Afrika Hazırlıkları: Çanta hazırlama, aşılar, uçak bileti ve korkular

1

Uzun süredir hayalini kurduğum seyahate sonunda başlayabildim. Seyahatimle ilgili ayrıntıları “Afrika’da Bir Olmak” sayfasından inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda gitmeden öncesinden, hazırlıklardan , korkulardan bahsetmek istiyorum.

Gönüllü arayan programlar için genellikle workaway.info sitesini kullanıyorum. Aylar öncesinden sivil toplum örgütlerini araştırmaya ve yazışmaya başladım.  Bayıldığım , mutlaka içinde yer almalıyım dediğim programlar oldu, bazılarından kabul aldım, bazıları ile zamanlama konusunda anlaşamadığımız oldu. Afrika’da aklımı çelen projelere göre ve tabi ki doğa yürüyüşü, tırmanış, safari hayallerime göre kendime bir rota belirledim. Önceleri kuzeyden başlayıp güneye inmeyi düşünürken sonra rota biraz da farklılaştı.

Kenya’dan başladım, Uganda, Tanzanya, Malawi, Zambiya, Zimbabwe, Güney Afrika, Fas şimdilik kafamda oturttuğum rotam, yolda değişir mi göreceğiz.

Yanıma çok eşya almamak için elimden geleni yaptım. Bir 42 litrelik bir de 18 litrelik iki çantayla çıktım yola, büyük çanta 12-13 kilo civarı, küçük çanta da 5-6 kilo civarı. Çantalarımın her ikisi de Jack Wolfskin ve kullandığım bu markadan çok memnunum.

 Çantalarımı SPX’ten aldım. Burada çok fazla çeşit bulabilirsiniz.  www.spx.com.tr

18 LT’lik çantam; https://www.spx.com.tr/urun/crosser-18-pack-583299.htm

42 LT’lik çantam; https://www.spx.com.tr/urun/highland-trail-42.html

42 litrelik çantamın içindekiler: 18 litrelik çantamın içindekiler:
1 ince yürüyüş pantolunu , 1 kalın yürüyüş pantolonu 1 laptop
1 şort, 1 kısa elbise 1 kindle
1 kısa tayt , 1 orta uzunlukta tayt , 1 uzun tayt 1 fotoğraf makinesi ( Canon G16 )
1 termal altlık , 1 termal üstlük 1 aksiyon kamera (Extremex )
1 uzun kollu Tshirt , 2 yarım kollu Tshirt , 4 kolsuz Tshirt 1 orta boy defter, 3 küçük not defteri
 1 gömlek , 1 ince hırka, 1 kalın sweatshirt 1 selfie çubuğu, 1 ufak tripod
1 polar hırka, 1 rüzgarlık , 1 panço yağmurluk 1 su matarası
1 havlu 1 taşınabilir küçük hoparlör
1 sarong , 2 şal , 2 buff Kablolar, sarj aletleri
7 çorap , 10 iç çamaşırı
  İlaç çantası
 Kozmetik çantası ( Güneş kremi, sinek kovucu,
nemlendirici krem, roll on deodorant )
 2 adet Teaandpot çay
 1 termos
 1 sandalet, 1 terlik (ayağımda da 1 Merrell bot )
 1 uyku tulumu

Her yolculuk öncesi çantamı çok daha önceden hazırlamayı hayal ederim ama her seferinde de son güne kalır 🙂 Yine öyle oldu, ama ihtiyacım olan her şeyi almışım, seyahatim sırasında şimdiye kadar hiç bir eksiklik hissetmedim.  Tabi bu çantaya yolda eklenecek olan şeylerde olacak. Mesela güzel bir Masai elbisesi, Masai takıları, Masai şalı gibi 🙂

Afrika’ya gitmeden önce yaptırmanız gereken aşılar var.  Benim tavsiyem sadece Afrika değil her seyahat öncesi Seyahat Sağlığı Merkezleri’ne gidip gideceğiniz ülkedeki hastalıklarla, sağlık riskleri ile ilgili bilgi almanız. Benim gittiğim iki seyahat sağlığı merkezinin biri İzmir’de pasaport iskelenin en ucundaki sarı bina, ötekisi İstanbul’da Karaköy iskelesinin yakınında denize karşı olan binalardan biri. Size en yakın seyahat sağlığı merkezi için yandaki linke göz atabilirsiniz. ( bknz. Seyahat Sağlığı Merkezi )

Gideceğiniz ülkeye göre sağlık riskleriniz de farklılaşıyor. 4 yıl öncesinden Tetanoz, Hepatit A ve B aşılarımı yaptırdığım için tekrara gerek yoktu. Afrika öncesi Sarı humma, Tifo ve Menenjit aşılarımı yaptırdım.  Sıtma için henüz icat edilebilmiş bir aşı yok. Önerilen birkaç ilaç var; seyahatten önce kullanmaya başlayıp seyahat boyunca da kullanmaya devam etmeniz gereken ,ama yan etkileri ağır ilaçlar. Kullanıp kullanmamak size kalmış. Ben sıtma ilacı kullanmak yerine ısırılmamak için koruyucu sprey kullanmayı tercih ediyorum. Yüksek bir bölgeye gidiyorsanız sıtma korkusunu da gerek yok aslında pek, deniz kenarı bölgelerde sıtma daha büyük bir tehlike. Zamanında teşhis edilirse tedavisi olan bir hastalık.

Uçak biletimi yaklaşık bir ay öncesinden Turna.com üzerinden almıştım. Turna.com bir çok firmaya ait uçuşu görmemizi sağlayıp, aralarından bütçemize ve zamanımıza en uygun uçuşu seçebilmemize imkan sağlıyor. Nairobi’ye gece inme, gündüz vakti orada ol dedikleri için 12 saat Abu Dhabi’de beklemeyi tercih ederek saat 1’de Naiori’de olabileceğim uçuşu seçtim. (Turna.com’a destekleri için çok teşekkürler, siz de siteye üye olmak isterseniz şu linkten davetimi kabul ederseniz çok müteşekkir olurum:  Turna.com üyelik )

Yola çıkarken en çok aldığım soruya gelirsek: Korkmuyor musun? Korkmaz olur muyum ya? Ödüm kopuyordu Afrika’dan. Orası çok tehlikeli aman dikkat et, orada bir sürü hastalık var aman dikkat et, orada hırsızlık çok aman dikkat et, orada sen aç kalırsın, şöyle yaparlar böyle yaparlar. Korkutan uyarılar, öneriler… Ama korkumun hayalimi bastırmasına izin veremezdim. Şimdiye kadar hep mutlu olduğum zamanlar, korkularımın üzerine gidip onları aştığım zamanlar, korkuma yenik düşüp beklediğim zamanlar değil. O zaman bu sefer de öyle yapmalıydım. İyi ki korkuyorum ve iyi ki korkuma rağmen adım atıyorum. Öyle güzel bir mutluluk ki korkunun geçip yerini mutluluğa bıraktığı o an, yaşamayanlarınız varsa yaşamanızı tavsiye ederim.

Korkunu yen ve adım at.Dünya zannettiğinden çok daha güzel , sen de öyle…

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here