Auroville: Din, ırk, millet olmadan yaşamayı ütopya mı sanıyorsunuz?

4

Mahabalipuram ve Pondicherry’de geçirdiğim birkaç güzel tatil gününün ardından Auroville’deki yeni evime: Sadhana Forest’a vardım.

Ne yalan söyleyeyim kalacağım yeri, tuvaleti, banyoyu.. ilk gördüğümde “ne işin var burada be deli, mis gibi hayatı bırakıp dağ başına yaşamaya gelmek de neyin nesi?” dedim kendi kendime. Ama hayat o kadar gerçek ve doğal ki burada,  buraya alışıp burayı evim olarak benimsemem sadece bir günümü aldı.

Önce biraz Auroville’den  bir sonraki yazıda da Sadhana Forest’tan bahsedeyim.

Auroville’i ilk kez Türkiye’de bir bilgi yarışması sırasında sorulan soru sayesinde öğrendim. “Hindistan’ın güneyinde yer alan, dünyanın her yerinden insanın dil, din, mezhep, ırk ayrımı olmadan bir arada yaşaması hedefiyle kurulan UNESCO’nun desteklediği üniversal şehrin adı” gibi bir şeydi soru. O kadar heyecanlandım ki bu soru karşısında, birileri hayalini kurduğum şehri gerçekleştirmiş  heyecanıyla hemen bilgisayarımı alıp ne olduğunu araştırmaya başladım.  Türkiye’den oraya giden ve sonra da Menemen civarında ekolojik bir köyün kuruculuğunu üstlenen bir üstadın şehir hakkında yazdıklarını okudum, şehrin internet sitesine ulaşıp orada yazılanları okudum. Okudukça heyecanım arttı ve “ben bir gün buraya gideceğim” dedim kendime bu yolculuğumdan 1,5 yıl kadar önce.

Auroville ; Sri Aurobindo’nun en gözde öğrencilerinden biri olan  “The Mother”ın hayalini kurduğu bir şehir. The mother Mısırlı bir anne ve Türk bir babanın 1878 yılında Paris’te doğan kızı. 1910 yılında Pondicherry’de Sri Aurobindo ile tanışıyor ve yıllar içerisinde onun öğrencisi oluyor. 1930 yıllarında the Mother’ın aklına tüm insanlığın birlikte kardeşçe yaşayacağı evrensel şehir hayali düşüyor ve  1960’lı yıllarda Sri Aurobindo topluluğu Auroville projesini ortaya atıyor , UNESCO da bu projeyi destekliyor.

28 Şubat 1968’te 124 farklı milletten 5000 kişi Auroville’in ortasındaki banyan ağacının etrafında bu şehrin temellerini atıyor. 124 milletin temsilcileri kendi ülkelerinden getirdikleri topraklar beyaz mermerle kalpı lotus şeklindeki bir kabın içerisinde karışıtırılarak saklanıyor. Şuanda da Anfi Tiyatro’nun ortasında bulunuyor bu kupa.

MATRIMANDIR ismiyle anılan büyük kristal şeklindeki tapınak Auroville’ın ilk yapısı ve ayrıca da sembolü. Matrimandir Dünya’da görebileceğiniz en sessiz tapınak. Tapınak dediğime bakmayın, tapınılacak her hangi bir şey yok içeride, burası aslında bir meditasyon alanı. Bembeyaz bu tapınağın içinde su sesinin haricinde en ufak bir ses dahi duyamıyorsunuz. Burada meditasyon yapmak gerçekten güzel bir deneyimdi benim için.

100_0328

Auroville’de insana yakışır bir yaşam görmenin şaşkınlığı ve heyecanı içerisindeyim. Burası içeriğinde birçok organik çiftlik barındıran bir bölge. Dükkanlarda el yapımı organik ve sağlıklı besinleri kolaylıkla bulabiliyorsunuz, dalından koparılmış taze sebzelerle yapılan yiyecekleri tadıyorsunuz, vegan beslenenler için (hiçbir hayvansal ürün tüketilmeyen beslenme çeşidi) hayat burada kolay, bir çok besinin vegan alternatifini bulabiliyorsunuz kolaylıkla. Gün içerisinde süregelen dans, yoga, pilates, aerobik, tiyatro, müzik, meditasyon… ile ilgili workshoplara katılabilirsiniz. Akşamları düzenlenen partiler kulaktan kulağa yayılıyor, sizin de kulağınıza çalınan olursa akşam ateş başı eğlencelerine dahil olabilirsiniz. Gönüllü çalışmalara katkıda bulunabilirsiniz. Kısacası insanca yaşama dair yapmak istediğiniz ne varsa burada hayata geçirebilirsiniz.

Auroville’de kimse kimsenin ırkının , dininin farkında değil, umrunda değil.. Herkes gerçekten ne olduğumuzun  farkında ve ben bu farkındalığa bayılıyorum. Dünyanın her yerinden  insanı bir arada, mutlu , kavgasız görmek , ve bunu böyle güzel, yemyeşil doğanın içerisinde görmek; insan daha ne ister dedirtiyor insana .

20131228_171240

Auroville’de devamlı workshoplar, festivaller, partiler ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Öyle alkolün dibine vurulan partilerden bahsetmiyorum, parti dediğimiz genellikle ateşin etrafında şarkılar , danslar, sohbetler. Sadhana’da alkol ve sigara yasak olmasına rağmen hayatımda görebileceğim en güzel dans partileri burada oluyor, burada öğrendim ki eğlenmek için alkole ihtiyacımız yokmuş gerçekten, açık beyinle ve farkında olarak eğlenmek çok çok daha keyifli.

20131228_171215

Auroville neredeyse herkesin bir motorsikleti var, doğa dostu bir alternatif değil farkındayım ama burada ulaşım için pek fazla seçenek yok.

100_0292

Auroville’de bir çok komün ve çiftlik bulunuyor. “Salutude” da bunlardan biri. Neşeli sahibi Krishna senelerini Auroville’e veren bir doğa aşığı. Burada da gönüllü çalışabilirsiniz.

banana tree
İnsanlar burada karşılık beklemeden vermeyi, paylaşmayı, birlikte yaşamayı seviyorlar. Bir parti ya da organizasyon varsa kulaktan kulağa hızlıca yayılıyor. Örneğin her pazar Johnny’nin evinde brunch partisi oluyor ve biz bunu kulaktan kulağa öğreniyor ve her hangi bir davet beklemeden gidiyoruz. Johnny Auroville’de çok uzun yıllardan beri yaşayan 70lerinde bir adam, pazar günleri herkes yiyeceği ile gidiyor, orada pişiriyor ve servis edilmek üzere masaya bırakıyor. Birşey götürmesen de olur yine de herkes sana hoşgeldin gözleriyle bakıyor. Johnny de üşenmeden her pazar dosa ( pancake / krep / akıtma ne derseniz artık adına:) ) yapıyor misafirler için. Şarkılar sohbetler eşliğinde herkes birlikte hazırlamış oldukları açık büfeden karnını doyuruyor. Süper bir organizasyon…

100_0103

Ben bu masal gibi yerde  Sadhana Forest adında bir vegan kömünde kalıyorum. Yeniden ağaçlandırma projesini kendilerine görev edinen bu güzel insanların yanında gönüllü olarak çalışıyor, sürdürülebilir hayatı öğreniyorum. Bir sonraki yazımda buradan bahsedeceğim, bir başka ütopyayı(!) daha okuyacaksınız.

2014 yılına Sadhana’da giriyorum, mutluyum, alkolsüz  deliler gibi dansettiğimiz mükemmel bir partinin ardından elele tutuşarak ommm mantrasıyla yeni yıla girmek büyüleyici ve huzur verici. Umarım ki tüm yıllarım böyle huzur ve barış dolu, doğayla iç içe geçer. Umarım tüm yıllarımız böyle barış dolu geçer…

( yazım tarihi Aralık 2013 )

4 YORUMLAR

  1. merhabalar , auroville için haziran temmuz ayları uygun tarihler midir? hakkında bilgi sahibiyim fakat ne kadar kalmam konusunda emin olamadım. ilk defa gidicek birine kaç gün önerirsin? benim kafamda on gün gibi bi süre vardı

  2. merhaba.Auroville ye yerlesmek mumkun mu ?mumkunse kalacak yer gibi ihtiyaclar için maddi bir odeme gerekiyr mu ?veya kabul etmeleri için herhangi bir sartları varmı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here