115 TL

Selanik-Igoumenitsa’ya otobüs : 150 TL ( 38 Euro)

Igoumenitse-Bari arası feribot : 240 TL ( 60 euro)

Bari-Napoli arası otobüs: 40 TL ( 10 euro)

Napoli-Paris arası uçak : 200 TL ( 50 euro )

Paris-Amsterdam arası otobüs: 120 TL ( 30 euro )

Amsterdam sonrası Balkanlara doğru seyahate devam ettiğimiz için devamını Avrupa Schengen ülkeleri maliyetinden saymıyorum.

 Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşım fiyatları ülkelere göre değişiklik gösteriyor tabi.

          Selanik şehir içi ulaşım ( Yunanistan ) :  1- 1,5 euro

          Bari şehir içi ulaşım ( İtalya ) : 2,8- 5,6 euro

          Napoli şehir içi ulaşım ( İtalya) : 2,8- 5,6 euro

          Paris şehir içi ulaşım ( Fransa ):  2 euro

          Amsterdam şehir içi ulaşım ( Hollanda ): 2,7- 4,8 euro

Civar şehirlere ve kasabalara ulaşım tren ile 5 euro-10 euro arası değişen ücretler oluyor genelde.

KONAKLAMA

Konaklama için benim cebimden çıkan fiyat 750 lira civarı. Bu nasıl seyahat etmek istediğinize veya kaç kişi olduğunuza göre çok değişebilir bir miktar. Biz bu yolcuğa iki kişi çıktık, maliyetleri bölüştük haliyle. Eğer yalnız çıkıyorsanız işiniz hem daha zor olabilir hem daha kolay olabilir. Şöyle ki hostel ücretleri özellikle yaz dönemlerinden Avrupa ülkelerinden çok yüksek 30-50 euro arası, hatta Amsterdam’da hosteller 100 euro ve üzeri. Ama yalnızsanız couchsurfingten kabul edilme olasılığınız çift kişiye göre daha kolay. İki kişi seyahat ederken hostel yerine Airbnb ya da oteller daha mantıklı oluyor. Ülkelere göre kaldığımız fiyatlar ortalama olarak şöyle:

Selanik : 2 gece – kişi başı toplam 70 TL

Bari: 4 gece – kişi başı toplam 310 TL

Napoli: 2 gece- kişi başı toplam 190 TL

Paris: 3 gece : kişi başı toplam : 160 TL

Sayfayı takip eden sevgili Bilge’nin çok sevdiği bir arkadaşının Napoli’deki otelinde 2 gece misafir edildik. Sweet Sleep Napoli, Napoli’nin göbeğinde bir apartmanın teras katından yaratılmış ufak bir cennet. Jakuzisinde keyiflendik, buz gibi biralarımız elimizde güneşlendik, lezzetli kahvaltısıyla karınları şişirdik, sevimli, güler yüzlü çalışanlarıyla sohbet ettik. Napoli’ye tatil planı yaparsanız gönül rahatlığıyla size tavsiye edebileceğim bir otel. ( Facebook: Sweet Sleep Napoli  / instagram: Sweet Sleep Napoli B&B )

Amsterdam’da, Gökhan’ın 10 yıl önce couchsurfingten ilk ev sahibi olan Haluk’un misafiri olduk. Şu hayatta iyi ki tanıdım dediğim insanlardan biri oldu Haluk. Seyahatin en sevdiğim yanlarından biri de kazandırdığı güzel dostluklar.

Utrecht’te ise sayfayı takip eden Aysun ve eşi Yalçın’ın misafiri olduk. Bir Keşanlının evinde bol bol eğlenilir, güzel sohbet edilir, yeni güzel dostlar edinilir tabi ki. Seyahatin kazandırdığı güzel insanlardan oldu ikisi de.

GÜNLÜK MASRAF

Yeme,içme, eğlence, şehir içi ulaşım masrafları bu maliyete dahil. 20 günde kişi başı 1500 TL : 375 euro harcadık. Günlük kişi başı masraf maliyeti 15-20 euro arası oldu anlayacağınız.

Şehirlere göre ortalama fiyatlar şu şekilde:

Selanik:

Bari:

Napoli:

Paris:

Amsterdam:

Kahve: 1- 1,5 euro

3 çeşit yemek : 10-15 euro

Pizza: 2,5- 10 euro

Krep : 3-5 euro

Dürüm-sandviç –noodle : 5-8 euro

Falafel dürüm: 2,8- 3,5 euro

Kahve: 1,5 – 2 euro

Su: 1-1,5 euro

Sandviç : 3,5-7 euro

Bira: 1,5-5 euro

Bira: 1,5 – 5 euro

Bira: 1,5 – 5 euro

Kahve : 2-5 euro

Şarap şişe market: 4-20 euro

Joint: 7-8 euro

Ekmek: 1,8 euro

Makarna : market 1,5 euro, restoran 7-12 euro

Bira: 1-5 euro

Falafel dürüm: 5 euro

Gram : 12-15 euro

Makarna : market 1-1,5 euro

Sokak yemeği : 1-2 euro

Şarap şişe market: 5-15 euro

Bira: 5-7 euro

Space cake: 5-7 euro

Uzo bardak: 2 euro

Limoncello bardak: 3-5 euro

Ekmek: 1,5-2 euro

 

Şarap şişe market: 7-20 euro

 

Meyve kilo: 2-5 euro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MASRAFLARI DÜŞÜK TUTMANIN YOLLARI

1-      ARTIWAY

Bir süredir booking.com, n11, aliexpres , D&R ,hepsiburada gibi sitelerden yaptığım alışverişlerde artıway sitesini kullanıyorum. Birikmiş biraz bonusum vardı ve bu seyahatte kaldığımız yerlerden biri bu sayede bedavaya geldi. Damlaya damlaya göl olur demiş atalarımız.

Bu seyahatim süresince de booking.com kullanacağım zaman rezervasyonumu artıway üzerinden yaptım, bu sayede konaklama malitetinin %4’ünü bir kenarda biriktirmiş oldum, bir sonraki seyahatim için bir köşede birikmeye devam ediyor.

Eğer hala üye değilseniz aşağıdaki fotoğrafa tıklayarak üye olabilirsiniz.

2-      EN UCUZ ULAŞIMI KULLANMA

Avrupa’da şehirler, ülkeler arası en ucuz seyahat etme yolu artık tren falan değil, hatta tren fiyatları çok çok uçuk bence. Yeni yeni piyasada kendini gösteren Flixbus hem ucuz, hem rahat hem de wifi hizmeti sunan otobüsleri ile şuan Avrupa içinde ulaşım için en uygun alternatif. Yolculuğunuzu geceyi otobüste geçirecek şekilde ayarlarsanız bir gecelik konaklama masrafından da kurtulmuş olursunuz.

Bisiklet kiralamak şehir içi ulaşımı ucuza getirmenin yollarının biri değil ama keyifli vakit geçirmeniz için güzel bir yöntem. Bisiklet kiralama günlük ortalama 10-15 euro civarı. Aynı gün içerisinde çok yer görmeyi düşünüyorsanız o zaman ucuza getirmiş olabilirsiniz tabi. Ayrıca  metro,tramway biletlerini çoklu aldığınız zaman ya da sınırsız kartlardan aldığınızda da indirimlerden faydalanıyorsunuz, ama bu biraz hızlı seyahat etmeyi sevenler için aslına bakarsanız.

Kendinize güveniyorsanız ve keyifli sohbet , macera arıyorsanız otostop tabi ki en ucuz alternatif aslına bakarsanız.  Her ülkeden otostop şansınız olmayabiliyor. Örneğin İtalya’da zor , Fransa’da daha rahat olduğunu duyduk.

Blablacar diye de bir seçecek var. Bir yerden bir yere giderken arabalarında yer olanlar fiyatı belirleyip sitede paylaşıyor, eğer şartlar sizin için uygunsa yol arkadaşı olup yol masraflarını paylaşıyorsunuz.

Avrupa içinde ulaşımı gerçekten komik gelebilecek rakamlara halledebileceğiniz ucuz hava yolu firmaları da var; Ryan air, Easy jet, Wizz air bunlardan bazıları.

Türkiye’den Avrupa’ya giden uçuşlar bu firmaların fiyatlarına göre biraz daha yüksek kalır. En uygun fiyatlı uçuşlar için Turna.com ’u ziyaret edebilirsiniz.

Üye olmak için: Turna

3-      PLANLAMA

Avrupa; Asya gibi ucuz bir destinasyon olmadığı için önceden planlama yapmak sizi bir çok fazladan maliyetten kurtaracaktır. Kalacağınız yer ister couchsurfing olsun, ister airbnb, ister hostel , ister hotel, bulabileceğiniz ucuz alternatifler çok önceden tükeniyor , o yüzden önceden planlama yapıp yerinizi ayırtmak masrafınızı yarı yarıya kısacaktır.

Ayrıca yanınızda bir ufak not defteri götürüp gün içerisinde yaptığınız harcamaları görmenizi tavsiye ederim. Kendinize günlük bir limit koyup bu limitin üzerine çıkmamaya özen göstermelisiniz. Azar azar zannettiğimiz 1-2 euroluk harcamalar tl bazında düşününce büyük paralara dönüşebiliyor, ne harcadığınızdan tamı tamına emin olun.

Kazancınız hangi para cinsindense, maaşınız hangi para cinsinden yatıyorsa o para cinsinden düşünmeye özen gösterin. Yani TL kazanıp “aaa 5 euro ne ki” yanlışına düşmeyin, 20 liradan bahsettiğinizi hatırlayın. Türkiye’nin büyük çoğunluğu gibi TL kazananlardansanız her hesabı yaparken kafadan hep 4 ile çarpın.

Seyahatim boyunca sosyal medya hesaplarımdan paylaşımlarda bulundum. Fotoğrafları , ayrıntıları ve devam eden Balkan seyahatimi merak ederseniz sosyal medya hesaplarım aşağıda:

www.facebook.com/gezginyogini

www.instagram.com/gezginyogini

 

Timeset: gezginyogini  ( IOS / ANDROID)

18 YORUMLAR

 1. *En düşük asgari ücretin 1500 euro civarı olduğu memleketlerden bahsediyoruz burada.*
  avrupadaki hiçbir ülkede asgari ücret 1500 euro değildir. Yunanistan 600 euro civari,italya biraz daha yüksek.

  Araştıralım lütfen

 2. iyi günler ben 2arkadaşımla beraber amsterdama gideceğim şubat ayında ve konaklama cidden bi sorun gibi gözüküyor.bu konuda yardımcı olabilir misin acaba?teşekkürler şimdiden

 3. Merhaba. Eylül de 9 ülkeli bi kuzey avrupa turu düşünüyorum. Hamburg tan baslayıp Lviv de bitirmeyi planladıgım seyahat icin hangi ulaşım şeklini tavsiye edersin ekonomik anlamda? Flixbus diye bi otobus firmasından bahsetmişsin, sen denedin mi bu firmayı ve nasıldı? Detayli tavsiyelerini albilir miyim 🙂

  • Merhaba,
   Yazıda da belirttiğim gibi en uygun ulaşım şekli ya yazıda belirttiğim uçak firmaları ya da flixbus. Ben kendi deneyimlediğim ve tavsiye ettiğim alternatifleri yazıyorum zaten 🙂

 4. Otobüsle yapılan hazır turlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Gereksiz para mı veriyoruz? Bir de bu Turlarda ki ekstralari nasıl ucuza getirebiliriz? Bir fikriniz var mı?

  • Bu tarz turlar bence pahalı ama tabi artıları da vaz, hiç bir şeyle uğraşmıyorsunuz, kafanız rahat. Vaktiniz varsa ama kendi tatilinizi ayarlamayı seviyorsanız bunu kendi başına yapmak daha keyifli bence, tamamen size kalmış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here