Himalayalar: Annapurna Etrafında Trek ( Bölüm 2 )

0

Himalayalar Annapurna Etrafında Yürüyüş yazısının ilk bölümü için : Annapurna Etrafı Dağ Trek (bölüm 1)

3. gün : 10 Haziran

Bu sabah yürüyüşe 8.20’de başladık. Her zaman daha da erken çıkmayı planlıyoruz ama pek tutturamıyoruz. Dün akşam bizimle birlikte Chamche’de kalan Alman bir kız ve Amerikalı bir çift de bizimle birlikte çıktı yola.

13

Altında coşkulu derelerin aktığı köprülerden geçtik;

img-20140611-01606

bazen köprüler yoktu, derelerin üzerinden geçtik;

img-20140611-01603

dağın içinde kurulan yemyeşil köylerden geçtik, marihuana tarlalarından geçtik,

100_1830

mutluluktan kocaman tarlalara uzandık,

himalaya-3

insansız yollardan da geçtik köylülerin arasından da,

100_1836

bazen irili ufaklı ailelere denk geldik;

100_1853

Şaşırdık, afalladık, kaybolduk,sohbet ettik, güldük, yorulduk , dinlendik, yürüdük, yürüdük, yürüdük…

Çaresiz, kaybolmuş da hissettik kendimizi; umutlu mutlu da…

14

Nepal’de dağlarda yürüyüşün en güzel yanlarından birisi de sizi gördüklerinde “çokleeeeet” diye diye size doğru koşan ve anında etrafınızı saran veletler. Hepsi birbirinden şirin, birbirinden sümüklü 🙂 Trekking yapanların onlara şeker, çikolata vermesine alışmışlar, halbuki yola başlamadan önce bize verilen ufak rehberlerde bunu yapmamamız isteniyor, ama bazen dayanamayıp bisküvi, çikolata verdiğimiz oldu bizim de 🙂

Ha biraz daha ha biraz daha derken hedefimiz olan Dharapani’yi iki köy daha geçip Danaqyu’da konakladık. Yine konaklama bedava, yemek için pazarlık yaptık. ( Akşam yemeği 250 rupee, sabah kahvaltısı 220 rupee ). Güzel bir guesthouse’tu, sıcak su vardı. Bizim bedava kaldığımız yerde rehberiyle gelen rus bir kızın 300 rupee verdiğini öğrendik. Sanırım devamlı her şey için pazarlık yapan tek müşteriler bizleriz , çay dahil 🙂

4. gün : 11 Haziran

Danaqyu’nun girişindeki misafir evimizden sabah erkenden yola çıktık. Hedefimiz Chame ya da biraz daha kasarsak Bhratang.

Yokuşlu , engebeli 12 km yol yürüdük. Chame’ye vardığımızda yorgun değildik, daha devam ederiz diye düşündük. 2 saatlik bir yürüyüşün ardından  Bhratang’a  vardığımızda ise birkaç evden oluşan küçücük köy ile karşılaştık. Belki biraz daha ileride bir misafir evi buluruz derken yürüdükçe yürüdük, görünürde hiçbir yerleşim yoktu.

100_1864

Bir sonraki köy Dhukhur Pokhari’ye varmamız akşam saatini bulacaktı, ama yapacak bir şey yoktu artık, yolun ortasındaydık ve yürümeliydik, hava kararsa da yürümeliydik…

Hırsımızın kurbanı olmuştuk biraz, sakin sakin yürüyüp bir önceki köyde kalmak yerine yapabileceğimizden fazlası isteyip zorlamıştık şansımızı. Yürürken biraz gerildik, birbirimize sarmaya başladık, neyse ki bir süre sonra tatlıya bağladık tekrar.

Hava kararmaya başlamıştı, biz köye gidebilecek en kestirme yolu bulmaya çalışıyorduk. Yürüyüş rotası boyunca kayaların üzerinde rotayı belirlemek için ok işaretleri ya da gidilmemesi gereken yolu göstermek için de kırmızı çarpı işaretleri olur. Hani korku filmlerinde gençler daha çabuk gidebilmek için çarpı işaretli yola girerler, siz de izlerken “höh ne salaklar var,  kim gider çarpı işaretinden “ dersiniz ya izlerken,  işte o hikayenin kahramanı oluverdik birden 🙂  Çarpı işaretli yol daha kısa gibi göründüğü için ormanın içine daldık, buradan yolumuzu buluruz umudu ile. Ormanın içinde ilerledikçe terkedilmiş bir eve rastladık, boş kocaman bir havuz vardı evin önünde.

Himalayalarda, dağın tepesinde bir ormanın içinde terkedilmiş bir ev, gökte dolunay, çarpı işaretli yoldayız… Klişe bir Hollywood korku filminin içerisindeyiz. Sarışın ve gözlüklü olanımız Rapha, ilk o gidecek nasıl olsa diye onu önümüze katıp dolunayın ışığıyla yolumuza devam ettik.

Ve sonunda karşımıza bir köy çıktı, sevinç çığlıklarıyla koştuk köye. İlk çıkan misafir evinde bir oda istedik. Bi de bu günün hatırına pizza da yenir diyerek pizzalarımızı ısmarladık. Pizza diye önüme gelen lahanalı hamurdu , ama umurumda mıydı? 🙂

Yemekleri beklerken ertesi günün planı yapıldı. O böyle, bu şöyle derken sonunda herkesin kabul ettiği bir karara varıldı. Biz istediğimiz kadar yapalım planları, ne kadar yol gidip nerede konaklayacağımıza DAĞ karar veriyor, dağ bizi nerede ağırlamak isterse orası o geceki evimiz oluyor.

100_1871

3240 metrede uykuya daldık bu akşam. Yarın sabah ve sonrası bir sonraki yazıda.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here