En Çok Sorulan Sorular

12369901_10153153399151746_602100333_o

1- Bu değirmenin suyu nereden geliyor ? Gezecek parayı nereden buluyorsun?

İlk yola çıkma kararı verdiğimde hiç bir birikimim yoktu, kredi çektim. Kafamdaki planlar çok güzeldi ve bu planlara göre rahatça ödeyebiliyordum krediyi ama evdeki hesap çarşıya uymadı tabi ki… Bu noktadan sonra ailemin yardımını aldım toparlanmak için. Daha sonra para biriktirebilmek için Avustralya’ya gittim ve orada kaldığım 1 sene boyunca maddi olarak toparlandım, Güney Asya turum için yeterli olduğunu düşündüğüm parayı biriktirdim. Ayrıca yoga eğitmenliği sertifikam var ve yola çıkarkenki öncelikli hedefim de yurda döndüğümde iyi bir yoga eğitmeni olabilmek, bunun için gereki eğitimleri alabilmekti. Şu anda birikimimle geziyorum ama elimde artık yeni bi mesleğim olduğu için ihtiyacım olduğunda ve şartlar elverdiğinde maddi olarak güvenebileceğim bir desteğe sahip olduğuma inanıyorum.

2- Gezmeye nasıl karar verdin, nasıl başladın? Korkmadın mı yalnız, kadın başına yola çıkarken?

Gezmeye nasıl karar verdiğimi sayfamdaki hakkımda bölümünde yazdım, buradan bakabilirsiniz.

Korkmadım mı ? Korktum evet, ben de sıradan bir insanım ama kendimle ilgili hesaplaşmalarımı yaptım, planlarımı yaptım ve kararımı verdim ben. Cesaret korkusuz olmak demek değil, korkularına rağmen ilerleyebilmektir. ( yola çıkmadan önceki kafa karışıklığımı, korkularımı şuradan ve buradan ve bir çok yazımdan… okuyabilirsiniz. Zannediyorum ki bir çoğunuzun yaşadığı ruh durumuyla çok benzerlikler içeriyordur.)

3- Kaç kişilik bi ekiple geziyorsunuz ?

Gezmek için bir ekibim yok, belirttiğim gibi tek başıma çıktım ben yola. 2 seneye yakın bir süre kendi başımaydım. Daha sonra başka bir gezginle yollarımız, hayallerimiz çok uyuştu ve birlikte yola devam etmeye karar verdik. Şuanda 2 kişi birlikte seyahat ediyoruz.

 4- Ben de sizinle gezebilir miyim?

Bu tarz soruları çok alıyorum ama ne yazık ki böyle bir amacım ve planım yok. Şu aşamada gezi turları falan düzenlemiyorum, ben seyyahım, geziyorum…

 5- Benimle evlenir misin?

Hayır 🙂

6- Ben de sizin gibi gezmek istiyorum fakat yabancı dilim yok, sizce sorun olur mu?

Şimdi açık konuşmak istiyorum; bana sorarsanız hiç ingilizcenin olmaması evet bir sıkıntı.

Gezerken gezdiğin ülkenin kültürünü, yaşantısını, seyahat ettiğin toprakların felsefesini anlayabilmek önemli benim fikrimce, tamam gittiğiniz, gideceğiniz ülkelerdeki insanların ingilizceleri olmama ihtimali çok yüksek ama bulacağınız dökümanlar, rehberler, kitaplar, çevirmenler hep ingilizce odaklı olacak. Bir Fransız ya da Alman olsanız İngilizce bilmeden de gezersiniz diyebilirim çünkü birçok yerde Almanca, Fransızca rehberler, kitaplar da bulabilirsiniz. Ama Türkçe ; yurtdışında size fayda sağlayabilecek bir dil değil. Ha yemek siparişi vermeyi, trene binmeyi, çat pat o nerede bu nerede demeyi öğrenirsiniz, adı “gezmek” olarak gezersiniz ve facebooka fotoğraflarını falan koyup hava atarsınız o ayrı. Ama gezdiğiniz yeri tam olarak anlayabilmek için İngilizce’ye ihtiyaç var, mükemmmel ingilizce demiyorum ama orta düzey İngilizce gerekli benim fikrimce.

 7- Farklı ülkelerde yemek konusuda sıkıntı yaşıyor musun?

Evet çok sıkıntı yaşıyorum , çünkü ben et ve hayvansal ürünleri tüketmiyorum. Bu yüzden birçok yerde derdimi anlatmak zor olabiliyor. Ama çözülemeyecek sıkıntılar değil bunlar.

Yemeklerin temizliğine gelince; bunu aklınıza bile getirmeden sokaktan yiyin rahat rahat, tek şart : asla açık su içmeyin ve çeşme suyu içmeyin…

 8- Asıl mesleğin ne?

Mühendislik eğitimi aldım ve 4 seneye yakın bir süre bu alanda çalıştım. Ama şuandaki mesleğimin yoga eğitmenliği olması için elimden gelen çabayı gösteriyorum.

Ayrıca çocukluğumdan beri yazı yazmak istemişimdir, bir kitap çıkaracak kadar iyi olamasam ve kendime henüz yazar diyemesem de insanların merak edip okumak istediği birşeyler yazabiliyor olmak güzel.

 9- 15 günlük iznim var, yurt dışına çıkmak istiyorum, nereyi önerirsin?

Sakın alınıp darılmayın ama bu tarz sorular benim biraz tarzımın ve amacımın dışında. Ben bir gezi rehberi değilim, ben bir seyyahım ve gezilerimi, anıları yazıyorum sadece. Piyasada gezi rehberliği görevini hakkıyla ve doğru bir şekilde yapan bir çok başka site var, onlardan yardım alabilirsiniz.

10- Şu ükeye nasıl vize alırım ? Şu ülkenin para birimi nedir? Bir …. Kaç TL ediyor ? Şu ülkeye uçak biletleri ne kadar?…

Bu ve bunun gibi google’a yazarak rahatlıkla cevaplarını bulabileceğiniz soruları cevaplamayı reddediyorum. Araştırmak yerine başkasına sormayı benimsemiş kişileri beslemek istemiyorum. Lütfen yapmayın bunu , google bana mesaj atmaktan daha kolay, kendi çabalarınızla bulabiliceğiniz şeyler için bile hazırcılığa alışmayın.

11- Ben de yogaya ilgi duyuyorum, nasıl başlamam gerekir?

Herkes için bu süreç farklıdır elbet ama ben ilgi duyuyorum diyen kişilere önce Yoga felsefesiyle ilgili kitapları okumalarını öneririm. Purnam yayınlarının Raja yoga, Jhana yoga, Bhakti yoga, Karma yoga … kitapları benim önerilerim olarak not edebilirsiniz. Felsefesini kavradıktan sonra asanalara yani yoga hareketlerine “bir eğitmen ile birlikte” başlamanızı tavsiye ederim.

 12- Bana gittiğin yerlerden kart atabilir misin?

İnanın bunu yapabilmeyi çok isterim. Bu benim için de eğlenceli bir süreç. Ama sizin gibi bu istekte bulunan o kadar çok insan var ki herkesin isteğini kabul etmeye çalışırsam ne param ne de zamanım yeter buna. Lütfen bunu kişisel algılayıp sizin başımdan savdığımı düşünmeyin.

 13- Sponsorun var mı?

Hayır , ne yazık ki şuanda hiç bir sponsorum yok ve olmasını çok isterdim, çünkü biriktirdiğim para suyunu çekiyor, gezilerimi planladığım şekilde değil daha erken bitirmem gerekecek bu gidişle. Sponsor olabilecek bir tanıdığınız varsa hayır demem 🙂  Siz ufak da olsa bir destekte bulunmak isterseniz ona da hayır demem 🙂