Afrika’da Gönüllülük

0

Afrika seyahatim ile ilgili yazılarımı yazma fırsatını yaratmak için illa bacağımı kırmam gerekiyormuş 🙂 Bir türlü duramayan popomu oturtmanın başka çaresi yokmuş demek ki evren böyle bir hizmet sundu bana:)  Afrika’da gönüllülük ile ilgili yazımı bu sayede yazabiliyorum sonunda.

Geçen yıl Kasım ortası falandı Afrika seyahatime  başladığımda. Afrika’da birkaç yerde gönüllü projelere dahil olma hayallerim, hedeflerim vardı. Bir kısmını istediğim zamanda istediğim şekilde gerçekleştirdim, bir kısmı ise planladığım gibi gitmedi ne yazık ki.

Gönüllülük ne demek bundan bahsedelim önce isterseniz. Adı üzerinde gönülden yapılan iş; bir projeye, bir kuruluşa ya da bireysel olarak yardıma ihtiyacı olan kişiye bir karşılık beklemeden elinden gelen en iyi şekilde destek olmak demek.

Kendi yaşadığınız ülkede bir çok gönüllü projeye destek olabileceğiniz gibi farklı ülkelerde yer alacağınız gönüllü faaliyetler ile farklı kültürleri en iyi şekilde tanıyabilme imkanı yakalayabilirsiniz, seyahat etmenin de en güzel yolu bence gönüllülük.

Afrika’da ne tarz gönüllü işler yapabilirsiniz sorusunun cevabına gelince bunlar projeye, kuruluşa göre değişir, mesela;

  • Yetimhanelerde çocukların bakımına destek olabilirsiniz.
  • İngilizce,matematik ya da kendi özelleştiğiniz alanlarda okullarda öğretmenlik yapabilirsiniz.
  • Bilgisayar alanında iyiyseniz projelere bilgisayar işlerinde destek olabilirsiniz.
  • Bahçe işlerinde, tarım alanında desteğinize ihtiyaç duyan projeler olabilir.
  • Projenin tanıtılmasında reklam,sosyal medya desteği verebileceğiniz işler olabilir.
  • Doktorluk, hemşirelik gibi sağlık alanında bir mesleğiniz varsa en çok sizin yardımınıza ihtiyaçları var.
  • Afrika’da sorun oluşturan bulaşıcı hastalıklar ile ilgili halkı hastalıktan korunma ve tedavi süreci hakkında bilgilendirme konusunda destek olabilirsiniz.

Aklınıza hiç gelmeyen bir alanda gönülden katılmak isteyeceğiniz harika bir projeye denk gelme olasılığınız da çok yüksek.

Afrika’da gönüllü projeleri ararken ben www.workaway.info sitesinden faydalandım. Her projeye güvenilebilir mi bilinmez, bazen risk de almak gerekiyor. Ama proje sahibiyle iletişim kurdukça, kurulan cümlelerden, yaklaşım tarzından projenin ciddiyeti  anlaşılıyor diye düşünüyorum.

Ben Afrika seyahatim süresince gönüllü çalıştığım , destek olduğum ya da dürüstlüğüne güvendiğim projeleri aşağıda sıralıyorum. Afrika’da gönüllü çalışmak istediğine dair bir çok mesaj alıyordum, belki size bir ışık olur bu yazım.

1- Sadhana Forest-Samburu(Kenya)

Sadhana Forest-Hindistan benim seyahatlerime ilk başladığım yer, o yüzden benim için önemi, değeri çok ama çok fazla. Sadhana Forest projesi dünyanın 3 yerinde yürütülüyor; Hindistan,Kenya,Haiti

2013 yılında Hindistan’da Sadhana Forest’ta kalırken Kenya’daki proje yeni kuruluyordu, o zamanlar destek olmak isteyenleri davet etmişlerdi ama seyahat planım çok farklı olduğu için Hindistan’da kalmayı seçmiştim. Afrika’daki seyahatime de yine Sadhana Forest ile başlamaya karar verdim, bu sefer Kenya’dan.

Sadhana Forest kurak bölgelerde “ağaçlandırma”yı kendine misyon edinen bir proje.

Kenya’nın Samburu bölgesi su konusunda büyük sıkıntılar yaşayan bu yüzden de ağaç yetiştirmenin zor olduğu bir bölge. Kurak bölgede ağaç ekimi ve bakımı, yağmur sularının depolanması konularında köylüyü bilgilendirerek bölgenin ağaçlandırılmasına çok yardımı dokunuyor projenin.

Aynı zamanda bölgedeki su sıkıntısına destek olmak açısından bir su kuyusu da yapılmış, dileyen gelip buradan su alabiliyor. Telefonlarını şarj etmek isteyenler de her gün Sadhana Forest girişindeki büyük Akasya ağacının altında sohbet eşliğinde şarjların dolmasını bekliyorlar. (öyle bizlerin kullandığı akıllı telefonlardan bahsetmiyorum tabi ki, şarjı 1 hafta giden ufacık tuşlu telefonlar var köy halkının elinde)

Bu bölgede ekilen ağaç türleri Marehook,Davialis,Olea Africana,Tamarind (demirhindi); daha az su istediği ve bir çok alanda işe yaradığı için bu ağaçlar tercih ediliyor.

Projede gönüllü olarak ağaç ekimine yardımcı olabilirsiniz, serada ağaçların filizlendirilmesi, sulanması işleri, alan içerisinde bazı tamir işleri, düzenlemeler ve köylülere yapılacak sunumlarda uzun süreli gönüllülere destek olma işleri kısa süreli gönüllülerin yardımına ihtiyaç duyulan işler.

Sadhana Forest sayesinde Samburu kabilesiyle iç içe yaşama şansı elde ettim ve onların kültürlerini yakından tanıma fırsatı kazandım, böyle bir deneyimi gönüllü çalışmaların haricinde asla kazanamazdım. ( Samburu kabilesi ile ilgili detaylı bir yazı yazacağım en kısa zamanda)

Daha detaylı olarak projeye göz atmak isterseniz linki budur: https://sadhanaforest.org/

2- Springs Of Hope Foundation- Kijiji Mission- Nakuru (Kenya)

Kenya’da sayıları gittikçe artan genç ve bekar annelere meslek edindirmeyi kendine misyon edinen, kadınları sosyal hayat içerisinde güçlendirmeyi hedefleyen bir proje.

Benim katıldığım dönemde yaklaşık 12 kadına 1 yıl boyunca terzilik eğitimi veriliyordu. 1 yıl süresinde çocuklardan biri ya da ikisi anneyle beraber kalacak şekilde kalacak yer ve yemek veriliyor ve bu süre içerisinde annenin kendi başına terzilik mesleğini yapabilecek noktaya gelmesi hedefleniyor.

Ben projeye anneler dersteyken çocuklara bakma kısmında destek oldum. Dünyalar güzeli Peter’imla da bu proje sayesinde tanıştım. ( o süreci takip edenler nasıl bir sevgi büyüttüğümü ve ayrılırken nasıl üzüldüğümü hatırlarsınız.)

Ayrıca başka bir gönüllü arkadaş ile takı yapımı konusunda kadınları cesaretlendirip kumaşlardan küpeler yapma üzerine yeni bir proje oluşturduk, kadınlardan bir kısmı bu işi çok severek bu alanda devam etti.

Proje kapsamında gönüllülerden beklenenler;

-Eğer kendi becerileriniz varsa onları öğretebilirsiniz

-Çocuklarla ilgilenerek annelerin dersleri daha rahat geçirmelerini sağlayabilirsiniz

-Bilgisayar, web tasarım gibi alanlarda destek olabilirsiniz.

-İşe yarayacağını düşündüğünüz bir fikriniz varsa onu gerçekleştirebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi elde etmek isterseniz sitenin linkini buraya bırakıyorum: http://springsofhopefoundation.org/

3- Malota Community School-Livingstone (Zambia)

Afrika’da “community school” adında okullar duyacaksınız; mahallelerin kendi kurduğu, devlet tarafından desteklenmeyen okullar.  Devlet okullarına yıllık ödenmesi gereken ücret 30 dolar arasındayken, bu halk okullarına ödenmesi gereken yıllık ücret 15 dolar civarı. ( Tabi bunu bir çok öğrenci ne yazık ki ödeyemiyor.)

Halk okullarından öğretmenler de gönüllü olarak, bir maaş beklentisi olmadan çalışıyorlar.

Ben de okulda İngilizce ve matematik derslerinde sınıf öğretmenine yardımcı oldum. Burası ile ilgili deneyimlerimi daha uzun uzun anlatmak istiyorum başka bir yazıda.

İnanın iyi bir eğitime, kitaba ve gönüllü öğretmene gerçekten ihtiyaçları var.

Detayları okumak ya da iletişim kurmak isteyenler için projenin workaway sitesindeki ilanının linkini bırakıyorum buraya:  https://www.workaway.info/776622337738-en.html

4- Idea Universal- Zanzibar(Tanzania)

Idea Universal’in kurucusu Hayri Dağlı adında güzel kalpli bir Türk. Zanzibar’da temiz su, sürdürülebilir tarım, yenilenebilir enerji, alternatif eğitim programları ile ilgili projeler yürütüyor.

Şimdiye kadar bir çok köye güneş enerjisi sistemleri kurulması, yağmur suyu toplama yöntemleri, içme suyu ve tarımda sulama,doğal gübre yapımı eğitimleri gibi konularda destek olan proje eğitim konusunda da çocuklara destek olmaya devam ediyor.

Idea Universal ile gönüllü olarak çalışmak isteyenler www.ideauniversal.org adresi üzerinden başvurabilir.

5- Şimdi Derneği ( Gana- Türkiye)

Şimdi Derneği’nin kurucusu Sezi Kalkavan adında güzeller güzeli kalbi olan bir Türk kadını. Hem Anadolu’da hem de Afrika’da ihtiyacı olanlara yardımlar götürüyor yıllardır, en son birkaç arkadaşı ile birlikte dernekleşme kararı alıyorlar ve Şimdi Derneği kuruluyor.

Sezi’nin çalışmalarında gönüllü olarak destek olmak isterseniz  https://www.instagram.com/seziland hesabından kendisi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Afrika’da gönüllülük ile ilgili eklemek istediğim birşeyler daha var aslında. Seyahat ederken gönüllülük deyince insanların aklına bazen “bedavaya kalacak yer” gibi yanlış bir düşünce yerleşebiliyor. Gönüllülük, gerçekten gönülden gerçekleştirecekseniz, oradakilerle “bir” olabilecekseniz bir anlam ifade ediyor, bunu bedavaya seyahatin bir yolu olarak düşünmeyin. Ayrıca Afrika ülkelerinde bir çok gönüllülük aslında gönülden gelen, cebinizin elverdiği maddi yardımı yapmayı da gerektiriyor. Projelerin bir çoğu,  kalacak yer ya da yemek için gönüllülerden günlük 5-10 dolar civarı ücret talep ederler. İnanın oradaki yaşamları görünce keşke daha fazlam olsa da daha fazla verebilsem, hem kalbimden hem cebimden diyeceksiniz.

Daha güzel günlerin umuduyla.

Gönüllük programları ile ilgili daha detaylı bilgiler için alttaki yazıma göz atabilirsiniz:

Gönüllü Çalışma Programları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here